• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Wärtsilä dołącza do inicjatywy dekarbonizacji w branży morskiej

rk

12.12.2022 14:34 Źródło: Wärtsilä
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Wärtsilä dołącza do inicjatywy dekarbonizacji w branży morskiej

Partnerzy portalu

Wärtsilä dołącza do inicjatywy dekarbonizacji w branży morskiej - GospodarkaMorska.pl
Zero Carbon Shipping

Maersk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping i fińska grupa technologiczna Wärtsilä wzmocniły swoje bieżące partnerstwo podpisując umowę współpracy celem przyspieszenia przejścia w kierunku osiągnięcia zerowej emisji CO2 w przemyśle morskim.


Celem stworzonego kilka lat temu centrum, związanego z jednym z największych przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w transporcie morskim, jest wdrażanie nowych technologii prowadzących do osiągnięcia zeroemisyjności za kilka dekad. Obecnie w skali globalnej na morzu operuje 100 000 statków handlowych różnych rozmiarów i przeznaczenia, które zużywają każdego roku około 300 milionów ton paliwa. To sprawia, że żegluga jest odpowiedzialna za około 3% globalnej emisji CO2. Inicjatorzy przedsięwzięcia dążą do jego ograniczenia, jednocześnie szukając drogi ku dalszemu rozwojowi transportu morskiego i przeładunków.


- Współpraca pozostaje kluczem do przyspieszenia transformacji dekarbonizacji przemysłu morskiego. Dołączając do Maersk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping jako Mission Ambassador, Wärtsilä otwiera się na współpracę nie tylko pomiędzy zainteresowanymi stronami z branży morskiej, ale także dostawcami paliw, uniwersytetami i rządami. Połączenie wiedzy specjalistycznej poprzez to forum niewątpliwie przyczyni się do powstania silniejszego przemysłu morskiego, w którym zgodność z przepisami jest osiągalna, zrównoważona i opłacalna, w tym z myślą o przyszłych pokoleniach - stwierdził prezes Wärtsilä Marine Power Roger Holm.


Centrum jest zaangażowane w prowadzenie badań nad osiągnięciem zrównoważonej dekarbonizacji przemysłu morskiego do 2050 roku poprzez współpracę między różnymi podmiotami z branży morskiej, naukowej i rządowej. Oznacza to finansowanie specjalistycznych badań, jak i regulacji środowiskowych. Niedawno przedstawiło raport zawierający opis konkretnych działań. Do jego zapisów należy podniesienie efektywności energetycznej na statkach, szersze stosowanie paliw alternatywnych, promowanie działań ograniczających emisję CO2 i wspieranie odważnych inicjatyw mających na celu dekarbonizację.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.