• <

Maersk: Dekarbonizacja wymaga inwestycji w zielone paliwa o wartości 2 bilionów dolarów

06.12.2022 21:19
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Maersk: Dekarbonizacja wymaga inwestycji w zielone paliwa o wartości 2 bilionów dolarów

Partnerzy portalu

Maersk: Dekarbonizacja wymaga inwestycji w zielone paliwa o wartości 2 bilionów dolarów - GospodarkaMorska.pl

Jeden z liderów transportu morskiego A.P. Moller Maersk podkreśla, że dekarbonizacja branży morskiej wymaga przede wszystkim dostępu do zielonych paliw. Kluczowe są zakłady produkcyjne, na które będzie trzeba przeznaczyć 2 biliony dolarów w perspektywie 2050 roku.

Na szacunki Maersk powołuje się S&P Global. Tylko dla potrzeb Maerska należałoby zainwestować 100 mld dolarów w budowę zakładów produkcyjnych o łącznej wydajności produkcyjnej 20 mln mt/rok ekologicznych paliw.

Międzynarodowa Organizacja Morska, globalny organ regulacyjny sektora żeglugi, wyznaczyła sobie cel zmniejszenia o połowę emisji z żeglugi transgranicznej do 2050 roku w stosunku do poziomu z 2008 roku. Realizacja takich ambicji wymaga ogromnych nakładów. Tylko Maersk chce, by w 2030 roku 25 proc. ładunków było transportowanych za pomocą ekologicznych paliw. Pełna neutralność klimatyczną chce osiągnąć w 2040 roku.

Inwestycje w zielone paliwa spoczywają na firmach energetycznych. Przygląda się im branża morska. Maersk deklaruje wsparcie popytu poprzez długoterminowe zakupy paliw. „Nie jest naszą misją, by stać się producentem energii” – powiedział dyrektor finansowy Patrick Jany, cytowany przez S&P Global.

Obecna produkcja metanolu jest realizowana głównie z udziałem paliw kopalnych. Udział zielonej alternatywy jest jak na razie bardzo mały. Maersk szacuje, że paliwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla będzie kosztować 1500 euro/mt. Cena jest znacznie powyżej możliwości sektora żeglugi.

Maersk podpisał umowy o współpracy z ośmioma firmami w celu zabezpieczenia co najmniej 1,53 mln mt/rok e-metanolu i bio-metanolu jeszcze w tej dekadzie.

Fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.