Jeden z liderów transportu morskiego A.P. Moller Maersk podkreśla, że dekarbonizacja branży morskiej wymaga przede wszystkim dostępu do zielonych paliw. Kluczowe są zakłady produkcyjne, na które będzie trzeba przeznaczyć 2 biliony dolarów w perspektywie 2050 roku.
Na szacunki Maersk powołuje się S&P Global. Tylko dla potrzeb Maerska należałoby zainwestować 100 mld dolarów w budowę zakładów produkcyjnych o łącznej wydajności produkcyjnej 20 mln mt/rok ekologicznych paliw.
Międzynarodowa Organizacja Morska, globalny organ regulacyjny sektora żeglugi, wyznaczyła sobie cel zmniejszenia o połowę emisji z żeglugi transgranicznej do 2050 roku w stosunku do poziomu z 2008 roku. Realizacja takich ambicji wymaga ogromnych nakładów. Tylko Maersk chce, by w 2030 roku 25 proc. ładunków było transportowanych za pomocą ekologicznych paliw. Pełna neutralność klimatyczną chce osiągnąć w 2040 roku.
Inwestycje w zielone paliwa spoczywają na firmach energetycznych. Przygląda się im branża morska. Maersk deklaruje wsparcie popytu poprzez długoterminowe zakupy paliw. „Nie jest naszą misją, by stać się producentem energii” – powiedział dyrektor finansowy Patrick Jany, cytowany przez S&P Global.
Obecna produkcja metanolu jest realizowana głównie z udziałem paliw kopalnych. Udział zielonej alternatywy jest jak na razie bardzo mały. Maersk szacuje, że paliwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla będzie kosztować 1500 euro/mt. Cena jest znacznie powyżej możliwości sektora żeglugi.
Maersk podpisał umowy o współpracy z ośmioma firmami w celu zabezpieczenia co najmniej 1,53 mln mt/rok e-metanolu i bio-metanolu jeszcze w tej dekadzie.
Fot. Depositphotos
Patent na technologię mocno zwiększa wartość firmy
Damen prezentuje nową jednostkę morską przeznaczoną do wsparcia offshore
Damen i Compagnie Maritime Monegasque ogłaszają dwuletni kontrakt na FCS 7011 w Brazylii
Stocznia Fincantieri zwodowała kolejny ekologiczny wycieczkowiec
Mitsubishi Shipbuilding oczekuje na komercjalizację swojego statku do bunkrowania amoniaku
Silniki elektryczne są łatwiejsze konstrukcyjnie i bardziej niezawodne. To nasza przyszłość