• <
nauta_2024

Zbudowany w Polsce statek odbywa testy zdalnego sterowania (wideo)

PMK

05.09.2017 13:51 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Zbudowany w Polsce statek odbywa testy zdalnego sterowania (wideo)

Partnerzy portalu

Zbudowany w Polsce statek odbywa testy zdalnego sterowania (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Statek Highland Chieftain, zbudowany w 2013 roku w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding, przechodzi testy zdalnego sterowania na Morzu Północnym. Próby przeprowadzono 21 sierpnia.

Jednostka była sterowana z manewrowej komputerowej stacji roboczej z interfejsem systemu DP. Highland Chieftain to zaopatrzeniowiec górnictwa morskiego (PSV) zbudowany dla armatora GulfMark Offshore.

Podczas testów jednostka przeprowadziła szereg manewrów na różnych prędkościach. Statek był sterowany przy użyciu dynamicznego pozycjonowania i joysticka. To pierwszy taki test przeprowadzony na serwisowcu offshore.

Projekt jednostki powstał przy udziale koncernu Wartsila, jednocześnie na statku został zainstalowany pakiet Wärtsilä Nacos Platinum z systemem nawigacji, automatyki i dynamicznego pozycjonowania tej firmy. Do tego statek wyposażono w oprogramowanie do przekazywania danych do lądowej stacji roboczej w Kalifornii.

Highland Chieftain ma długość 79,45 metrów, szerokość 16,8 m i zanurzenie na 6 m. Statek wyposażony został w napęd Diesel-Electric pozwalający na ekonomiczną eksploatację zmniejszającą zużycie paliwa, a tym samy mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Jednostka posiada 4 zespoły prądotwórcze, wytwarzające prąd o napięciu 690 V o mocy 1700 kW każdy. Pokład roboczy o powierzchni 815 m2 umożliwia przewóz ładunków wielkogabarytowych.

Statek został zbudowany według projektu opracowanego przez biuro projektowe MMC Ship Design & Marine Consulting Sp. z o.o. z Gdyni

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.