PMK
Norweski statek offshore Viking Princess został pierwszą jednostką, w której wymieniono silnik na baterię elektryczną. Nowy hybrydowy system napędowy został już przetestowany 9 października.
Eidesvik, właściciel jednostki, zlecił wymianę silnika w maju fińskiemu koncernowi Wartsila. Wymieniony został jeden z czterech silników Viking Princess. Jednostka teraz napędzana jest silnikami LNG produkcji Wartsili i baterią elektryczną.
Według Wartsili, baterie pomogą w kompensacji energii w czasie szczytach poboru mocy, co zabezpieczy resztę silników. Podobne rozwiązania stosowane są obecnie w samochodach hybrydowych.
Takie rozwiązanie ma poprawić efektywność energetyczną jednostki, oszczędzić paliwo i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Wartsila przewiduje oszczędności paliwa nawet do 30 proc., i zmniejszenie emisji CO2 o 13-18 proc.
- Partnerstwo Eidesvik i Wartsili trwa już od 2003 roku. Wtedy nasza jednostka, Viking Energy, została pierwszym statkiem offshore zasilanym paliwem LNG – powiedział Vermund Hjelland z Eidesvik Offshore. - Teraz ponownie razem łamiemy bariery i przedstawiamy pierwszą jednostkę z silnikami zastąpionymi generatorami energii. Dziękujemy Wartsili za udostępnienie nam technologii umożliwiającej tą modernizację – dodał.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
„Logistyka lubi ciszę”. Czy przepisy stoją na przeszkodzie rozwoju branży logistycznej? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
Polska bramą do Europy Środkowo-Wschodniej [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
Aż 420 dzieci biegało po terminalu kontenerowym. VI ONE Terminal Run Gdynia Hutchison Ports wspiera szkoły i fundacje
Kongsberg dostarcza zaawansowany system VTS dla Wielkiego Bełtu
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz