• <
siemens_gamesa_2022

Maersk przyspieszy rozwój eFuel dzięki najnowszym inwestycjom w amerykański start-up

27.09.2021 09:25 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Maersk przyspieszy rozwój eFuel dzięki najnowszym inwestycjom w amerykański start-up

Partnerzy portalu

Maersk przyspieszy rozwój eFuel dzięki najnowszym inwestycjom w amerykański start-up - GospodarkaMorska.pl
Fot. Maersk

Duński gigant żeglugowy A.P. Moller–Maersk zainwestował w amerykańską firmę startową Prometheus Fuels, która koncentruje się na opracowywaniu opłacalnych, neutralnych pod względem emisji e-paliw dla żeglugi.

Inwestycja ta jest dokonywana przez Maersk Growth, jednostkę korporacyjną A.P. Moller–Maersk.

Firma spodziewa się, że w przyszłym miksie paliw będzie istniało kilka ich rodzajów i zidentyfikowała 4 potencjalne ścieżki paliwowe do dekarbonizacji: biodiesel, alkohole, alkohole wzbogacone ligniną i amoniak.

Inwestycja wspiera jej działania elektropaliwami, w tym alkoholami wytwarzanymi z energii odnawialnej. Według giganta żeglugi już dziś, obok biodiesla, alkohole, w tym zielony metanol, są możliwymi technologiami paliwowymi.

– Oczekuje się, że elektropaliwa odegrają kluczową rolę w dekarbonizacji żeglugi, a jeśli zostanie pomyślnie skalowana, technologia Prometheus Fuels rozwiąże kluczowe ograniczenie dla elektropaliw węglowych – a mianowicie konkurencyjność kosztową bezpośredniego wychwytywania dwutlenku węgla z powietrza – powiedział Morten Bo Christiansen, szef Działu Dekarbonizacji w AP Moller–Maersk.

Dalsze inwestycje Maerska

Alkohole syntetyczne i inne elektropaliwa mogą odgrywać dużą rolę w dekarbonizacji żeglugi ze względu na ich długofalowe zalety skalowalności w porównaniu z biopaliwami. Wytwarzane z energii odnawialnej oraz wody i CO2 z otoczenia, te paliwa mogą oferować nieskończoną dostępność niezależnie od zasięgu geograficznego.

– Inwestycja w Prometheus Fuels wesprze nasze prace nad realizacją strategii dekarbonizacji operacji morskich – podsumował Maersk.

Na początku tego miesiąca Maersk zainwestował w WasteFuel, kalifornijski startup produkujący zielony biometanol z odpadów. WasteFuel będzie rozwijać biorafinerie, które wykorzystują najskuteczniejsze dostępne technologie do produkcji zrównoważonych paliw z nieodzyskiwalnych odpadów, które w przeciwnym razie ulegają degradacji i uwalniają metan oraz inne szkodliwe emisje do atmosfery.

Inwestycje w nowe paliwa zostały poczynione po ogłoszeniu przez firmę dodania ośmiu kontenerowców napędzanych metanolem, które mają zostać ukończone w pierwszym kwartale 2024 roku.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.