• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Wypłyń w przygodę życia! „Gdańska szkoła pod Żaglami”

18.05.2015 11:45 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Wypłyń w przygodę życia! „Gdańska szkoła pod Żaglami”
Wypłyń w przygodę życia! „Gdańska szkoła pod Żaglami” - GospodarkaMorska.pl

Rusza rekrutacja do pierwszej edycji „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”. Wstępny etap w drodze konkursu potrwa do 22 maja. „Gdańska Szkoła pod Żaglami” to 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem „Generał Zaruski" , przez 2 morza, 4 kraje, 5 portów, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami.

Będzie to najdłuższy rejs gdańskiego żaglowca po jego odbudowie przez Miasto Gdańsk. Planowana trasa rejsu to: Londyn – Oslo – Kopenhaga – Bornholm – Gdańsk

Wyprawa rozpocznie się 23 sierpnia od zwiedzania Londynu i szkolenia żeglarskiego, a po wyjściu w morze zaczyną się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących w ramach klasycznej edukacji, właściwej dla wieku uczestników. Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego.

W części matematyczno-przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom historię Związku Hanzy, osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce, specyfikę odwiedzonych miast (Londyn, Oslo, Kopenhaga, Gdańsk). Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną (Joseph Conrad, Karol Borchardt) oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Powrót do Gdańska nastąpi 11 września, a więc już w trakcie roku szkolnego, którego początek będzie jednak bardzo pożytecznie na żaglowcu wykorzystany na naukę i rozwijanie własnych zainteresowań oraz poszerzanie horyzontów wiedzy.

Rejs jest w znacznej mierze sfinansowany przez Miasto Gdańsk i MOSiR w Gdańsku, a uczestnicy partycypują jedynie w małej części jego kosztów poprzez wpłatę na zbiórkę publiczną prowadzoną na rzecz gdańskiego żaglowca przez Stowarzyszenie „Związek Miast i Gmin Morskich”. Są także zobowiązani samodzielnie dotrzeć do Londynu, by zamustrować na statek.

W rejsie weźmie udział 12 szczęśliwców z gdańskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie i programie rejsu.

Pierwszy etap rekrutacji, polegający na napisaniu listu motywacyjnego o objętości maksymalnie jednej strony A4 upływa 22 maja.

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to przedsięwzięcie żeglarskie miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski”, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38725,00 $ tona -0,80% 27 paź
 Cynk 3385,00 $ tona -2,03% 27 paź
 Aluminium 2703,00 $ tona -4,49% 27 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.