• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Dania chce zmienić swe prawo dla blokowania projektów gazociągów

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Dania chce zmienić swe prawo dla blokowania projektów gazociągów
Dania chce zmienić swe prawo dla blokowania projektów gazociągów - GospodarkaMorska.pl

pc

10.04.2017 Źródło: PAP

W reakcji na forsowane przez Rosję plany budowy gazociągu Nord Stream 2 po dnie Bałtyku rząd Danii zamierza zmienić krajowe prawo, by móc blokować projekty rurociągów ze względu na zastrzeżenia polityczne – podały w poniedziałek media.

– Chcemy mieć możliwość mówienia tak lub nie (w sprawie rurociągów) z perspektywy polityki bezpieczeństwa i polityki zagranicznej – powiedział duński minister energetyki Lars Christian Lilleholt, zaznaczając, iż obecnie projekty takie można wetować tylko na podstawie zastrzeżeń dotyczących ochrony środowiska.

Rosyjski monopolista Gazprom stara się o zgodę na budowę drugiego bałtyckiego gazociągu, by zwiększyć swe dostawy gazu do Europy przez terytorium Niemiec. Wschodnioeuropejskie i bałtyckie państwa Unii Europejskiej uważają, że stanie się ona w ten sposób w sferze energetycznej zakładniczką Rosji. Inne unijne państwa, a zwłaszcza Niemcy, liczą natomiast na własne korzyści ekonomiczne z takiego rozwiązania.

Dania i Szwecja zażądały wcześniej w tym roku, by Komisja Europejska podjęła interwencję w sprawie Nord Stream 2, zanim oba państwa zgodzą się na przebieg gazociągu przez ich wody terytorialne. Zdaniem dyplomatów, kraje te nie mają dużego pola manewru, jeśli chodzi o zablokowanie projektu gazociągu.

Lilleholt wskazał, że sprawa dotyczy nie tylko jego państwa. – To kwestia zbudowania bardzo ważnego rurociągu z Rosji do Europy, jest to kwestia nie tylko duńska – powiedział.

Według unijnych źródeł, zdając sobie sprawę, że ostatecznie nie będzie podstaw prawnych do zablokowania zgody na Nord Stream 2, Komisja Europejska odwleka swą decyzję tak długo, jak to możliwe. Jednak w ubiegłym tygodniu UE oświadczyła, że stara się o mandat państw członkowskich do negocjowania z Rosją, co Lilleholt uznał za „bardzo, bardzo pozytywne”.

W ubiegłym tygodniu inwestor Nord Stream 2 złożył u władz Danii oficjalny wniosek o zgodę na przebieg gazociągu przez wody duńskie. Kopenhaga zadeklarowała, że zostanie on rozpatrzony zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32908,00 $ tona 0,27% 10 cze
 Cynk 2965,00 $ tona -1,03% 10 cze
 Aluminium 2470,00 $ tona 0,45% 10 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.