• <

Do Portu Gdańsk wpłynął pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie [foto, wideo]

10.09.2020 10:17 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Do Portu Gdańsk wpłynął pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie [foto, wideo]

Partnerzy portalu

Do Portu Gdańsk wpłynął pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie [foto, wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

Rankiem 10 września 2020 r. do Portu Gdańsk zawitał pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Standardowo sezon wycieczkowców w porcie trwa od kwietnia do października, a po bieżącym roku spodziewano się rekordowej liczby zawinięć. Pandemia koronawirusa jednak zmieniła nieco plany. Z planowanych 84 jednostek, dziś wpłynęła pierwsza.

„MS Europa” o długości 198,60 m, został zbudowany w Helsinkach. Swój rejs 14-dniowy rozpoczął dnia 1 września w Hamburgu. Po drodze zwinął do portów w Niemczech, Szwecji i Danii, a następnym przystankiem był właśnie Gdańsk.

W tym roku ze względów bezpieczeństwa liczba pasażerów statku „MS Europa” z blisko 400 możliwych, została ograniczona do jedynie 60 osób. Dotychczas tradycją było powitanie pierwszej jednostki w sezonie przez orkiestrę, która od kilkunastu lat towarzyszy wejściu pasażerów na ląd. W tym roku także przybywających do Gdańska turystów przywitają jej dźwięki. Do Portu Gdańsk na pokładach statków wycieczkowych co roku przybywają tysiące turystów, a liczba zawinięć stale rośnie. W 2018 roku do Portu w Gdańsku przybyła rekordowa liczba ponad 30 tysięcy turystów z całej Europy. W latach 1995-2019 wpłynęło łącznie 680 wycieczkowców, w tym ponad 250 tysięcy pasażerów. Do najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych regionu należą: Trakt Królewski, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Bazylika Mariacka, koncerty organowe w Katedrze Oliwskiej czy oddalony o niecałe 60 km od centrum Gdańska zamek w Malborku.

Armatorzy po okresie zawieszenia powoli zaczynają wznawiać rejsy wycieczkowych, choć kryzys w tej branży jeszcze długo da o sobie znać. Sytuacja nadal jest bardzo dynamiczna i trudno przewidywać czy i kiedy kolejne rejsy będą mogły wrócić na swoje stałe trasy. Aktualnie w Porcie Gdańsk do końca roku zgłoszonych jest 5 zawinięć statków pasażerskich.

- Wiele krajów bałtyckich w ciągu tego roku wprowadziło kwarantannę. W związku z tym wejście jednostek wycieczkowych do takich portów jak: St. Petersburg, Tallinn, Helsinki, Sztokholm czy Kopenhaga stało się niemożliwe. Obostrzenia z początku sezonu 2020 i straty armatorów wygenerowane w tym okresie, mogą skutkować przedłużeniem sezonu do później jesieni, a nawet pierwszych tygodni zimowych – mówi Michał Stupak – ekspert ds. rynku żeglugowego w Porcie Gdańsk.

Światowy kryzys związany z pandemią COVID-19 wywarł ogromny wpływ na wiele branż i gałęzi gospodarki. Branża cruisowa, dzięki flocie ponad 315 jednostek wycieczkowych generuje rocznie około 20 mld dolarów. Cały światowy sektor turystyczny to około 300 mln miejsc pracy. Jednak tylko w tym roku – jak podaje Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) - straty całego sektora w tym branży cruisowej szacuje się na co najmniej 1,2 biliona dolarów.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.