• <

Finlandia: Kontrowersje wokół „szwedzkich planów” minister transportu

pc

23.02.2019 11:19 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Finlandia: Kontrowersje wokół „szwedzkich planów” minister transportu

Partnerzy portalu

Finlandia: Kontrowersje wokół „szwedzkich planów” minister transportu - GospodarkaMorska.pl

Fińska minister transportu Anne Berner po zakończeniu kadencji liberalnego rządu premiera Sipili zasiądzie we władzach drugiego największego banku Szwecji. Informacja o nominacji pojawiła się w trakcie pełnienia funkcji przez Berner. Wywołało to kontrowersje.

Kandydatura Anne Berner na członka zarządu szwedzkiego banku SEB (Skandinaviska Enskilda Banken) z siedzibą główną w Sztokholmie zostanie przedstawiona w trakcie walnego zgromadzenia banku zaplanowanego pod koniec marca. Najbliższe wybory do fińskiego parlamentu nowej kadencji odbędą się zaś w połowie kwietnia.

Upubliczniona w tym tygodniu informacja, że Anne Berner jest oficjalnym kandydatem na członka zarządu szwedzkiej instytucji finansowej była dużym zaskoczeniem dla innych członków rządu Finlandii, a także wzbudziła wątpliwości co do dalszego wypełniania przez nią obowiązków ministra, tak pod względem prawnym, jak i politycznym.

Zgodnie z piątkowym komunikatem banku SEB, minister "Anne Berner nie będzie kandydatem w kolejnych wyborach do fińskiego parlamentu i opuści rząd najpóźniej do 31 maja". Podkreślono, że ze względu "na możliwe pokrywanie się w czasie obowiązków osoby wykonującej różne funkcje" zaproponowano, że Anne Berner rozpocznie pełnienie obowiązków członka zarządu banku od początku czerwca (pierwotnie informowano o kwietniu).

Zdaniem szefa fińskiego rządu jest ważne, aby Berner - minister transportu i komunikacji - "doprowadziła do końca niedokończone projekty prawne". Chodzi np. o powołaną na początku lutego rządową spółkę mającą na celu budowę szybkich kolei na terenie kraju w najbliższych latach, dzięki czemu Finlandia dołączyła do międzynarodowego projektu z udziałem Estonii, Łotwy i Litwy - w ramach trasy kolejowej "Rail Baltica".

Władze partii Centrum Finlandii (KESK) do której aktualnie przynależy Anne Berner, a której liderem jest premier Juha Sipila, uznały, że minister może kontynuować pracę w rządzie bez względu na dalsze plany związane ze Szwecją. Sama minister także chce utrzymać stanowisko.

Sprawą kandydatury Anne Berner do władz szwedzkiego banku zajął się także Kanclerz Sprawiedliwości i jego biuro – działający przy radzie państwa konstytucyjny organ, "wyróżniający się wiedzą prawniczą", który nadzoruje m.in. organy władzy pod względem ”przestrzegania prawa i wypełniania ich obowiązków".

Zgodnie z fińską konstytucją członek rady państwa (tj. ministrowie) w trakcie pełnienia obowiązków ministerialnych, nie może zajmować innego stanowiska publicznego ani sprawować innych funkcji, które mogłyby niekorzystnie wpływać na wykonywanie obowiązków ministra lub podważać zaufanie do jego działalności, jako członka rady państwa.

Według oficjalnego stanowiska Kanclerza Sprawiedliwości, Berner może pozostać na stanowisku ministra, jeśli po wyborze do władz banku złoży oświadczenie o braku konfliktu interesów i pozostanie poza kwestiami dotyczącymi rynków finansowych. Kanclerz Tuomas Poysti przypomniał, że w Finlandii z punktu widzenia konstytucji nie ma ogólnego zakazu dla ministrów po okresie pełnienia funkcji ubiegania się o pracę, jaką uważają za stosowna dla siebie, czyli nie ma żadnej zasady dotyczącej "karencji".

Media zwracają też uwagę, że Anne Berner pojawiła się we władzach kraju "na krótko". "Nie jest to zwyczajem w polityce” - piszą. Berner, wcześniej przez wiele lat związana z biznesem, już przed wyborami w 2015 r. informowała, że zamierza być w parlamencie tylko przez jedną kadencję.

Zdaniem niektórych ekspertów nominacja do władz zagranicznego banku wpływa obecnie na pozycje Anne Berner. "Już na tym etapie nadaje to jej działalności etykietę SEB" - przyznał profesor prawa administracyjnego Olli Maenpaa, cytowany przez dziennik "Ilta-sanomat".

Dodał, że ewentualna dymisja minister to problem polityczny i wszystko zależy od tego, jak ustosunkowuje się do sytuacji nie tylko jej własna partia, ale także pozostali koalicjanci.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.