• <
nauta_2024

W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano statek rybacki dla Islandczyków [foto, wideo]

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano statek rybacki dla Islandczyków [foto, wideo]

Partnerzy portalu

W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano statek rybacki dla Islandczyków [foto, wideo] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Stocznia Karstensen Shipyard Poland zwodowała kolejną jednostkę rybacką. To już piąte wodowanie w gdyńskiej stoczni w tym roku.

Wodowanie kadłuba odbyło się dwuetapowo. Najpierw kadłub za pomocą wózków samojezdnych został przetransportowany z nabrzeża na pontono-dok, na którym został przeholowany do Nabrzeża Rumuńskiego, którego głębokość pozwoliła na zanurzenie doku i zwodowanie jednostki. Operacja zakończyła się w godzinach popołudniowych 8 września.

Statek rybacki Borkur zbudowany dla islandzkiego armatora Sildarvinnslan ma 88,2 metry długości, 16,60 metrów szerokości oraz 9,6 maksymalnego zanurzenia. Jednostka wyposażona jest w 2 silniki Rolls Royce o mocy 3344 kW każdy. Projekt statku wykonało biuro Karstensens Skibsværft A/S  a portem macierzystym będzie położony na północy Islandii Akeurey.

Obecnie w stoczni Karstensen Shipyard Poland prowadzone są prace nad kilkoma kolejnymi projektami. Zagospodarowanie tylu budów statków w krótkim okresie czasu to duże wyzwanie produkcyjne oraz logistyczne. Tylko w czerwcu Karstensen zwodował w Gdyni aż trzy jednostki. Kolejne wodowanie planowane jest na październik.
 
Karstensen Shipyard Poland to spółka zależna duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Stocznia buduje statki w Porcie Gdynia w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym pozyskanym od Vistal Offshore. Znajduje się on przy Nabrzeżu Indyjskim, a do eksploatacji został oddany w 2013. Jest on dostosowany do produkcji kadłubów, składa się z dwóch dobrze wyposażonych, nowoczesnych hal o wymiarach: 200x30x30m oraz 150x30x20 m, a także z przyległych biur i zaplecza dla personelu. Karstensen oficjalnie przejął zakład 1 lipca 2018 r., na mocy umowy o trzyletniej dzierżawie.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.