• <

Wynik wyszukiwania - "bdi" - Wiadomości

Amerykanie zwodowali swój pierwszy statek instalacyjny

Wczoraj w Teksasie odbyło się wodowanie pierwszego zbudowanego w Stanach Zjednoczonych statku do instalacji morskich turbin wiatrowych.
16.04.2024

Somalijscy piraci dostali 5 mln dolarów okupu i uwolnili statek i załogę

Według dwóch somalijskich piratów, ich grupa otrzymała 5 milionów dolarów okupu i zgodnie z obietnicą uwolniła porwany wcześniej masowiec Abdullah wraz z załogą.
14.04.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 2-5/2024)

Jak do tej pory groźna dla żeglugi sytuacja na Morzu Czerwonym nie miała aż tak bardzo znaczącego wpływu na poziom obserwowanych stawek czarterowych oraz oferowanych frachtów. To jednak zaczyna się coraz bardziej zmieniać. Dostępność przestrzeni ładunkowych oferowanych na rynkach maleje. Pogłębiający się kryzys i potrzeba wykorzystania przez statki dłuższych i zarazem bezpieczniejszych tras zwiększają koszty. Tworzy się presja wśród armatorów na zwiększanie oferowanych cen frachtów.
20.02.2024

Świąteczno – noworoczny zastój. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 50/2023-1/2024)

Przełom roku to okres podsumowań dotychczasowych trendów, a także ocena perspektyw na nowy rok. Jest to również czas krótkoterminowego zastoju, kiedy to większość świata skupia się nie na biznesie, ale na obchodzeniu okresu świąt i nowego roku. Od listopada do grudnia 2023 roku oceniono, że globalny handel spadł o około 1.3 %, co spowodowane jest kryzysem bezpieczeństwa zachowania wolnej żeglugi na Morzu Czerwonym.
21.01.2024

Sri Lanka i Indie wysyłają okręty na Morze Czerwonego. Presja w Niemczech rośnie

Coraz więcej krajów wysyła okręty wojenne do ochrony statków handlowych na Morzu Czerwonym. Kroki takie zapowiedziały ostatnio Indie i Sri Lanka. Wahają się Niemcy – tamtejszy rząd jest naciskany przed przemysł.
10.01.2024

Premier Etiopii podpisał porozumienie z Somalilandem w sprawie dostępu do morza

Etiopia podpisała tzw. protokół ustaleń z samozwańczą republiką Somalilandu w sprawie korzystania z jednego z jej portów. Są to pierwsze kroki prawne na drodze do umożliwienia temu krajowi uzyskanie dostępu do morza – poinformował we wtorek premier Etiopii Abiy Ahmed.
03.01.2024

Etiopia chce odzyskać dostęp do Morza Czerwonego. Wydzierżawi wybrzeże od separatystycznego Somalilandu

Od czasu utraty dostępu do morza z powodu secesji Erytrei władze etiopskie szukają sposobu na odzyskanie możliwości korzystania z portów morskich i tym samym włączenia się na nowo w międzynarodową gospodarkę morską. Ma to być impuls dla rozwoju państwa i przepływ towarowy. W związku z tym kraj wydzierżawi od nieuznawanej międzynarodowo Republiki Somalilandu 20 km morza. W zamian Etiopia jako pierwsza uzna to separatystyczne państwo Somaliland i obiecuje zapewnić mu udziały w Ethiopian Airlines
02.01.2024

Rynek żeglugowy na wakacjach. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 25-27/2023)

O istotnych wydarzeniach w segmentach żeglugi masowej i zbiornikowcowej piszemy w naszym cyklicznym raporcie rynku żeglugowego. Omawiamy szczegóły tych zdarzeń oraz najważniejsze bieżące trendy z dalszymi perspektywami.
14.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Na jeziorze Nidzkim holowano oderwany pomost

Do nietypowego zdarzenia doszło we wtorek na jeziorze Nidzkim w w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim. Od brzegu oderwał się pomost długości około 30 m i wadze kilku ton. Płynął on w głąb jeziora zagrażając żeglarzom. Niezbędna okazała się interwencja policyjnych wodniaków.
04.05.2023

Strach ma wielkie oczy. Czy globalny transport morski ma powody do obaw?

Globalna inflacja, zmniejszona produkcja w Chinach, rekordowo niski indeks BDI – tym przywitał nas początek roku. Jednocześnie widzimy powolne oznaki ożywienia światowej gospodarki, jednak analitycy dalecy są od optymizmu. Czy w kontekście niespokojnej sytuacji na świecie, globalny transport morski jest zagrożony?
02.04.2023

Czy rynek azjatycki przebudzi żeglugę? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 7-9/2023)

Ostatnie tygodnie to nieco pozytywniejsza atmosfera na rynkach frachtowych i czarterowych jednostek masowych. Z różnych regionów, dla różnych segmentów zaczęły napływać całkiem pozytywne wieści na temat zapotrzebowania na tonaż. Z kolei na rynku przewozów ładunków ropy naftowej i jej pochodnych nadal sporo zamieszania. Sytuacja w tym segmencie zależała od wielu czynników, tj. typ statku, obsługiwany obszar, itp. Indie są obecnie trzecim największym importerem ropy na świecie
10.03.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Turbulencje rynków handlu morskiego. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 44-47/2022)

Niepokojące sygnały zwalniającej chińskiej gospodarki, która w okresach turbulencji ekonomicznych ostatnich lat była zawsze motorem napędowym gospodarki światowej, wpływają na dość ponure prognozy światowego handlu morskiego dla wielu segmentów żeglugi. Z drugiej strony zapotrzebowanie na tankowce i statki do przewozu gazu jest duże i te rynki reprezentują dobre lub coraz lepsze warunki frachtowe i czarterowe.
06.12.2022

Ładunki masowe na wagę złota. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 40-43/2022)

Kolejne tygodnie ostatniego kwartału roku to kontynuacja światowych trendów makroekonomicznych. Wysoka inflacja, wysokie ceny energii, wyhamowująca konsumpcja detaliczna, ale również mniej zamówień przemysłowych ma duży wpływ na warunki panujące w światowym handlu morskim i transporcie morskim.
08.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Wojna zmienia rynek handlu morskiego i energetyki morskiej. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 23-26/2022)

Coraz dłużej trwająca wojna Rosji z Ukrainą powoduje kontynuację głębokich zmian dotychczasowych szlaków żeglugowych oraz rynku energetycznego. Dotyczy to przede wszystkim ładunków zbóż, ropy naftowej oraz gazu i innych surowców mineralnych. Powstające zmiany pozostawią swój ślad na wiele kolejnych lat.
04.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Chaos na rynku i wielkie zmiany szlaków handlu morskiego. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 10-13/2022)

Czy trwający już przeszło miesiąc kryzys na linii Rosja–Ukraina wpłynie na dotychczasowe szlaki handlowe? Wszystko wskazuje na to, że zmiany, które dokonują się w bardzo szybkim tempie będą długotrwałe. Postpandemiczna odbudowa światowych gospodarek a także coraz powszechniejsze i przyspieszające uniezależnianie się od rosyjskich surowców na rzecz innych, często odległych źródeł w znaczący sposób wpływa na handel morski.
03.04.2022

Nie żyje zastępca dowódcy Floty Czarnomorskiej ds. politycznych komandor Andriej Palij

Zginął zastępca dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej ds. wojskowo-politycznych kapitan I rangi (komandor) Andriej Palij – poinformowały w niedzielę wojska piechoty Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
20.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

TTS Przedsiębiorstwem Roku 2021. Jachtowy gigant wyróżniony

– Jest nam niezwykle miło, że nasza praca jest dobrze oceniana – mówi Maciej Twardowski, Dyrektor Zarządzający w TTS. Jachtowy lider został uhonorowany tytułem Przedsiębiorstwa Roku 2021 w prestiżowym konkursie Północnej Izby Gospodarczej. Na sukces złożyło się wiele elementów, począwszy od stwarzania dobrych warunków pracy dla blisko 800 pracowników, a skończywszy na działaniach inwestycyjnych związanych z budową nowoczesnego biura projektowo-badawczego.
21.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Zadyszka i chwilowe spowolnienie rynku? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 40-44/2021)

Po bardzo dobrych ostatnich miesiącach dla segmentu masowców mijające tygodnie to już raczej nie tylko korekta „w dół” parametrów rynków frachtowych i czarterowych, ale postępujący najprawdopodobniej krótko – lub nawet średnioterminowy trend spadkowy. Pomimo tego średnioroczny wzrost handlu morskiego liczony rok do rok na ten moment szacuje się na około 4%. Nieco inaczej sytuacja wygląda na rynku offshore, który dzięki wysokim cenom ropy naftowej i jej pochodnych podlega zauważalnemu ożywieniu i dalszej, ale też niełatwej odbudow
08.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Ceny surowców energetycznych szybują w górę, a frachty mają się dobrze. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-39/2021)

Na świecie ceny surowców zaczęły coraz szybciej rosnąć. Analitycy gospodarczy informują, iż inwestorzy obawiają się o związane z tym zagrożenie w odbudowie światowej gospodarki. Jednym z głównych problemów są znaczące braki zapasu gazu ziemnego w świetle znaczącego wzrostu jego zapotrzebowania. Na rynki frachtowe nadal mają wpływ również kongestie doświadczane w wielu światowych portach. Mowa tutaj między innymi o portach chińskich, ale też i amerykańskich.
08.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

NED Project. Zatwierdzono projekt statku WTIV napędzanego wodorem

Towarzystwo klasyfikacyjne American Bureau of Shipping (ABS) zatwierdziło projekt statku do instalacji turbin wiatrowych firmy NED Project, której jedna z siedzib znajduje się w Polsce. Statek będzie przeznaczony na rynek amerykański.
28.09.2021

Europa zwiększa efektywność technologii offshore

Unia Europejska chce stanąć na podium w wyścigu o neutralność klimatyczną. Jedną z dróg do osiągnięcia tego celu jest opracowanie narzędzi, które mają pozwolić na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji farm wiatrowych.
12.09.2021

Ożywienie na rynku powraca na stałe wraz z rosnącymi stawkami frachtu

Aby zobaczyć, jak szybko popyt na towary odbił się po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, nie trzeba szukać dalej niż na rynek ich wysyłki.
24.08.2021

Dla przewoźników warunki najlepsze od lat. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 27-31/2021)

Zgodnie z informacją z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF – International Monetary Fund) światowa gospodarka jest od pewnego już czasu na fali wyraźnego wzrostu. Jednakże nie jest on równomierny we wszystkich rejonach świata. Lepiej radzą sobie gospodarki państw, w których najlepiej funkcjonują programy wsparcia i odbudowy po okresie pandemii a także tam, gdzie akcje szczepień przeciwko wirusowi SARS Covid–19 są najbardziej sprawne i skuteczne.
12.08.2021

Bałtycki Indeks Towarowy rośnie dzięki ekstremalnych warunkom pogodowym

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, Bałtycki Indeks Towarowy (BDI), wzrósł w poniedziałek po raz czwarty z rzędu, napędzany zwiększonym popytem na statki Capesize.
27.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Handel morski w ożywieniu. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 23-26/2021)

Światowa gospodarka coraz bardziej rozpędza się. Stąd też od początku tego roku w tym w ciągu kilku ostatnich tygodni utrzymywały się zadowalające parametry frachtowe dla armatorów wielu segmentów żeglugi. Przewidywania analityków na kolejne tygodnie są również jak najbardziej pozytywne.
12.07.2021

Głębokowodny terminal kontenerowy ogromną szansą dla Świnoujścia [ROZMOWA]

Rozmowa z Andrzejem Wróblewskim, dyrektorem Polskiej Żeglugi Morskiej na temat głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
25.06.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Bałtycki Indeks Towarowy najwyższy od początku kwietnia. Masowce zarabiają krocie

Bałtycki Indeks Towarowy (Baltic Dry Index - BDI) wzrósł w środę na najwyższy od początku miesiąca poziom, z powodu wzrostu stawek frachtowych we wszystkich segmentach żeglugi masowej.
15.04.2021

Problemów nie brakuje, ale życie gospodarcze toczy się dalej. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 10-13/2021)

Za sprawą zablokowania Kanału Sueskiego przez kontenerowiec „Ever Given” konsekwencje tego wydarzenia wpłynęły również na inne segmenty żeglugi. W związku z tym wykorzystanie, czyli tzw. utylizacja statków znacznie wzrosła, ponieważ wiele z nich przekierowało się na znacznie dłuższą trasę dookoła Afryki via Przylądek Dobrej Nadziei. Krótkoterminowa dostępność przestrzeni ładunkowych pod przewozy znacznie spadła.
06.04.2021

Baltic Dry Index: panamax osiąga najwyższy poziom od 10 lat

Baltic Dry Index osiąga już drugi w tym tygodniu szczyt. Notuje się wzrosty dla wszystkich wskaźników.
18.03.2021

Więcej pozytywów z dobrymi perspektywami na horyzoncie. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 6-9/2021)

Rynki żeglugowe w ostatnich tygodniach odznaczały się coraz bardziej pozytywnymi symptomami wzrostów dla wielu segmentów a to za sprawą wzrastającej wielkości światowej produkcji widocznej w pierwszej kolejności na obszarach azjatyckich. Jednakże trudna sytuacja miała miejsce nadal między innymi dla zbiornikowców.
08.03.2021

USA: Pierwszy statek do instalacji morskich turbin wiatrowych zgodny z ustawą Jones Act

Nowe informacje na temat pierwszego statku do instalacji morskich turbin wiatrowych (WTIV) w Stanach Zjednoczonych. Jest on uważany za kluczowy dla rozwoju krajowego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.
25.02.2021

Rosną stawki masowców capesize i panamax

Bałtycki Indeks Towarowy wzrósł w środę na najwyższy od trzech tygodni poziom, po wzroście stawek w segmentach capesize i panamax.
18.02.2021

Niemcy: Zamknięcie granic z Czechami i Tyrolem może przerwać łańcuch dostaw towarów w całej Europie

Według Federacji Przemysłu Niemieckiego (BDI) zamknięcie granic z Czechami i Tyrolem może mieć poważne konsekwencje. "Istnieje duże ryzyko, że łańcuchy dostaw załamią się w całej Europie w ciągu najbliższych kilku dni” - powiedział dyrektor BDI Joachim Lang. Problemy są także na granicy Austrii i Włoch.
16.02.2021

Czy przemysł sprowadzi swoją produkcję z powrotem do Niemiec?

Kryzys koronawirusowy i brexit pokazują, jak wrażliwe są globalne łańcuchy dostaw. Czy produkcja ważnych towarów zostanie przeniesiona z powrotem do Niemiec? - zastanawia się niemiecki tygodnik "Spiegel".
12.02.2021

Chimeryczna Fortuna. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 3-5/2021)

Na rynkach żeglugowych, pomimo dobrych warunków, panujących na początku stycznia doszło do przesilenia, szczególnie, jeśli chodzi o przewozy ładunków masowych. Nieco więcej optymizmu było ostatnio w branży wydobycia ropy naftowej, gdzie wzrastające ceny surowca zwiększały również poziom opłacalności produkcji. Czy te nieco lepsze wyniki przełożą się na polepszenie ciężkiej sytuacji na rynku zbiornikowców? Jakie są najnowsze trendy na rynkach związanych z transportem gazu naturalnego, czy też projektami morskich farm wiatrowych?
08.02.2021

Bałtycki Indeks Towarowy na najniższym od 4 tygodni poziomie

Bałtycki Indeks Towarowy spadł w poniedziałek na najniższy poziom od początku stycznia, po spadku stawek frachtowych we wszystkich segmentach.
03.02.2021

Czy najgorsze jest już za nami? Statki do przewozu LNG biją kolejne rekordy. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 53/2020, 1-2/2021)

Fundamenty segmentu masowców wydają się gotowe do odbudowy i wzrostu już w 2021 roku. Ostatnie tygodnie, to kontynuacja ciężkiej sytuacji dla tankowców i branży związanej z wydobyciem ropy naftowej. Rozpędu nabierają za to projekty związane z odnawialnymi źródłami energii i ogólnoświatową transformacją energetyczną.
18.01.2021

Bałtycki Indeks Towarowy wciąż rośnie

Bałtycki Indeks Towarowy wzrósł w poniedziałek o 10 procent, do najwyższego poziomu od 3 miesięcy, dzięki rosnącemu popytowi na węgiel w Chinach, co zwiększyło stawki masowców Capesize.
12.01.2021

Bałtycki Indeks Towarowy z pierwszym rocznym wzrostem od 3 lat

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował w czwartek pierwszy wzrost od 3 lat, dzięki zwiększeniu się transportu rudy żelaza do Chin. Stało się tak pomimo negatywnego wpływu pandemii koronawirusa.
28.12.2020

Bałtycki Indeks Towarowy rośnie od początku grudnia

Bałtycki Indeks Towarowy przez ostatni miesiąc notuje stały wzrost, ale jego poziom wciąż jest relatywnie niski. Epidemia koronawirusa, nakładane sankcje oraz niepewna sytuacja rynkowa są powodem takiej sytuacji.
18.12.2020

Bałtycki Indeks Towarowy z lekkim wzrostem w ostatnim tygodniu

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował delikatny wzrost na przestrzeni ostatniego tygodnia, ale wciąż jego poziom jest niski. Powodem jest mniejszy popyt w Chinach, co przełożyło się na gorsze wyniki wszystkich typów masowców.
27.11.2020

Raport z rynku żeglugowego – idzie nowe, czyli światowy patent na rozwój w dobie pandemii (tydzień 43-45)

Światowa sytuacja frachtowa i tonażowa ponownie robi się coraz bardziej skomplikowana. Ze względu na bardziej dynamicznie rozwijającą się pandemię oraz wprowadzanie coraz większych obostrzeń dotyczących między innymi przemieszczania się ludności spada też bieżąca konsumpcja. Problemy z przemieszczaniem dotyczą również polskich marynarzy i innych pracowników branży morskiej. Dostęp do większości krajów jest bardzo utrudniony.
09.11.2020

Raport z rynku żeglugowego – sztormowanie armatorów (tydzień 40-42)

Cały bieżący rok jest dla rynku żeglugowego olbrzymim wyzwaniem. Ostatnie tygodnie nie były inne. Wręcz przeciwnie atmosfera zagrożenia i niepewności, co do przyszłości ogólnogospodarczej narastała.
19.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – dzieje się i u nas (tydzień 38-39)

Wojna handlowa na linii USA – Chiny nadal trwa. Ze względu na inne ważne tematy, głównie związane z pandemią temat ten zszedł ostatnio nieco na plan dalszy. Tymczasem tarcia handlowe zmieniają krajobraz przemysłowy świata. Produkcja dóbr przenosi się bowiem z Chin do krajów ościennych. W dalszej perspektywie może mieć to znaczący efekt na siłę nabywczą rynku chińskiego w zakresie dóbr masowych, tj. ropa naftowa, ładunki suche masowe i inne. Na razie jednak siła gospodarki Chin jest na tyle duża, że to tamtejszy rynek jest bardzo
28.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – uzależnieni od Chin (tydzień 35-37)

Odmrożenia światowych gospodarek po okresie „lockdown’u” przynoszą swoje efekty. Prognozuje się, że w najbliższym czasie bardzo duża część produkcji zostanie przekazana do transportu morskiego, co daje po raz kolejny nadzieję na poprawę rynków frachtowych. Obecną dynamikę gospodarczą dyktuje nadal gospodarka chińska, która po przejściu pandemii na przełomie roku nabiera coraz mocniejszego tempa.
16.09.2020

Handel morski w dobie pandemii: perspektywa branży morskiej

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołała bezprecedensowy szok popytowo-podażowy w światowej gospodarce. Światowa Organizacja Handlu szacuje, że w 2020 r. wartość handlu międzynarodowego spadnie o między 13% a 32%. Sektor transportu morskiego, będący nośnikiem blisko 90% wolumenu handlu międzynarodowego, stawia w sytuacji szczególnie trudnej, ale nie beznadziejnej.
03.06.2020

Wpływ dekoniunktury w handlu międzynarodowym na branżę morską – zagadnienia węzłowe

Pandemia COVID-19 wywołała bezprecedensowy szok popytowo – podażowy w światowej gospodarce. Obecny kryzys porównywalny jest tylko z Wielkim Kryzysem lat 30-tych ubiegłego stulecia. Na płaszczyźnie podaży, wprowadzone przez Chiny i utrzymywane przez ponad miesiąc restrykcje – w tym zamknięcie fabryk i zawieszenie ruchu pomiędzy regionami – czasowo zakłóciły funkcjonowanie globalnych łańcuchów produkcji. W łańcuchach tych powstaje 64% światowego PKB, zaś Chiny zasilają je wytwarzając 1/5 globalnej produkcji komponentów. UNCTAD ocen
29.05.2020

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na branżę morską: spojrzenie po I kwartale 2020

Branża morska pełni funkcję krwioobiegu światowej gospodarki. Z tego względu jako jedna z pierwszych odczuła skutki globalnego rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19 i idących za tym restrykcji, w szczególności zamykania granic. Dane z pierwszego kwartału br. dają przybliżony obraz, jak pandemia wpłynęła na branżę i jej poszczególne segmenty.
21.05.2020

Związki przemysłowców Niemiec, Włoch i Francji chcą pomocy UE na bezprecedensową skalę

W opublikowanym we wtorek wspólnym oświadczeniu szefowie związków przemysłowców Niemiec, Francji i Włoch zwrócili się do Unii Europejskiej, by w obliczu coraz silniejszych negatywnych skutków kryzysu koronawirusowego udzieliła państwom członkowskim wsparcia na nienotowana dotąd skalę.
12.05.2020

Raport z rynku żeglugowego – zamrożenie i kumulacja pozytywnej energii na przyszłość (tydzień 15)

Ostatni tydzień niósł za sobą dalsze poważne reperkusje dla gospodarki morskiej związane 
z konsekwencjami pandemii wirusa COVID 19. Ze względu na atmosferę świąteczną uczestnicy rynku szukali powodów do optymizmu. Takie na pewno można odnaleźć, szczególnie w perspektywie długookresowej. Jak pokazuje wiele danych statystycznych, po tego typu kryzysach, oczekiwania co do przyspieszenia dynamiki rynku i wzrostów są naturalne i uzasadnione. Na razie jednak rynek pozostaje w „zamrożeniu” i trudno jest przewidzieć ze względu na
13.04.2020

Wpływ kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa na rynek żeglugowy [raport]

Ostatnie dwa tygodnie były bardzo szokującymi i trudnymi dla międzynarodowych rynków żeglugowych a to za sprawą niezwykle szybko rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa COVID–19, której epicentrum przeniosło się z Azji do Europy. Wirus uderzył nie tylko w ruch turystyczny, ale spowodował również mocne spowolnienia w usługach transportu ładunków 
w wyniku drastycznie malejącej konsumpcji i ograniczonych mocy przerobowych. Jak szacują analitycy kwartalne straty w globalnych transakcjach handlowych mogą wynosić około 3
23.03.2020

Duży wzrost przewozów PŻM

Polska Żegluga Morska zanotowała w ubiegłym roku bardzo dobre wyniki przewozowe. Statki narodowego armatora przewiozły 16,8 mln ton ładunków i było to aż o 2,2 mln ton więcej niż w 2018 r.
09.01.2020

Indeks BDI wciąż gwałtownie spada

Bałtycki Indeks Towarowy w ciągu tygodnia spadł o prawie 200 punktów. Powodem tego jest typowy dla tego okresu martwy sezon, który spowodował dużo mniejsza zarobki armatorów.
08.01.2020

Niemcy: Szef MSZ domaga się twardej postawy wobec USA za cła

Szef niemieckiego MSZ Heiko Maas opowiedział się w piątek za obraniem twardej linii w sporze handlowym ze Stanami Zjednoczonymi. Waszyngton chce wprowadzić 18 października 25-procentowe cła karne na import setek produktów z UE.
04.10.2019

Niemieccy politycy i zrzeszenie przemysłowe przeciw renegocjacji umowy ws. brexitu

Niemieccy politycy i Związek Niemieckiego Przemysłu (BDI) opowiadają się przeciwko renegocjacji umowy dotyczącej brexitu. Domaga się tego premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, który w środę wieczorem spotka się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel.
21.08.2019

Bałtycki Indeks Towarowy utrzymuje się na stabilnym poziomie od 2 tygodni

Bałtycki Indeks Towarowy utrzymuje się na stabilnym poziomie od ponad 2 tygodni. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1503 punktów, tyle samo co przed 14 dniami.
10.10.2018

Bałtycki Indeks Towarowy ponownie ponad poziomiem 1500 punktów

Bałtycki Indeks Towarowy po okresie spadków zanotował spory wzrost w minionym tygodniu. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1503 punktów, o 130 pkt więcej niż przed tygodniem.
27.09.2018

Zarobki masowców dalej powoli spadają

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował spory spadek przez ostatni miesiąc. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1373 punktów, o 38 pkt mniej niż przed tygodniem. To wynik kończącego się zwyżkowego sezonu letniego.
20.09.2018

Zarobki masowców kolejny tydzień ze spadkiem

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował spory spadek przez ostatnie 3 tygodnie. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1411 punktów, o 66 pkt mniej niż przed tygodniem. To wynik kończącego się zwyżkowego sezonu letniego.
13.09.2018

Kończy się sezon letni. Indeks BDI ze spadkiem

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował spory spadek przez ostatnie 2 tygodnie. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1477 punktów, o 220 pkt mniej niż przed tygodniem. To wynik kończącego się zwyżkowego sezonu letniego.
06.09.2018

Bałtycki Indeks Towarowy ze spadkiem, ale wciąż na wysokim poziomie

Bałtycki Indeks Towarowy trzyma się na stabilnym poziomie od kilku tygodni. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1697 punktów, o 12 pkt mniej niż przed tygodniem.
26.08.2018

Bałtycki Indeks Towarowy z kolejnym dużym wzrostem

Bałtycki Indeks Towarowy notuje w ostatnich tygodniach mocne skoki w górę. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1774 punktów, o 224 pkt więcej niż przed dwoma tygodniami.
25.07.2018

Bałtycki Indeks Towarowy dalej na wysokim poziomie

Bałtycki Indeks Towarowy dalej utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1555 punktów, o 12 pkt mniej niż tydzień temu.
11.07.2018

Bałtycki Indeks Towarowy idzie w górę. Przekroczył granicę 1500 pkt

Bałtycki Indeks Towarowy przez ostatnie półtora tygodnia zanotował duży wzrost. W czwartek jego wartość wyniosła dokładnie 1567 punktów, o 244 pkt więcej niż półtora tygodnia temu.
05.07.2018

Bałtycki Indeks Towarowy od miesiąca na stabilnym poziomie

Bałtycki Indeks Towarowy od miesiąca utrzymuje się na stabilnym poziomie powyżej 1300 pkt. W środę wartość indeksu wyniosła dokładnie 1323 punktów, o 10 pkt więcej niż tydzień temu.
27.06.2018

Bałtycki Indeks Towarowy powrócił do poziomu z początku roku

Bałtycki Indeks Towarowy po ostatnim okresie spadku zanotował spory wzrost. W czwartek wartość indeksu wyniosła dokładnie 1340 punktów, o 91 pkt więcej niż 2 tygodnie temu.
07.06.2018

IOM: 46 Etiopczyków utonęło w drodze do Jemenu

46 Etiopczyków zginęło, a 16 jest poszukiwanych po zatonięciu łodzi, na pokładzie której podróżowało co najmniej 100 migrantów - poinformowała w środę Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Łódź płynęła z Somalii w kierunku Jemenu.
06.06.2018

Bałtycki Indeks Towarowy spadł o ponad 200 pkt

Bałtycki Indeks Towarowy po ostatnie zwyżce zanotował spory spadek. W poniedziałek wartość indeksu wyniosła dokładnie 1239 punktów, o 203 pkt mniej niż tydzień temu.
22.05.2018

Bałtycki Indeks Towarowy powyżej 1400 punktów

Bałtycki Indeks Towarowy po długim okresie spadku przekroczył wartość 1400 punktów. W poniedziałek wartość indeksu wyniosła dokładnie 1432 pkt, o 91 pkt. więcej niż przed 2 tygodniami.
09.05.2018

Bałtycki Indeks Towarowy wrócił na wysoki poziom z początku roku

Bałtycki Indeks Towarowy po długim okresie spadku przekroczył wartość 1300 punktów. W poniedziałek wartość indeksu wyniosła dokładnie 1341 pkt, o 60 pkt. więcej niż przed 2 tygodniami.
01.05.2018

Reuters: Rząd Niemiec uważa, że Nord Stream 2 nie zwiększa uzależnienia od Rosji

Niemcy nie zwiększają swej zależności od Rosji, zgadzając się na gazociąg Nord Stream 2 - cytuje w czwartek agencja Reutera wysokiego rangą przedstawiciela niemieckiego rządu.
26.04.2018

Bałtycki Indeks Towarowy w końcu z dużym wzrostem

Bałtycki Indeks Towarowy po długim okresie spadku przekroczył wartość 1200 punktów. W poniedziałek wartość indeksu wyniosła dokładnie 1281 pkt, o 267 pkt. więcej niż przed 2 tygodniami.
23.04.2018

Bałtycki Indeks Towarowy przekroczył granicę 1000 punktów

Bałtycki Indeks Towarowy po raz pierwszy od początku kwietnia przekroczył granicę 1000 punktów. W poniedziałek wartość indeksu wyniosła dokładnie 1014 pkt, o 66 pkt. więcej niż przed tygodniem.
16.04.2018

Bałtycki Indeks Towarowy ciągle poniżej 1000 punktów

Bałtycki Indeks Towarowy od końca marca notuje ciągły spadek. W poniedziałek wartość indeksu wyniosła dokładnie 948 pkt, o 29 pkt. mniej niż przed tygodniem.
09.04.2018

Bałtycki Indeks Towarowy utrzymuje się na stabilnym poziomie w marcu

Bałtycki Indeks Towarowy po okresie wahań w lutym w marcu ustabilizował wartość w okolicach 1150 pkt. W poniedziałek wartość indeksu wyniosła dokładnie 1143 pkt, o 7 mniej niż przed tygodniem.
19.03.2018

Duży wzrost Bałtyckiego Indeksu Towarowego

Bałtycki Indeks Towarowy po okresie spadków w lutym w końcu zanotował wzrost i to spory. Tym razem wartość indeksu wzrosła o 101 pkt, do 1185 pkt ogółem.
26.02.2018

Luty pod znakiem spadku stawek frachtowych masowców

Bałtycki Indeks Towarowy regularnie spada od początku lutego. Tym razem wartość indeksu spadła o 41 punkty, do 1084 pkt ogółem.
18.02.2018

Indeks BDI dalej leci w dół

Bałtycki Indeks Towarowy ponownie zanotował spadek, tym razem o 66 punkty, do 1125 pkt ogółem. To już trzeci tydzień ze spadkiem.
12.02.2018

Indeks BDI przejdzie sporą przemianę

Bałtycki Indeks Towarowy, jeden z najstarszych i najlepszych wskaźników gospodarczych przejdzie niedługo totalną przemianę.
01.02.2018

Indeks BDI ponownie ze spadkiem

Bałtycki Indeks Towarowy ponownie zanotował spadek, tym razem o 23 punkty, do 1191 pkt ogółem. To już drugi tydzień ze spadkiem.
30.01.2018

Indeks BDI ponownie ze zwyżką

Bałtycki Indeks Towarowy odbił się po ostatnim spadku i osiągnął w czwartek poziom 1200 pkt, 43 pkt więcej niż na początku obecnego tygodnia.
25.01.2018

Indeks BDI wchodzi w nowy rok na stabilnym poziomie

Bałtycki Indeks Towarowy wciąż utrzymuje się na stabilnym i relatywnie wysokim poziomie, dzięki większym stawkom wszystkich masowców, w szczególności capesize.
02.01.2018

Indeks BDI z rekordowym w tym roku wynikiem. Masowce zarabiają więcej

Bałtycki Indeks Towarowy osiągnął w obecnym tygodniu rekordową w tym roku wysokość, dzięki większym stawkom wszystkich masowców, w szczególności capesize.
10.12.2017

Indeks BDI szybuje wysoko w górę

Bałtycki Indeks Towarowy wzrósł w zeszłym tygodniu aż o 176 punktów, do poziomu 1626 pkt. Potwierdzają się tym samym słowa, o trwałym ożywieniu na rynku przewozów masowych i końcu kryzysu, który męczył ten segment rynku przez ostatnie lata.
03.12.2017

Sto w dół, sto w górę. Indeks BDI wraca na wysoki poziom

Bałtycki Indeks Towarowy po spadku w zeszłym tygodniu, ponownie zanotował wzrost do ponad 1450 pkt. Najgorsze rynek przewozów masowych ma już chyba za sobą.
25.11.2017

El Mellah gotowy do drogi. Marynarka Wojenna Algierii otrzymała żaglowiec z Polski (foto, wideo)

El Mellah gotowy do drogi. Zbudowany w Gdańsku w stoczni Remontowa Shipbuilding żaglowiec został przekazany Marynarce Wojennej Algierii. W sobotę odbyła się uroczystość podniesienia bandery na jednostce.
21.10.2017

Bałtycki Indeks Towarowy podnosi się po dużym spadku

Na poniedziałkowej sesji londyńskiej giełdy Bałtycki Index Towarowy (BDI) wzrósł o 20 pkt, do poziomu 870 pkt. To dobra wiadomość dla armatorów po tym, jak indeks spadł wcześniej do najniższego od 4 miesięcy poziomu – 850 pkt.
13.06.2017

Bałtycki Indeks Towarowy spadł na najniższy poziom od 4 miesięcy

Na poniedziałkowej sesji londyńskiej giełdy Bałtycki Index Towarowy (BDI) spadł do najniższego od 4 miesięcy poziomu – 850 pkt.
01.06.2017

Słaby popyt ciągnie w dół stawki frachtu

Na poniedziałkowej sesji londyńskiej giełdy Bałtycki Index Towarowy (BDI) spadł do najniższego od 3 miesięcy poziomu – 934 pkt.
24.05.2017

Ostre wahania stawek frachtowych masowców

Po kolejnym okresie spadku, na poniedziałkowej sesji Bałtycki Index Towarowy (BDI) spadł do najniższego od marca poziomu – 994 pkt.
17.05.2017

Piraci uprowadzili indyjski statek z 11-osobową załogą

Piraci uprowadzili u wybrzeży Somalii indyjski statek handlowy z 11-osobową załogą – poinformował w poniedziałek były szef antypirackiej agencji półautonomicznego somalijskiego regionu Puntland.
03.04.2017

42 zabitych w ataku na statek z somalijskimi uchodźcami

42 osoby zginęły w piątek w rezultacie ataku na znajdujący się niedaleko wybrzeża Jemenu statek z somalijskimi uchodźcami - poinformował w Genewie dyrektor do spraw pilnych Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (IOM) Mohammed Abdiker.
17.03.2017

Zarobki masowców wciąż rosną

Już ponad 2 tygodnie zwyżkuje poziom Baltic Dry Index. W poniedziałek jego wartość zatrzymała się na poziomie 878 pkt, o 130 pkt więcej niż tydzień temu.Indeks bierze pod uwagę średnie, dzienne zarobki masowców typu: capesize (pow. 80 tys. ton nośności), panamax (60-80 tys. ton), supramax (35-59 tys. ton) oraz handysize (10-35 tys. ton).
28.02.2017

Lekka zwyżka indeksu BDI

Na chwilę skończył się ponad miesięczny spadek indeksu Baltic Dry Index. W poniedziałek jego wartość zatrzymała się na poziomie 741 pkt, o 56 pkt więcej niż tydzień temu.
20.02.2017

Indeks BDI już poniżej 700 pkt. Kiedy zakończy się spadek?

Już od miesiąca ostro pikuje wartość indeksu Baltic Dry Index. W poniedziałek jego wartość zatrzymała się na poziomie 688 pkt, o 67 pkt mniej niż tydzień temu.
13.02.2017

Indeks BDI dalej pikuje

Trwa już drugi tydzień dużych spadków wartości Baltic Dry Index. W poniedziałek jego wartość zatrzymała się na poziomie 752 pkt, o 64 pkt mniej niż tydzień temu.
06.02.2017

Prawie 100 pkt w ciągu tygodnia. Indeks BDI powraca na dno

Po tygodniach powolnego spadku, indeks BDI, śledzący zarobki masowców, poszedł na dno. W poniedziałek jego wartość zatrzymała się na poziomie 816 pkt, o 95 pkt mniej niż tydzień temu.
30.01.2017

Dalszy spadek stawek frachtowych masowców

Baltic Dry Index kolejny tydzień kontynuuje powolne pikowanie w dół, co z pewnością martwi armatorów. W poniedziałek jego wartość zatrzymała się na poziomie 911 pkt, o 14 pkt mniej niż tydzień temu.
23.01.2017

Stawki masowców wracają do niskich poziomów

Przez ostatni tydzień byliśmy świadkami pierwszego od dawna spore spadku wartości indeksu Baltic Dry Index. W najgorszym dniu jego wartość spadła poniżej 900 pkt, by ostatecznie zatrzymać się w poniedziałek na poziomoie 925 pkt, o 38 pkt mniej niż tydzień temu.
16.01.2017

Stabilny poziom stawek frachtowych masowców

Na relatywnie wysokim poziomie utrzymuje się Baltic Dry Index, śledzący zarobki masowców. Jego wartość w poniedziałek wyniosła w piątek 963 pkt., 0,5 pkt więcej niż tydzień temu.
09.01.2017

Indeks BDI zamknął rok z wynikiem poniżej 1000 pkt.

Lekkim wzrostem wartości indeksu Baltic Dry Index, śledzącego zarobki armatorów masowców, zakończył się poprzedni rok. Obecnie jego wartość wynosi 961 pkt, o 33 pkt więcej niż przed okresem świątecznym.
02.01.2017

Indeks BDI poniżej 1000 pkt. Armatorzy masowców zarabiają mniej

To już drugi tydzień ciągłego spadku wartości indeksu Baltic Dry Index, śledzącego zarobki armatorów masowców. Obecnie jego wartość spadła poniżej 1000 pkt - poziomu gwarantującego brak strat.
19.12.2016

Stawki frachtowe w dół już siódmy dzień z rzędu

Rozpoczął się zapowiadany przez espertów kiepski okres dla światowej żeglugi - sezon wakacyjny związany ze świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku. I choć Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, wciąż utrzymuje się powyżej 1000 pkt, to przez ostatni tydzień jego wartość kurczyła się z dnia na dzień.
12.12.2016

Zamach terrorystyczny w największym porcie Somalii. Nie żyje 29 osób

Zamachowiec samobójca wysadził się, razem z ciężarowką, przy wejściu do największego port w Somalii. Dotąd mówi się o 29 osobach, które zginęły wskutek ataku mężczyzny powiązanego prawdopodobnie z islamską organizacją Islamist al Shabaab.
10.12.2016

Armatorzy masowców widzą światełko w tunelu

"Najgorsze już za nami" - twierdzą członkowie sektora transportu towarów masowych. Możliwe, że mają rację, ale na szybkie ożywienie też nie ma co liczyć.
07.12.2016

Już po szczycie sezonu. Stawki frachtowe powoli lecą w dół

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, wciąż utrzymuje się powyżej 1000 pkt. Ta wartość indeksu reprezentuje granicę opłacalności tych jednostek. Tendencja jest jednak spadkowa.
29.11.2016

Indeks BDI lekko zwyżkuje. Reszta roku nie będzie jednak tak dobra

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, w minionym tygodniu zanotował lekki wzrost. Więcej zarabiają przede wszystkim jednostki capesize.
31.10.2016

Indeks BDI dalej spada. Prognozy na resztę roku negatywne

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, w kolejnym tygodniu notuje duży spadek. Mniej zarabiają wszystkie jednostki od capesizów do handysize.
24.10.2016

Baltic Dry Index wciąż na niskim poziomie

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, po kilku tygodniach wzrostów podobnie spadł do kiepskiego poziomu. Mniej zarabiają wszystkie jednostki od capesizów do handysize.
17.10.2016

Niemieckie warunki spedycyjne - zmiana stanu prawnego

Lata 2015-2016 odznaczyły się w historii niemieckiej branży spedycyjnej rozłamem, albowiem po raz pierwszy od 1927 roku niemożliwe okazało się uzgodnienie jednolitej treści warunków spedycyjnych, obowiązujących zarówno dla branży spedycyjno-logistycznej jak występujących w roli załadowców przedstawicieli branży przemysłowo - handlowej.
03.10.2016

Baltic Dry Index odbił się od dna

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, od dwóch tygodni kontynuuje wzrost. Spowodował to wyższy popyt na wszystkie rodzaje tych jednostek.
28.09.2016

Baltic Dry Index kontynuuje wzrost dzięki większym stawkom panamaxów

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował drugi z kolei wzrost na piątkowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to wyższy popyt na wszystkie rodzaje tych jednostek, z wyjątkiem handysize.
10.09.2016

Baltic Dry Index traci na wartości

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował spadek na poniedziałkowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to niższy popyt na wszystkie rodzaje tych jednostek, z wyjątkiem handysize.
25.07.2016

Baltic Dry Index kontynuuje wzrost dzięki większym stawkom panamaxów i mniejszych jednostek

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował wzrost na poniedziałkowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to wyższy popyt na masowce panamax oraz mniejsze jednostki.
18.07.2016

Baltic Dry Index rośnie dzięki większym stawkom panamaxów

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował wzrost na poniedziałkowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to wyższy popyt na masowce panamax.
12.07.2016

Rośnie indeks BDI. Lepiej zarabiają armatorzy masowców

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował wzrost na piątkowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to wyższy popyt na masowce panamax.
08.07.2016

Ożywienie na rynku przewozów masowych. Kontenerowce wciąż w kryzysie

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, wciąż rośnie. Pod koniec czerwca osiągnął wartość 660 pkt., o 80 pkt. więcej niż przed tygodniem.
01.07.2016

Wszystkie masowce zarabiają więcej

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował wzrost na środowej sesji londyńskiej giełdy. Oznacza to wyższe stawki frachtowe dla wszystkich typów tych jednostek.
22.06.2016

Baltic Dry Index kontynuuje spadek

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował kolejny spadek na poniedziałkowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to niższy popyt na masowce capesize.
20.06.2016

Indeks BDI rośnie dzięki popytowi na duże masowce

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował wzrost na środowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to wyższy popyt na masowce capesize.
08.06.2016

Wyższy wskaźnik BDI hamuje złomowanie masowców

Po obfitym w złomowania pierwszym kwartale tego roku, armatorzy masowców obecnie rzadziej decydują się na taki krok. Powodem jest wzrost wskaźnika Baltic Dry Index, a więc wyższe zarobki przewoźników.
30.05.2016

Większy popyt na duże masowce. Indeks BDI w górę

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował wzrost na wtorkowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to wyższy popyt na masowce capesize.
18.05.2016

Spadek wartości indeksu BDI

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował spadek na środowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to niższy popyt na masowce capesize i najmniejsze jednostki.
12.05.2016

Program WinSea szansą na poprawę stateczności awaryjnej statków typu ro-pax

Kilka tragicznych zatonięć promów w latach 1987- 2014 świadczy o konieczności prowadzenia dalszych prac nad kwestiami niezatapialności i stateczności awaryjnej, ujętych przez przepisy międzynarodowe w rezolucjach Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO – MSC.216(82). Zmieniony rozdział II-1 „Niezatapialność i stateczność awaryjna” Konwencji SOLAS 1974 oraz obszerne noty wyjaśniające (MSC.281(85)) nie wyczerpują tematu bezpieczeństwa awaryjnego.
01.05.2016

Popyt na towary masowe idzie w górę, kontenery wciąż na dnie

Przez cały poprzedni rok oceaniczne przewozy drobnicy w kontenerach oraz towarów masowych wspólnie pogłębiały się w kryzysie. W tym roku na rynku masowym doszło jednak do lekkiego ożywienia, podczas gdy stawki frachtowe kontenerowców wciąż znajdują się na dnie.
11.04.2016

Niespodziewany wzrost indeksu BDI

Od jakiegoś czasu można zauważyć lekką poprawę na rynku przewozów masowych, co widać po Baltic Dry Index, który wzrósł o 13 pkt. Obecnie wskaźnik BDI osiągnął poziom 500 pkt, najwyższy w tym roku.
08.04.2016

Lepsze stawki małych jednostek doprowadziły do wzrostu Baltic Dry Index

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, ponownie wzrósł, ale przyczyniły się do tego panamaxy i mniejsze jednostki. Największe statki capesize wciąż znajdują się na dnie. Indeks bierze pod uwagę średnie, dzienne zarobki masowców typu: capesize (pow. 80 tys. ton nośności), panamax (60-80 tys. ton), supramax (35-59 tys. ton) oraz handysize (10-35 tys. ton).
21.03.2016

Koniec króla piratów. Najbliższe 20 lat spędzi w więzieniu

Mohamed Abdi Hassan, znany również pod pseudonimem „Big Mouth” (ang. duże usta), został w końcu skazany na 20 lat więzienia za prowadzenie organizacji przestępczej i porwanie belgijskiego statku w 2009 roku.
15.03.2016

Zarobki masowców capesize najniższe w historii

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, ponownie wzrósł, ale przyczyniły się do tego panamaxy i mniejsze jednostki. Największe statki capesize wciąż znajdują się na dnie.
03.03.2016

Stało się. Baltic Dry Index poniżej 300 pkt.

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, w poniedziałek przekroczył niechlubny poziom 300 pkt. Na rynku utrzymuje się bowiem wciąż nadpodaż tonażu, a gospodarka przeżywa spowolnienie.
09.02.2016

Baltic Dry Index bliski spadku poniżej 300 pkt.

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, w środę zaliczył kolejno rekordowy niski poziom. Na rynku utrzymuje się bowiem wciąż nadpodaż tonażu, a gospodarka przeżywa spowolnienie.
04.02.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.