• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Baltic Dry Index wciąż na niskim poziomie

PMK

17.10.2016 15:22 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Baltic Dry Index wciąż na niskim poziomie - GospodarkaMorska.pl

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, po kilku tygodniach wzrostów podobnie spadł do kiepskiego poziomu. Mniej zarabiają wszystkie jednostki od capesizów do handysize.

Indeks bierze pod uwagę średnie, dzienne zarobki masowców typu: capesize (pow. 80 tys. ton nośności), panamax (60-80 tys. ton), supramax (35-59 tys. ton) oraz handysize (10-35 tys. ton). W przeciągu miesiąc indeks spadł o 50 pkt., do 892 pkt.

Baltic Dry Index (BDI) jest jednym z najlepszych instrumentów do badania koniunktury gospodarczej na świecie. Publikowany jest codziennie przez londyńską Baltic Exchange (od 1985 roku). BDI wyraża koszt ponoszony przez końcowego odbiorcę surowca, który zawiera kontrakt z firmą transportową na giełdzie Baltic Exchange w Londynie. Można więc wywnioskować, że na świecie odrodziła się koniunktura na surowce suche, przewożone masowo, czyli – występuje ożywienie gospodarcze na świecie.

Ogółem jednak wartość BDI jest dalej od oczekiwań i jeszcze przynajmniej przez ten rok nic się nie zmieni. Powodem załamania stawek jest przede wszystkim słabnąca produkcja stali w Chinach, która przekłada się na mniejszy import żelaza i węgla do tego kraju. Państwo Środka odpowiada za prawie połowę produkcji stali na świecie i wygląda na to, że w tym roku zanotuje w tym segmencie największy regres od ponad 20 lat.

- To faktycznie główny powód tak złych kondycji rynkowych – przyznaje Eirik Haavaldsen, analityk z norweskiej firmy Pareto Securities AS. - Co widać jasno po stawkach frachtowych, które jeszcze nie były niższe w historii. Myślę, że wielu armatorów jest przestraszonych, tym bardziej, że w najbliższej przyszłości nie ma co się spodziewać polepszenia sytuacji – dodaje.

Za ten stan odpowiada nie tylko mniejszy transport żelaza drogą morską, ale też węgla – drugiego najczęściej przesyłanego masowcami surowca. Zapotrzebowanie na węgiel wzrośnie w tym roku tylko o 2 proc. W samych Chinach spadnie za to o 5,7 proc., do 159,7 mln ton.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.