• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Niespodziewany wzrost indeksu BDI

Paweł Kuś

08.04.2016 10:38 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Niespodziewany wzrost indeksu BDI - GospodarkaMorska.pl

Od jakiegoś czasu można zauważyć lekką poprawę na rynku przewozów masowych, co widać po Baltic Dry Index, który wzrósł o 13 pkt. Obecnie wskaźnik BDI osiągnął poziom 500 pkt, najwyższy w tym roku.

Indeks bierze pod uwagę średnie, dzienne zarobki masowców typu: capesize (pow. 80 tys. ton nośności), panamax (60-80 tys. ton), supramax (35-59 tys. ton) oraz handysize (10-35 tys. ton). Odnotowano wzrosty dla wszystkich tych jednostek.

Indeks masowców capesize wzrósł o 11 pkt, do 477 pkt i armatorzy tych statków zarabiają obecnie 4,027 dolarów dziennie. Panamaxy odnotowały wzrost o 23 pkt., do 69 pkt., co przekłada się na zarobki rzędu 4,940 dolarów dziennie. Minimalnie, bo o 3 pkt. wzrósł indeks supramaxów (ogółem 482 pkt.).

Lekkie ożywienie na rynku można zauważyć już od marca, gdy BDI przekroczyło granicę 400 pkt. Przypomnijmy, że w lutym wskaźnik spadł do najniższego w historii poziomu 298 pkt. Zmiana jest więc wyraźna. Powodem takiej sytuacji jest prawdopodobnie wzmożona liczba zezłomowanych jednostek. Do końca marca armatorzy pozbyli się aż 144 masowców o łącznej nośności 11,9 mln ton – wynika z danych firmy analitycznej Clarksons Research.

Eksperci z Clarksons zauważyli też, że średni wiek złomowanego masowca spadł z 33 do 24 lat, ale armatorzy nie widzą w problemu z pozbywaniem się jednostek wybudowanych po 2000 roku. Spadła także liczba zamówień na masowce w stoczniach.

Obecnie ożywienie nie zmienia jednak faktu, że na rynku przewozów masowych wciąż szaleje kryzys. Wciąż bowiem w światowej gospodarce utrzymuje się niski popyt na towary przewożone na tych jednostkach.

-------------
Baltic Dry Index (BDI) jest jednym z najlepszych instrumentów do badania koniunktury gospodarczej na świecie. Publikowany jest codziennie przez londyńską Baltic Exchange (od 1985 roku). BDI wyraża koszt ponoszony przez końcowego odbiorcę surowca, który zawiera kontrakt z firmą transportową na giełdzie Baltic Exchange w Londynie. W wyniku uśredniania kwotowanych na bieżąco cen na poszczególnych trasach powstaje Baltic Dry Index (BDI). Uczestnikami giełdy Baltic Exchange są tylko firmy bezpośrednio zamawiające transport surowców drogą morską bądź świadczące takie właśnie usługi. Dzięki temu wiemy, że wzrost lub spadek wartości BDI wynika wyłącznie ze zmian warunków rynkowych.

 

 

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.