• <
gryfia_70lat

Bałtycki Indeks Towarowy rośnie dzięki ekstremalnych warunkom pogodowym

27.07.2021 09:43 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Bałtycki Indeks Towarowy rośnie dzięki ekstremalnych warunkom pogodowym

Partnerzy portalu

Bałtycki Indeks Towarowy rośnie dzięki ekstremalnych warunkom pogodowym - GospodarkaMorska.pl
Fot. Eagle Bulk

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, Bałtycki Indeks Towarowy (BDI), wzrósł w poniedziałek po raz czwarty z rzędu, napędzany zwiększonym popytem na statki Capesize.

Indeks główny wzrósł o 11 punktów, czyli 0,3%, do 3210 pkt. Indeks Capesize wzrósł o prawie 1%, czyli 35 punktów, do najwyższej wartości w tym miesiącu. Średnie dzienne zarobki największych masowców Capesize wzrosły o 286 do 32,755 dolarów.

Indeks Panamax spadł o 15 punktów, czyli 0,4%, do 3513, najniższego poziomu od 23 czerwca. Średnie dzienne zarobki Panamaxów, które zwykle przewożą ładunki węgla lub zboża w ilości około 60 000 ton do 70 000 ton, spadły o 137 do 31 619 dolarów.

Indeks Supramax wzrósł o 12 punktów do 2883 pkt.

Węgiel najdroższy od 10 lat

Ekstremalne warunki pogodowe w niektórych częściach świata gwałtownie zwiększają zapotrzebowanie na energię elektryczną, a najszybszym sposobem na reakcję jest spalanie większej ilości niskogatunkowego węgla energetycznego.

Kontrakty terminowe na węgiel przekroczyły prawie 150 dolarów za tonę w zeszłym tygodniu i pozostają blisko tego poziomu dzisiaj. 150 dolarów to najwyższa cena za kontrakty terminowe na węgiel w ciągu ostatnich dziesięciu lat, gdy fala upałów przetoczyła się przez prowincje Zhejiang, Jiangsu i Guangdong w Chinach. Fala upałów spowodowała, że zużycie energii elektrycznej wzrosło do „bezprecedensowego” poziomu w regionach przemysłowych, mimo że lokalna podaż była ograniczona. Kontrakty terminowe na węgiel mogą jednak osłabnąć, ponieważ ekstremalne ciepło, które zwiększyło jego wzrost w ciągu ostatniego półtora miesiąca, prawdopodobnie ostygnie.

Na rynku towarów rolnych panuje również duża niepewność z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych w tym miesiącu. Nowy Jet Stream uderza w letnie uprawy na całym świecie, niosąc ze sobą groźbę dalszej inflacji żywności w czasie, gdy koszty już oscylują blisko najwyższych od dziesięciu lat, a głód rośnie. Zazwyczaj osłabienie podaży powoduje spadek stawek masowych, ale sama liczba zdarzeń pogodowych w tym miesiącu i zatłoczenie portów może wymagać większej liczby statków do zmiany pozycji dużej liczby produktów spożywczych w tym roku.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.