• <

Wynik wyszukiwania - "Baltic Exchange" - Wiadomości

Czy gospodarka chińska przebudzi się? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 11-14/2024)

O istotnych wydarzeniach w segmentach żeglugi: masowej i zbiornikowcowej piszemy w naszym cyklicznym raporcie rynku żeglugowego. Omawiamy szczegóły tych zdarzeń oraz najważniejsze bieżące trendy z dalszymi najbardziej prawdopodobnymi perspektywami.
22.04.2024

Chiński przemysł stoczniowy z pełnym portfelem do 2028 roku. Wspierają armatorzy i kooperanci z Europy

Od 2023 r. przemysł stoczniowy przeżywa boom na nowe budowy. Beneficjentem są stocznie z ChRL z portfelem zamówień na nowe statki co najmniej do 2028 r. Utrzymuje się popyt praktycznie na wszystkie kategorie statków. Na początku 2024 r. przemysł stoczniowy ChRL pracuje na pełnych obrotach z odbiorami zaplanowanymi na 5 kolejnych lat.
15.04.2024

Czy gospodarka chińska przebudzi się? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 11-14/2024)

Ostatnie tygodnie to raczej stabilizacja warunków frachtowych i czarterowych wokół określonych zakresów parametrów rynku segmentu masowców i zbiornikowców. Krótkoterminowe tendencje mogą wskazywać na drobne korekty w dół czołowych indykatorów, wskazujących na kondycję żeglugi.
08.04.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 2-5/2024)

Jak do tej pory groźna dla żeglugi sytuacja na Morzu Czerwonym nie miała aż tak bardzo znaczącego wpływu na poziom obserwowanych stawek czarterowych oraz oferowanych frachtów. To jednak zaczyna się coraz bardziej zmieniać. Dostępność przestrzeni ładunkowych oferowanych na rynkach maleje. Pogłębiający się kryzys i potrzeba wykorzystania przez statki dłuższych i zarazem bezpieczniejszych tras zwiększają koszty. Tworzy się presja wśród armatorów na zwiększanie oferowanych cen frachtów.
20.02.2024

Świąteczno – noworoczny zastój. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 50/2023-1/2024)

Przełom roku to okres podsumowań dotychczasowych trendów, a także ocena perspektyw na nowy rok. Jest to również czas krótkoterminowego zastoju, kiedy to większość świata skupia się nie na biznesie, ale na obchodzeniu okresu świąt i nowego roku. Od listopada do grudnia 2023 roku oceniono, że globalny handel spadł o około 1.3 %, co spowodowane jest kryzysem bezpieczeństwa zachowania wolnej żeglugi na Morzu Czerwonym.
21.01.2024

Niestabilny rynek na fali wzrostów. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 45-49/2023)

Ostatnie tygodnie to bardzo duży wpływ sytuacji geopolitycznej na międzynarodową żeglugę handlową. Napięta sytuacja na Morzu Czerwonym powoduje, że coraz więcej armatorów różnych segmentów żeglugi wybiera trasy wokół Przylądka Dobrej Nadziei, zamiast krótszą trasę przez Kanał Sueski. Na dodatek niski stan wód powoduje bardzo duże utrudnienia w sprawnych i wymaganym ilościowo tranzycie statków przez śluzy Kanału Panamskiego.
27.12.2023

Baltic Dry Index: Grudzień pod znakiem spadków kosztów transportu

Główny indeks giełdy Baltic Exchange, który mierzy koszty transportu towarów na całym świecie, spadł w środę szóstą sesję z rzędu, spadając o 3,1% do najniższego poziomu od niemal miesiąca, wynoszącego 2150 punktów. Spadek następuje po krótkim, nagłym skoku wartości na początku grudnia. Mimo tego oraz chwilowych spadków indeks notuje ciągły, średni wzrost wartości.
21.12.2023

Lekkie wzrosty, ale realia dalekie od optymizmu. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 41-44/2023)

W ostatnich tygodniach na rynkach przewozów masowych ładunków suchych oraz płynnych zaobserwowano pewne optymistyczne sygnały dotyczące parametrów stawek czarterowych i frachtowych. Zyskiwały niektóre sektory wskazanych segmentów. Pozytywnych akcentów dopatrywano się również w niedalekiej przyszłości, powołując się na różnorodne wydarzenia oraz fakty. Rzeczywiście rynek doznaje dość znacznych fluktuacji, natomiast stałe trendy i kierunki nie pozwalają raczej twierdzić, że przewoźników czekają tylko i wyłącznie wzrosty.
15.11.2023

Atmosfera chaosu i niepewności wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-40/2023)

Ostatnie tygodnie to wzrosty poziomów czarterów i frachtów w żegludze masowej. To również bardzo duża niepewność płynąca z wybuchu wojny na Bliskim Wschodzie a także kontynuowanej wojnie na Ukrainie. Ma to znaczący wpływ na transport morski realizowany na Morzu Czarnym. Dane rynków wskazują na dalsze spowolnienie gospodarek państw zachodnich. Niektórzy z analityków wieszczą, iż takie spowolnienie może również przenieść się w większym stopniu do Azji.
28.10.2023

Singapur pozostaje najważniejszym ośrodkiem żeglugowym

Raport opublikowany przez chińską państwową agencję informacyjną Xinhua oraz dostawcę danych morskich Baltic Exchange pokazuje, że od wielu lat nie zachodzą zasadnicze zmiany pod względem ośrodków morskich na świecie. Największym pozostaje od 10 lat Singapur.
22.09.2023

Okres małej stabilizacji. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 31-35/2023)

Ostatnie tygodnie to raczej spadki warunków frachtowych i czarterowych dla tonażu zbiornikowcowego. Z kolei dla przewozów masowych można było mówić o pewnej stabilizacji.
17.09.2023

Mała stabilizacja, czy światło w tunelu? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 28-30/2023)

Na rynku przewozów masowych kontynuowana była stabilizacja warunków frachtowych i czarterowych, ale wskaźniki nadal oscylowały na niskich poziomach. Na całym świecie zauważalnie wzrasta ilość eksportowanej ropy naftowej. W okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku wzrost załadunków tego towaru wyniósł (plus) 8,9 % w skali liczonej rok do roku. Wśród krajów, gdzie notuje się wzrosty znajduje się również Rosja - 7,6%.
10.08.2023

Portfel zamówień na zbiornikowce LNG osiągnął 50% floty w eksploatacji

Statki zasilane paliwem alternatywnym stanowiły około 60% nowych zamówień od początku 2022 r. w GT, głównie dzięki zamówieniom na statki dwupaliwowe LNG i coraz częściej metanolowi, a obecnie stanowią 5% GT floty i 47% zamówień ustalił Clarksons Research.
06.07.2023

Rynkowy kogel-mogel. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 18-23/2023)

Ostatnie tygodnie to ciężkie warunki na rynku przewozów masowych, ale na szczęście z niewielką tendencją wzrostową, która być może nadal będzie kontynuowana. Liczą na to oczywiście przewoźnicy. Na rynkach przewozów ropy naftowej i produktów pochodnych panowała z kolei bardzo zróżnicowana sytuacja. Przewozy surowej ropy naftowej generowały głównie straty, natomiast wzrosty obserwowano w tzw. segmencie „clean”. w panowały umiarkowanie pozytywne nastroje, co objawiało się w pro
19.06.2023

Baltic Dry Index zalicza spadek, ale jest lepiej niż było

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, który mierzy koszty transportu towarów na całym świecie, spadł we wtorek dziewiąty dzień z rzędu, osiągając poziom z 8 marca. Mimo trwających od dwóch miesięcy wahań, koszt transportu towarów największymi statkami utrzymuje poziom w porównaniu z okresem od grudnia do lutego, gdy wartość frachtu była najniższa od czasu wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 roku.
24.05.2023

Ucieczka przed recesją. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 15-17/2023)

Na rynkach handlu morskiego pojawiają się nadal uzasadnione obawy, co do stanu światowej gospodarki, ale zwraca się również uwagę, że w aktualnych warunkach są także i pozytywne informacje. W wielu przypadkach światowe gospodarki notują drobne wzrosty, ale co najważniejsze unikają w szerszym ujęciu przynajmniej jak na razie recesji.
11.05.2023

Lekka poprawa parametrów rynku po pierwszym kwartale. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 10-14/2023)

Według Międzynarodowej Organizacji Handlu (ang. World Trade Organization) globalny handel spadnie z poziomu 2,2 % odnotowanych w 2022 roku do poziomu około 1,7 % w roku 2023. Aczkolwiek przewidywania na 2024 rok są dużo lepsze. Według prognoz WTO ma nastąpić mocniejszy rozwój światowej gospodarki, co przełoży się również na poprawę parametrów międzynarodowego handlu, w tym tego realizowanego drogą morską.
20.04.2023

Czy rynek azjatycki przebudzi żeglugę? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 7-9/2023)

Ostatnie tygodnie to nieco pozytywniejsza atmosfera na rynkach frachtowych i czarterowych jednostek masowych. Z różnych regionów, dla różnych segmentów zaczęły napływać całkiem pozytywne wieści na temat zapotrzebowania na tonaż. Z kolei na rynku przewozów ładunków ropy naftowej i jej pochodnych nadal sporo zamieszania. Sytuacja w tym segmencie zależała od wielu czynników, tj. typ statku, obsługiwany obszar, itp. Indie są obecnie trzecim największym importerem ropy na świecie
10.03.2023

Rynek frachtowy masowców i zbiornikowców przed wielkimi zmianami. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 1-6/2023)

Początek nowego roku zapowiada duże zmiany w kolejnych jego miesiącach. Słabnąca podaż ładunków, szczególnie przewozów masowych powoduje, iż warunki frachtowe są bardzo marne. Taka sytuacja może doprowadzić do daleko idących zmian. Ich symptomy widać w ostatnich tygodniach.
25.02.2023

Baltic Dry Index utrzymuje spadek czwarty tydzień z rzędu

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe capesize, panamax i supramax, notuje kolejny, duży spadek, utrzymując wielotygodniową, złą passę.
23.01.2023

Rynki frachtowe w trybie świętowania. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 48-52/2022)

Koniec roku to dla wielu rynków frachtowych i czarterowych okres nasilającej się presji cenowej, wynikającej z ogólnej sytuacji gospodarczej jak i sezonowego spowolnienia. Wynikały one nie tylko z okresu świątecznego, ale spadającej podaży ładunków wynikającej między innymi z zaostrzającej się sytuacji pandemicznej w Chinach, a więc ważnym ośrodku generującym w znaczący sposób globalne zapotrzebowanie na surowce i ich transport. Według analityków taka sytuacja będzie kontynuowana w kolejnych tygodniach.
15.01.2023

Turbulencje rynków handlu morskiego. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 44-47/2022)

Niepokojące sygnały zwalniającej chińskiej gospodarki, która w okresach turbulencji ekonomicznych ostatnich lat była zawsze motorem napędowym gospodarki światowej, wpływają na dość ponure prognozy światowego handlu morskiego dla wielu segmentów żeglugi. Z drugiej strony zapotrzebowanie na tankowce i statki do przewozu gazu jest duże i te rynki reprezentują dobre lub coraz lepsze warunki frachtowe i czarterowe.
06.12.2022

Ładunki masowe na wagę złota. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 40-43/2022)

Kolejne tygodnie ostatniego kwartału roku to kontynuacja światowych trendów makroekonomicznych. Wysoka inflacja, wysokie ceny energii, wyhamowująca konsumpcja detaliczna, ale również mniej zamówień przemysłowych ma duży wpływ na warunki panujące w światowym handlu morskim i transporcie morskim.
08.11.2022

Baltic Dry Index zalicza najgorszy tydzień od trzech miesięcy

Notowania zmian w cenie frachtu morskiego suchych ładunków masowych na Baltic Exchange w piątek były najgorsze od początku sierpnia. Wynikało to głównie ze słabości w większych segmentach statków typu capesize i panamax.
31.10.2022

Rynek żeglugowy zmienia się na lata. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-39/2022)

Światowa Organizacja Handlu (ang. World Trade Organization) prognozuje globalne spowolnienie gospodarcze, co będzie miało oczywiście również wpływ na międzynarodowy transport morski. Jeszcze w tym roku poziom rozwoju ma wynieść jedynie 2,5%, natomiast przyszły rok to według prognoz kontynuacja spowolnienia i rozwój na jeszcze niższym poziomie, bo około 2,2%.
13.10.2022

Niepewność i niestabilność – zamęt w żegludze. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 31-35/2022)

Sytuacja na rynkach frachtowych masowców pozostaje nadal zmienna, co tylko potwierdza, iż światowa gospodarka nadal pozostaje w poważnych perturbacjach. Co gorsza tej tendencji nie da się szybko odwrócić i należy spodziewać się tutaj kolejnego ciężkiego okresu. Jednakże optymiści rynku twierdzą, że sytuacja może się szybko odmienić i już wkrótce frachty i stawki czarterowe dla niektórych jednostek znów będą rosnąć. Takie sygnały obserwowano na początku września.
05.09.2022

Wojna zmienia rynek handlu morskiego i energetyki morskiej. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 23-26/2022)

Coraz dłużej trwająca wojna Rosji z Ukrainą powoduje kontynuację głębokich zmian dotychczasowych szlaków żeglugowych oraz rynku energetycznego. Dotyczy to przede wszystkim ładunków zbóż, ropy naftowej oraz gazu i innych surowców mineralnych. Powstające zmiany pozostawią swój ślad na wiele kolejnych lat.
04.07.2022

Czas dynamicznych przeobrażeń. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 19-22/2022)

Poluzowywanie obostrzeń przeciwpandemicznych w gospodarce chińskiej coraz bardziej pobudza ją, ale zauważane są też symptomy spowolnienia gospodarczego tego państwa jak i całego świata. Na innych rynkach nadal trwa bowiem chaos. Tworzą się zupełnie nowe rynki i nowe kierunki handlu morskiego. Z drugiej strony niektóre z dotychczasowych mniej uczęszczanych szlaków są coraz bardziej wzmacniane. Chodzi na przykład o transporty węgla z dalszych kierunków do Europy, tj. z Australii, czy też Republiki Południowej Afryki.
08.06.2022

Kolosalne zmiany na rynku handlu morskiego. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 14-18/2022)

Jak przewiduje wielu ze światowych analityków gospodarczych, rozwój międzynarodowego handlu w 2022 roku powinien osiągnąć około 1-2 %. Również dane z kolejnych tygodni wskazują na to, że rynek żeglugowy w tym roku może rzeczywiście wzrastać. Wojna rosyjsko-ukraińska oraz szersze międzynarodowe konflikty polityczno-gospodarcze mocno zaburzają światowe łańcuchy logistyczne. Z drugiej strony ta dynamiczna sytuacja stymuluje do tworzenia nowych rozwiązań transportowych i powstawania alternatywnych ciągów ładunków. Szczególnie dotyczy
10.05.2022

Chaos na rynku i wielkie zmiany szlaków handlu morskiego. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 10-13/2022)

Czy trwający już przeszło miesiąc kryzys na linii Rosja–Ukraina wpłynie na dotychczasowe szlaki handlowe? Wszystko wskazuje na to, że zmiany, które dokonują się w bardzo szybkim tempie będą długotrwałe. Postpandemiczna odbudowa światowych gospodarek a także coraz powszechniejsze i przyspieszające uniezależnianie się od rosyjskich surowców na rzecz innych, często odległych źródeł w znaczący sposób wpływa na handel morski.
03.04.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 6-9/2022)

Kolejne tygodnie to eskalacja sytuacji wojennej wokół Ukrainy oraz napaść Rosji na ten kraj. Jak wiemy Ukraina jest jednym z potentatów w produkcji zbóż, ale nie tylko. Jest to kraj bogaty w różnorodne surowce mineralne. Pierwsze tygodnie wojny już wydatnie wpływają na ruch statków w tamtych rejonach, natomiast konsekwencje długoterminowe będą znacznie poważniejsze. Dotknie to szczególnie żeglugi masowej. Nie bez znaczenia jest również rynek wydobycia i konsumpcji gazu i ropy naftowej. Wzrastające ceny, ograniczona podaż rynku bę
07.03.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 2-5/2022)

Początek roku dla wielu z segmentów żeglugi nie był łatwy, jednakże długofalowe perspektywy są znacznie bardziej obiecujące niż warunki bieżącego okresu. Wskazywać może na to chociażby prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który szacuje wzrost światowego PKB na 2022 roku o około 4,4 proc.
07.02.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 49/2021-1/2022)

Uczestnicy światowych rynków frachtowych na przełomie roku bacznie obserwowali sytuację gospodarczą i polityczną świata, która dawała nieco optymizmu na warunki nowego roku 2022. Rok 2021 w ogólnym ujęciu był jednak dobrym okresem i żeglugowcy, działający w wielu segmentach tego rynku mają nadzieję na kontynuację trendów. Inaczej patrzą na to Ci, którzy za ten fracht muszą płacić.
10.01.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 45-48/2021)

Światowa czwarta fala pandemii oraz nowe warianty wirusa zagrażają odbudowie światowej gospodarki. W związku z obecną sytuacją jak i sezonowością rynków żeglugowych wiele z sektorów żeglugi wykazywało ostatnio korekty parametrów rynków frachtowych. Dla wielu z nich może to być dłuższa tendencja, dla innych jedynie krótkookresowa zmiana. W naszej cyklicznej analizie, przedstawiamy najnowsze dane z ostatnich tygodni.
07.12.2021

Zadyszka i chwilowe spowolnienie rynku? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 40-44/2021)

Po bardzo dobrych ostatnich miesiącach dla segmentu masowców mijające tygodnie to już raczej nie tylko korekta „w dół” parametrów rynków frachtowych i czarterowych, ale postępujący najprawdopodobniej krótko – lub nawet średnioterminowy trend spadkowy. Pomimo tego średnioroczny wzrost handlu morskiego liczony rok do rok na ten moment szacuje się na około 4%. Nieco inaczej sytuacja wygląda na rynku offshore, który dzięki wysokim cenom ropy naftowej i jej pochodnych podlega zauważalnemu ożywieniu i dalszej, ale też niełatwej odbudow
08.11.2021

Bałtycki Indeks Towarowy dalej spada przy słabym zapotrzebowaniu na jednostki capesize

Indeks frachtu morskiego suchych towarów masowych na Baltic Exchange spadł w poniedziałek do najniższego poziomu od ponad miesiąca, co jest spowodowane niższymi stawkami w segmentach statków typu capesize i supramax.
26.10.2021

Bałtycki Indeks Towarowy wzbił się na najwyższy poziom od 12 lat

Główny wskaźnik przewozów suchych ładunków masowych na giełdzie Baltic Exchange wzrósł w poniedziałek do najwyższego od 12 lat poziomu, ponieważ stawki w różnych segmentach statków podskoczyły w związku z silnym popytem i globalnymi ograniczeniami w zakresie żeglugi.
20.09.2021

Masowce odnotowują największy dzienny zysk w ciągu dekady

W już i tak znakomitym roku dla żeglugi armatorzy masowców właśnie odnotowali największy dzienny zysk od dekady.
16.09.2021

Bałtycki Indeks Towarowy przerywa 11-dniową serię wzrostów

Główny wskaźnik przewozów morskich suchych ładunków masowych na giełdzie Baltic Exchange spadł w środę, zatrzymując 11-dniową passę, w czasie której osiągnął on najwyższy poziom od ponad dekady.
26.08.2021

Silny rynek w segmencie Capesize podnosi wskaźnik Baltic Dry na coraz wyższe poziomy

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange przedłużył swoją zwycięską passę do ośmiu sesji w czwartek, wspierany przez gwałtowny wzrost stawek w różnych segmentach statków, zwłaszcza Capesize, które osiągnęły najwyższy poziom od ponad 11 i 1/2 roku.
20.08.2021

Baltic Dry Index osiągnął najwyższy poziom od czerwca 2010 roku

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, który śledzi stawki dla statków przewożących suche towary masowe, wzrósł we wtorek szóstą z rzędu sesję, osiągając najwyższy poziom od ponad dekady dzięki silniejszemu popytowi w różnych segmentach statków.
18.08.2021

Wyższe ceny frachtu podniosły wskaźnik Baltic Dry do najwyższego od 11 lat poziomu

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, który śledzi stawki dla statków przewożących suche towary masowe, wzrósł w piątek do najwyższego od ponad 11 lat, napędzany silnym popytem w różnych segmentach statków.
14.08.2021

Dla przewoźników warunki najlepsze od lat. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 27-31/2021)

Zgodnie z informacją z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF – International Monetary Fund) światowa gospodarka jest od pewnego już czasu na fali wyraźnego wzrostu. Jednakże nie jest on równomierny we wszystkich rejonach świata. Lepiej radzą sobie gospodarki państw, w których najlepiej funkcjonują programy wsparcia i odbudowy po okresie pandemii a także tam, gdzie akcje szczepień przeciwko wirusowi SARS Covid–19 są najbardziej sprawne i skuteczne.
12.08.2021

Bałtycki Indeks Towarowy rośnie dzięki ekstremalnych warunkom pogodowym

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, Bałtycki Indeks Towarowy (BDI), wzrósł w poniedziałek po raz czwarty z rzędu, napędzany zwiększonym popytem na statki Capesize.
27.07.2021

Singapur nadal jest wiodącym światowym centrum morskim

Według nowego raportu Singapur już ósmy rok z rzędu jest czołowym światowym centrum wysyłkowym. Singapur został uznany za najlepszą lokalizację ze względu na wielkość portu, liczbę shipbrokerów, finansistów, prawników i ubezpieczycieli działających na arenie międzynarodowej, a także wspierającą ją politykę rządu.
14.07.2021

Bałtycki Indeks Towarowy osiąga najwyższe od 11 lat zyski w różnych segmentach

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe, osiągnął szczyt ponad 11 lat, wzmocniony przez solidniejsze stawki we wszystkich segmentach statków.
29.06.2021

Pozytywnych prognoz ciąg dalszy. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tydzień 18-22/2021)

W ostatnich tygodniach międzynarodowy rynek frachtowy osiągał w większości przypadków nadal pozytywne wyniki. Odnotowywane spadki indeksów na przełomie tygodnia 20 i 21 wynikały między innymi ze zbiegu dni świątecznych lub wolnych od pracy w wielu regionach świata.
07.06.2021

Stawki masowców najwyższe od ponad półtora roku

Główny indeks giełdy Baltic Exchange, który śledzi stawki masowców, wzrósł w poniedziałek do najwyższego poziomu od półtora roku. Wzrost popytu zanotowano we wszystkich segmentach tych jednostek.
20.04.2021

Stawki frachtowe masowców z mocnym wzrostem. A to jeszcze nie koniec

Żeby zobaczyć, jak szybko i nierówno światowe gospodarki podnoszą się po pandemii, wystarczy spojrzeć na rynek masowców.Rosnący popyt na dosłownie wszystkie ładunki masowe, od soi do stali, podwyższył ceny transportu tych surowców o ponad 50 procent w tym roku. Produkcja rośnie już nie tylko w Chinach, ale wszędzie na świecie. Kraje stale zwiększają zakup towarów, by odbudować zapasy zużyte w czasie lockdownów.
09.04.2021

Podsumowanie przełomowego tygodnia dla Baltic Dry Index

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, trzeci tydzień z rzędu notuje znaczny wzrost dla segmentów capesize i panamax.
22.03.2021

Baltic Dry Index: panamax osiąga najwyższy poziom od 10 lat

Baltic Dry Index osiąga już drugi w tym tygodniu szczyt. Notuje się wzrosty dla wszystkich wskaźników.
18.03.2021

Baltic index – najwyższy wzrost od 5 miesięcy

Baltic Exchange's główny indeks frachtu morskiego w poniedziałek 15 marca odnotował najwyższy wzrost od ponad 5 miesięcy.
16.03.2021

Więcej pozytywów z dobrymi perspektywami na horyzoncie. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 6-9/2021)

Rynki żeglugowe w ostatnich tygodniach odznaczały się coraz bardziej pozytywnymi symptomami wzrostów dla wielu segmentów a to za sprawą wzrastającej wielkości światowej produkcji widocznej w pierwszej kolejności na obszarach azjatyckich. Jednakże trudna sytuacja miała miejsce nadal między innymi dla zbiornikowców.
08.03.2021

Raport z rynku żeglugowego – dzieje się i u nas (tydzień 38-39)

Wojna handlowa na linii USA – Chiny nadal trwa. Ze względu na inne ważne tematy, głównie związane z pandemią temat ten zszedł ostatnio nieco na plan dalszy. Tymczasem tarcia handlowe zmieniają krajobraz przemysłowy świata. Produkcja dóbr przenosi się bowiem z Chin do krajów ościennych. W dalszej perspektywie może mieć to znaczący efekt na siłę nabywczą rynku chińskiego w zakresie dóbr masowych, tj. ropa naftowa, ładunki suche masowe i inne. Na razie jednak siła gospodarki Chin jest na tyle duża, że to tamtejszy rynek jest bardzo
28.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – morze niepewności (tydzień 30-32)

Wszystko wskazuje na to, że efekt pierwszego ciosu kryzysu pandemicznego oraz efekty gwałtownie załamującej się ceny ropy minęły. Wiele z segmentów żeglugi mozolnie podnosi się z gruzów tego, co powstało po wielkim zamieszaniu pierwszego półrocza. Czas trwania procesów kryzysowych rządzi się jednak swoimi prawami i może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć tym bardziej, że nadal wisi nad globalną gospodarką widmo nadchodzącej lub najprawdopodobniej już rozpoczętej drugiej fali pandemii wirusa COVID-19.
10.08.2020

Azjatyckie miasta wciąż największymi centrami transportu morskiego na świecie

Nowy indeks pokazuje, że Singapur utrzymał pozycję najważniejszego węzła żeglugowego w regionie Azji i Pacyfiku, zajmując pierwsze miejsce od siedmiu kolejnych lat.
14.07.2020

Szanghaj w pierwszej trójce międzynarodowych portów towarowych

Szanghaj znalazł się w pierwszej trójce międzynarodowych portów towarowych świata, notując najwyższą zdolność przeładunkową dla kontenerów, przy zoptymalizowanym systemie gromadzenia i dystrybucji oraz rosnącym w siłę otoczeniu biznesowym. Dane pochodzą ze wskaźnika Xinhua-Baltic International Shipping Centre Development Index.
13.07.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w ostatnim tygodniu maja 2020

Wybuch pandemii Covid-19 wciąż odbija się na globalnej gospodarce, silnie odczuwalny jest nadal w branży morskiej. W ostatnim tygodniu maja Komisja Europejska zaproponowała utworzenie „funduszu naprawczego" dla wszystkich 27 państw członkowskich o wartości 750 mld euro (825 mld dolarów) na odbudowę gospodarki po pandemii Covid-19. Fundusz w wysokości 750 mld EUR stanowiłby uzupełnienie uzgodnionego w kwietniu pakietu wsparcia w wysokości 540 mld EUR, którego uruchomienie zaplanowano na 1 czerwca.
03.06.2020

Rynek masowców na dnie. Tragiczne zarobki armatorów

Armatorzy masowców walczą o każdego dolara w momencie niższego sezonowego popytu na ładunki i pandemii Covid-19, która rujnuje handel i działalność przemysłową na całym świecie.
18.05.2020

Stawki frachtowe tankowców lecą w dół wraz ze zbliżającym się cięciem produkcji krajów OPEC+

Stawki tankowców załamują się, gdy w życie wchodzi pakt ograniczający globalną produkcję ropy. Dobre czasy dla armatorów tych jednostek zmierzają ku końcowi.
03.05.2020

Glencore wyczarterował jeden z największych tankowców świata w celu przechowania ropy na morzu

Dom handlowy Glencore wyczarterował tankowiec „Europa” o pojemności 3 mln baryłek w celu przechowywania ropy na morzu przez co najmniej 6 miesięcy – podały źródła rynkowe.
17.03.2020

BIMCO: Segment masowców Capesize najbardziej dotknięty epidemią koronawirusa

Podczas gdy koronawirus wywarł ogromny wpływ na segment masowców Capesize, mniejsze segmenty transportu masowego powoli zaczynają wracać do zysków- poinformowało stowarzyszenie żeglugowe BIMCO.
12.03.2020

Shell poszukuje tankowców do przechowywania surowców

Royal Dutch Shell prowadzi rozmowy w sprawie czarteru co najmniej trzech supertankowców, aby przechowywać ropę naftową na morzu, gdy handlowcy szykują się do gwałtownego wzrostu globalnych zapasów po tym, jak OPEC i jego sojusznicy porzucili umowę o ograniczeniu produkcji.
11.03.2020

Szczyt stawek tankowców już na nami, ale prognozy dalej są optymistyczne

Wzrost kosztów wynajmu tankowców w ubiegłym miesiącu może już wydawać się odległym wspomnieniem, ale był on na tyle mocny, aby przekonać analityków monitorujących losy branży, że nadchodzą lata boomu.
13.11.2019

IMO 2020 zaczyna podnosić koszty transportu towarów masowych

Cena transportu morskiego osiągnęła najwyższy od 9 lat poziom. Powodem jest wycofanie części statków, które są przygotowywane do wejścia przepisów IMO 2020.
02.09.2019

Singapur utrzymuje pozycję największego na świecie centrum żeglugi morskiej

Singapur znalazł się szósty rok z rzędu na czele rankingu International Shipping Centre Development (ISCD), współtworzonego przez Baltic Exchange i Xinhua. Ranking ocenia największe miasta świata pod względem usług portowych i spedycyjnych.
14.07.2019

Puste supertankowce płyną do USA. To znak czasów

Dwanaście dużych tankowców spokojnie płynie przez Atlantyk w kierunku Zatoki Meksykańskiej. Co ciekawe nie wiozą one jednak ze sobą żadnych surowców.
24.02.2019

Baltic Exchange wciąż pracuje nad nowym indeksem LNG

Londyńska giełda Baltic Exchange utworzyła specjalny panel, która zamierza opracować nowy indeks LNG dla powiększenia wiedzy na temat transportu tego surowca.
07.11.2018

Dubaj dołączył do elitarnej czołówki światowych hubów transportowych

Dubaj został wybrany jednym z pięciu czołowych hubów transportowych przez International Shipping Centre Development Index (ISCD).
28.08.2018

Baltic Exchange wprowadzi kolejny indeks śledzący transport morski

Londyńska giełda Baltic Exchange utworzyła specjalny panel, która zamierza opracować nowy indeks LNG dla powiększenia wiedzy na temat transportu tego surowca.
27.06.2018

Wystartował nowy indeks kontenerowy. Warto go śledzić

Giełda Baltic Exchange i cyfrowa platforma frachtu kontenerowego Freightos stworzyły nowy indeks mający za zadanie śledzić kondycję światowej żeglugi kontenerowej.
25.06.2018

Baltic Exchange utworzy nowy indeks dla rynku LNG

Londyńska giełda Baltic Exchange utworzyła specjalny panel, która zamierza opracować nowy indeks LNG dla powiększenia wiedzy na temat transportu tego surowca.
05.06.2018

Giełda Baltic Exchange i platforma Freightos stworzyły nowy indeks kontenerowy

Giełda Baltic Exchange i cyfrowa platforma frachtu kontenerowego Freightos stworzyły nowy indeks mający za zadanie śledzić kondycję światowej żeglugi kontenerowej.
25.04.2018

Niedługo ma powstać nowy indeks śledzący rynek transportu morskiego LNG

Londyńska giełda Baltic Exchange utworzyła specjalny panel, która zamierza opracować nowy indeks LNG dla powiększenia wiedzy na temat transportu tego surowca.
11.04.2018

Baltic Exchange chce wprowadzić nowy indeks dla jednostek przewożących LNG

Londyńska giełda Baltic Exchange utworzyła specjalny panel, która zamierza opracować nowy indeks LNG dla powiększenia wiedzy na temat transportu tego surowca.
11.01.2018

Indeks BDI lekko zwyżkuje. Reszta roku nie będzie jednak tak dobra

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, w minionym tygodniu zanotował lekki wzrost. Więcej zarabiają przede wszystkim jednostki capesize.
31.10.2016

Indeks BDI dalej spada. Prognozy na resztę roku negatywne

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, w kolejnym tygodniu notuje duży spadek. Mniej zarabiają wszystkie jednostki od capesizów do handysize.
24.10.2016

Baltic Dry Index wciąż na niskim poziomie

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, po kilku tygodniach wzrostów podobnie spadł do kiepskiego poziomu. Mniej zarabiają wszystkie jednostki od capesizów do handysize.
17.10.2016

Baltic Dry Index odbił się od dna

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, od dwóch tygodni kontynuuje wzrost. Spowodował to wyższy popyt na wszystkie rodzaje tych jednostek.
28.09.2016

Kryzys zmusił prawie 300-letnią giełdę do sprzedaży udziałów

Kryzys światowej żeglugi oraz odejście wielkich greckich armatorów w końcu zmusił udziałowców londyńskiej giełdy Baltic Exchange (BE) do oddania jej w obce ręce.
28.09.2016

Baltic Dry Index kontynuuje wzrost dzięki większym stawkom panamaxów

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował drugi z kolei wzrost na piątkowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to wyższy popyt na wszystkie rodzaje tych jednostek, z wyjątkiem handysize.
10.09.2016

Przyjęto ofertę sprzedaży londyńskiej giełdy morskiej

Singapore Exchange Limited (SGX) oraz The Baltic Exchange (BE) doszły do porozumienia w sprawie sprzedaży akcji londyńskiej giełdy.
23.08.2016

Londyńska giełda morska blisko sprzedaży

Singapore Exchange Ltd (SGX) jest blisko złożenia oficjalnej oferty zakupy londyńskiej giełdy Baltic Exchange (BE).
03.08.2016

Baltic Dry Index traci na wartości

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował spadek na poniedziałkowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to niższy popyt na wszystkie rodzaje tych jednostek, z wyjątkiem handysize.
25.07.2016

Baltic Dry Index kontynuuje wzrost dzięki większym stawkom panamaxów i mniejszych jednostek

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował wzrost na poniedziałkowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to wyższy popyt na masowce panamax oraz mniejsze jednostki.
18.07.2016

Baltic Dry Index rośnie dzięki większym stawkom panamaxów

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował wzrost na poniedziałkowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to wyższy popyt na masowce panamax.
12.07.2016

Rośnie indeks BDI. Lepiej zarabiają armatorzy masowców

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował wzrost na piątkowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to wyższy popyt na masowce panamax.
08.07.2016

Ożywienie na rynku przewozów masowych. Kontenerowce wciąż w kryzysie

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, wciąż rośnie. Pod koniec czerwca osiągnął wartość 660 pkt., o 80 pkt. więcej niż przed tygodniem.
01.07.2016

Co Brexit oznacza dla brytyjskiej gospodarki morskiej?

Gospodarka morska Wielkiej Brytanii ucierpi, jeżeli dojdzie do wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej - twierdzi Wall Street Journal. W oparciu o dane firmy Pwc, dziennikarze z WSJ podają, że branża morska odpowiada za 6,5 mld dolarów rocznie wpływów - to aż 80 proc. przychodów brytyjskiej gospodarki z zagranicy.
24.06.2016

Wszystkie masowce zarabiają więcej

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował wzrost na środowej sesji londyńskiej giełdy. Oznacza to wyższe stawki frachtowe dla wszystkich typów tych jednostek.
22.06.2016

Baltic Dry Index kontynuuje spadek

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował kolejny spadek na poniedziałkowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to niższy popyt na masowce capesize.
20.06.2016

Indeks BDI rośnie dzięki popytowi na duże masowce

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował wzrost na środowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to wyższy popyt na masowce capesize.
08.06.2016

Singapore Exchange rozpoczęła wyłączne negocjacje zakupu londyńskiej giełdy

Trwają wyłączne negocjacje między giełdą Singapore Exchange Limited (SGX) w sprawie zakupu Baltic Exchange.
25.05.2016

Większy popyt na duże masowce. Indeks BDI w górę

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował wzrost na wtorkowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to wyższy popyt na masowce capesize.
18.05.2016

Spadek wartości indeksu BDI

Baltic Dry Index, śledzący zarobki armatorów masowców, zanotował spadek na środowej sesji londyńskiej giełdy. Spowodował to niższy popyt na masowce capesize i najmniejsze jednostki.
12.05.2016

Trwają rozmowy nad zakupem giełdy Baltic Exchange

- Trwają rozmowy z wieloma chętnymi na zakup naszej giełdym, ale potencjalny nabywca musi nas zapewnić, że Baltic Exchange nie straci swojej mocnej pozycji w sektorze transportu morskiego - powiedział Guy Campbell, prezes giełdy, w środowym oświadczeniu.
12.05.2016

Niespodziewany wzrost indeksu BDI

Od jakiegoś czasu można zauważyć lekką poprawę na rynku przewozów masowych, co widać po Baltic Dry Index, który wzrósł o 13 pkt. Obecnie wskaźnik BDI osiągnął poziom 500 pkt, najwyższy w tym roku.
08.04.2016

Lepsze stawki małych jednostek doprowadziły do wzrostu Baltic Dry Index

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, ponownie wzrósł, ale przyczyniły się do tego panamaxy i mniejsze jednostki. Największe statki capesize wciąż znajdują się na dnie. Indeks bierze pod uwagę średnie, dzienne zarobki masowców typu: capesize (pow. 80 tys. ton nośności), panamax (60-80 tys. ton), supramax (35-59 tys. ton) oraz handysize (10-35 tys. ton).
21.03.2016

Giełda London Baltic Exchange na celowniku chińskiej spółki

Państwowa korporacja China Merchants Group to najnowsza firma, która wyraziła chęć zakupu giełdy London Baltic Exchange – wynika z informacji agencji Reuters. Przypomnijmy, że londyńska giełda publikuje między innymi Baltic Dry Index – wskaźnik zarobku masowców.
17.03.2016

Zarobki masowców capesize najniższe w historii

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, ponownie wzrósł, ale przyczyniły się do tego panamaxy i mniejsze jednostki. Największe statki capesize wciąż znajdują się na dnie.
03.03.2016

Stało się. Baltic Dry Index poniżej 300 pkt.

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, w poniedziałek przekroczył niechlubny poziom 300 pkt. Na rynku utrzymuje się bowiem wciąż nadpodaż tonażu, a gospodarka przeżywa spowolnienie.
09.02.2016

Baltic Dry Index w końcu bez spadku

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, po 15 kolejnych sesjach poszedł w dół, w końcu utrzymał się na tym samym poziomie. To zasługa lepszych stawek, które osiągnęły jednostki capesize.
26.01.2016

Baltic Dry Index już 11 dzień z rzędu ze spadkiem

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, kontynuuje spadek. We wtorek osiągnął kolejny rekordowo niski poziom – 363 punkty, 1,63 proc. mniej niż w poniedziałek. To wynik malejącego, światowego popytu i nadpodaży jednostek.
20.01.2016

Baltic Dry Index bije rekordy. Niestety negatywne

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, spadł wczoraj na kolejny rekordowo niski poziom – 467 pkt.
07.01.2016

Stawki frachtowe w dalszym ciągu niskie

Grudzień potwierdza wyniki masowców do przewozu towarów suchych i drobnicowców za cały rok 2015. W dalszym ciągu mamy do czynienia z niskim poziomem notowań głównych indeksów stawek frachtu.
29.12.2015

Indeks BDI bije kolejny niechlubny rekord

Najważniejszy wskaźnik kondycji rynku przewozów masowych spada coraz niżej i bije kolejne rekordy. Na początku tego tygodnia Baltic Dry Index osiągnął poziom 484 pkt., co oznacza spadek o 4,7 proc.
16.12.2015

Indeks zarobków masowców dalej spada

Indeks BDI, śledzący zarobki masowców, ponownie spadł w poniedziałek. Oznacza to mniejsze stawki dla wszystkich segmentów tego sektora frachtu.
08.12.2015

Baltic Dry Index jeszcze nigdy nie spadł tak nisko. Problemy armatorów

Indeks BDI, śledzący zarobki masowców, spadł na najniższy poziom w swojej historii. Głównym powodem jest niski popyt Chin na rudy żelaza i węgla.
20.11.2015

Debiutuje nowy wskaźnik kontenerowy

Zadebiutował nowy wskaźnik określający fracht kontenerów. O tego tygodnia na stronie Baltic Exchange można śledzić The Ningbo Containerized Freight Index (NCFI).
26.10.2015

Indeks BDI w górę. Rosną zarobki masowców

Indeks BDI, śledzący zarobki masowców, wzrósł w obecnym tygodniu o 6 punktów i osiągnął poziom 786 pkt.
23.10.2015

Spadek zarobków masowców, ale jednostki capesize wciąż w niezłej formie

Baltic Dry Index (BDI), śledzący zarobki statków przewożących towary masowe, ponownie zanotował spadek podczas poniedziałkowej sesji giełdy w Londynie. To efekt spadku popytu na masowce wszystkich kategorii.
06.10.2015

Największy skok zarobku masowców od ponad sześciu lat. Kontenerowce wciąż w kryzysie

Zarobki przewoźników towarów masowych zanotowały największy dwudniowy skok od lutego 2009 roku. Powodem wzrostu indeksu Baltic Dry Index jest wzmożony import rud żelaza z Brazylii do Chin.
21.09.2015

Baltic Dry Index ponownie w dołku

Indeks giełdowy BDI, który śledzi kondycję statków masowych przewożących suche materiały, od trzech sesji ciągle spada. Oznacza to mniejsze zarobki przewoźników towarów masowych.
11.09.2015

Najwyższy w tym roku poziom indeksu BDI

Indeks giełdowy BDI, który śledzi kondycję statków masowych przewożących suche materiały, w minionym tygodniu osiągnął wartość 1100 punktów – najwyższą w tym roku. Potwierdza się tym samym opinia ekspertów z Baltic and International Maritime Council (BIMCO), którzy przewidywali ożywianie na rynku przewozów masowych.
03.08.2015

Baltic Dry Index z najwyższym wynikiem w tym roku

Indeks giełdowy BDI, który śledzi kondycję statków masowych przewożących suche materiały, osiągnął na środowej sesji wartość 829 punktów – najwyższą w tym roku. Według ekspertów z Baltic and International Maritime Council (BIMCO) może to oznaczać długo wyczekiwany wzrost na rynku masowców.
25.06.2015

Wciąż rośnie bałtycki indeks frachtu. Masowce więcej zarabiają

Indeks giełdowy BDI, który śledzi kondycję statków masowych przewożących suche materiały, od początku czerwca systematycznie pnie się w górę i w zeszły piątek osiągnął wartość 642 punktów. To wciąż o wiele mniej niż w zeszłym roku (880 pkt.).
18.06.2015

Wciąż spada import węgla i żelaza w Chinach. Tracą na tym armatorzy masowców

Masowce wciąż tkwią w głębokim kryzysie. Indeks giełdowy BDI, który śledzi kondycję statków masowych przewożących suche materiały, na ostatniej sesji utrzymał się na niskim poziomie 584 pkt. Jednym z powodów takiego załamania jest kryzys w chińskiej gospodarce.
29.05.2015

Masowce wracają do gry? Rekordowy kwiecień w branży

Mimo kryzysu w branży, kwiecień był najbardziej pracowitym miesiącem dla masowców - wynika z danych zebranych przez Baltic Exchange.
06.05.2015

Wzrósł indeks BDI. Masowce zarabiają więcej

Indeks giełdowy BDI, który śledzi kondycję statków masowych przewożących suche materiały, zanotował wzrost na piątkowej sesji w Londynie. BDI wzrósł o 1 punkt i obecnie wynosi 600.
27.04.2015

Indeks BDI spada. Masowce mniej zarabiają

Indeks giełdowy BDI, który śledzi kondycję statków masowych przewożących suche materiały, zanotował spadek na środowej sesji w Londynie. To oznacza, że mniej tego typu jednostek było aktywnych przez ostatnie dni. BDI spadł o 3 punkty i wynosi obecnie 580.
09.04.2015

Co oznacza najniższy od 29 lat wskaźnik BDI?

Wskaźnik Baltic Dry Index (BDI), obrazujący średni koszt frachtów morskich towarów sypkich, spadł w minionym miesiącu do 590 pkt., tj. poziomu najniższego od 1986 roku.
09.02.2015

Większe stawki przewozów towarów sypkich dużymi statkami

Indeks Baltic Exchange’s, który charakteryzuje stawki przewozów morskich towarów sypkich, wzrósł wczoraj do najwyższego w tym roku poziomu w przypadku transportu największymi statkami.
04.11.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.