• <

Bałtycki Indeks Towarowy dalej spada przy słabym zapotrzebowaniu na jednostki capesize

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Bałtycki Indeks Towarowy dalej spada przy słabym zapotrzebowaniu na jednostki capesize

Partnerzy portalu

Bałtycki Indeks Towarowy dalej spada przy słabym zapotrzebowaniu na jednostki capesize - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Indeks frachtu morskiego suchych towarów masowych na Baltic Exchange spadł w poniedziałek do najniższego poziomu od ponad miesiąca, co jest spowodowane niższymi stawkami w segmentach statków typu capesize i supramax.

Ogólny indeks, który uwzględnia stawki dla statków typu capesize, panamax, supramax i handysize, spadł o 153 punkty, czyli 3,5%, do 4257, najniższego poziomu od 17 września. Indeks capesize spadł o 423 punkty, czyli 6,8%, do 5782 , najniższy od 10 września.

Średnie dzienne zarobki masowców capesize, które przewożą 150 000 ton ładunków, takich jak ruda żelaza i węgiel, spadły z 3513 do 47 950 dolarów.

– Wielkość importu węgla i rudy żelaza do Chin nie była w tym roku szczególnie imponująca, ale zatłoczenie portów w połączeniu z nastrojami rynkowymi dotychczas napędzało segment statków typu capesize, powiedziała Emily Stausbøll, analityk w BIMCO Shipping.

– Co więcej, wielu armatorów już zablokowało dużą część tonażu i prawdopodobnie nie zobaczy w tym roku „przynoszących straty stawek frachtowych” – dodała.

Kontrakty terminowe na rudę żelaza Dalian wzrosły w poniedziałek, odbudowując się po wyprzedaży z zeszłego tygodnia, która sprowadziła ceny referencyjne do kilkutygodniowych minimów, ale obawy związane ze spadkiem popytu na stal w Chinach utrzymywały ogólny entuzjazm pod kontrolą.

Indeks panamax wzrósł o 1 punkt do 4328, najwyższego poziomu od ponad 11 lat. Średnie dzienne zarobki panamaxów, które przewożą 60 000-70 000 ton ładunku węgla lub zboża, wzrosły o 7 dolarów do 38 952 dolarów.

Indeks supramax spadł o 37 punktów do 3547.

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.