• <
nauta_2024

Mała stabilizacja, czy światło w tunelu? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 28-30/2023)

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Mała stabilizacja, czy światło w tunelu? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 28-30/2023)

Partnerzy portalu

Na rynku przewozów masowych kontynuowana była stabilizacja warunków frachtowych i czarterowych, ale wskaźniki nadal oscylowały na niskich poziomach. Na całym świecie zauważalnie wzrasta ilość eksportowanej ropy naftowej. W okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku wzrost załadunków tego towaru wyniósł (plus) 8,9 % w skali liczonej rok do roku. Wśród krajów, gdzie notuje się wzrosty znajduje się również Rosja - 7,6%.

O istotnych wydarzeniach w segmentach żeglugi: masowej i zbiornikowcowej piszemy w naszym cyklicznym raporcie rynku żeglugowego. Omawiamy szczegóły tych zdarzeń oraz najważniejsze bieżące trendy z dalszymi perspektywami.

Rynek przewozów masowych


W połowie lipca wskaźnik kondycji rynku masowego, tj. Baltic Dry Inex znajdował się na niewysokim poziomie około 1,000 punktów. Potem następował spadek wartości tego indeksu do poziomu około 960 punktów na koniec lipca. Na rynku przewozów masowych występowała ograniczona ilość zapytań, co skutkowało nieuniknionymi obniżkami frachtów i stawek czarterowych.

Na początku sierpnia indeks wzrósł nieco do poziomu około 1,100 punktów. Trend liczony na przestrzeni kilku ostatnich dni wynosił jednak jedynie + 0,45 %.

Wykres Baltic Dry Index na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Źródło: The Baltic Exchange


Rynek jest w obecnym wymiarze w miarę stabilny, ale nadal dla większości przewoźników są to parametry dalekie 

od zadawalających, czyli takich które zapewnią rentowności adekwatne do realizowanych usług. Wilekości przewozu węgla powróciły do poziomów z 2019 roku. Coraz lepsze warunki stwarza również transport rud żelaza. Mimo tego, aby wpłynęło to pozytywnie na całość rynku nadal jest to zdecydowanie za mało. Niemniej jednak anlitycy rynku są tutaj umiarkowanie pozytywnie nastawieni, wierząc iż w przypadku poprawy sytuacji gospodarczej skorzysta na tym również i transport realizowany za pomocą masowców. Nie wskazuje się jednak konkretnych dat, ponieważ obecna sytuacja geopolityczna jest zbyt skomplikowana a determinantów wzrostu i niepewnych elementów jest tutaj zbyt dużo.

Rynek przewozów ropy i jej produktów


Ostatnie tygodnie to spływ danych z rynków na temat wzrostu eksportu ropy naftowej w wielu krajach świata. Jednym z nich jest Arabia Saudyjska, ale również Rosja. 

Aktualnie wskaźniki wskazujące na bieżące trendy w przewozach realizowanych za pomocą zbiornikowców były lekko spadające. I tak: Baltic Clean Tanker Index oscylował wokół około nieco 700 punktów i cechował się drobnymi spadkami liczonymi dzień do dnia na poziomie (-) 0,56 %. Podobne cechy wykazywał wskaźnik Baltic Dirty Tanker Index, który oscylował wokół 800 punktów i w ostatnich dniach tracił około (-) 1 % z dnia na dzień.

Pomimo takich danych analitycy rynku przewidują, iż przewozy ropy naftowej i jej pochodnych w następnych miesiącach powinny być coraz bardziej opłacalne dla armatorów i operatorów tonażu zbiornikowcowego. 

Radosław Marciniak


Fot. Depositphotos

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.