• <
siemens_gamesa_2022

Brytyjsko-francuski szczyt obronny odwołany. Powód: spór o AUKUS

AK

20.09.2021 09:56 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Brytyjsko-francuski szczyt obronny odwołany. Powód: spór o AUKUS

Partnerzy portalu

Brytyjsko-francuski szczyt obronny odwołany. Powód: spór o AUKUS - GospodarkaMorska.pl
Fot. Darren Halstead/Unsplash

Planowane na przyszły tydzień spotkanie ministrów obrony Wielkiej Brytanii i Francji zostało odwołane w związku z niezadowoleniem Paryża po zawarciu paktu w obronnego między Wielką Brytanią, USA i Australią - podał w niedzielę wieczorem "The Guardian".

Ben Wallace oraz Florence Parly mieli odbyć dwustronne rozmowy w Londynie oraz wystąpić na dwudniowym posiedzeniu Rady Francusko-Brytyjskiej. W spotkaniu Rady, która w tym roku obchodzi swoje 50-lecie, mieli wziąć udział także szefowie sztabów obu państw. Jednak współprzewodniczący Rady, były brytyjski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Peter Ricketts potwierdził, że jej posiedzenie zostało przełożone na późniejszy termin.

W związku z tym, jak pisze "The Guardian", przyjazd Parly do Londynu stracił rację bytu, choć strona brytyjska miała nadzieję, że do spotkania ministrów dojdzie mimo wyrażanego przez Francję oburzenia po zawarciu paktu AUKUS.

Francja nie odwołała swojego ambasadora z Wielkiej Brytanii, tak jak zrobiła to w piątek z ambasadorami w USA i Australii, tym niemniej bardzo krytycznie wypowiadała się także na temat Wielkiej Brytanii. Jednym z głównych powodów francuskiego oburzenia jest to, że wskutek zawarcia paktu Australia zerwała podpisaną umowy na dostarczenie przez Francję okrętów podwodnych, wybierając zamiast tego technologię amerykańsko-brytyjską.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.