• <
BOTA_2023

Europejski wiatr drastycznie słabnie... o 47 proc.!

zk

04.02.2023 10:38

Partnerzy portalu

Europejski wiatr drastycznie słabnie... o 47 proc.! - GospodarkaMorska.pl
Fot. pixabay

Według najnowszych danych branżowej organizacji WindEurope - inwestycje w energię wiatrową w Europie spadły w 2022 roku, a zamówienia na nowe turbiny wiatrowe spadły o 47 proc. w stosunku do 2021 roku. Europejski wiatr drastycznie spowalnia.

Organizacja poinformowała, że nie było ani jednej inwestycji w morską farmę wiatrową w 2022 roku, co jak wyjaśniają eksperci, było spowodowane inflacją oraz kosztami rosnącymi w tempie wyższym niż potencjalne przychody.

UE musi uczynić Europę ponownie atrakcyjnym miejscem dla inwestycji w odnawialne źródła energii, a nadchodzące propozycje dotyczące projektowania rynku muszą to uwzględnić - argumentuje WindEurope.

Spadek inwestycji i zamówień na turbiny również potęguje problemy, z którymi boryka się europejski łańcuch dostaw sektora energii wiatrowej.

Najnowsze dane WindEurope wskazują, że w UE złożono jedynie 9 GW nowych zamówień na turbiny.

Odzwierciedla to spadek nowych inwestycji w energię wiatrową, które zostały ogłoszone w zeszłym roku, a w ciągu pierwszych 11 miesięcy podjęto ostateczne decyzje inwestycyjne dla zaledwie 12 GW nowych mocy z farm wiatrowych.

UE ma duże ambicje w zakresie morskiej energetyki wiatrowej: przejść z obecnych ponad 15 GW do ponad 100 GW do 2030 roku. Oczekiwano, że kilka morskich farm wiatrowych osiągnie w zeszłym roku zamknięcie finansowe, ale ostateczne decyzje inwestycyjne opóźniły.

- Zeszłoroczne interwencje rynkowe sprawiły, że Europa stała się mniej atrakcyjna dla inwestorów OZE niż USA, Australia i inne kraje. Wpłynęły one na uzasadnienie biznesowe dla projektów energii odnawialnej w całej Europie - powiedział dyrektor generalny WindEurope Giles Dickson.

- Dane dotyczące zamówień na turbiny wiatrowe w 2022 roku powinny uderzyć w dzwonek alarmowy. Cele energetyczne i klimatyczne Europy są zagrożone, jeśli UE nie zapewni atrakcyjnego środowiska inwestycyjnego dla odnawialnych źródeł energii - podsumował Dickson.


Źródło: WindEurope

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.