• <
BOTA_2023

Eksperci: do 2030 roku inwestycje w czystą energię muszą być podwojone

zk

04.02.2023 16:47 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Eksperci: do 2030 roku inwestycje w czystą energię muszą być podwojone

Partnerzy portalu

Eksperci: do 2030 roku inwestycje w czystą energię muszą być podwojone - GospodarkaMorska.pl
Fot. pixabay

Inwestycje w czystą energię muszą być podwojone do 2030 r. - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zaznaczyli, że tzw. zielone inwestycje, istotne szczególnie dla Europy, pozwalają uniezależnić się od surowców z Rosji.

Eksperci PIE zwrócili uwagę, że inwestycje energetyczne to kluczowe działanie przeciwdziałające kryzysowi "w celu odciążenia konsumentów, utrzymania się na drodze do neutralności klimatycznej i pobudzenia ożywienia gospodarczego".

Podkreślili, że tzw. zielone inwestycje, istotne szczególnie dla Europy, pozwalają uniezależnić się od surowców z Rosji. "W 2022 r. inwestycje wzrosną o 8 proc. i osiągną wartość 2,4 bln dol., czyli znacząco powyżej poziomów sprzed pandemii, z czego w czystą energię 1,4 bln dol." - wskazał PIE, powołując się na szacunki Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

"Do 2030 r. skala inwestycji w czystą energię musi być przynajmniej podwojona, żeby osiągnąć deklarowane cele" - podkreślili eksperci w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Wskazali, że największy wzrost inwestycji w energetyce następuje w zakresie źródeł odnawialnych, sieci elektroenergetycznych i efektywnego końcowego wykorzystania energii. Inwestycje w ropę, gaz, węgiel i niskoemisyjne paliwa to obszary, w których wartość inwestycji pozostaje poniżej poziomów sprzed pandemii w 2019 r. Zauważono, że jest taki, mimo wysokich cen surowców od 2019 r., które "generują bezprecedensowe zyski dla dostawców".

W ocenie ekspertów obecna sytuacja daje szansę koncernom z sektora ropy i gazu na pokazanie, jak poważnie chcą być zaangażowani w transformację. "Szacowane tzw. nadmiarowe zyski dla nich wyniosą ok. 2 bln dol. w 2022 r., skutkując rekordowym zyskiem całkowitym w wysokości 4 bln dol." - stwierdzili. Przy czym średnio wydatki na czystą energie wynoszą ok. 5 proc. ich wydatków kapitałowych i jest to pięciokrotny wzrost w porównaniu z 2019 r. - dodano.

Analitycy przywołali przykład ExxonMobil - jednego z 10 największych koncernów naftowych, który pod koniec stycznia ogłosił wyniki za 2022 r. z rekordową wysokością swoich zysków na poziomie 56 mld dol. (wzrost 142 proc. rdr). "Poprzedni rekord w 2008 r. wyniósł 45 mld dol., gdy ceny ropy sięgały 142 USD/bbl. Jednocześnie spółka odnotowała stratę 1,3 mld USD w IV kwartale z tytułu wprowadzenia przez UE nowych podatków, ale też przez utratę wartości aktywów, częściowo (prawdopodobnie 0,6 mld USD) zrekompensowaną przez ich zbycie i korektę związaną z wywłaszczeniem z projektu Sachalin-1 w Rosji" - przypomnieli.

Zwrócili uwagę, ze ExxonMobil pozywa KE przed Trybunał Sprawiedliwości UE za wprowadzenie tzw. opłaty solidarnościowej od części zysków. "Również TotalEnergies godzi się na pozbycie się swoich 20-proc. udziałów w spółce Novatek, wycenianych na 4 mld dol. na koniec 2022 r." - podsumowano.

Tagi:
pie, oze, offshore
seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.