• <

Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej

03.02.2023 21:19 Źródło: WindPower Monthly
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej

Partnerzy portalu

Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej - GospodarkaMorska.pl

Shannon Sturgil, dyrektor generalny Siemens Gamesa ds. lądowej energetyki wiatrowej w Ameryce Północnej, w rozmowie z Windpower Monthly podkreśla, że problemem dla energetyki wiatrowej w USA nie są finanse, dostęp do komponent czy galopująca inflacja. Problem leży w braku wykwalifikowanej kadry niezbędnej do realizacji projektów OZE. 

Brak wykwalifikowanych pracowników, zarówno na stanowiskach robotniczych, jak i nierobotniczych, jest "najważniejszym" wyzwaniem, przed którym stoi sektor energetyki wiatrowej w USA – ocenia Sturgil. 

Branża potrzebuje „mieć zdolnych pracowników, którzy będą w stanie sprostać potrzebom branży”.  A ta ma coraz większe potrzeby. Jej rozwój przyspieszył za sprawą prezydentury Joe Bidena, który próbuje transformować amerykańską gospodarkę i dogonić pod względem technologicznym Europę i Chiny. Amerykański przemysł wiatrowy zainstalował w 2021 roku 13 413 MW nowej mocy wiatrowej, zwiększając skumulowaną sumę do 135 886 MW (dla porównania w Polsce jest ok. 9 000 MW). Jest to drugi największy wynik nowych mocy wiatrowych zainstalowanych w jednym roku (zaraz po 2020 r.) i reprezentuje inwestycje o wartości 20 miliardów dolarów. Wiatr dostarcza ponad 9% energii elektrycznej w całym kraju, w tym ponad 50% w Iowa i Południowej Dakocie oraz ponad 30% w Kansas, Oklahomie i Północnej Dakocie – informuje amerykański departament energii (DOE). 

Poprawa kosztów i wydajności technologii wiatrowych, wraz z ulgą podatkową, przyczyniły się do zwiększenia mocy elektrowni wiatrowych, co zaowocowało niskimi kosztami instalacji turbin jak i produkcji energii wiatrowej. Turbiny wiatrowe nadal zwiększają swoje rozmiary i moc, a średnia moc znamionowa nowo zainstalowanych turbin wiatrowych wynosi 3 MW, co stanowi wzrost o 9% od 2020 roku i 319%. w latach 1998-1999 – informuje DOE. Łączne korzyści dla zdrowia, klimatu i systemu sieciowego płynące z energii wiatrowej są ponad trzykrotnie wyższe niż jej wyrównany koszt energii.

Przypomnijmy, że USA mają też ambicje rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – 35 GW do 2035 roku, tyle że dopiero rozwijający się sektora dostał inflacyjnej zadyszki. Na łamach GospodarkaMorska.pl informowaliśmy, że najnowszego raportu amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory (NREL) wynika, że połowa projektów morskich farm wiatrowych rozwijanych w USA jest zagrożona opóźnieniami. Problemem jest brak wymaganej infrastruktury portowej, statków oraz odpowiedniej liczby komponentów produkowanych przez rodzime firmy.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.