• <
BOTA_2023

Utilitas Wind i Port Tallinn będą wspólnie rozwijać port pod offshore

bk

04.02.2023 10:26
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Utilitas Wind i Port Tallinn będą wspólnie rozwijać port pod offshore

Partnerzy portalu

Utilitas Wind i Port Tallinn będą wspólnie rozwijać port pod offshore - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Południowy w Paldiski/Wikipedia

Port Tallinn i Utilitas Wind podpisały umowę, która ma pomóc w przyspieszeniu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Estonii i krajach bałtyckich.

MoU przewiduje inwestycję do 53 mln euro w budowę nowego 310-metrowego nabrzeża z 10-hektarowym zapleczem w Porcie Południowym Paldiski.

Te działania zapewnią zdolność portu do przyjmowania jednostek uczestniczących w procesie budowy morskich farm wiatrowych oraz transportu komponentów turbin wiatrowych.

Duży obszar za nabrzeżem pozwoli na różne działania związane z montażem i magazynowaniem generatorów i łopat turbin wiatrowych przed ich załadunkiem na statek.

Jedną z możliwości współpracy pomiędzy portem w Tallinie a Utilitas jest rozwój morskiej farmy wiatrowej Saare-Liivi.

Farma wiatrowa Saare-Liivi rozwijana przez Utilitas Wind znajduje się w Zatoce Ryskiej i ma zostać ukończony w 2028 roku.

Pierwszy etap rozwoju obejmuje instalację około 80 turbin wiatrowych o łącznej mocy 1200 MW, z oczekiwaną roczną produkcją energii elektrycznej na poziomie ponad 5 TWh.

Utilitas Wind już wcześniej informował, że budowa farmy wiatrowej Saarde w Parnumaa przebiega zgodnie z harmonogramem. Projekt ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej latem tego roku.

Dziewięć turbin wiatrowych typu Vestas V150 ma produkować 135 GWh energii elektrycznej rocznie.

- Współpraca pomiędzy strategicznie ważnymi sektorami ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia jak najszybszej budowy nowych mocy wytwórczych, obniżenia ceny energii elektrycznej i zapewnienia naszej niezależności energetycznej poprzez krajową produkcję. Morskie farmy wiatrowe są najlepszym możliwym rozwiązaniem dla osiągnięcia tego celu - powiedział członek zarządu Utilitas Wind Rene Tammist.


Źródło: Renews

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.