• <
BOTA_2023

USA chcą dekarbonizować sektor transportu. Zmiany obejmą branżę morską

12.01.2023 13:27 Źródło: Splash247.com, Maritime-Executive.com
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska USA chcą dekarbonizować sektor transportu. Zmiany obejmą branżę morską

Partnerzy portalu

USA chcą dekarbonizować sektor transportu. Zmiany obejmą branżę morską - GospodarkaMorska.pl

Sektor morski w USA odpowiedzialny jest za ok. 3% krajowych emisji zanieczyszczeń do powietrza, z czego za 1% odpowiedzialna jest żegluga. Amerykanie chcą dekarbonizować branżę, ale najpierw chcą postawić na badania i rozwój m.in. paliw alternatywnych.

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) spodziewa się, że morski sektor w USA będzie się stopniowo kurczył. Mimo wszystko branża wymaga dekarbonizacji, a sytuacji nie pomaga fakt, że wyjątkowe wymogi operacyjne dla sektora morskiego sprawiają, że transformacja tej branży jest szczególnie trudna. Rozwiązaniem może być wsparcie rozwoju ekologicznych paliw dla żeglugi.

Departament Energii USA (DOE) opublikował zaktualizowaną strategię dekarbonizacji na 2023 rok, która zawiera istotne i szczegółowe środki polityczne dla sektora morskiego. Plan administracji prezydenta Joe Bidena skupia się na badaniach i rozwoju technologii oraz zachętach do ich przyjęcia. Rząd liczy, że w ramach badań zostaną opracowane alternatywne paliwa i systemy napędowe. Priorytetowe technologie obejmują biopaliwa, amoniak, wodór i metanol. Ponieważ większość nowoczesnych biopaliw to zamienniki dla konwencjonalnego paliwa bunkrowego i oleju napędowego, można je natychmiast zastąpić bez konieczności wprowadzania zmian w silniku lub systemie napędowym. Podczas gdy biopaliwa mogą być gotowe do wdrożenia już dziś, administracja uważa, że potrzeba więcej badań nad wodorem, amoniakiem i metanolem, aby zapewnić, że mają one niski poziom emisji w cyklu ich życia.

Inne priorytetowe działania to promowanie opcji akumulatorowo-elektrycznych i hybrydowych dla małych statków, wraz z infrastrukturą do ładowania. Administracja liczy na poprawę efektywności operacyjnej statków (np. zmniejszenie prędkości) oraz wdrażanie technologii wychwytywanie CO2 na pokładzie w celu złagodzenia wpływu paliw konwencjonalnych na otoczenie.
Przewożenie ładunków statkami jest znacznie bardziej paliwooszczędne w przeliczeniu na tonomilę niż transport ciężarowy i kolejowy, które stanowią około 20% emisji z amerykańskiego transportu.

DOE zauważa, że samo przestawienie ładunków z transportu drogowego na morski zmniejszyłoby emisję dwutlenku węgla, przy jednoczesnym wykorzystaniu konwencjonalnego paliwa do produkcji energii. Amerykański resort uznał też, że biorąc pod uwagę międzynarodowy charakter sektora morskiego, niezbędne jest budowanie dobrze funkcjonującej współpracy krajowych i międzynarodowych interesariuszy, aby lepiej zrozumieć wyzwania i potrzeby branży. Obecnie w ramach partnerstw międzynarodowych kieruje misją "Zero-Emission Shipping Mission", której celem jest przejście 5 proc. floty dalekomorskiej na paliwo bezemisyjne do 2030 roku, wraz z odpowiednią infrastrukturą do bunkrowania w 10 portach światowych.

Fot. Depositphotos

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.