• <
Baltexpo2023_duży

Japoński niszczyciel uszkodzony po uderzeniu w skałę [WIDEO]

rk

12.01.2023 13:47 Źródło: Nippon Television Network
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Japoński niszczyciel uszkodzony po uderzeniu w skałę [WIDEO]

Partnerzy portalu

Japoński niszczyciel uszkodzony po uderzeniu w skałę [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
JSDF

Podczas prób morskich u wybrzeży Japonii niszczyciel JS Inazuma uderzył w skałę. W wyniku tego okręt został unieruchomiony i doszło do wycieku ropy.

Służby morskie podały, że około południa marynarze na pokładzie okrętu zgłosili, że "nastąpił głośny huk i staliśmy się niezdolni do samodzielnego poruszania się na wodzie". Inne raporty powołują się na nagłe duże wibracje w kadłubie statku. Według doniesień żaden z marynarzy liczącej z 165 osób załogi na pokładzie nie został ranny ani nie znajduje się w stanie zagrożenia życia.

Japońskie Morskie Siły Samoobrony (MSDF) są jednak zakłopotane incydentem, w sprawie którego japońska Straż Przybrzeżna planuje przeprowadzić dochodzenie. Chodzi o wyjaśnienie, jak mogło do tego dojść, że członkowie załogi obsługujący wyposażenie jednostki nie zauważyli podwodnej skały, stanowiącej zagrożenie dla poruszającego się z prędkością nawet do 30 węzłów. Obecnie okręt jest unieruchomiony i niezdolny do samodzielnego poruszania się. Jest to o tyle problematyczne, że mający 150 metrów długości i ważący 4 500 ton (ponad 6 500 przy maksymalnym obciążeniu) okręt przechodził rutynową konserwację oraz naprawy dokowe w stoczni Japan United Marine w Innoshima. Jeszcze na początku tego roku brał udział w ćwiczeniach wspólnie z US Navy.

Japońska Straż Przybrzeżna informuje, że okręt zarzucił kotwicę i że wysłano po niego pomoc, w tym jednostki holownicze przeznaczone do odprowadzenia jednostki do portu oraz zabezpieczenia wycieku stanowiącego zagrożenie dla morskiej fauny i flory.

JS Inazuma (DD-105) to piąty niszczyciel typu Murasame, na co dzień stacjonujący w porcie w Kure. Do służby wszedł w 2000 roku i od tego czasu regularnie bierze udział w działaniach patrolowych oraz ćwiczeniach o charakterze krajowym oraz międzynarodowym. W jego wyposażeniu znajdują się m.in. system kontroli ognia FCS-2-31, radary: powietrzny OPS-24B, morski OPS-28 i sonar podwodny OQS-5. Uzbrojenie stanowią armata morska OTO Melara 76 mm, dwa systemy artyleryjskie Phalanx CIWS 20 mm, 8 pocisków antyokrętowych SSM-1B, a także wyrzutnie rakiet Mk. 48 VLS z rakietami  krótkiego zasięgu SAM i wyrzutnie Mk. 41 VLS z rakietami VL-ASROC. Do dyspozycji okrętu jest również stale do niego dołączony śmigłowiec do zwalczania okrętów podwodnych SH-60J/K.

Dziękujemy za wysłane grafiki.