• <

Wynik wyszukiwania - "kwalifikacje" - Wiadomości

Certyfikat uznania The Nautical Institute dla symulatora CTV z Centrum Nowych Kompetencji

Centrum Nowych Kompetencji (CNK) z Gdyni uzyskało certyfikat uznania The Nautical Institute dla swojego symulatora jednostki Crew Transfer Vessel (CTV). Jest to pierwsza taka certyfikacja w Europie, co stanowi znaczące wyróżnienie dla polskiego ośrodka.
09.05.2024

Polacy zaczynają mistrzostwa Europy. Stawką medale i nominacja na igrzyska

We wtorek 7 maja, we francuskim La Grande Motte rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w żeglarskiej klasie 49er i 49erFX. W tej pierwszej srebrnego medalu zdobytego rok temu bronić będą Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, ale stawka tych regat jest dużo większa. Aż trzy polskie załogi rywalizują bowiem o imienną kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.
06.05.2024

Srebro Polaków w regatach Pucharu Świata

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) zdobyli srebrny medal w regatach Pucharu Świata w Hyeres w żeglarskiej klasie 49er. O podium w windsurfingowej klasie iQFoil otarł się Paweł Tarnowski, który zajął 4 miejsce. Wyniki te są zwieńczeniem udanego tygodnia dla polskich żeglarzy, którzy w Hyeres wywalczyli w sumie 7 medali i trzy kwalifikacje olimpijskie.
27.04.2024

PŚ w żeglarstwie – Krasodomski bez olimpijskiej kwalifikacji w klasie ILCA 7

Michał Krasodomski zajął w wyścigu medalowym Pucharu Świata w Hyeres ostatnie 10. miejsce i nie wywalczył olimpijskiej kwalifikacji w klasie ILCA 7. Polscy żeglarze rywalizować będą na igrzyskach w Paryżu w siedmiu klasach, trzy nominacje uzyskali podczas regat we Francji.
26.04.2024

Siódma kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie

Polskie żeglarki w dwuosobowej klasie 49erFX wywalczyły dzisiaj w Hyeres kwalifikację olimpijską dla Polski! Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań) oraz Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) postawiły kropkę nad i na dzień przed końcem regat. To siódma kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie. Wczoraj w Hyeres przepustki do Paryża wywalczyli dla Polski żeglarze w klasie Formula Kite kobiet i mężczyzn, którzy dzisiaj dobry występ w Hyeres przypieczętowali medalami.
25.04.2024

Polscy żeglarze z awansem na Igrzyska Olimpijskie

W odbywających się we francuskim Hyeres Last Chance Regatta polscy żeglarze wywalczyli w klasie Formula Kite kobiet i mężczyzn kwalifikacje olimpijskie dla kraju. Jutro odbędzie się seria medalowa regat, ale już teraz, dzięki świetnej postawie w rundzie kwalifikacyjnej biało-czerwoni są pewni sukcesu. Jutro w ślady kitesurferów mają szansę pójść polskie zawodniczki w klasie 49erFX. W odbywających się równolegle regatach Pucharu Świata Polacy są na czołowych miejscach.
24.04.2024

PŚ w żeglarstwie - Melzacka i Jankowiak na czele kwalifikacji olimpijskich

Polscy żeglarze odgrywają czołową rolę w Pucharze Świata w Hyeres, który jest ostatnią kwalifikacją olimpijską. Po trzecim dniu regat w klasie 49erFX nadal prowadzą Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak, a drugą lokatę w Formula Kite utrzymali Julia Damasiewicz i Maks Żakowski.
23.04.2024

PŚ w żeglarstwie - Polacy w czołówce kwalifikacji olimpijskich w Hyeres

Polscy żeglarze znajdują się w czołówce Pucharu Świata w Hyeres, który jest ostatnią kwalifikacją olimpijską dla krajów. Po drugim dniu regat w klasie 49erFX prowadzą Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak, a w Formula Kite drugą lokatę zajmują Julia Damasiewicz i Maks Żakowski.
22.04.2024

Polscy żeglarze zaczynają walkę o ostatnie kwalifikacje olimpijskie

Już w niedzielę 21 kwietnia polscy żeglarze rozpoczną rywalizację o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Regaty Pucharu Świata odbywające się w Hyeres podczas Francuskiego Tygodnia Olimpijskiego nazywane są też Last Chance Regatta, a to dlatego, że dla żeglarzy z całego świata to ostatnia szansa na zdobycie dla swoich krajów olimpijskich przepustek. Polacy walczyć będą o kwalifikacje w pięciu żeglarskich klasach.
18.04.2024

Nowa koncepcja dronów do zwalczania okrętów podwodnych elementem polityki obronnej Holandii

Technologicznie zaawansowany, zrównoważony, autonomiczny i elastyczny operacyjnie. Kwalifikacje te będą miały zastosowanie do nowych statków bezzałogowych do operacji morskich w ciągu około 4 lat. Ministerstwo Obrony i kadra Biuro Projektowe Marynarki Wojennej współpracują ze sobą w celu opracowania nowej koncepcji użycia bezzałogowego statku nawodnego (USV). To nie jedyne przedsięwzięcie morskie Holandii w ostatnim czasie. Na zbrojenia w tym segmencie władze wydadzą miliardy euro.
16.04.2024

Łotewska firma zaopatruje w paliwo rosyjską flotę cieni na Bałtyku

Łotewska firma od miesięcy zaopatruje w paliwo (bunkier) rosyjską tzw. flotę cieni, czyli wyeksploatowane i często niemające ubezpieczenia statki - ujawniła we wtorek telewizja SVT. Tankowanie odbywa się za pośrednictwem cypryjskiego tankowca zakotwiczonego u wybrzeży Gotlandii na Morzu Bałtyckim.
09.04.2024

Paweł Tarnowski rekomendowany do udziału w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024

Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski), aktualny wicemistrz świata w windsurfingowej klasie iQFoil uzyskał rekomendację Zespołu ds. Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Żeglarskiego do reprezentowania Polski w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Rekomendacja wymaga formalnego zatwierdzenia przez Zarząd PZŻ, a następnie Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
30.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Dostawcy niższego rzędu domagają się elastyczności

Drugi dzień konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, rozpoczął się od niezwykle ważnego, a często pomijanego wątku dotyczącego tego, jak w obliczu mocno skonkretyzowanych wymogów kontraktowych swoją rolę widzą dostawcy niższego rzędu.
22.03.2024

Są chętni do służby w MOSG. Kandydaci uzyskali pozytywną ocenę

13 osób (cztery kobiety i dziewięciu mężczyzn) starających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej przystąpiło 19 marca do drugiego etapu kwalifikacji w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Nowym Porcie. Wszyscy uzyskali pozytywną ocenę. Teraz jeszcze badania lekarskie i… zielona światło na przyjęcie do służby.
20.03.2024

Funkcjonariusze MOSG szkolili się w zakresie technik ratowniczych z użyciem śmigłowców

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku podnosili swoje kwalifikacje i umiejętności służbowe. W dniach 11-15 marca w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu wzięli udział w specjalistycznym kursie certyfikującym oraz nadającym uprawnienia instruktorów wysokościowych wykorzystujących techniki linowe na pokładach śmigłowców.
19.03.2024

HMS jedynym partnerem AMPP (NACE) w Europie Środkowo-Wschodniej

15 lutego br. spółka HMS ogłosiła nawiązanie współpracy z AMPP (Association for Materials Protection and Performance). Jest to jedyne partnerstwo AMPP w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie.
05.03.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
03.03.2024

Otwarto Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zlokalizowane nieopodal Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku w czwartek oficjalnie rozpoczęło swoją działalność. W nowej jednostce badawczo-edukacyjnej będą m.in. prowadzone prace badawcze i rozwojowe na potrzeby przemysłu morskiego.
29.02.2024

[WYWIAD] Arkadiusz Marchewka: sprawy gospodarki morskiej priorytetem dla nowego rządu

Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny za gospodarkę morską, wodną i żeglugę śródlądową, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl opowiada o największych szansach i wyzwaniach dla sektora morskiego w najbliższych latach oraz roli resortu we wspieraniu branży morskiej.
18.02.2024

Pearl Yachts nawiązuje wyłączne partnerstwo z Max Marine Asia

Pearl Yachts ogłasza mianowanie firmy Max Marine Asia na wyłącznego dealera w Tajlandii, co stanowi kamień milowy w sprowadzeniu tej luksusowej marki jachtów na wybrzeża Tajlandii.
09.02.2024

Mistrzostwa świata olimpijskim testem polskich windsurferów

Ponad 200 zawodników i zawodniczek z 45 krajów rozpoczyna w poniedziałek 29 stycznia mistrzostwa świata w żeglarskiej klasie iQFoil. To nowa windsurfingowa konkurencja w programie Igrzysk Olimpijskich, a dla wszystkich żeglarzy regaty te będą pierwszym poważnym testem przedolimpijskim. Mistrzostwa świata odbędą się na kanaryjskiej wyspie Lanzarote, a na starcie stanie 13 reprezentantów Polski.
28.01.2024

Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację do służby

Rozpoczęła się rekrutacja do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej (MOSG). W tym roku do pracy może zostać przyjętych 110 funkcjonariuszy.
20.01.2024

Rok 2023 w polskim żeglarstwie: ostatnia prosta przed Igrzyskami

Cztery kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, medale imprez rangi mistrzowskiej zarówno wśród seniorów, jak i w kategoriach młodzieżowych, dominacja światowa polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami, ponadto sukcesy organizacyjne – rok 2023 dla polskiego żeglarstwa z pewnością był okresem pełnym wyzwań. "Czy był to rok udany? Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być jeszcze lepiej", mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
30.12.2023

Na Politechnice Gdańskiej rozpoczął się nabór na studia w zakresie budownictwa okrętów

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, we współpracy i pod patronatem Związku Pracodawców Forum Okrętowe, po raz pierwszy uruchamia studia podyplomowe pod nazwą Budowa Okrętów.
04.12.2023

Jak naprawić turbinę? Zapytaliśmy ekspertów

Chociaż turbiny wiatrowe pozostają jednym z najwydajniejszych spośród dostępnych nam narzędzi generacji czystej energii, jak wszystkie struktury ze stali, wymagają regularnych inspekcji oraz precyzyjnego serwisu, by utrzymać swoją efektywność. Skala wyzwań związanych z naprawą tak potężnych maszyn jest wprost proporcjonalna do ich imponujących rozmiarów. Adam Kozłowski i Paweł Rudacki z Alpin Weld dzielą się z nami swoją wiedzą, jak utrzymać turbinę w optymalnej kondycji.
22.11.2023

Orlen Neptun oferuje szkolenie dla przyszłych pracowników terminalu instalacyjnego morskich farm wiatrowych

Spółka Orlen Neptun rozpoczęła pierwsze w Polsce szkolenie dla zainteresowanych pracą w terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych. W zajęciach uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. Terminal instalacyjny Grupy Orlen ma być otwarty w 2025 r.
21.11.2023

LKK zapewnia kadry dla branży morskiej – rozmowa z Tomaszem Lisieckim [wideo]

Wobec nieustannego rozwoju sektora morskiego, zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę staje się jednym z najpilniejszych wyzwań. Podczas Konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl, Tomasz Lisiecki, dyrektor LKK, opowiedział o swojej innowacyjnej strategii szkoleniowej.
16.11.2023

„Sołdek” obchodzi 75. urodziny! Wejdź na pokład za złotówkę, zabierz na pamiątkę rudę żelaza!

Taka okazja może już się nie powtórzyć. 75. rocznica wodowania „Sołdka” to wyjątkowa szansa, aby zobaczyć z bliska najsłynniejszy polski rudowęglowiec, zrozumieć kontekst polityczny, społeczny i gospodarczy, w jakim został zbudowany oraz zgłębić historię polskiej techniki okrętowej. W niedzielę, 5 listopada, czyli w przeddzień rocznicy historycznego wodowania, wstęp na pokład statku-muzeum będzie kosztował tylko 1 złoty.
03.11.2023

Strażacka legenda we „Florianie”. Shan Raffel poprowadził zajęcia dla instruktorów strażackich

W ostatnich tygodniach Portowa Straż Pożarna „Florian” gościła u siebie Shana Raffela, strażacką legendę z Australii, który poprowadził na jej terenie specjalistyczne zajęcia dla instruktorów.
23.10.2023

Zdobądź kwalifikacje operatorskie za pół darmo!

Zostały jeszcze wolne miejsca w ramach cyklu szkoleń operatorskich Invest in Pomerania Academy. Udział w przedsięwzięciu realizowanym przez Centrum Nowych Kompetencji (CNK) w partnerstwie z Agencją Rozwoju Pomorza (ARP) można wziąć do końca listopada br.
25.09.2023

Chińska marynarka wojenna poszukuje wykształconych pilotów na lotniskowce

Marynarka wojenna Chin ogłosiła nabór absolwentów szkół wyższych na stanowiska pilotów samolotów stacjonujących na lotniskowcach, podnosząc przy tym górną granicę wieku. To część dążenia do budowy „silnej armii” i „wielkiego odrodzenia narodu chińskiego” - napisano.
21.09.2023

CNK bierze udział w projekcie "Kwalifikacje portowe dla szkół średnich"

Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych Naftoport oraz fundacja Inspirujące Przykłady zrealizowały projekt mający na celu przygotowanie uczniów szkół średnich do zawodów portowych. W projekcie aktywny udział brało Centrum Nowych Kompetencji.
20.09.2023

MŚ w żeglarstwie – prezes PZŻ: mamy cztery olimpijskie kwalifikacje, będzie siedem

Mamy cztery olimpijskie nominacje, ale jestem przekonany, że będzie ich siedem - powiedział po zakończonych w niedzielę w Hadze mistrzostwach świata prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. Była to pierwsza kwalifikacja dla krajów do przyszłorocznych igrzysk.
20.08.2023

Trwa decydująca faza walki o olimpijskie kwalifikacje w żeglarstwie

To nie był dobry dzień dla polskich żeglarzy w Mistrzostwach Świata World Sailing w Hadze. Rywalizacja na wodach Morza Północnego dla niektórych z nich już się zakończyła, inny w pozostałe dni muszą odrabiać straty. Dobra wiadomość jest taka, że wciąż mamy szanse na olimpijskie kwalifikacje.
17.08.2023

Złoto i srebro polskich żeglarzy w mistrzostwach świata oraz pierwsza kwalifikacja na Igrzyska olimpijskie

Piotr Cichocki mistrzem świata, a Olga Górnaś-Grudzień ze srebrnym medalem w żeglarskiej klasie Hansa 303. Mistrzowskie regaty dla żeglarzy z niepełnosprawnościami rozegrano na jeziorze Braassemermeer koło Hagi w ramach żeglarskich Mistrzostw Świata World Sailing. Reprezentacja Polski żeglarzy z niepełnosprawnościami zdobyła też Puchar Narodów dla najlepszego teamu mistrzostw. A w Hadze, w regatach klas olimpijskich, polscy żeglarze klasy 49er wywalczyli pierwszą kwalifikację olimpijską dla kraju.
16.08.2023

Dobry początek kitesurferów i windsurferów w mistrzostwach świata

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie nabierają tempa. Dziś na akwenie w Hadze było tłoczno, bo do rywalizacji dołączyli zawodnicy w windsurfingowej klasie iQFoil oraz kitesurfingowej Formula Kite. Polacy, w większości, mogą mieć po dzisiejszym dniu powody do zadowolenia. Biało-czerwoni liczą się w walce o medale, jak i o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
15.08.2023

MŚ w żeglarstwie: Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki na olimpijskim kursie

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) awansowali na drugie miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata World Sailing, które odbywają się w Hadze. Polska załoga zaliczyła dzisiaj trzy bardzo dobre wyścigi w klasie 49er. Drugi dzień mistrzostw był natomiast mniej udany dla innych naszych żeglarzy.
13.08.2023

Obiecujący początek polskich żeglarzy w mistrzostwach świata

Bardzo dobry początek Polaków w żeglarskich Mistrzostwach Świata World Sailing! Biało-czerwoni pierwszego dnia regat żeglowali skutecznie i walecznie, dzięki czemu mają dobrą pozycję wyjściową do kolejnych wyścigów. W Hadze gra się toczy nie tylko o medale, ale też o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
11.08.2023

Polscy żeglarze walczą o przepustki na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie będą pierwszą szansą na uzyskanie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Najważniejsza impreza sezonu odbędzie się w Hadze w dniach 10-20 sierpnia. Polskę będą reprezentować żeglarze w dziewięciu konkurencjach olimpijskich oraz w dwóch klasach dla żeglarzy z niepełnosprawnościami.
08.08.2023

Ustawa o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej - komentarz prawny

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej oraz ustawy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej został opracowany w związku z koniecznością transpozycji do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2397 z dnia 12 grudnia 2017 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych w żegludze śródlądowej oraz uchylającej dyrektywy Rady 91/672/EWG i 96/50/WE (dalej: „dyrektywa 2017/2397”).
31.07.2023

CRIST. Ćwiczyli ratowanie życia w zamkniętych przestrzeniach

Załogi stoczniowe muszą nieustannie dbać nie tylko o umiejętności przydatne w budowaniu i remontowaniu statków, ale także o kwestie bezpieczeństwa i ratownictwa, by wiedzieć, jak się zachować w razie wypadku. Wartościowe ćwiczenia odbyły się ostatnio w stoczni CRIST. W ich trakcie strażacy i pracownicy stoczni mogli przećwiczyć prowadzenie akcji ratunkowej w przestrzeni zamkniętej.
24.07.2023

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej i czasie pracy na statkach - podała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy mają zapewnić, zgodne z regulacjami międzynarodowymi, ujednolicenie systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
21.07.2023

Jest raport po wypadku statku ratowniczego, w którym rannych zostało trzech mężczyzn

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport z wypadku statku ratowniczego Wiatr, do którego doszło w lipcu ubiegłego roku. Po uderzeniu jednostki w falochron portu wojennego Hel rannych zostało trzech ratowników. Jeden z członków załogi był pijany.
20.07.2023

PŚ w wioślarstwie - cztery polskie osady w półfinałach w Lucernie

Cztery polskie osady zakwalifikowały się do sobotnich półfinałów wioślarskiego Pucharu Świata w Lucernie. Cztery inne straciły już szansę na zajęcie lokaty choćby w pierwszej dziesiątce. W repasażu o awans powalczy kobieca czwórka podwójna.
07.07.2023

Indonezja formuje własną straż wybrzeża z prawdziwego zdarzenia

Władze w Dżakarcie planują utworzenie nowej formacji straży przybrzeżnej, która przejmie i zwiększy możliwości istniejącej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (Bakamla). Ma być to kluczem do zapewnienia ochrony żeglugi w tym wyspiarskim państwie, dla którego branża morska stanowi kluczową gałąź gospodarki. To może być przydatna nauka dla innych krajów, w tym Polski..
06.07.2023

Igrzyska Europejskie – srebrny medal Zwolińskiej w C1 w kajakarstwie górskim

Klaudia Zwolińska zdobyła srebrny medal Igrzysk Europejskich i jednocześnie mistrzostw kontynentu w C1. Na krakowskim torze "Kolna" zwyciężyła Niemka Elena Lilik. Wśród mężczyzn w tej konkurencji wygrał Brytyjczyk Ryan Westley. Kacper Sztuba był dziesiąty.
02.07.2023

Rozwój morskich farm wiatrowych w Polsce jako szansa dla lokalnych społeczności na nowe ścieżki kariery

Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii morskie farmy wiatrowe stają się obiecującym rozwiązaniem dla zrównoważonej produkcji energii. Jednak wyzwanie związane z brakiem wykwalifikowanej kadry dotyczy nie tylko Polski, ale również sceny międzynarodowej. Poszukując rozwiązań, RWE i windhunter_academy uruchomiły program przekwalifikowujący, którego celem jest stworzenie nowych możliwości zawodowych dla lokalnych społeczności.
27.06.2023

Polscy żeglarze gotowi do olimpijskiego testu w Marsylii

Od 9 do 16 lipca w Marsylii odbędą się regaty Paris 2024 Test Event. Weźmie w nich udział 9 reprezentantów Polski. Będzie to pierwsza okazja dla żeglarzy, by sprawdzić się w warunkach regatowych jak najbardziej zbliżonych do tych podczas Igrzysk Olimpijskich.
19.06.2023

NIK po kontroli państwowych stoczni: „zadyszka”

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport podsumowujący wyniki kontroli spółek stoczniowych kontrolowanych przez spółki Skarbu Państwa. NIK skonkludował, że „nadzór (…) nie był w pełni skuteczny”.
05.06.2023

Czarne punkty wodne w subregionie płockim

Kolejnych 7 niebezpiecznych miejsc trafiło na listę czarnych punktów wodnych. Tym samym na Mazowszu jest ich w sumie 123, w tym 7 z nich znajduje się w subregionie płockim. Dziś o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą, mówili władze Mazowsza oraz przedstawiciele policji i WOPR. Zostały także podpisane umowy z przedstawicielami WOPR z całego regionu. Łączna kwota dofinansowania z budżetu województwa to ponad 1,4 mln zł. Dzięki temu jednostki zakupią m.in. niezbędny sprzęt ratowniczy.
02.06.2023

Windsurfer z Sopotu w gronie ambasadorów Energi

Paweł Tarnowski, windsurfer z Sopockiego Klubu Żeglarskiego, trzykrotny mistrz świata i mistrz Europy, został nowym ambasadorem Energi z Grupy Orlen. Dołączył dzisiaj do grupy trzynastu sportowców wspieranych przez Energę.
29.05.2023

Międzynarodowa debata o kompetencjach dla offshore wind na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym wyzwaniom rynkowym związanym z postępującą ekspansją sektora offshore wind, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG zorganizowało międzynarodową konferencję, której przewodnim zagadnieniem było kształcenie adekwatnych dla branży kompetencji.
25.05.2023

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna utrzymuje pozycję lidera

Dziewiętnaście nowych projektów inwestycyjnych, aż 79% decyzji dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ponad 334 mln złotych nakładów finansowych - to podsumowanie czterech miesięcy 2023 roku w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
12.05.2023

PŚ w kajakarstwie – pierwszy sprawdzian na Węgrzech

Po wielu miesiącach przygotowań polska reprezentacja w czwartek w Szegedzie wystartuje w zawodach Pucharu Świata w kajakarstwie. Do rywalizacji wróciła Dorota Borowska, na Węgrzech zabraknie natomiast wicemistrzyni olimpijskiej Marty Walczykiewicz.
09.05.2023

ME w klasie iQFoil – w Patras ścigać się będzie 210 żeglarzy z 40 krajów

210 żeglarzy z 40 krajów rywalizować będzie od wtorku w greckim Patras w mistrzostwach Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie iQFoil. W tym gronie jest 11 reprezentantów Polski. Medaliści wyłonieni zostaną w niedzielę.
08.05.2023

Dziś koronacja króla Karola III. Nowy władca Wielkiej Brytanii służył w Royal Navy

W Opactwie Westminsterskim w Londynie odbywa się ceremonia koronacji następcy królowej Elżbiety II, Karola III. Na wydarzenie zaproszono ponad 2000 gości z wielu państw, w tym Polski. To pierwsze tego typu wydarzenie w Wielkiej Brytanii od 1953 roku. Co warto nadmienić, nowy monarcha odbył służbę wojskową w Royal Air Force oraz Royal Navy.
06.05.2023

Mistrzostwa świata i prestiżowe regaty w Henley głównymi akcentami sezonu wioślarzy

Wrześniowe mistrzostwa świata w Belgradzie, które będą główną imprezą kwalifikacyjną do igrzysk olimpijskich w Paryżu, a także prestiżowe regaty w Henley to najważniejsze imprezy polskich wioślarzy w tym sezonie. Biało-czerwoni nie pojadą za to na pierwszy Puchar Świata.
02.05.2023

Zmiany w prawie morskim

W dniu 21 marca 2023 roku do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej oraz ustawy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej - projekt mający na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej, który zakłada wprowadzenie m.in. wskazanych poniżej zmian:
27.04.2023

Kolejny test polskich żeglarzy przed walką o Igrzyska Olimpijskie

Prawie 700 żeglarzy i żeglarek rozpocznie w poniedziałek rywalizację w regatach Pucharu Świata French Olympic Week. W Hyeres na Lazurowym Wybrzeżu wystartuje 30 reprezentantów Polski. Będzie to dla nich kolejna impreza przygotowawcza do rozpoczynającej się w tym roku batalii o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.
23.04.2023

Polscy żeglarze w czołówce, ale bez medali w Pucharze Świata na Majorce

4 miejsce Łukasza Przybytka i Jacka Piaseckiego w klasie 49er to najlepszy wynik polskich żeglarzy w regatach Pucharu Świata Trofeo Princesa Sofia na Majorce. Na starcie stanęło ponad 1200 żeglarzy i żeglarek z 67 krajów, w tym 36 reprezentantów Polski.
08.04.2023

"Ta Jaskółka wiosnę uczyniła." Nachodzą lepsze czasy dla marynarki wojennej i branży okrętowej?

Ceremonia cięcia blach pod przyszły niszczyciel min proj. 258 ORP Jaskółka, która odbyła się 28 marca br., może być traktowana nie tylko jako rozpoczęcie budowy kolejnych okrętów typu Kormoran 2, ale też początek ciągu największych jak dotąd inwestycji dla morskiego rodzaju sił zbrojnych w XXI wieku.
03.04.2023

Polacy powalczą o medale w regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii

Ponad 1200 zawodników i zawodniczek z 67 krajów, w tym 36 reprezentantów Polski wystartuje w pierwszych w tym sezonie regatach Pucharu Świata klas olimpijskich. Tradycyjne regaty o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce rozpoczną się w poniedziałek 3 kwietnia i potrwają do soboty 8 kwietnia.
02.04.2023

UE będzie nadal uznawać szkolenia i certyfikaty filipińskich marynarzy

Decyzja Komisji Europejskiej wzmacnia kluczową rolę filipińskich marynarzy w globalnej żegludze i handlu.
02.04.2023

Port Gdańsk ogłosił konkurs na stanowisko nowego prezesa

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. ogłosił postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu. Po odwołaniu z tego stanowiska Łukasza Greinke, który pełnił tę funkcję od 2016 roku, od kilku dni jest wakat. Port przedstawił również wymagania obligatoryjne.
26.03.2023

Bezpieczeństwo morskie priorytetem UE. Aktualizacja strategii ochrony przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami

Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel przyjęli dziś wspólny komunikat w sprawie wzmocnionej strategii UE w zakresie bezpieczeństwa morskiego, aby zapewnić pokojowe wykorzystanie mórz i ochronę przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami. Przyjęli również zaktualizowany plan działania, za pomocą którego strategia będzie wdrażana.
13.03.2023

PSSE pracuje nad symulatorem spawalniczym z Flint Systems

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna we współpracy z firmą Flint Systems rozpoczęła prace nad symulatorem spawalniczym w technologii VR. Symulator posłuży uczniom szkół branżowych w uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji.
13.03.2023

Rząd przyjął nowelizację ustaw dot. kwalifikacji marynarzy śródlądowych

Dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE, m.in. zapewnienie ujednoliconego systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej, przewiduje nowelizacja ustaw o żegludze oraz o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej, którą we wtorek przyjął rząd.
07.03.2023

Wiadomo, czemu supernowoczesny myśliwiec USA runął do morza. Wyciekło nagranie

To prosty błąd pilota spowodował nagłośnioną w ubiegłym roku katastrofę jednego z najnowocześniejszych samolotów w arsenale US Army, myśliwca F-35C. Zdarzenie miało miejsce na Morzu Południowochińskim. Od tego czasu trwało oficjalne śledztwo wyjaśniające przyczynę tego kosztownego zdarzenia.
28.02.2023

Markus Wiemann, Siemens Gamesa Renewable Energy: „Chcemy więcej offshore wind”

Siemens Gamesa Renewable Energy ma już podpisane umowy jako preferowany dostawca do trzech morskich farm wiatrowych w Polsce, ale zaangażowanie spółki tutaj się nie kończy. Siemens Gamesa chce zbudować w kraju pokaźne struktury i być jednym z liderów transformacji energetycznej regionu. O postępach i zamiarach spółki w Polsce rozmawiamy z Markusem Wiemannem, pełniącym funkcję Global Head of Construction for Offshore Wind w Siemens Gamesa.
27.02.2023

Szkoła Morska w Gdyni opisuje kwalifikacje dla polskiego offshore wind

Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom gospodarczym wynikającym z postępującego rozwoju branży offshore wind, Szkoła Morska w Gdyni wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych przygotowała opis kwalifikacji dla monterów turbin wiatrowych.
23.02.2023

Przyszły USS Marinette (LCS 25) dostarczony do zamawiającego

US Navy przyjęła dostawę swojego najnowszego okrętu, który niedługo rozpocznie służbę pod gwieździstym sztandarem. Nowy nabytek powstał w stoczni Fincantieri znajdującej się w Marinette w stanie Wisconsin.
07.02.2023

Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej

W weekend 20-22 stycznia w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano kolejny statek rybacki – tym razem jest to 77-metrowy trawler pelagiczny Christina S.
03.02.2023

Tego jeszcze nigdzie nie było – chrzest symulatora CTV w wirtualnej rzeczywistości. To na nim wyszkolą kadry dla polskiego offshore wind

Centrum Nowych Kompetencji konsekwentnie realizuje swoją strategię aktywnego wdrażania prototypowych technologii i bezprecedensowych rozwiązań. Przedstawiciele polskiego sektora offshore wind oraz lokalnego samorządu zebrali się w Gdyni na premierowym pokazie symulatora statku typu CTV – Crew Transfer Vessel.
02.02.2023

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Cable Laying Vessels (CLV) – „kablowce”

Co można zrobić, aby polskie firmy mogły wziąć jak największy udział w budowie morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, jak również w innych rejonach świata? W jaki sposób umożliwić zaangażowanie polskich firm w realizację farm wiatrowych już nie tylko jako podwykonawcy, ale również jako główni zleceniobiorcy?
31.01.2023

Startuje projekt Invest in Pomerania Academy z ofertą szkoleń dla branży portowo-offshorowej

Rośnie zapotrzebowanie w branży portowej, w tym w sektorze offshore. Dotyczy to również przedsięwzięć, które dopiero się otwierają, jak choćby obsługa morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Dlatego od lutego startuje program szkoleń, wspierających przedsiębiorstwa z branży portowej działającej na terenie województwa pomorskiego.
29.01.2023

Zasady kwalifikacji żeglarzy do igrzysk olimpijskich Paryż 2024

W tym roku polscy żeglarze rozpoczynają walkę o olimpijskie paszporty. Najpierw trzeba wywalczyć kwalifikację dla kraju, a w następnej kolejności zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą o nominację imienną na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. W każdej z 10 żeglarskich konkurencji olimpijskich na igrzyskach może wystartować jeden reprezentant (załoga) z danego kraju.
27.01.2023

Zdobądź kompetencje w offshore English i nie tylko! Agencja Rozwoju Pomorza zaprasza

Otwierają się drzwi do nowych możliwości.
24.01.2023

Eko-Konsult zapewnia wielowymiarowe bezpieczeństwo w przemyśle

W czasie transformacji energetycznej, w którą zaangażowane są niemal wszystkie sektory przemysłu w kraju, niezwykle ważne są kwestie bezpieczeństwa – zarówno przemysłowego, jak i ochrony środowiska. Przy planowanych inwestycjach warto posłużyć się radą doświadczonych partnerów. Takim jest Eko-Konsult.
17.01.2023

Henryk Śniegocki: PRS uczestniczy w rozwoju gospodarki morskiej

O nadchodzących wyzwaniach dla branży morskiej i wizji rozwoju Polskiego Rejestru Statków rozmawiamy z prezesem PRS, dr hab. inż. kpt. ż.w. Henrykiem Śniegockim.
02.01.2023

SSE Renewables i Acciona Energía z ofertą farmy wiatrowej o mocy 954 MW na najgłębiej położonym obszarze krajowego Bałtyku

Firma SSE Renewables złożyła wniosek w postępowaniu rozstrzygającym o przyznanie decyzji lokalizacyjnej pod budowę farmy wiatrowej o mocy 954 MW na obszarze 60.E.4. Położony na bałtyckiej Ławicy Środkowej obszar znajduje się 85 km od polskiego wybrzeża, a głębokość morza w tym miejscu wynosi 58 metrów. Jest to najgłębiej położony obszar z jedenastu określonych w załączniku 2. do ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
13.12.2022

Szczecin. Ratownictwo medyczne – specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore nowym kierunkiem na PUM

Ratownictwo medyczne na morskich farmach wiatrowych – m.in. umiejętności w tym zakresie będą nabywać od przyszłego roku akademickiego studenci na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Uczelnia planuje uruchomić kierunek ratownictwo medyczne - specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore.
13.12.2022

Bollore Logistics. "Wyróżnia nas duch przedsiębiorczości. Wiemy, jak rozwijać rynek energii wiatrowej" [ROZMOWA]

– Stale poszerzamy ofertę usług spedycyjnych, w związku z tym poszukujemy m.in. spedytorów morskich do biura w Gdyni – mówi Marcin Sikorski, dyrektor generalny Bollore Logistics Poland w rozmowie na temat rozwoju tej marki w Polsce i związanych z tym możliwościami budowania kariery, a także bogatych doświadczeniach firmy w branży onshore i offshore wind na świecie.
28.09.2022

Żeglarskie święto - podsumowanie ogólnopolskiego programu PGE PolSailing

Na warszawskiej Pradze, w Parku Skaryszewskim, rozegrano Wielki Finał PolSailing Days. Dzieci z całej Polski wzięły udział w regatach na Jeziorze Kamionkowskim, ścigając się na klasie Optimist oraz na windsurfingu. Impreza była podsumowaniem tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing.
20.09.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
02.09.2022

Ratownik z karetki wodnej: wzywają nas do złamań i udarów słonecznych

Kierownik zespołu karetki wodnej ratownictwa medycznego na Zalewie Zegrzyńskim Paweł Świniarski z pokładu pływającego ambulansu o swojej pracy, letnich zagrożeniach i o tym, że najczęstszym wakacyjnym urazem jest ten po poślizgnięciu się na mokrym.
16.07.2022

Pierwsi górnicy z uprawnieniami do pracy na turbinach wiatrowych

Pierwsza grupa górników zakończyła miesięczne szkolenie, które pozwoliło im zdobyć niezbędne kwalifikacje do pracy na turbinach wiatrowych oraz znaleźć zatrudnienie w branży energetyki wiatrowej. To wspólny projekt OX2, Windhunter Academy oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń, który ma pomóc w przekwalifikowaniu odchodzących z branży wydobywczej górników do pracy w charakterze technika oraz instalatora turbin wiatrowych.
11.07.2022

Siłą kreatywnych przedsiębiorstw jest szacunek dla edukacji

Absolwenci szkół podstawowych wciąż chętniej wybierają naukę w szkołach średnich niż edukację w szkołach branżowych. Tymczasem rynek pracy ma inne potrzeby i młodzież wykształcona w konkretnym kierunku ma większą szansą na dobrze płatną i stabilną pracę niż absolwenci liceum, nieposiadający konkretnych umiejętności.
07.07.2022

UWAGA - od 13.06.2022 roku offshore już nie jest żeglugą krajową - problemy z certyfikowaniem załóg

Od dłuższego czasu offshore wind rozgrzewa dyskusję oraz wyobraźnię branży morskiej w Polsce. W przestrzeni medialnej pojawia się coraz więcej zapewnień i ambitnych planów w zakresie rozwoju tego sektora. Również ministerstwa oraz sama Rada Ministrów zapewniają, iż będą wspierać rozwój polskiej morskiej energetyki wiatrowej, który ma w jak największym stopniu uwzględniać udział polskich firm w łańcuchu dostaw.
28.06.2022

RWE: Local content wpisany w strategię

RWE Renewables jest jednym z deweloperów morskich farm wiatrowych, który nie tylko postrzega polski rynek jako bardzo obiecujący, ale ma też nam wiele do zaoferowania. Spółka, będąca liderem odnawialnych źródeł energii i jednym z wiodących światowych graczy morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko rozwija jeden z pierwszych polskich projektów farmy na Bałtyku – F.E.W. Baltic II, ale i pracuje nad kolejnymi inicjatywami, które mogą przysłużyć się zarówno sektorowi, jak i gospodarce.
20.06.2022

Jak wygląda kształcenie kadry menadżerskiej sektora MEW?

Executive Offshore Wind MBA to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Poza dyplomem rozpoznawalnym w świecie biznesu jego absolwenci otrzymają coś jeszcze. Bilet na kierownicze stanowisko rodzącej się branży morskich farm wiatrowych. O charakterze i potencjale programu mówi dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Andrzej Popadiuk.
06.06.2022

Baltic Power zaprasza do prekwalifikacji w przetargach na usługi i sprzęt wykorzystywany przy budowie morskich farm wiatrowych

Spółka Baltic Power zamierza przeprowadzić prekwalifikacje, a następnie zaprosić zainteresowane współpracą podmioty do planowanych przetargów. Opisane zakresy dostaw sprzętu oraz usługi będą świadczone w okresie budowy morskiej farmy wiatrowej zaplanowanym na lata 2024 -2026.
20.05.2022

Sektor offshore łowi młody narybek [WIDEO]

Trzy zespoły szkół ponadpodstawowych, dwaj deweloperzy morskich farm wiatrowych, specjaliści od szkolenia pracowników na wysokościach i rafineria. Pracodawcy Pomorza zorganizowali warsztaty dla przyszłych pracowników sektora offshore. W trzy dni uczniowie techników mogli przekonać się, na czym polega praca rozwijającej się razem z nimi gałęzi polskiej energetyki.
04.05.2022

Górnicy ruszą na farmy wiatrowe. Pierwsze efekty współpracy SRK z podmiotami branży wiatrowej

Pierwszy, ośmioosobowy zespół pracowników odchodzących z branży wydobywczej rozpoczyna szkolenie w ramach pilotażowego programu przygotowanego przez jednego z największych deweloperów elektrowni wiatrowych w Europie – szwedzką firmę OX2 oraz lidera szkoleń w tym zakresie spółkę Windhunter Academy. Właśnie trwa rekrutacja drugiego zespołu. Pilotażowe, miesięczne szkolenie jest bezpłatne, a koszty wynagrodzeń górników uczestniczących w programie pokrywa zaangażowana w realizację projektu Spółka Restrukturyzacji Kopalń.
26.04.2022

Kujawsko-pomorskie. 60-lecie powstania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Dbają o nasze bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą, patrolują plaże, kąpieliska, rzeki i jeziora, upowszechniają naukę pływania, prowadzą szkolenia i akcje profilaktyczne - w tym roku obchodzimy 60-lecie powstania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
24.03.2022

Projekt: będą zmiany w dokumentach kwalifikacyjnych dla marynarzy

Zmiana wymagań do uzyskania dokumentów kwalifikacyjnych dla marynarzy i wprowadzenie unijnych świadectw - przewiduje projekt noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do przepisów UE.
14.03.2022

Studia MBA dla sektora offshore wind w Gdyni. Wciąż są wolne miejsca

Studia podyplomowe MBA dedykowane dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Aplikować na nie wciąż mogą osoby posiadające wykształcenie wyższe i doświadczenie kierownicze. Zajęcia rozpoczną się już 25 marca na Uniwersytecie Morskim w Gdyni.
08.03.2022

Omikron wyhamował wymianę załóg w lutym. Zagrożenie nie minęło. Panama podejmuje zdecydowane działania

Wzrost wskaźników zmiany załogi w lutym potwierdza obawy dotyczące wpływu wariantu omikron – alarmuje Global Maritime Forum.
08.02.2022

Zimowy rejs podchorążych [ZDJĘCIA]

W poniedziałek 7 lutego rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej odbywać będą praktykę morską.
07.02.2022

MFW a ocena bezpieczeństwa morskich obszarów RP (nowe regulacje od 06.01.2022 roku)

W swoich dotychczasowych publikacjach, tematycznie związanych z inwestycjami w morską energetykę wiatrową na polskich obszarach morskich, autorzy zwrócili uwagę czytelników na pewne pułapki prawne, które mogą czyhać na podmioty gospodarcze upatrujące w polskich MFW potencjał biznesowy.
04.02.2022

Łeba czeka na offshore. Prezes Portu Jachtowego: "Otwieramy nowy rozdział" [ROZMOWA]

– Przez planowane inwestycje port częściowo zmieni oblicze. Liczymy nie tylko na współpracę z deweloperami, ale i na rozwój sektora mieszkaniowego i rozrywkowego. Skorzystać może region i potencjalni podwykonawcy, czyli local content – uważa Jan Biernacki, prezes zarządu Portu Jachtowego w Łebie, w sąsiedztwie którego stanie centrum serwisowe morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
03.02.2022

Szkoła Morska zaprasza na szkolenia ,,HV WIND" dla pracowników na farmach wiatrowych

Szkoła Morska w Gdyni informuje, że rozpoczęła szkolenia ,,HV WIND" dla pracownik6w prowadzących montaż lub serwis WTG no farmach wiatrowych.
03.02.2022

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych PSSE z dofinansowaniem Fundacji Velux

Zlokalizowany w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym ośrodek edukacyjny o nazwie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, otrzymał wsparcie od Fundacji Velux w wysokości ponad 6,5 mln zł na dalszy rozwój. W ramach dofinansowania powstanie między innymi specjalistyczny symulator spawalniczy, doposażone zostaną także pracownie robotyki oraz druku 3D.
28.01.2022

MFW: problematyczne przeszkolenie i certyfikowanie załóg floty offshore?

W poprzednich artykułach autorzy wskazywali na szereg braków, trapiących polską legislację w zakresie przedmiotowym związanym z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich. Niniejszy artykuł będzie wskazaniem korelacji pomiędzy poszczególnymi brakami legislacyjnymi oraz nieuznawaniem przez organy polskiej administracji morskiej, certyfikatów dla osób obsługujących MFW jak i również członków załogi statków samo-podnośnych służących do budowy farm wiatrowych na morzu (Jack-Up).
20.01.2022

Julia Damasiewicz młodzieżową wicemistrzynią świata w kitesurfingu

Julia Damasiewicz młodzieżową wicemistrzynią świata w olimpijskiej konkurencji Formula Kite! To jedyny medal dla Polski w regatach rozegranych w Omanie. Wystartowało w nich 433 żeglarzy i żeglarek z 56 krajów. Medale rozdano w 11 żeglarskich konkurencjach, w siedmiu z nich startowali reprezentanci Polski. Polska zajęła też wysokie 7 miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów.
18.12.2021

Opublikowano wytyczne klasowe dla autonomicznych statków

Niedawno opublikowano wytyczne klasowe dla morskich autonomicznych statków nawodnych (Maritime Autonomous Surface Ships, MASS). Warto przyjrzeć się im bliżej.
22.11.2021

U wybrzeży Bretanii powstanie pływająca farma wiatrowa South Brittany

Potentat technologii floating w morskiej energetyce wiatrowej Ocean Winds (spółka joint venture firm ENGIE i EDP Renewables) oraz spółka Principle Power zawarły umowę o współpracy przy projektowaniu platform na potrzeby pierwszego we Francji przetargu dla pływających technologii.
19.11.2021

Polska Liga Żeglarska gotowa na sezon 2022!

Organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej opublikowali kalendarz regat, regulamin i otworzyli zapisy na sezon 2022. Bez zmian pozostają dwa poziomy rozgrywek oraz 4 rundy na każdym z nich. W kwietniu planowane są kwalifikacje dla nowych klubów. W lidze wystartuje 36 klubów, zgłoszenia do 15 listopada.
26.10.2021

Nowe centrum obsługi silników okrętowych w Akademii Morskiej w Szczecinie

Laboratorium przeznaczone dla studentów i mechaników, chcących podnieść swoje kwalifikacje powstało w Akademii Morskiej w Szczecinie. Do nauki obsługi najpopularniejszych silników okrętowych posłuży symulator oparty na rzeczywistości wirtualnej.
13.10.2021

Black Hawk w akcji nad Bałtykiem. Kontrterroryści ćwiczyli z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca [WIDEO, ZDJĘCIA]

Policyjni kontrterroryści ćwiczyli na okrętach i platformie wiertniczej na wodach Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego - poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. W ćwiczeniach wykorzystano policyjny śmigłowiec Black Hawk.
05.10.2021

Roboty w offshore kluczem do osiągnięcia zera netto

Według najnowszego raportu Offshore Renewable Energy Catapult (ORE), do 2050 roku rynek robotyki w sektorze energetycznym będzie wart 8,4 mld funtów i może stać się niezbędny do utrzymania i sukcesu kluczowych systemów źródeł odnawialnych.
27.09.2021

Prezes Damen Engineering Gdańsk: „Praca w interdyscyplinarnym zespole to dzisiaj absolutna konieczność”

- Dzisiaj bardzo wyraźnie widać, że sukces zależy od kompetencji miękkich inżyniera. W złożonym procesie projektowym specjalista musi widzieć i rozumieć szerszą perspektywę, adresować i komunikować ryzyka, potencjalne zagrożenia oraz koniecznie dogadywać się z zespołem - mówi Katarzyna Romantowska-Jaskólska, prezes Damen w Gdańsku.
10.09.2021

Baltexpo coraz bliżej. Eleship szykuje ciekawy program

Firma Eleship z Gdańska zaprasza na prezentację programu "ELROUTE 2.0 – innowacyjna technologia zarządzania okablowaniem na statkach". Targi Baltexpo potrwają od 6 do 8 września.
28.08.2021

Prezes PSEW: "Farmy wiatrowe na Bałtyku są faktem, odwrotu nie ma. Teraz liczy się współpraca, dialog i edukacja" [ROZMOWA]

- Bezsensowna byłaby inwestycja, która miałaby zburzyć inne ekosystemy - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w rozmowie na temat stanu obecnego i przyszłości polskich farm wiatrowych, legislacji oraz wpływu farm na ekosystem morski.
10.08.2021

Szkolą w Gdyni przyszłe kadry wycieczkowców

Z czym bardziej może kojarzyć się gdyńskie nabrzeże, jeżeli nie z regularnymi wizytami majestatycznych wycieczkowców? Teraz pojawi się okazja na zdobycie nowych kwalifikacji, które pozwolą w przyszłości pracować przy obsłudze luksusowych jednostek. Uniwersytet Morski w Gdyni prowadzi nabór do szkoły letniej „Zarządzanie Obsługą Rejsów Wycieczkowych”.
29.07.2021

Portrezerwa. Specjaliści od kompleksowych przeładunków z Trójmiasta

Portrezerwa z Gdańska zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę przeładunków. Na rynku są od siedmiu lat i nie ma dla nich przeładunków niemożliwych. - Nasz zespół tworzą doświadczeni i świetnie wyszkoleni pracownicy. Cel to skuteczna usługa, oszczędność czasu i pieniędzy kontrahenta - mówią szefowie firmy.
19.07.2021

Prezydent podpisał ustawę doprecyzowującą definicję ratownika wodnego

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, która doprecyzowuje definicję ratownika wodnego - poinformowała w poniedziałek prezydencka kancelaria.
28.06.2021

Żegluga pod kontrolą. Polscy przedsiębiorcy żeglugowi zarządzają flotą 250 statków o nośności około 2,5 mln t.

24 czerwca odbyło się Walne Zebranie Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych. Na stanowisku prezesa pozostał Dariusz Jellonnek, Crew Operations Director NE Europe, V.Ships. W zebraniu brał udział Martin Dorsman, sekretarz generalny European Community Shipowners’ Associations (ECSA).
28.06.2021

Szkoła Morska będzie szkolić budowniczych i serwisantów morskich farm wiatrowych

– Zebraliśmy fachowców z branży, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy i zadaniach zawodowych. Korzystając z ich doświadczenia wyodrębniliśmy zestaw wiedzy i umiejętności jakie muszą mieć pracownicy potrzebni do budowy i serwisu farm na morzu. Na tej podstawie opracowaliśmy ścisły program kursów, które zakończy egzamin praktyczny – mówi Alfred Naskręt, dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni. – Z taką ofertą jesteśmy pierwsi w Polsce. Nasze kursy będą też poświadczane certyfikatem uznawanym zarówno w kraju, jak i za granicą.
31.05.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu? Koncepcja śmiała i realna! [wywiad]

Rozmowa z Janem Stasiakiem, blisko 50 lat związanym z działalnością portową, 16 lat pełniącym funkcję Przewodniczącego Rad Interesantów Portu Szczecin.
28.05.2021

Sejm za nowelizacją doprecyzowującą definicję ratownika wodnego

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy, która doprecyzowuje definicję ratownika wodnego poprzez wskazanie, że posiada on co najmniej jedną kwalifikację przydatną w ratownictwie wodnym.
20.05.2021

Kwalifikacje do Polskiej Ligi Żeglarskiej. "14 szczęśliwców, 4 pechowców" [relacja]

W niedzielę (9 maja)w Sopocie zakończyły się eliminacje do 1 Ligi. Wystartowało 18 zespołów klubowych z całej Polski, 4 z nich niestety nie otrzymały prawa startu w sezonie głównym Polskiej Ligi Żeglarskiej.
10.05.2021

Czarter na podróż – WIBON/”reachable berth”

W naszym artykule Czarter na podróż – „berth”; „dock”; „port”, rozważany był pierwszy, kluczowy warunek uznania statku za „arrived”, którego spełnienie (obok dwóch pozostałych warunków, to jest, rzeczywistej gotowości statku/złożonej noty gotowości) „uruchamia” liczenie przestojowego („lay-time”/„lay-days”).
29.04.2021

Transformacja energetyczna na TOGETAIR: potrzebne przyspieszenie

Transformacja energetyczna wymaga przyspieszenia – mówili w czwartek uczestnicy jednego z paneli szczytu klimatycznego TOGETAIR. Zwracali jednocześnie uwagę na konieczność zbalansowania związanych z tym procesem obciążeń dla polskiej gospodarki i polskiego klienta.
22.04.2021

MOL zainwestował w linię żeglugową transportującą skroplony CO2

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) stawia na technologię wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, inwestując w firmę specjalizującą się w transporcie ciekłego CO2.
21.03.2021

Kujawsko – pomorski WOPR z nowym sprzętem i programem szkoleń

Do 7. jednostek wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego (WOPR) trafił sprzęt o wartości blisko 300 tysięcy złotych. Wśród nich znalazły się łodzie wiosłowe, defibrylatory, zestawy fantomów do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej, deski do ratowania tonących, liny i rzutki ratownicze.
19.03.2021

Wnioski po naradzie szkoleniowej PZŻ

System szkolenia na stopnie żeglarskie, standard egzaminowania i działalności szkół żeglarskich, metodyka szkolenia instruktorskiego – to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas tegorocznej Narady Szkoleniowej Polskiego Związku Żeglarskiego. Odbyła się ona w formie wirtualnej na platformie ClickMeeting.
15.03.2021

Do zabezpieczenia 6. plaż Gdańsk szuka 80. ratowników wodnych

Pierwsze "covidowe" wakacje udowodnił, że Polacy nie mają zamiaru rezygnować z wakacyjnego wypoczynku. Rożnica jest taka, że częściej niż zagranicę wybieramy urlop w kraju. Na duże zainteresowanie plażami miejskimi w tym sezonie już przygotowują się w Gdańsku.
05.03.2021

Zakończenie studiów I stopnia w Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej wzbogaciła się o kolejnych absolwentów studiów I stopnia. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się dziś (19 lutego) w Audytorium AMW. Swoje prace dyplomowe obroniło 75 podchorążych, w tym po raz pierwszy w historii na kierunkach systemy informacyjne w bezpieczeństwie specjalność cyberbezpieczeństwo oraz mechatronika w specjalności prace podwodne.
19.02.2021

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie przeciwko wiceministrowi Gróbarczykowi

Złożyłem w środę zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez wiceministra Marka Gróbarczyka polegającego na przekroczeniu uprawnień funkcjonariusza publicznego - poinformował w środę w Gdańsku poseł Lewicy Marek Rutka. Wiceminister w rozmowie z PAP ocenił zawiadomienie jako "bezsensowne i idiotyczne" oraz dodał, że "poseł miał prawo je złożyć, żyjemy w wolnym kraju".
17.02.2021

Nowi dowódcy jednostek wojskowych w Dziwnowie

Od 15 lutego jednostki brzegowe 8. Flotylli Obrony Wybrzeża stacjonujące na co dzień w Dziwnowie mają nowych dowódców. Dowodzenie 8. Kołobrzeskim Batalionem Saperów MW i jednocześnie Garnizonem Dziwnów objął komandor porucznik Waldemar Przygoda, natomiast komandor porucznik Lucjan Dyczko został dowódcą 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego.
15.02.2021

Żeglarstwo: Igrzyska w Tokio będą innym doświadczeniem niż dotychczas

Będziemy organizować igrzyska olimpijskie, niezależnie od tego, jak wygląda sytuacja z koronawirusem na świecie – zapewnił Yoshiro Mori, szef komitetu organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Organizatorzy igrzysk wraz z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim opublikowali też Playbook, spis zasad i procedur w celu przeprowadzenia igrzysk w sposób bezpieczny.
08.02.2021

Opowieści o tryumfach i katastrofach przy najstraszniejszym przylądku świata - recenzja

Opłynięcie przylądka Horn to jedno z najtrudniejszych żeglarskich wyzwań i wielka przygoda. Nie bez powodu ci, którzy opłynęli Horn, mogli się cieszyć pewnymi przywilejami w żeglarskim świecie. Dokonanie tej sztuki budzi naprawdę wielki szacunek, bo jest to przecież bardzo znaczący punkt na mapie i oceanie od kilkuset lat.
04.01.2021

Nowe obostrzenia na polskiej granicy

Od 28 grudnia br. na polskiej granicy obowiązują nowe obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Z kwarantanny nie są już zwolnieni Polacy, obywatele państw UE, EOG oraz Szwajcarii przekraczający polską granicę, stanowiącą granicę zewnętrzną UE. Na kwarantannę po przekroczeniu granicy kierowani są podróżujący transportem zbiorowym. Zwolnione z kwarantanny są m.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.
29.12.2020

Wykonawca wystawy stałej w Morskim Centrum Nauki wybrany

Działając na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych Morskie Centrum Nauki w Szczecinie po dokonaniu badania i oceny ofert złożonych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Dostawa wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie” wybrało jako najkorzystniejszą ofertę złożoną przez TRIAS AVI sp. z o.o. z Warszawy.
30.11.2020

Marynarze: przedłużenie ważności świadectw zdrowia i innych morskich dokumentów na nowych zasadach

Pandemia koronawirusa od wielu miesięcy odciska swe piętno na wielu aspektach funkcjonowania szeroko rozumianej branży morskiej. Liczne trudności związane z koniecznością zapewnienia marynarzom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy na pokładach statków, ograniczenia w możliwości swobodnego przemieszczania się przez terytoria lądowe niektórych państw, czy kłopoty towarzyszące sprawnemu przeprowadzaniu rotacji załóg nie są jedynymi problemami z którymi muszą borykać się osoby świadczące pracę na morzu. Wiele obaw wywołuje rów
30.11.2020

Wiosną rozpoczną się szkolenia dla przyszłych ratowników wodnych

Blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu będzie mogło zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym. Szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursy zawodowe dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych lub płetwonurków, ruszą wiosną i prowadzone będą przez 3 kolejne lata.
27.11.2020

Konferencja World Sailing - podsumowanie i najważniejsze decyzje

Doroczna Konferencja World Sailing trwała w tym roku 16 dni. Zakończyła się spotkaniem Rady World Sailing oraz Walnym Zgromadzeniem, na którym ogłoszono nowy Zarząd światowej federacji żeglarskiej. Przypomnijmy, nowym prezesem World Sailing został Chińczyk,Quanhai Li a stanowisko wiceprezydenta obejmie Tomasz Chamera, prezes PZŻ.
04.11.2020

Akademia Morska w Szczecinie ma nowego prorektora

Od listopada w strukturze Akademii Morskiej w Szczecinie funkcjonuje nowy pion Prorektora ds. Innowacji i Rozwoju. Na stanowisko prorektora powołany został dr hab. inż. kpt. ż.m. Janusz Uriasz, prof. AMS z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.
03.11.2020

Magdalena Kwaśna z nominacją olimpijską do Tokio

Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski), mistrzyni Polski w klasie Laser Radial z nominacją imienną na igrzyska w Tokio. Decyzję taką podjął Zespół Decyzyjny Polskiego Związku Żeglarskiego, a zatwierdził ją zarząd Związku. Formalnie, nominację musi zatwierdzić jeszcze Polski Komitet Olimpijski.
31.10.2020

Zgłoś się do rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej

4 rundy Ekstraklasy, 4 rundy 1 Ligi oraz regaty kwalifikacyjne - tak będą wyglądały przyszłoroczne rozgrywki w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej. Do 15 listopada można zgłosić swój udział. Polska Liga Żeglarska rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, a zwycięzcy Ekstraklasy otrzymują tytuł Klubowego Mistrza Polski.
30.10.2020

Znamy kalendarz Polskiej Ligi Żeglarskiej na sezon 2021

Organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej opublikowali kalendarz regat na sezon 2021. Planowane są 4 rundy Ekstraklasy, 4 rundy 1 Ligi oraz regaty kwalifikacyjne. Do 15 listopada można zgłosić swój udział. Polska Liga rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, a zwycięzcy Ekstraklasy otrzymują tytuł Klubowego Mistrza Polski.
22.10.2020

Wilk Morski – wyróżnienia przyznane

Nagroda wręczana corocznie podczas Święta Szkoły, w tym roku została wręczona wyjątkowo przy okazji uroczystości inauguracyjnych 3 października.
09.10.2020

Nowy projekt ma poprawić bezpieczeństwo prac podwodnych

Poprawa bezpieczeństwa pracy nurków to cel przygotowanej w resorcie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej noweli ustawy o wykonywaniu prac podwodnych.
08.10.2020

Nieruchomości przemysłowe i logistyczne najbardziej pożądaną klasą aktywów w 17 krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Jak wynika z raportu pt. „ExCEEding Borders: Industrial and Logistics Market in CEE 17”, opracowanego przez Colliers International, międzynarodową kancelarię CMS i Randstad, do najważniejszych wyzwań w sektorze przemysłowym i logistycznym należą dostępność gruntów i nieruchomości w lokalizacjach spełniających oczekiwania zarówno deweloperów, jak i użytkowników końcowych, dostępność i niezawodność usług komunalnych, dostęp do infrastruktury transportowej, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej oraz oferta zachęt inwestycyjnych.
08.10.2020

Mistrzostwa Świata World Sailing przeniesione na 2023 rok!

Najbliższe mistrzostwa świata World Sailing miały się odbyć w 2022 roku w Hadze w Holandii, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną, wspólną decyzją World Sailing, Królewskiego Holenderskiego Stowarzyszenia Sportów Wodnych, władz Hagi i TIG Sports (firma zaangażowana w organizację imprezy przyp.red.) zostały przeniesione na rok 2023.
05.10.2020

Kanał Panamski ujawnił plany inwestycji w zakresie gospodarki wodnej

Kanał Panamski ujawnił plany inwestycji w portfolio rozwiązań w zakresie gospodarki wodnej w celu poprawy ilości, jakości i kontroli dostaw.
10.09.2020

Akademia Marynarki Wojennej: Na co komu dziś bezpieczeństwo w transporcie?

Na kanwie ostatnich wydarzeń do których doszło w porcie w Bejrucie, warto chyba zadać sobie takie pytanie. Temat dotyka nie tylko pracowników firm transportowych i zarządców portów morskich ale również urbanistów, samorządowców, deweloperów czy zwykłych mieszkańców.
20.08.2020

Kolejne firmy do nadzorowania budowy gazociągu podmorskiego Baltic Pipe wybrane

Następni eksperci dołączają do prac przy budowie podmorskiego odcinka Baltic Pipe. Spółka podpisała umowy z firmami, które zapewnią usługi nadzoru inwestorskiego oraz środowiskowego podczas prac budowlano-montażowych na dnie morza oraz w miejscach tzw. lądowania gazociągu w Polsce i w Danii.
07.08.2020

MP w żeglarstwie – triumf Myszki w klasie RS:X w Sopocie

Piotr Myszka został we wtorek w Sopocie mistrzem Polski w windsurfingowej klasie RS:X. Poprzednio w tej imprezie żeglarz AZS AWFiS Gdańsk triumfował w 2015 roku. Drugi był Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą), a trzeci Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot).
21.07.2020

16 lat w Unii. Jak obecność w Unii Europejskiej zmieniła Pomorze?

Członkostwo we Wspólnocie Europejskiej to dla Pomorza przede wszystkim korzyści z uczestnictwa we wspólnym rynku, który umożliwia swobodny przepływ ludzi, towarów, usług i kapitału w granicach Unii. To także możliwość korzystania ze środków unijnych. Pomorskie pozyskało do tej pory ponad 46 mld zł, dzięki którym zrealizowanych zostało przeszło 36 tysięcy projektów.
18.06.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.