• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

PŚ w żeglarstwie - Polacy w czołówce kwalifikacji olimpijskich w Hyeres

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie PŚ w żeglarstwie - Polacy w czołówce kwalifikacji olimpijskich w Hyeres

Partnerzy portalu

Polscy żeglarze znajdują się w czołówce Pucharu Świata w Hyeres, który jest ostatnią kwalifikacją olimpijską dla krajów. Po drugim dniu regat w klasie 49erFX prowadzą Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak, a w Formula Kite drugą lokatę zajmują Julia Damasiewicz i Maks Żakowski.

W tym roku w igrzyskach w Paryżu (regaty odbędą się w Marsylii) w 10 klasach rywalizować będzie 330 żeglarzy (20 mniej niż w Tokio) - po 165 kobiet i mężczyzn.

Pierwszą i główną olimpijską eliminacją były w sierpniu ubiegłego roku mistrzostwa świata w Hadze. W Holandii było do zdobycia około 40 procent miejsc, a Polakom udało się uzyskać kwalifikacje w czterech klasach - 49er, iQFoil kobiet i mężczyzn oraz w ILCA 6. We Francji walczą o pięć kolejnych przepustek, zabrakło ich bowiem na starcie w katamaranach Nacra 17.

W Last Chance Regatta zawodnicy podzieleni są na dwie grupy – w osobnych flotach pływają bowiem przedstawiciele krajów, które mają już zapewniony udział w igrzyskach oraz ci bez takiej nominacji.

W klasie 49erFX, w której przewidziano trzy paszporty, polskie załogi otwierają stawkę – na prowadzeniu utrzymały się Melzacka (YKP Gdynia) i Jankowiak (OŚ AZS Poznań), które wyprzedzają Gabrielę Czapską i Hannę Rajchert (Spójnia Warszawa).

Z klasy Formula Kite do Marsylii pojadą reprezentanci po pięciu państw, a na drugiej pozycji plasują się żeglarze OŚ AZS Poznań – Damasiewicz i Żakowski. Trzecia jest Izabela Satrjan (UKŻ Wiking Toruń), czwarty Jan Marciniak (Aqua Włocławek), a piąta Magdalena Woyciechowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Biało-czerwoni słabiej spisują się w klasach 470 i ILCA 7. W tej pierwszej, w której ścigają się mieszane załogi, do wywalczenia są cztery kwalifikacje, a Kacper Paszek (AZS AWFiS Gdańsk) i Iga Wielczyk (MOS SSW Iława) zajmują ósmą, ale wśród krajów siódmą lokatę. W drugiej (awansują trzy kraje) Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk) także jest ósmy.

W windsurfingowej klasie iQFoil na drugiej pozycji sklasyfikowana jest Maja Dziarnowska, a na piątej aktualny wicemistrz świata Paweł Tarnowski (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot). Z kolei w klasie 49er Łukaszowi Przybytkowi i Jackowi Piaseckiemu (AZS AWFiS Gdańsk) przypada siódme miejsce.

Regaty potrwają do soboty.

md/ cegl/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.