• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

62 zawinięcia wycieczkowców do Portu Gdańsk w tegorocznym sezonie

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie 62 zawinięcia wycieczkowców do Portu Gdańsk w tegorocznym sezonie

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W tegorocznym sezonie statki wycieczkowe będą gościć w gdańskim porcie 62 razy – poinformował Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Pierwszą taką jednostką, która w sezonie zawinęła do Gdańska jest statek Le Bellot.

„Pierwszy w tym roku luksusowy statek pasażerski zawitał do Portu Gdańsk 22 kwietnia. To jednostka Le Bellot pływająca pod francuską banderą. Liczy 131,4 m długości i 18 m szerokości. Na pokład może przyjąć 184 pasażerów. Statek zacumował przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej +Begama+. Pasażerowie wsiedli na pokład w Kopenhadze. Rejs zakończą w Sztokholmie” – poinformowała w przesłanym PAP komunikacie Aneta Urbanowicz z Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Wyjaśniła, że Le Bellot, który trafił do eksploatacji w 2020 r., wyposażony jest w 92 kabiny i apartamenty z przestronnymi balkonami. Na statku znajdują się m.in. restauracja, teatr, sala taneczna, biblioteka, sklep, pokład słoneczny z basenem i barem na świeżym powietrzu, centrum spa i fitness, a także galeria sztuki.

W informacji oceniono, że ubiegłoroczny sezon wycieczkowców w gdańskim porcie był bardzo udany. „Do Portu Gdańsk od maja do września wycieczkowce zawijały łącznie 79 razy. Na ich pokładach podróżowało 29,5 tys. pasażerów. Największym statkiem był liczący ponad 239 m długości wycieczkowiec +Marina+” – podała przedstawicielka gdańskiego portu.

W tegorocznym sezonie cruisery będą gościć w gdańskim porcie 62 razy. Najdłuższym statkiem będzie liczący 238 m długości Crystal Symphony, pływający pod bahamską banderą. Z kolei największym statkiem pod względem liczby pasażerów będzie Balmoral, który może przyjąć na swój pokład 1390 gości.

Aneta Urbanowicz poinformowała, że koniec tegorocznego sezonu wycieczkowców planowany jest tuż przed świętami Bożego Narodzenia.„W zimowej aurze 15 grudnia Port Gdańsk będzie gościć Le Commandant Charcot, jednostkę pływającą pod francuską banderą. Jest to wycieczkowiec tzw. ekspedycyjny, czyli przygotowany do odwiedzania rejonów arktycznych. Liczy 150 m długości” – tłumaczy przedstawicielka Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

W komunikacie podkreślono, że gdański port teoretycznie może przyjąć do 120 jednostek wycieczkowych w ciągu roku.

Cytowany w informacji menadżer klienta w Porcie Gdańsk Michał Stupak wskazał, że na rozwój żeglugi wycieczkowej wpływ ma wiele czynników, w tym m.in. sytuacja geopolityczna w regionie, a także zaangażowanie samorządów i organizacji turystycznych.

„Trzeba przekonywać armatorów wycieczkowych, że basen Morza Bałtyckiego to region bezpieczny. Ponadto musimy być aktywni w organizacjach takich jak Cruise Baltic, czy Cruise Europe i prezentować ofertę handlową podczas różnych międzynarodowych wydarzeń branżowych. W ub. tygodniu wróciliśmy z targów Seatrade Cruise Global. Po raz pierwszy odbyły się w Nowym Jorku w 1985 r. Do Miami, światowej stolicy rejsów wycieczkowych, przeniosły się w 1992 roku. Od 7 lat jesteśmy na targach stałym bywalcem. W tym roku wystawialiśmy się wspólnie z takimi portami jak: Helsinki, Kotka, Amsterdam, Antwerpia, Tallinn i Sztokholm – pod szyldem organizacji Cruise Europe” – wyjaśnił Michał Stupak.

Awizacje wycieczkowców dostępne są na stronie internetowej Portu Gdańsk. (PAP)

dsok/ wkr/

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.