• <
Baltexpo2023_duży

Dziś koronacja króla Karola III. Nowy władca Wielkiej Brytanii służył w Royal Navy

06.05.2023 12:10 Źródło: Royal Navy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Dziś koronacja króla Karola III. Nowy władca Wielkiej Brytanii służył w Royal Navy

Partnerzy portalu

Royal Navy

W Opactwie Westminsterskim w Londynie odbywa się ceremonia koronacji następcy królowej Elżbiety II, Karola III. Na wydarzenie zaproszono ponad 2000 gości z wielu państw, w tym Polski. To pierwsze tego typu wydarzenie w Wielkiej Brytanii od 1953 roku. Co warto nadmienić, nowy monarcha odbył służbę wojskową w Royal Air Force oraz Royal Navy.

Nowy władca Zjednoczonego Królestwa początkowo był tym, który zrywał z rodzinną tradycją studiów na Akademii Wojskowej. Po ukończeniu college'u edukację kontynuował w Kolegium Trójcy Świętej Uniwersytetu w Cambridge i był słuchaczem na kierunkach antropologia, archeologia oraz historia. Został promowany 2 sierpnia 1975 do stopnia Master of Arts Uniwersytetu w Cambridge. Z wykształcenia jest archeologiem, specjalizującym się w historii wypraw krzyżowych. W międzyczasie odbył jednak przeszkolenie wojskowe. W marcu 1971 roku rozpoczął szkolenie jako pilot odrzutowca w Royal Air Force College Cranwell. W 1974 roku uzyskał kwalifikacje pilota śmigłowca w Royal Naval Air Station w Yeovilton i dołączył do 845 Naval Air Squadron, operującego z lotniskowca HMS Hermes. Później zdarzało mu się pilotować powietrzne jednostki aż do 1994 roku.

Kontynuując marynarskie tradycje swoich przodków, odbył sześciotygodniowy kurs w Royal Naval College Dartmouth. Podczas swojej kariery morskiej służył na niszczycielu rakietowym HMS Norfolk (1971–1972) oraz na dwóch fregatach HMS Minerva (1972–1973) i HMS Jupiter (1974). Służba Karola III w morskim rodzaju sił zbrojnych trwała do lutego 1976 roku. W międzyczasie przeszedł też przeszkolenie w Royal Marines.

Royal Navy


Przez ostatnie dziewięć miesięcy służby był dowódcą trałowca HMS Bronington, który znajdował się w wyposażeniu Royal Navy w latach 1953-1988. Podczas swojej kadencji jako dowódca Karol III prowadził mały okręt (46,6 metra długości i 450 ton wyporności) przez ćwiczenia i operacje na wodach wewnętrznych, w tym podczas niszczenia niebezpiecznych pozostałości  z czasów II wojny światowej, a także prowadząc obserwacje radzieckich okrętów podwodnych. Wielokrotnie jako dowódca okrętu przyjmował wizyty członków rodziny królewskiej. Przez cały okres jego dowodzenia stale wykonywał także  obowiązki następcy tronu. Praktycznie co trzy dni na jednostkę dostarczano korespondencję i dokumenty.

Od tamtego czasu HMS Bronington pozostawał bliski sercu monarchy, ponieważ książę Karol uczestniczył w ponownym przyjęciu statku do służby po remoncie w 1980 roku, natomiast rok później otrzymał także model okrętu jako prezent ślubny rok. W związku z przejęciem obowiązków królewskich pod koniec ubr. pojawiła się idea odremontowania niszczejącej jednostki, która nie została zezłomowana i uczynienia z niej okrętu-muzeum. Trwa obecnie zbiórka pieniężna oraz prace konserwacyjne, prowadzone przez entuzjastów oraz byłych oficerów i marynarzy, którzy służyli na tej jednostce.

Po zakończeniu regularnej służby na morzu nowy król pokazywał się wielokrotnie podczas uroczystości państwowych w galowym, marynarskim mundurze. Po śmierci królowej Elżbiety II we wrześniu 2022 roku wszystkie okręty Royal Navy stały się okrętami Jego Królewskiej Mości (His Majesty Ships), a król Karol III zyskał tytuł Lorda Wysokiego Admirała, będący historyczną, ceremonialną rolą tytularnego szefa Royal Navy.

Royal Family

Dziękujemy za wysłane grafiki.