• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

PŚ w żeglarstwie - Melzacka i Jankowiak na czele kwalifikacji olimpijskich

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie PŚ w żeglarstwie - Melzacka i Jankowiak na czele kwalifikacji olimpijskich

Partnerzy portalu

Fot. Facebook/@Polski Związek Żeglarski

Polscy żeglarze odgrywają czołową rolę w Pucharze Świata w Hyeres, który jest ostatnią kwalifikacją olimpijską. Po trzecim dniu regat w klasie 49erFX nadal prowadzą Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak, a drugą lokatę w Formula Kite utrzymali Julia Damasiewicz i Maks Żakowski.

W tym roku w igrzyskach w Paryżu (regaty odbędą się w Marsylii) w 10 klasach rywalizować będzie 330 żeglarzy (20 mniej niż w Tokio) - po 165 kobiet i mężczyzn.

Pierwszą i główną olimpijską eliminacją były w sierpniu ubiegłego roku mistrzostwa świata w Hadze. W Holandii było do zdobycia około 40 procent miejsc, a Polakom udało się uzyskać kwalifikacje w czterech klasach - 49er, iQFoil kobiet i mężczyzn oraz w ILCA 6. We Francji walczą o pięć kolejnych przepustek, zabrakło ich bowiem na starcie w katamaranach Nacra 17.

W Last Chance Regatta zawodnicy podzieleni są na dwie grupy – w osobnych flotach pływają bowiem przedstawiciele krajów, które mają już zapewniony udział w igrzyskach oraz ci bez takiej nominacji.

W klasie 49erFX olimpijską kwalifikację zapewnią sobie trzy najlepsze państwa. Blisko tego celu są Polki – z dużą przewagą nadal prowadzą Melzacka (YKP Gdynia) i Jankowiak (OŚ AZS Poznań), a drugie miejsce zajmują Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa).

Najwięcej, bo pięć paszportów jest do zdobycia w klasie Formula Kite. Po trzech dniach imprezy na drugiej pozycji sklasyfikowani są żeglarze OŚ AZS Poznań – Damasiewicz i Żakowski, a czołową trójkę zamykają Izabela Satrjan (UKŻ Wiking Toruń) i Jan Marciniak (Aqua Włocławek).

Biało-czerwoni coraz lepiej radzą sobie w klasie 470, z której do Marsylii pojadą cztery mieszane załogi. Kacprowi Paszkowi (AZS AWFiS Gdańsk) i Idze Wielczyk (MOS SSW Iława) przypada szósta, ale wśród krajów piąta lokata. W klasie ILCA 7 awansują trzy kraje, a Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk) jest ósmy.

W windsurfingowej klasie iQFoil na drugiej pozycji plasuje się Maja Dziarnowska, a na trzecią z piątej awansował aktualny wicemistrz świata Paweł Tarnowski (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot). W klasie 49er polskie załogi rywalizują o imienną nominację na igrzyska. Na razie najlepiej spisują się Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań), którzy zajmują drugie miejsce.

Regaty potrwają do soboty.

md/ krys/

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.