• <

Mistrzostwa Świata World Sailing przeniesione na 2023 rok!

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Mistrzostwa Świata World Sailing przeniesione na 2023 rok!
Mistrzostwa Świata World Sailing przeniesione na 2023 rok! - GospodarkaMorska.pl
MŚ World Sailing Aarhus 2018 rok; PZŻ

sons

05.10.2020 Źródło: PZŻ

Najbliższe mistrzostwa świata World Sailing miały się odbyć w 2022 roku w Hadze w Holandii, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną, wspólną decyzją World Sailing, Królewskiego Holenderskiego Stowarzyszenia Sportów Wodnych, władz Hagi i TIG Sports (firma zaangażowana w organizację imprezy przyp.red.) zostały przeniesione na rok 2023.

Mistrzostwa Świata World Sailing są regatami, w których w jednym miejscu i czasie, raz na cztery lata rywalizują wszystkie żeglarskie klasy olimpijskie. Pierwsza taka impreza odbyła się w Kadyksie w roku 2003 i od tamtego czasu, ma miejsce w każdym cyklu olimpijskim. Stanowi także pierwszą kwalifikację do kolejnych Igrzysk, a fakt, iż pozostałe imprezy mistrzowskie dla poszczególnych klas odbywają się głównie osobno nadaje jej wyjątkowy charakter. Rozbudza to także duże emocje i przyciąga wiele uwagi żeglarskich kibiców.

- Mistrzostwa Świata World Sailing, które miały odbyć się w roku 2022, a dziś wiemy że odbędą się w dniach 10 – 20 sierpnia 2023 roku, będą oczywiście imprezą priorytetową dla kadr Polskiego Związku Żeglarskiego w kolejnym cyklu olimpijskim. Ma to być pierwsza impreza kwalifikacyjna do Igrzysk w Paryżu i to jest akurat istotna zmiana, bo w ostatnich cyklach, pierwsze kwalifikacje olimpijskie można było uzyskać dla kraju już na dwa lata przed Igrzyskami. Teraz wygląda na to że ten okres kurczy się do roku a to może wpłynąć choćby na rozłożenie środków finansowych, które Ministerstwo Sportu przeznacza na szkolenie zawodników. Z naszej strony mogę zapewnić, że niezmiennie będziemy podnosić poziom sportowy polskiego żeglarstwa, niezależnie od kształtu kalendarza – skomentował Dominik Życki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Wraz z odwołaniem mistrzostw świata World Sailing, podjęto także decyzję o przeniesieniu na sezon 2022 Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing, które miały odbyć się również w Hadze w roku 2021. Obecnie władze World Sailing szukają organizatora tej imprezy, z intencją organizacji w grudniu 2021.

 - Rozumiemy tę decyzję, bo obecnie wszystkie tak duże imprezy sportowe mierzą się z tym samym problemem, czyli pandemią koronawirusa. W zeszłym roku niemałym wysiłkiem zorganizowaliśmy Młodzieżowe Mistrzostwa Świata World Sailing w Gdyni, które nawet bez pandemii były bardzo dużym wyzwaniem. Ta sama impreza z roku 2021 w Holandii została odłożona o rok, co pokazuje jak poważne jest to przedsięwzięcie. Przełożona także impreza seniorska, czyli Mistrzostwa Świata World Sailing, będzie jak co cztery lata podwójnie dużym wyzwaniem organizacyjnym dla naszego sztabu szkoleniowego i zaplecza biura Związku. Koordynacja działań zmierzających do jednoczesnego startu wszystkich naszych kadr w jednym czasie i miejscu wymaga wytężonej pracy. Tworzymy jednak zgrany zespół z wieloletnim doświadczeniem i panuje wśród nas atmosfera, że wszyscy, poczynając od zawodników, przez trenerów, sztab medyczny, biuro a nawet osoby, które współpracują z PZŻ zadaniowo, ciągniemy w jedną stronę. Choć aktualnie najważniejsze jest przygotowanie naszej ekipy na przyszłoroczne igrzyska w Tokio, można z góry powiedzieć, że także do startu w Hadze będziemy gotowi - skomentował Tomasz Chamera, Prezes PZŻ.

Regaty tej rangi, co mistrzostwa świata World Sailing kreują gwiazdy światowego żeglarstwa. Historia Mistrzostw Świata World Sailing (wcześniej Mistrzostwa Świata ISAF), w których wszystkie żeglarskie klasy olimpijskie ścigają się razem sięga roku 2003. Wówczas regaty odbyły się w Kadyksie w Hiszpanii a złoty medal w windsurfingowej klasie Mistral zdobył Przemysław Miarczyński. Kolejna edycja tej imprezy odbyła się w portugalskim Cascais w 2007, gdzie medalową kolekcję o srebrny medal powiększył Przemysław Miarczyński, a Zofia Klepacka triumfowała w windsurfingowej klasie RS:X. Perth w Australii było areną Mistrzostw w roku 2011. Tutaj ponownie srebrne medale zdobywali windsurferzy Zofia Klepacka i Piotr Myszka. Santander w Hiszpanii w roku 2013 przyniósł także srebro Przemysławowi Miarczyńskiemu, a ostatnią tego typu imprezą był czempionat w duńskim Aarhus w roku 2018, gdzie nasi reprezentanci zdobywali kwalifikacje olimpijskie, choć nie stawali na podium.  

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 27940,00 $ tona -1,16% 19 kwi
 Cynk 2842,00 $ tona -0,39% 19 kwi
 Aluminium 2331,00 $ tona 1,00% 19 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.