• <
escort_980x120_gif_2020

Mistrzostwa Świata World Sailing przeniesione na 2023 rok!

05.10.2020 11:53 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Mistrzostwa Świata World Sailing przeniesione na 2023 rok!

Partnerzy portalu

Mistrzostwa Świata World Sailing przeniesione na 2023 rok! - GospodarkaMorska.pl
MŚ World Sailing Aarhus 2018 rok; PZŻ

Najbliższe mistrzostwa świata World Sailing miały się odbyć w 2022 roku w Hadze w Holandii, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną, wspólną decyzją World Sailing, Królewskiego Holenderskiego Stowarzyszenia Sportów Wodnych, władz Hagi i TIG Sports (firma zaangażowana w organizację imprezy przyp.red.) zostały przeniesione na rok 2023.

Mistrzostwa Świata World Sailing są regatami, w których w jednym miejscu i czasie, raz na cztery lata rywalizują wszystkie żeglarskie klasy olimpijskie. Pierwsza taka impreza odbyła się w Kadyksie w roku 2003 i od tamtego czasu, ma miejsce w każdym cyklu olimpijskim. Stanowi także pierwszą kwalifikację do kolejnych Igrzysk, a fakt, iż pozostałe imprezy mistrzowskie dla poszczególnych klas odbywają się głównie osobno nadaje jej wyjątkowy charakter. Rozbudza to także duże emocje i przyciąga wiele uwagi żeglarskich kibiców.

- Mistrzostwa Świata World Sailing, które miały odbyć się w roku 2022, a dziś wiemy że odbędą się w dniach 10 – 20 sierpnia 2023 roku, będą oczywiście imprezą priorytetową dla kadr Polskiego Związku Żeglarskiego w kolejnym cyklu olimpijskim. Ma to być pierwsza impreza kwalifikacyjna do Igrzysk w Paryżu i to jest akurat istotna zmiana, bo w ostatnich cyklach, pierwsze kwalifikacje olimpijskie można było uzyskać dla kraju już na dwa lata przed Igrzyskami. Teraz wygląda na to że ten okres kurczy się do roku a to może wpłynąć choćby na rozłożenie środków finansowych, które Ministerstwo Sportu przeznacza na szkolenie zawodników. Z naszej strony mogę zapewnić, że niezmiennie będziemy podnosić poziom sportowy polskiego żeglarstwa, niezależnie od kształtu kalendarza – skomentował Dominik Życki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Wraz z odwołaniem mistrzostw świata World Sailing, podjęto także decyzję o przeniesieniu na sezon 2022 Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing, które miały odbyć się również w Hadze w roku 2021. Obecnie władze World Sailing szukają organizatora tej imprezy, z intencją organizacji w grudniu 2021.

 - Rozumiemy tę decyzję, bo obecnie wszystkie tak duże imprezy sportowe mierzą się z tym samym problemem, czyli pandemią koronawirusa. W zeszłym roku niemałym wysiłkiem zorganizowaliśmy Młodzieżowe Mistrzostwa Świata World Sailing w Gdyni, które nawet bez pandemii były bardzo dużym wyzwaniem. Ta sama impreza z roku 2021 w Holandii została odłożona o rok, co pokazuje jak poważne jest to przedsięwzięcie. Przełożona także impreza seniorska, czyli Mistrzostwa Świata World Sailing, będzie jak co cztery lata podwójnie dużym wyzwaniem organizacyjnym dla naszego sztabu szkoleniowego i zaplecza biura Związku. Koordynacja działań zmierzających do jednoczesnego startu wszystkich naszych kadr w jednym czasie i miejscu wymaga wytężonej pracy. Tworzymy jednak zgrany zespół z wieloletnim doświadczeniem i panuje wśród nas atmosfera, że wszyscy, poczynając od zawodników, przez trenerów, sztab medyczny, biuro a nawet osoby, które współpracują z PZŻ zadaniowo, ciągniemy w jedną stronę. Choć aktualnie najważniejsze jest przygotowanie naszej ekipy na przyszłoroczne igrzyska w Tokio, można z góry powiedzieć, że także do startu w Hadze będziemy gotowi - skomentował Tomasz Chamera, Prezes PZŻ.

Regaty tej rangi, co mistrzostwa świata World Sailing kreują gwiazdy światowego żeglarstwa. Historia Mistrzostw Świata World Sailing (wcześniej Mistrzostwa Świata ISAF), w których wszystkie żeglarskie klasy olimpijskie ścigają się razem sięga roku 2003. Wówczas regaty odbyły się w Kadyksie w Hiszpanii a złoty medal w windsurfingowej klasie Mistral zdobył Przemysław Miarczyński. Kolejna edycja tej imprezy odbyła się w portugalskim Cascais w 2007, gdzie medalową kolekcję o srebrny medal powiększył Przemysław Miarczyński, a Zofia Klepacka triumfowała w windsurfingowej klasie RS:X. Perth w Australii było areną Mistrzostw w roku 2011. Tutaj ponownie srebrne medale zdobywali windsurferzy Zofia Klepacka i Piotr Myszka. Santander w Hiszpanii w roku 2013 przyniósł także srebro Przemysławowi Miarczyńskiemu, a ostatnią tego typu imprezą był czempionat w duńskim Aarhus w roku 2018, gdzie nasi reprezentanci zdobywali kwalifikacje olimpijskie, choć nie stawali na podium.  

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.