• <

Wynik wyszukiwania - "przeniesione" - Wiadomości

Czarter jednostek typu jack-up. Zasady zatrudniania statków instalacyjnych wyjaśnia Maciej Olczak, Prezes ENMARO

Standaryzacja kontraktów offshore dla pozyskania jednostek instalacyjnych, np. typu jack-up jest oparta na formule kontraktacji BIMCO. Ponieważ ilość jednostek instalacyjnych na globalnym rynku jest bardzo ograniczona pierwsze rozmowy kontraktowe prowadzi się z dwu a nawet trzyletnim wyprzedzeniem, na długo przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej (ang. Final Investment Decision - FID).
13.05.2024

Tak wyglądają kontenerowce XXI wieku. CMA CGM Mermaid debiutuje w Porcie Gdańsk

Dziś w terminalu Baltic Hub w Porcie Gdańsk miała miejsce widowiskowa chwila – pierwsze zawinięcie nowoczesnego kontenerowca CMA CGM Mermaid.
24.04.2024

Ukraińskie niszczyciele min będą tymczasowo stacjonować w brytyjskim Portsmouth

Dwa niszczyciele min typu Sandown, przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię w ubiegłym roku, jeszcze pewnie długi czas nie pojawią się na macierzystych wodach. Obecnie wraz z załogami będą stacjonować w brytyjskiej bazie sił morskich w Portsmouth, gdzie przybyły 11 kwietnia 2024 roku. Ich obecność ma być dowodem zacieśniania współpracy politycznej i wojskowej między oboma państwami.
11.04.2024

Rola ubezpieczycieli w rozwoju polskiego offshore wind [wideo]

„Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” to wydarzenie poświęcone często pomijanemu aspektowi rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym. Podczas konferencji rozmawialiśmy z Tomaszem Librontem, prezesem zarządu Smartt Re, o roli instytucji ubezpieczających w budowaniu nowego sektora polskiego przemysłu.
05.04.2024

Kandydat PiS postuluje o przekształcenie Portu Miejskiego we Wrocławiu w port pasażerski

Przekształcenie Portu Miejskiego, w którym dziś odbywa się m.in. przeładunek węgla, w port dostosowany do ruchu pasażerskiego to postulat kandydat PiS na prezydenta Wrocławia Łukasza Kasztelowicza.
27.03.2024

W piątek do Strefy Gazy dotarł pierwszy transport pomocy humanitarnej drogą morską

Do wybrzeża Strefy Gazy dotarł w piątek pierwszy pilotażowy transport pomocy humanitarnej drogą morską, realizowany z Cypru. W godzinach porannych zacumował tam statek holujący barkę wypełnioną żywnością - powiadomiła agencja Reutera, która powołała się na relacje świadków.
15.03.2024

Wiceszef MI: ustalanie taryf za wodę na poziomie centralnym - nie zdało egzaminu

Ustalanie taryf za wodę i ścieki na poziomie Wód Polskich nie zdało egzaminu - ocenił w środę wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że jego zdaniem ta kwestia powinna wrócić na poziom samorządów, "tam gdzie będzie to możliwe".
07.02.2024

Port w Odense rozbudowuje się pod offshore

Port w duńskim Odense planuje poważne inwestycje w rozbudowę i nowe tereny. Liczy na to, że stanie się offshorowym centrum.
29.01.2024

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

Mistrzostwa Europy w klasie 49er. 11 polskich załóg na starcie w portugalskiej Vilamourze

11 polskich załóg weźmie udział w portugalskiej Vilamourze w mistrzostwach Europy w klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17, które są również olimpijską kwalifikacją. Ostatnie w tym roku liczące się żeglarskie regaty w kat. seniorów rozpoczną się w środę, a zakończą w poniedziałek.
07.11.2023

Port Barcelona będzie „zielony” w 2050 r. W tym roku przeniósł statki wycieczkowe i promy z centrum na peryferie miasta

Port w Barcelonie jesienią br. przyjął ostatni statek wycieczkowy w centrum miasta. Do połowy października br. statki z pasażerami cumowały przy nabrzeżu północnym Barcelony, zlokalizowanym w World Trade Center. Od listopada statki wycieczkowe będą dobijać do nabrzeża Adossat. Jest to dzielnica znacznie oddalona od centrum miasta i dzielnic mieszkaniowych.
06.11.2023

Tonące akcje w żegludze kontenerowej. Sztormowa reakcja giełd po decyzji DG COMP KE o cofnięciu ochrony konsorcjów

Ceny akcji głównych europejskich przewoźników oceanicznych spadły bezpośrednio po tym, jak DG COMP Komisji Europejskiej zapowiedział zniesie w przyszłym roku wyłączeń grupowych dla połączeń liniowych – informuje Aditi Niranjan, analityczka z Department of Busines Economics, Uniwersity of Delhi.
29.10.2023

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego obiektu Politechniki Morskiej w Szczecinie

Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu dla Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej wmurowano w czwartek w Szczecinie. W dwukondygnacyjnym budynku przy ul. Willowej powstaną sale wykładowe i laboratoria.
12.10.2023

Tragiczny wypadek na zabytkowym szkunerze

Jedna ofiara śmiertelna i trzech rannych po wypadku na zabytkowym szkunerze. Do tragicznego incydentu doszło w poniedziałek u wybrzeży Rockland w stanie Maine. Zdjęcia szkunera pokazują, że główny maszt złamał się na pół i runął na pokład statku.
11.10.2023

Telus: od środy Litwa ma kontrolować tranzytowane zboże z Ukrainy

Dogadaliśmy ważną sprawę; od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu litewskiego w Kłajpedzie - poinformował we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
03.10.2023

Joseph Conrad – angielski marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia 2023 roku minęło prawie 100 lat, jak na angielskiej ziemi odszedł na wieczną wachtę Joseph Conrad, światowej sławy marynista z polskimi korzeniami. Dla Polaków, to jest od wielu lat Józef Conrad Korzeniowski, choć pod tym nazwiskiem nie jest znany szerzej w świecie.
06.09.2023

Aktualizacja strategii PGE uchylona. Grupa czeka na NABE

Zarząd przyjął uchwałę uchylającą aktualizację strategii Grupy PGE - poinformowała w poniedziałek PGE Polska Grupa Energetyczna. Wyjaśniono, że decyzja spowodowana jest koniecznością zakończenia procesu powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
04.09.2023

Francuski turysta przyłapany na próbie wywiezienia 41 kg kamieni z sardyńskiej plaży

Francuski turysta chciał wywieźć 41 kg otoczaków i kamyków z chronionej plaży Lampianu na Sardynii. Chciał wjechać z nimi samochodem na na statek płynący do Nicei w Porto Torres – poinformował we wtorek portal sassarinotizie.com.
29.08.2023

Regaty im. gen. Zaruskiego – 17 jachtów rywalizowało na Zatoce Puckiej

17 jachtów klasy Puck rywalizowało w sobotę w Rewie (Pomorskie) w regatach im. gen. Mariusza Zaruskiego o Puchar Prezydenta RP. To druga edycja tych zawodów na Zatoce Puckiej. Wcześniej, przez 11 lat, odbywały się w Chersoniu na Ukrainie.
26.08.2023

Ogromny pożar silosów zbożowych we francuskim porcie La Rochelle

Ponad 100 strażaków walczyło w czwartek z ogromnym pożarem silosów zbożowych we francuskim porcie atlantyckim La Rochelle, który zakłócił działalność żeglugową w jednym z największych francuskich terminali eksportowych zboża.
11.08.2023

Litwa ogłasza wyniki aukcji na morskie farmy wiatrowe o mocy 700 MW

Rząd Litwy ogłosił wyniki swojej pierwszej aukcji offshore wind. Zwycięzcą jest konsorcjum Ignitis Group i OceanWinds, które jest gotowe zapłacić 20 mln euro na rozwój projektu. Zostanie on uruchomiony najprawdopodobniej do 2030 roku. Konsorcjum otrzymało pozwolenie na eksploatację obiektu na 41 lat.
08.08.2023

U wybrzeży Gilblartaru podniesiono z dna kadłub kłopotliwego statku. Zalegał tam od miesięcy

Akcja mająca na celu usunięcie wraku masowca OS 35 u wybrzeży Gibraltaru została w dużej mierze zakończona 3 lipca. Dwie sekcje kadłuba zostały teraz wydobyte z oceanu 10 miesięcy po tym, jak statek uderzył w zakotwiczony gazowiec i zatonął na dnie morskim w pobliżu jedna z plaż Gibraltaru.
05.07.2023

Drugi przystanek Kite Cup 2023 w Jastarni za nami

W pierwszy weekend lipca został rozegrany kolejny przystanek zawodów Kite Cup - Mistrzostwa i Puchar Polski w Kitesurfingu oraz Wingfoilu. Sportowe zmagania odbyły się w Jastarni, zaś spektakl podniebnych ewolucji freestylerów można było podziwiać w Kuźnicy. Finał 18. zawodów Kite Cup odbędzie pod koniec sierpnia w Rewie.
03.07.2023

W związku z lipcowym szczytem NATO w Wilnie Litwa przywróci kontrole graniczne, w tym w portach morskich

Litwa na czas szczytu NATO w Wilnie przywróci kontrole na wewnętrznych granicach strefy Schengen. Zgodnie z projektem uchwały rządu zgłoszonym we środę kontrola będzie obowiązywała na granicy z Polską i Łotwą oraz na lotniskach i w portach morskich od 7 lipca do 13 lipca.
31.05.2023

Wodór paliwem, które rozwiąże bolączki branży transportowej?

Poszukiwanie alternatyw dla paliw kopalnych pozostaje istotnym wyzwaniem współczesności w związku z groźbą wyczerpania złóż, emisji CO2 oraz bezpieczeństwa energetycznego. Stąd zarówno wielkie, jak i małe firmy coraz chętniej patrzą na możliwości, jakie daje inwestycja w produkcję wodoru będącego zielonym paliwem przyszłości.
04.05.2023

ONZ przepompuje ropę z rozpadającego się jemeńskiego FCO Safer

Kupiliśmy tankowiec, na który zostanie przeniesione 1,1 miliona baryłek ropy naftowej z niszczejącego u wybrzeży Jemenu statku, który od 2015 r. z powodu wybuchy wojny nie został rozładowany, co grozi katastrofą ekologiczną - poinformowała w czwartek ONZ.
10.03.2023

Start międzynarodowej ekspedycji naukowej badającej ekosystemy nadmorskie Europy

Wpływ czynników naturalnych i antropogenicznych, w tym zanieczyszczeń, na ekosystemy przybrzeżne Europy zbada międzynarodowa ekspedycja naukowa TREC – poinformowali jej uczestnicy w środę na konferencji prasowej w siedzibie UNESCO w Paryżu. Ekspedycja odwiedzi m.in. okolice Sopotu.
08.03.2023

C. Hartwig Gdynia z nową suwnicą do przeładunków stali i modernizacją infrastruktury

C. Hartwig Gdynia wzbogacił się o suwnicę do rozładunku i załadunku stali. Został również zmodernizowany należący do firmy plac przeładunkowy. Dzięki temu 10-krotnie wzrosły możliwości składowe, a co za tym idzie znacząco podniosła się efektywność procesu obsługi magazynowej. Będzie to wykorzystywane podczas prac prowadzonych w Porcie Gdynia.
28.02.2023

We Francji burzą blok stojący na plaży, bo zagraża mu wzrost poziomu morza

Kiedy blok mieszkalny Le Signal został zbudowany na francuskim wybrzeżu Atlantyku w latach 60., plaża znajdowała się w odległości ponad 200 metrów od budynku; dziś bryła stoi niepewnie na wydmie zaledwie kilka metrów od morza, a lokalne władze postanowiły wyburzyć blok, zanim się zawali - opisała agencja Reutera.
16.02.2023

Trujące chemikalia znalezione w ciałach morskich ssaków

4-nonylofenol, substancja chemiczna używana m.in. w procesie produkcji papieru toaletowego i „nieśmiertelne chemikalia” zostały znalezione w ciałach orek w wodach Kolumbii Brytyjskiej – położonej nad Pacyfikiem zachodniej prowincji Kanady.
18.01.2023

Nowy prom Stena Ebba wypłynie w poniedziałek z Gdyni do Karlskrony

Nowy 240-metrowy prom klasy E-Flexer Stena Ebba, w poniedziałek wieczorem wypłynie z Gdyni do Karlskrony. Dzięki wprowadzeniu kolejnej jednostki, we flocie Stena Line na linii Gdynia-Karlskrona będą pływały trzy statki.
02.01.2023

Tureckie stocznie rozbiórkowe wykreślone z unijnej listy

Unijny wykaz stoczni, w których można legalnie złomować statki, zmniejszył się o dwie nazwy. UE wykreśliło ze spisu dwa zakłady z Turcji, ponieważ nie spełniały wymogów.
29.12.2022

Vår Energi dokonuje "odkrycia roku" na Morzu Barentsa

Norweska spółka naftowo-gazowa dokonała wyjątkowego odkrycia w obszarze złóż Goliat na Morzu Barentsa u wybrzeży Norwegii.
23.12.2022

Mingyang tworzy "najdłuższą na świecie" łopatę do morskiej turbiny wiatrowej. Tajfuny będą jej niestraszne

Chiński producent turbin wiatrowych Mingyang Smart Energy zakończył produkcję pierwszej łopaty dla morskiej turbiny wiatrowej MySE 16-260, o średnicy wirnika wynoszącej 242 metry.
19.12.2022

Przeniesienie środków na budowę Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego na 2024 i 2025 r. - informacja ws. noweli uchwały na stronie KPRM

Środki na budowę Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego przy Politechnice Morskiej w Szczecinie z 2022 r. zostaną przeniesione na lata 2024 i 2025 – to główne założenie projektu noweli uchwały. Informację o niej opublikowano w poniedziałek na stronie KPRM.
05.12.2022

Nowy prom Stena Ebba wypłynie z Gdyni na początku stycznia

Nowy prom Stena Ebba dołączy do siostrzanej jednostki Stena Estelle już 2 stycznia 2023. Tym samym flota Stena Line na linii Gdynia-Karlskrona zostanie znacznie unowocześniona.
28.11.2022

Czarter na podróż – załadunek, prawa i obowiązki stron

W tradycyjnym ujęciu common law, proces załadunku traktowany jako wspólna operacja logistyczna frachtującego („shipper”) lub czarterującego („charterer”) oraz armatora/przewoźnika („shipowner/carrier”).
03.11.2022

Elementy maszyny do drążenia tunelu na S19 Rzeszów Południe-Babica dotarły do portu w Hamburgu

Największe elementy maszyny TBM (Tunnel Boring Machine), która będzie drążyła tunel na odcinku trasy S19 , dotarły statkiem z portu w Santander do portu w Hamburgu w Niemczech – poinformował w środę Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału GDDKiA.
05.10.2022

Automatyka z Norwegii wspomoże bunkrowanie LNG w portach Kanady i USA

Høglund podjął się opracowania zintegrowanego systemu automatycznego dla pierwszych bunkierek LNG, które będą operować wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Układ będzie zastosowany na trzech nowobudowanych statków do bunkrowania LNG (LNGBV).
26.09.2022

Co z podwyżkami cen wody i ścieków dla mieszkańców?

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przegłosowana przez Sejm, zapewni samorządom dodatkowe środki w wysokości blisko 13,7 mld zł z tytułu udziału we wpływach z PIT. W związku z tym Wody Polskie apelują o zachowanie dotychczasowych cen za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Samorządy mają instrumenty, aby stosować dopłaty i dofinansować przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne.
13.09.2022

Rosja zbroi Krym drogą morską

Izraelska firma zajmująca się obrazowaniem satelitarnym twierdzi, że Rosja przetransportowała statkiem baterię rakiet przeciwlotniczych z Syrii do portu w pobliżu Krymu.
31.08.2022

Stal rozgrzana do czerwoności. Chińskie stocznie zwalniają produkcję z powodu upałów

Południowe Chiny dotknęła fala upałów, która odbija się na funkcjonowaniu przemysłu, w tym stoczni. Tamtejsze zakłady próbują modyfikować swoje grafiki, ale opóźnień nie uda się uniknąć.
18.08.2022

Marcin Horała: "Zakończyłem swoją misję w Ministerstwie Infrastruktury"

Premier Mateusz Morawiecki powołał wiceministra funduszy i polityki regionalnej Marcina Horałę na stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowało we wtorek MFiPR. Jednocześnie Horała przestał pełnić funkcję wiceministra infrastruktury.
04.08.2022

Zwiększają się możliwości linii kolejowych do portów w Szczecinie i Świnoujściu

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą projekt przebudowy torów prowadzących do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Wart około 1,5 mld zł projekt współfinansowany jest z unijnego Instrumentu CEF „Łącząc Europę". Organizacja prac zapewnia stały dojazdu pociągów do nabrzeży.
26.07.2022

Ocieplenie klimatu to dłuższy sezon żeglugowy w Arktyce

Arktyka się systematycznie ociepla, co przekłada się m.in. na wydłużenie sezonu żeglugowego w regionie.
08.07.2022

Żeglarskie regaty im. gen. Zaruskiego. Prezes IPN: to odpowiedź dobra na zło

Dwadzieścia pięć jachtów rywalizowało w Rewie na Pomorzu w regatach im. gen. Mariusza Zaruskiego. „To wydarzenie jest odpowiedzią dobra na zło, które dzieje się na Ukrainie” – podkreślił prezes IPN Karol Nawrocki. Przez 11 lat te zawody odbywały się w Chersoniu na Ukrainie.
03.07.2022

Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki. V Forum Wizja Rozwoju

Ogromny potencjał wodoru będzie jednym z kluczowych tematów poruszanych przez ekspertów V Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Wzrost cen paliw kopalnych oraz uniezależnianie się od rosyjskich surowców mogą znacznie przyspieszyć drogę Polski w kierunku wodorowego paliwa przyszłości. – To krok w stronę prawdziwej rewolucji energetycznej – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
14.06.2022

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec ustawy ws. przeniesienia koncesji PGNiG

Sejm odrzucił w środę sprzeciw Senatu wobec nowelizacji specustawy o terminalu LNG przewidującej, że w związku z planem przejęcia PGNiG przez PKN Orlen, koncesje poszukiwawcze i wydobywcze PGNiG będą mogły być przeniesione na nowy podmiot.
08.06.2022

Konosament imienny – straight bill of lading

W tradycyjnym ujęciu common law, konosamentami sensu stricte (tj. papierami wartościowymi – „negotiable document of title”) jest tylko konosament na zlecenie („order B/L”) oraz konosament na okaziciela („bearer B/L”).
20.04.2022

Należące do ARP spółki stoczniowe mają w 2023 osiągnąć dodatni wskaźnik rentowności

Należące do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) spółki stoczniowe od lat zmniejszają swoją stratę i w 2023 r. mają osiągnąć dodatni wskaźnik rentowności - poinformowała w środę minister w KPRM Izabela Antos.
23.03.2022

PGE: dostawy węgla i gazu do aktywów Grupy zgodnie z zamówieniami

Dostawy węgla i gazu do aktywów wytwórczych PGE odbywają się zgodnie z zamówieniami - poinformował w środę na konferencji wynikowej prezes spółki Wojciech Dąbrowski. Spółka planuje znaczącą akwizycję w sektorze OZE i kontynuację projektów gazowych.
23.03.2022

Raport: Europejska żegluga śródlądowa - klucz do ograniczenia emisji CO2 w transporcie

Aby osiągnąć cele zawarte w porozumieniu paryskim, w tym redukcję europejskiej emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku, UE musi doprowadzić do zastąpienia jak największej części wysokoemisyjnego transportu drogowego przewozem towarów koleją i przez żeglugę śródlądową. Poniżej przegląd najważniejszych planowanych rozwiązań, które mają to umożliwić.
16.02.2022

Konosament – praktyczne aspekty związane z przenoszeniem konosamentu

W naszych opracowaniach – Konosament – ogólna charakterystyka w systemie prawa angielskiego, Konosament „na zlecenie” i „na okaziciela” (prawo angielskie), Konosament – procedura przenoszenia konosamentu (prawo angielskie) dokonaliśmy analizy konosamentu – jako papieru wartościowego w świetle prawa angielskiego.
04.02.2022

Po protestach rybaków Rosja przeniosła manewry poza irlandzkie wody

Manewry rosyjskich okrętów wojennych, które Moskwa planowała przeprowadzić na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Irlandii, odbędą się jednak poza nimi - poinformował w sobotę wieczorem rosyjski ambasador w tym kraju.
30.01.2022

Konosament – ogólna charakterystyka w systemie prawa angielskiego

Konosament („bill of lading” B/L, określony również historycznie jako „bill of loading”) ukształtowany został w wyniku rozwoju, charakterystycznego dla całego systemu common law, zasadniczo i systemowo różniącego się od kontynentalnego systemu cywilistycznego.
07.01.2022

Rozbudowa Urzędu Morskiego w Gdyni. Grunt pod inwestycje przygotowała Soletanche Polska

Grunt pod rozbudowę budynku biurowo – warsztatowo – magazynowego Urzędu Morskiego w Gdyni przygotowany. Na mocy umowy zawartej pomiędzy Urzędem Morskim w Gdyni a Soletanche Polska firma wykonała wzmocnienia pod projektowany budynek wielofunkcyjny. Zadaniem firmy było „Wykonanie pali przemieszczeniowych dla projektowanego budynku”.
28.12.2021

Martwy 15-tonowy wieloryb utknął na brzegu w Calais

Samica płetwala zwyczajnego licząca prawie 20 metrów długości i ważąca prawie 15 ton utknęła w niedzielę na skałach w porcie w Calais w północnej Francji. Zwierzę było poważnie ranne i zmarło na brzegu.
07.11.2021

Hywind Tampen - pływająca morska farma wiatrowa realizowana przy pomocy technologii deskowania ślizgowego

W 2020 r. firma DOMINION zawarła umowę z firmą Kvaerner AS na realizację 11-stu żelbetowych boi typu Spar dla projektu pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen o mocy 88 MW. W zakresie firmy DOMINION było dostarczenie cylindrycznego oraz zbieżnego deskowania ślizgowego wraz z doświadczonymi operatorami ślizgu oraz nadzór i koordynacja nad prowadzonymi pracami. Po ukończeniu i uruchomieniu inwestycji będzie to największa na świecie pływająca morska farma wiatrowa.
19.10.2021

Wilki Morskie z SSL Team Polska zdobywają trzecie miejsce podczas SSL Gold Cup Test Event

Po emocjonującym, pełnym zwrotów akcji finale polska załoga zajmuje 3 miejsce w regatach w szwajcarskim Grandson. Wygrywa zespół szwedzki. Drugie miejsce zajmują Słoweńcy.
17.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Conrad – angielski kapitan, światowy marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia od wielu lat pod pomnikiem Józefa Conrada Korzeniowskiego przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, Rady Miasta Gdyni i Biblioteki Miejskiej składają kwiaty, by uczcić pamięć znanego marynisty. Joseph Conrad zmarł 3 sierpnia 1924 roku w Bishopsbourne w Wielkiej Brytanii.
04.08.2021

Kontynuacja wzrostów - analiza rynku frachtowego (tygodnie 16-19/2021)

Kolejne tygodnie i miesiące tego roku potwierdzają, że rynki frachtowe przynajmniej dla części a nawet większości segmentów żeglugi wzrastają. O ile jest to pozytywna informacja dla przewoźników, o tyle dla spedytorów i gestorów ładunków oznacza wzrost kosztów przewozów, które będą ostatecznie przeniesione na finalnych odbiorców i konsumentów.
19.05.2021

Terminal Kontenerowy. Odrą z Górnego Śląska do Świnoujścia!

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu, włączony w sieć zintegrowanych europejskich korytarzy transportowych, jako jeden z nielicznych w Basenie Morza Bałtyckiego będzie mógł wykorzystywać żeglugę śródlądową, jako gałąź transportu zaplecza. To niewątpliwy atut podnoszący konkurencyjność terminalu i całego zespołu portowego ujścia Odry. Śródlądowe drogi wodne zapewniają najbardziej efektywny i proekologiczny rodzaj transportu. A wraz z połączeniami kolejowymi są istotnym elementem założeń Białej Księgi Transportu Unii Eur
09.04.2021

Żeglarskie mistrzostwa Europy w klasie Laser przeniesione na październik

Zaplanowane w bułgarskiej Warnie w dniach 15–22 maja żeglarskie mistrzostwa Europy w klasach Laser Standard oraz Laser Radial kobiet i mężczyzn zostały ze względu na pandemię COVID-19 przeniesione na październik. Dokładny termin nie jest jeszcze znany.
08.04.2021

50 lat 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej

Jej siły stanowią główny potencjał uderzeniowy polskiej floty. Są w ciągłej gotowości do działań na morzu i wybrzeżu morskim. W czwartek, 11 marca, największy związek taktyczny Marynarki Wojennej obchodzi 50. rocznicę powstania.
11.03.2021

W Szczecinie powstają nowe lodołamacze

Trwają prace przy budowie kolejnych lodołamaczy dla Wód Polskich w Gdańsku. W szczecińskiej stoczni MSR Gryfia powstają lodołamacze liniowe Manat i Nerpa, które będą pracować na Dolnej Wiśle, jednostki są właśnie wyposażane. To siostrzane jednostki Pumy i Narwala, które już są włączane do akcji zimowego utrzymania Wisły i czekają w Gdańsku na sygnał do akcji lodowej.
08.02.2021

Lodołamacze dla Szczecina coraz bliżej. Ocelot i Tarpan są właśnie wyposażane

Trwają intensywne prace w stoczni Remontowa Shipbulding należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa HOLDING w Gdańsku. Dwa lodołamacze powstające dla Wód Polskich w Szczecinie są właśnie wyposażane. Będą to jedne z najnowocześniejszych jednostek zajmujących się łamaniem lodu w Europie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to obie jednostki będą brać w udział w akcji lodołamania 2021/2022.
25.01.2021

Kim są „czarne berety”: tajniki sukcesu rosyjskiej „piechoty morskiej”

Czarne berety to szczególny rodzaj wojsk brzegowych Marynarki Wojennej Rosji. Odwieczne tradycje i najtrudniejsze misje bojowe, które są w stanie wypełnić tylko ci żołnierze.
06.12.2020

Hapag-Lloyd zanotował przypadki zarażenia koronawirusem na dwóch statkach

Niemiecki armator kontenerowy Hapag-Lloyd poinformował, że dwa z jego statków miały opóźnienia z powodu przypadków zakażenia COVID-19 wśród załogi.
20.11.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: miliony na budowę polskiego promu, który nie powstał

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o milionach złotych, które pochłonęła dotąd inwestycja związana z budową nowego promu dla PŻB.
10.11.2020

Konferencja World Sailing - podsumowanie i najważniejsze decyzje

Doroczna Konferencja World Sailing trwała w tym roku 16 dni. Zakończyła się spotkaniem Rady World Sailing oraz Walnym Zgromadzeniem, na którym ogłoszono nowy Zarząd światowej federacji żeglarskiej. Przypomnijmy, nowym prezesem World Sailing został Chińczyk,Quanhai Li a stanowisko wiceprezydenta obejmie Tomasz Chamera, prezes PZŻ.
04.11.2020

ISR: Ile Gryfii w Gryfii? I w której? Nowe pomysły wobec starych problemów

Samorząd Pomorza Zachodniego i Miasto Świnoujście chciałyby wspólnie utworzyć Świnoujski Morski Park Przemysłowy na bazie majątku wydzielonego z Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia.
15.10.2020

Mistrzostwa Świata World Sailing przeniesione na 2023 rok!

Najbliższe mistrzostwa świata World Sailing miały się odbyć w 2022 roku w Hadze w Holandii, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną, wspólną decyzją World Sailing, Królewskiego Holenderskiego Stowarzyszenia Sportów Wodnych, władz Hagi i TIG Sports (firma zaangażowana w organizację imprezy przyp.red.) zostały przeniesione na rok 2023.
05.10.2020

Czy przyszłość bez zanieczyszczenia plastikiem jest możliwa?

Z przeprowadzonych przez Ocean Conservancy & McKinsey Center for Business and Environment badań wynika, że ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem o niemal połowę, choć ambitne, jest wykonalne.
24.09.2020

ME w klasie Finn – triumf Węgra Berecza, Kula 16. w Gdyni

Węgier Zsombor Berecz został w Gdyni mistrzem Europy w olimpijskiej klasie Finn. To pierwszy triumf w tej imprezie 34-letniego żeglarza. Drugi był Brytyjczyk Giles Scott, a trzeci Hiszpan Joan Cardona Mendez. Najlepszy z Polaków Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) zajął 16. lokatę.
06.09.2020

Blisko 3,5 tys. gości na Europejskim Kongresie Gospodarczym

XII Europejski Kongres Gospodarczy przyciągnął do Katowic 3,5 tys. osób, do udziału w wydarzeniach online zarejestrowało się ponad 6,7 tys. osób, a unikalna liczba użytkowników, którzy obejrzeli debaty online, przekroczyła 100 tys. – podali organizatorzy.
05.09.2020

Maersk zwolni pracowników i wycofa część marek w ramach reorganizacji koncernu

Maersk usunie miejsca pracy w wyniku poważnych zmian, które dotkną jedną trzecią personelu giganta żeglugowego, starającego się zintegrować swoje firmy zajmujące się kontenerami morskimi i logistyką lądową.
02.09.2020

Polityka i biznes na Forum Ekonomicznym

Obecność potwierdziło troje wicepremierów, kilkunastu ministrów i wiceministrów, prezesi największych spółek. Jedno jest pewne. Oprócz sali obrad Rady Ministrów niewiele w 2020 r. będzie miejsc, w którym w jednym czasie zbierze się tylu członków rządu. Forum Ekonomiczne w tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce konferencji, ale nie kosztem doboru gości i wysokiego poziomu dyskusji. Co warte podkreślenia, czołowi uczestnicy to zwykle osoby, które już kolejny raz przejeżdżają
02.09.2020

12. Europejski Kongres Gospodarczy - od jutra w Katowicach oraz online

Już jutro rozpocznie się 12. Europejski Kongres Gospodarczy, organizowany w tym roku w formie hybrydowej - stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz online. Udział w spotkaniu zapowiedzieli przedstawiciele rządu i Komisji Europejskiej, szefowie firm jak i eksperci.
01.09.2020

Międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej

25 sierpnia 2020 r. odbyło się zorganizowane przez kolumbijskie biuro Banku Światowego webinarium dot. gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej, w którym udział wziął podsekretarz stanu w MGMiŻŚ, Grzegorz Witkowski. Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń różnych państw w zakresie realizacji dużych projektów infrastrukturalnych.
27.08.2020

Stoczniowiec z aparatem w ręku - wyjątkowa wystawa fotograficzna

40. rocznica popisania Porozumień Sierpniowych zbliża się wielkimi krokami. Stocznia Cesarska ma świadomość, że nie da się budować przyszłości miejsca, pomijając jego historię i dziedzictwo. Ta ważna zasada towarzyszy w procesie rewitalizacji terenu od samego początku.
26.08.2020

MON: Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej Polską i USA uzgodniona politycznie

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi została uzgodniona politycznie; niebawem planowane jest podpisanie umowy, która ułatwi rozlokowanie w Polsce kolejnych wojsk USA – poinformowało MON.
31.07.2020

Prezydent: udało się utrzymać amerykańską obecność w Europie; dowództwo V Korpusu wraca do Europy

Moim celem było utrzymanie amerykańskiej obecności w Europie, i to się udało, a dowództwo V Korpusu, wycofane z Europy do USA, teraz wraca i jego siedzibą będzie Polska - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
31.07.2020

Kreml: im mniej żołnierzy USA w Europie, tym jest tam spokojniej

W ocenie Rosji im mniej jest w Europie żołnierzy amerykańskich, tym na kontynencie jest spokojniej - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rzecznik skomentował w ten sposób planowane wycofanie z Niemiec około 12 tysięcy żołnierzy USA.
30.07.2020

Błaszczak: wszystko zgodnie z planem; w Polsce będzie więcej żołnierzy USA

Wszystko zgodnie z planem; w Polsce będzie więcej żołnierzy USA, powstanie najważniejsze w naszym regionie dowództwo sił lądowych - oświadczył w środę szef MON Mariusz Błaszczak.
29.07.2020

Chiny przestają stawiać na rozwój oparty na eksporcie i ekspansji na zewnątrz

Po blisko 7-proc. spadku gospodarczym w I kwartale kolejne trzy miesiące roku Chiny zaliczyły odbicie o 3,2 proc. Jednak mimo pozytywnego wyniku wciąż trudno prognozować rezultat całoroczny. Nie podejmują się tego nawet chińskie władze. Kryzys wywołany koronawirusem nakłada się na proces przekształcania społeczeństwa z produkcyjnego w konsumpcyjne i może go spowolnić, ale zdaniem sinologa, dra hab. Bogdana Góralczyka Pekin wyjdzie z tych zawirowań obronną ręką.
23.07.2020

Carnival ogłosił sprzedaż czterech statków linii Holland America

Carnival Corporation ogłosiła sprzedaż czterech statków wycieczkowych Holland America Line nieujawnionym nabywcom, ponieważ wiodąca na świecie firma wycieczkowa traci starszy tonaż w związku z pandemią koronawirusa.
19.07.2020

Sejm: projekt likwidujący Fundusz Niskoemisyjnego Transportu trafi do komisji

Poselski projekt noweli ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych trafi do komisji - zdecydował w czwartek Sejm podczas pierwszego czytania projektu. Zaproponowano w nim szybsze finansowanie rozwoju elektromobilności oraz likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.
16.07.2020

Ranni w wyniku pożaru okrętu wojennego USA

Pożar trzeciego stopnia wybuchł w niedzielę na pokładzie amerykańskiego okrętu wojennego zadokowanego w Naval Base w San Diego, w wyniku czego okręt ewakuowano i a 18 marynarzy trafiło do szpitala z obrażeniami - jak podała Marynarka Wojenna i lokalne służby.
13.07.2020

Przemysław Miarczyński bezkonkurencyjny na foilu

Przemysław Miarczyński nie dał szans rywalom i zdecydowanie wygrał regaty o Puchar Burmistrza Miasta Puck w windsurfingu na foilu. Po raz pierwszy w historii na starcie Open Foil Race mieliśmy niemal całą windsurfingową kadrę narodową kobiet i mężczyzn. W sumie w zawodach wystartowało 41 żeglarzy i żeglarek.
07.07.2020

List otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego ws. transformacji energetycznej

Brak daty odejścia od węgla może spowodować wykluczenie polskich rejonów górniczych z unijnych funduszy na sprawiedliwą transformację. Ponad 40 osób i organizacji podpisało list otwarty do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, domagając się wyznaczenia daty odejścia od paliw kopalnych w energetyce i gospodarce. Ponadto, sygnatariusze listu domagają się deklaracji wdrożenia neutralności klimatycznej, tak jak zrobiły to pozostałe kraje UE. List otwarty podpisali ekolodzy, naukowcy i samorządowcy z całego kraju.
06.07.2020

Wiceszef MSZ: mam nadzieję, że wzmocnienie obecności wojsk USA nie będzie kosztem naszych partnerów

Mam nadzieję, że wzmocnienie obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce nie będzie się odbywało kosztem naszych partnerów - podkreślił w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
25.06.2020

Jaki będzie Fort Trump w Polsce?

Dwukrotnie więcej żołnierzy, niż planowano, dowództwo na szczeblu korpusu, a także 30 samolotów F-16. Obecność wojsk USA będzie w Polsce bardziej widoczna, ale stacjonować będą na specjalnych prawach - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".
23.06.2020

Gigantyczny statek Pioneering Spirit zlikwidował kolejną platformę Brent dla Shell [foto]

Pioneering Spirit, statek do przewozu ciężkich ładunków od Allseas, przeprowadził pierwszą tego lata operację wycofania z eksploatacji na platformie Brent Alpha firmy Shell na Morzu Północnym.
22.06.2020

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy uruchamiają wirtualne połączenie międzysystemowe “GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO”

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz LLC “Gas TSO of Ukraine” zawarli nowe porozumienie międzyoperatorskie, które umożliwia od 1 lipca 2020 r. zastąpienie dwóch dotychczasowych połączeń międzysystemowych – Drozdowicze i Hermanowice jednym wirtualnym punktem -“GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO”.
05.06.2020

Gdynia Sailing Days przeniesione

Z uwagi na sytuację pandemiczną Polski Związek Żeglarski zmuszony jest przenieść coroczny festiwal żeglarski Gdynia Sailing Days. Według planu impreza miała się odbyć w dniach 4-19 lipca 2020 roku. Nowy termin zostanie ogłoszony niebawem, wstępnie będzie to przełom sierpnia i września 2020 roku.
04.06.2020

Raport z rynku żeglugowego – powrót do innej rzeczywistości (tydzień 19-21)

Czy zaskakujący dla całej światowej gospodarki okres był tzw. casusem „czarnego łabędzia”? W teorii ekonomii czarny łabędź, to określenie opracowane przez amerykańskiego profesora Nicholasa Taleba w 2007 roku, które opisuje nagłe i nieoczekiwane zdarzenie, mające znaczny, negatywny wpływ na szeroki zakres otoczenia. Patrząc na analizy gospodarcze sprzed okresu wybuchu pandemii koronawirusa SARS - COV -19, nieprzewidujących w ogóle takiej sytuacji można pokusić się, że do takiego wydarzenia właśnie doszło. Niemniej jednak
25.05.2020

Nowy termin mistrzostw Europy klasy Finn

Mistrzostwa Europy w klasie Finn przełożone! Nowa data regat to 30 sierpnia – 6 września 2020 roku. Miejsce pozostaje bez mian, gospodarzem mistrzostw będzie miasto Gdynia.
20.05.2020

Regaty o Puchar Prezesa PZŻ przeniesione na 24-25 października

W związku z sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju regaty o Puchar Prezesa PZŻ, zostały przeniesione na 24-25 października 2020 r. Miejscem regat pozostaje Hotel Siwik w Mrągowie, jezioro Juno.
17.04.2020

Telekonferencja Tomasza Chamery ze stowarzyszeniami klas regatowych

Organizacja regat w dobie koronawirusa, rozwój e-sailingu, treningi w czasie kwarantanny, projekt licencji amatorskiej – to tylko niektóre z tematów podjętych podczas przeprowadzonej z inicjatywy prezesa PZŻ Tomasza Chamery telekonferencji z przedstawicielami stowarzyszeń klas regatowych. Wcześniej, taką telekonferencję odbyli także przedstawiciele Okręgowych Związków Żeglarskich.
15.04.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni: szkolnictwo wyższe w stanie zagrożenia epidemicznego (wywiad, wideo)

Od 20 marca, w Polsce obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i na uczelniach zostały wstrzymane co najmniej do Świąt Wielkanocnych. Ówczesny szef resortu nauki Jarosław Gowin podkreślił jednak, że zawieszenie nie oznacza zamknięcia uczelni - zajęcia powinny być kontynuowane w jak najszerszym zakresie online O tym, jak wygląda edukacja morska w dobie koronawirusa opowiedział nam rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - prof. Janusz Zarębski.
06.04.2020

Maersk Tankers podpisało umowę zarządzania flotą z armatorem Team Tankers

Duński Maersk Tankers zawarł umowę z właścicielem i operatorem chemikaliowców Team Tankers International, aby przejąć zarządzanie handlowe nad 27 tankowcami.
17.03.2020

Polacy zdominowali MŚ w windsurfingu lodowym

9 medali zdobyli Polacy w mistrzostwach świata w windsurfingu lodowym WISSA 2020. Zawody odbyły się Lestijärvi w Finlandii.
17.02.2020

Zmiana dojazdu do zachodniego portu w Helsinkach

Od 13 stycznia 2020 roku, wszystkie pojazdy transportowe zostaną skierowane do portu zachodniego w Helsinkach przez ulicę Tyynenmerenkatu. W przyszłości ruch w jedną i w drugą stronę nastąpi przez skrzyżowanie Rionkatu i Tyynenmerenkatu.
10.01.2020

Maersk Tankers wprowadzi na rynek nowe cyfrowe przedsięwzięcie biznesowe

Maersk Tankers ogłosiło uruchomienie nowej niezależnej firmy cyfrowej, która pomoże zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zwiększyć zarobki dla klientów w branży transportu trampowego.
07.01.2020

Wystawa inspirowana Sieciami Widmo już otwarta

Zapraszamy na wystawę gruzińskiego artysty Lado Lomitashvilego w Zachęcie, współorganizowanej przez WWF Polska. Artystę zainspirował projekt Fundacji WWF Polska -MARELITT Baltic - międzynarodowa inicjatywa poszukiwania i wyławiania zagubionych narzędzi połowowych z dna Bałtyku.
19.08.2019

Południowokoreański rząd w odwecie pozbawi Japonię przywilejów handlowych

Władze Korei Południowej zdecydowały w poniedziałek o pozbawieniu Japonii statusu zaufanego partnera handlowego. Jest to odwet Seulu za podobną decyzję Tokio i najnowsza eskalacja sporu historycznego i gospodarczego pomiędzy tymi azjatyckimi stolicami.
12.08.2019

Od 01.01.2020 roku nowe Międzynarodowe Reguły Handlu – INCOTERMS 2020?

Niemal dekadę od wejścia w życie INCOTERMS 2010, do informacji publicznej podany został komunikat Międzynarodowej Izby Handlu w Paryżu (ang. International Chamber of Commerce, ICC) o planowanej nowelizacji reguł. Projektowane zmiany mają zredukować problemy interpretacyjne i stanowić ukoronowanie stuletniej pracy ICC, z jednoczesnym zapewnieniem zgodności przepisów z kodeksem celnym Unii Europejskiej.
23.07.2019

Malta zgodziła się przyjąć statek Alan Kurdi z 65 imigrantami

Malta zgodziła się w niedzielę na zejście na ląd 65 imigrantów uratowanych w piątek przez statek Alan Kurdi humanitarnej organizacji niemieckiej, ale osoby te zostaną przeniesione do innych krajów Unii Europejskiej.
07.07.2019

Drewry obniża prognozę wzrostu dla rynku kontenerowego do 3 procent

Firma konsultingowa Drewry obniżyła swoją prognozę wzrostu globalnych przeładunków kontenerów w tym roku do 3 procent. To 0,9 proc. mniej niż wcześniej.
04.07.2019

Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?

W ostatnim artykule dotyczącym Reguł Hasko-Visbijskich (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim) wspomniano o sygnalizowanej od lat potrzebie zastąpienia bądź aktualizacji regulacji RHV względem wciąż rozwijających się nowych zjawisk towarzyszących przewozowi ładunków drogą morską. Konwencją, która miała sprostać temu niełatwemu wyzwaniu, stała się Konwencja o umowach międzynarodowego przewozu towarów w całości lub częściowo drogą morską z 2009 r., nazywana Regułami Rotterdamskimi (w skrócie: RR). Stanowiąc od n
28.06.2019

Iran: Władze wysłały ekspertów na jeden z zaatakowanych tankowców

Władze Iranu wysłały ekspertów na norweski statek Front Altair, jeden z dwóch tankowców zaatakowanych w czwartek w Zatoce Omańskiej, by sprawdzić, czy ewakuowana z jednostki załoga może już na nią powrócić - poinformowały irańskie władze portowe.
15.06.2019

Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim

W opublikowanym w ostatnim czasie artykule dotyczącym procedury zwolnienia ładunku w przypadku zagubienia dokumentów przewozowych, zasygnalizowana została konieczność odróżnienia Konosamentu od Morskiego Listu Przewozowego. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie charakteru prawnego Morskiego Listu Przewozowego oraz jego funkcji w transporcie morskim.
16.05.2019

Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce

INCOTERMS (ang. International Commercial Terms) bądź Międzynarodowe Reguły Handlu to zbiór międzynarodowych reguł oraz zasad określających warunki sprzedaży, które ze względu na globalny charakter transportu towaru są stosowane na całym świecie. Reguły INCOTERMS odnoszą się do Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów sporządzonej w Wiedniu dnia 11 kwietnia 1980 r. (tzw. Konwencja wiedeńska). Pierwszy zbiór reguł INCOTERMS został opublikowany w 1936 r. przez Międzynarodową Izbę Handlową z siedzib
09.05.2019

Zagubiony konosament a procedura zwolnienia ładunku

Transport morski odgrywa w dzisiejszych czasach zasadniczą rolę. Zapewnia przede wszystkim swobodny i w zasadzie nieograniczony obrót handlowy, z najniższym jednocześnie kosztem jednostkowym przewożonego ładunku. Przewóz ładunku morzem odbywa się najczęściej na podstawie konosamentu lub morskiego listu przewozowego. Mając na uwadze fakt, iż przez światowe porty rokrocznie przewijają się tysiące statków zdarzają się sytuacje w których konosament (ang. Original Bill of Lading- skrót: OBL) zostaje zagubiony, zniszczony lub utracony
29.04.2019

Zyski Cosco mniejsze o ponad połowę. Powodem rosnące ceny paliwa i wojny celne

Chińskie Cosco Shipping Holdings uważa rosnące ceny paliwa i wojny celne za duże zagrożenie dla globalnej żeglugi. Wpływ na tę opinię miał bez wątpienia fakt, że w zeszłym roku zysk koncernu spadł o ponad połowę.
31.03.2019

Wielu armatorów kontenerowych może czekać bankructwo, jeśli nie będą przygotowani na rosnące ceny paliw

Nieprzygotowanie na dodatkowe koszty paliwa może spowodować wiele bankructw w branży przewozów kontenerowych - podało międzynarodowe stowarzyszenie żeglugowe BIMCO.
28.03.2019

Archeolodzy, skanowanie i ozoboty. Zapraszamy na Free Time Festival!

Zrób selfie w stroju nurka, przenieś się do wirtualnej rzeczywistości, poznaj tajniki pracy archeologów podwodnych i załaduj kontenerowiec! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na swoje stanowisko podczas tegorocznych targów Free Time Festiwal – 6 i 7 kwietnia!
22.03.2019

Bangladesz chce wysiedlić Rohingjów z obozów na wyspę (wideo)

Bangladesz zacznie w kwietniu przenosić dziesiątki tysięcy Rohingjów z przepełnionych obozów dla uchodźców w pobliżu granicy z Birmą na wyspę w Zatoce Bengalskiej - poinformował w środę przedstawiciel rządu w Dhace. Projekt ten uchodzi za kontrowersyjny.
14.03.2019

Więcej śmieci niż dorszy w Bałtyku

Organizacje pozarządowe wzywają do niezwłocznego podjęcia nadzwyczajnych środków w celu ochrony wschodniego stada bałtyckiego dorsza.
21.02.2019

BIMCO: Rynek kontenerowy może czekać fala bankructw, jeżeli armatorzy nie będą przygotowani na rosnące ceny paliw

Nieprzygotowanie na dodatkowe koszty paliwa może spowodować wiele bankructw w branży przewozów kontenerowych - podało międzynarodowe stowarzyszenie żeglugowe BIMCO.
19.02.2019

Uwaga: Dłuższe terminy przedawnienia i surowsze kary dla przestępców skarbowych – projekt nowelizacji kks

Dnia 10 stycznia 2019 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji Kodeksu Karnego Skarbowego. Wprowadzenie zmian ww. ustawie ma na celu podniesienie poziomu efektywności poboru podatków. Zgodnie z przedstawionym projektem wprowadzone mają zostać bardziej restrykcyjne przepisy karno-skarbowe. Projekt nowelizacji przewiduje m.in. podwyższenie kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. W projekcie ustawy wskazano, iż przewiduje się wejście w życie projektu po upływie 1 miesiąca od dnia opublikowani
11.02.2019

99. rocznica symbolicznych zaślubin Polski z morzem (foto)

10 lutego 2019 r. przypada 99. rocznica zaślubin Polski z morzem, których w 1920 r. w Pucku dokonał gen. Józef Haller. Symbolicznymi zaślubinami Polska potwierdziła swoją obecność na ponad 140-kilometrowym odcinku wybrzeża. Obrączkę generała Józefa Hallera, bezcenną pamiątkę z zaślubin Polski z morzem, można oglądać w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w licheńskim sanktuarium.
10.02.2019

MSC Cruises zamówiło cztery ultraluksusowe wycieczkowce w Fincantieri

Włoska stocznia Fincantieri otrzymała warte 2 mld euro zamówienie na budowę czterech ultraluksusowych wycieczkowców. Pierwsza z jednostek ma być dostarczona na wiosnę 2023 roku.
17.01.2019

Zabójstwa fok na polskim wybrzeżu – czy są traktowane poważnie?

Już pół roku mija od kiedy sprawa zabijanych na polskim wybrzeżu fok wstrząsnęła opinią publiczną. Od kwietnia do sierpnia tego roku na polskim wybrzeżu znaleziono 20 martwych fok z obrażeniami wskazującymi na ingerencję człowieka, takimi jak rozcięte powłoki brzuszne, uszkodzenia głowy i inne. Wśród nich przeważały młode, niedoświadczone foki, m.in. foka o imieniu Helenka, która wcześniej w ciężkim stanie trafiła na rehabilitację do Stacji Morskiej w Helu.
14.11.2018

MSC Cruises zamówiło cztery ultraluksusowe wycieczkowce we włoskiej stoczni

Włoska stocznia Fincantieri otrzymała warte 2 mld euro zamówienie na budowę czterech ultraluksusowych wycieczkowców. Pierwsza z jednostek ma być dostarczona na wiosnę 2023 roku.
18.10.2018

Inspektorat Marynarki Wojennej rozpoczął służbę w Gdyni (foto, wideo)

Inspektorat Marynarki Wojennej rozpoczął służbę w Gdyni. Jego funkcjonowanie zainaugurował w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas zbiórki kadry dowódczej Marynarki Wojennej powiedział, że „naprawiamy to, co zostało zepsute, m. in. poprawiamy te zmiany, które okazały się niekorzystne dla Wojska Polskiego, które wprowadziły chaos w systemie dowodzenia”.
17.10.2018

Oficjalne przeniesienie Inspektoratu Marynarki Wojennej do Gdyni

17 października br. (środa) o godz. 9.00, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zainauguruje funkcjonowanie w Gdyni Inspektoratu Marynarki Wojennej, przeniesionego z Warszawy.
16.10.2018

Dowództwo Marynarki Wojennej z powrotem w Gdyni

Dowództwo Marynarki Wojennej wróciło nad morze – poinformowało Radio Gdańsk. Informację tę podczas wodowania holownika H-11 Bolko dla Marynarki Wojennej potwierdził rozgłośni w poniedziałek w Gdańsku kontradmirał Jarosław Ziemiański. Inspektor morskich sił zbrojnych przekonywał, że Marynarka Wojenna nie straci na tej decyzji.
09.10.2018

Nowa trasa żeglugowa na linii Gdańsk – Skandynawia

Polska jest chętnie obieranym punktem przez zagranicznych przewoźników, ze względu na dynamicznie rosnące lokalne rynki konsumenckie i produkcyjne. Nowe połączenie powstało wraz z reorganizacją przedsiębiorstwa żeglugowego i transportowo-logistycznego Nor Lines, należącego do globalnej grupy logistycznej Samskip. Centrum operacyjne armatora Nor Lines, realizującego przewozy na linii Polska – Norwegia, przeniesione zostało do Gdańska ze Świnoujścia. Na decyzję wpłynęły czynniki logistyczne. Port Gdańsk to najlepiej skomunik
08.10.2018

Trumny ze szczątkami adm. Unruga i jego żony przetransportowano z Helu do Gdyni

Po zakończeniu uroczystości w Helu trumny ze szczątkami adm. Józefa Unruga i jego żony Zofii przetransportowano na pokładzie okrętu ORP Kraków do Gdyni. We wtorek na Cmentarzu Marynarki Wojennej odbędzie się uroczysty pogrzeb z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
01.10.2018

Hel: Uroczystość pogrzebowa adm. Józefa Unruga i jego żony

W kościele pw. Bożego Ciała w Helu (Pomorskie) rozpoczęła się w poniedziałek msza św. związana z uroczystościami pogrzebowymi dowódcy floty w II RP i dowódcy obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 r. adm. Józefa Unruga i jego żony Zofii. W nabożeństwie uczestniczy m.in. szef MON Mariusz Błaszczak.
01.10.2018

Do Gdyni wpłynął ORP Kościuszko ze szczątkami adm. Unruga i jego żony na pokładzie

W niedzielę po południu do portu wojennego w Gdyni wpłynął okręt ORP Kościuszko, na którego pokładzie przetransportowano z Francji do Polski szczątki adm. Józefa Unruga i jego żony. We wtorek małżonkowie zostaną pochowani na gdyńskim Cmentarzu Marynarki Wojennej.
30.09.2018

Przeniesienie praw i obowiązków w związku z przeniesieniem konosamentu – analiza sprawy „The Erin Schulte”

Analizowane w niniejszej sprawie orzeczenie Sądu Apelacyjnego (Court of Appeal) dotyczy niezwykle istotnej kwestii związanej z interpretacją the Carriage of Goods by Sea Act 1992 [COGSA 1992], a w szczególności sformułowania „completion by delivery of the bill of any endorsement of the bill” [Sec. 5 (2)(6)].
25.09.2018

Konosament a umowa przewozu – wybrane zagadnienia w świetle prawa angielskiego

Konosament („bill of lading”) pełni trzy zasadnicze funkcje w umowie przewozu ładunków morzem (w ujęciu angielskim – „contract of affreightment”), a mianowicie: jest potwierdzeniem/dowodem na okoliczność przyjęcia do przewozu określonego ładunku („B/L as receipt”);jest papierem wartościowym umożliwiającym przenoszenie własności/lub posiadania ładunku w trakcie jego przewozu („B/L as negotiable document of title”) wreszcie; jest dokumentem przewozowym zawierającym lub potwierdzającym warunki umowy przewozu danego ładunku („B/L as
09.09.2018

Exit tax a branża morska

W sierpnia 2018 roku na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został przygotowywany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt realizuje przepisy prawa unijnego zawartego w Dyrektywie Rady (Ue) 2016/1164 z dnia 12 lipca 2016 roku ustanawiającej przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które maj
29.08.2018

Będzie nowa przystań jachtowa przy Twierdzy Wisłoujście

Gdańsk zyskuje kolejną przystań żeglarską. Powstaje ona właśnie w wewnętrznej fosie Twierdzy Wisłoujście, w miejscu, które jeszcze niedawno zajmował wodny komisariat Policji. Projekt rewitalizacji zakłada, że zamknięta i mało znana dotąd przestrzeń będzie otwarta dla uprawiających turystykę wodną oraz stanie się bazą sportową.
06.08.2018

Stawka VAT dla usług pomocniczych dla usług świadczonych na obszarze portów morskich

Dla podatników VAT prowadzących działalność gospodarczą ukierunkowaną na świadczeniu czynności w ramach obsługi ładunków środków transportu morskiego i lądowego realizowanych na terenie portów morskich, Ustawodawca przewidział obniżoną stawkę podatku od towarów i usług.
06.07.2018

Mocne wsparcie innowacji w przemyśle stoczniowym

240 mln zł wynosi budżet INNoship – nowego, sektorowego programu wsparcia prac badawczo-rozwojowych w przemyśle stoczniowym.
08.03.2018

Roman Watras - pożegnanie kapitana

W wieku 89 lat odszedł jeden z pionierów powojennej żeglugi i szkolnictwa morskiego - kapitan Roman Watras. Absolwent Szkoły Jungów PCWM i, przeniesionego do Szczecina, Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej. Wykładowca Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego i Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Współorganizował ośrodek manewrowania dużymi statkami w Iławie. Pływał i dowodził statkami PLO, PŻM i obcych armatorów. Aktywnie działał na rzecz upamiętniania historii i tradycji polskiego szkolnictwa morskiego.
26.02.2018

Rząd przyjął projekt MPiT; zmiana pokoleniowa w firmach rodzinnych będzie łatwiejsza

W przypadku śmierci właściciela firmy w mocy pozostaną kontrakty, umowy o pracę, zezwolenia czy koncesje zawarte przez dane przedsiębiorstwo i jego dotyczące - takie mają być skutki ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Projekt ustawy we wtorek przyjął rząd.
06.02.2018

Prezes Wód Polskich podsumował pierwszy miesiąc działania nowego gospodarza polskich wód

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca podsumował pierwszy miesiąc funkcjonowania nowej organizacji, która jest odpowiedzialna za gospodarkę wodną w Polsce. Wody Polskie powstały 1 stycznia tego roku na podstawie uchwalonej 20 lipca 2017 r. ustawy Prawo wodne. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, który od 9 stycznia tego roku nadzoruje dział gospodarki wodnej, 17 stycznia powołał Przemysława Dacę na stanowisko Prezesa Wód Polskich. W pierwszej konferencji prasowej Prezesa Wód Polskich
02.02.2018

MGMiŻŚ odpowiedzialne za gospodarkę wodną

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej będzie nadzorować gospodarkę wodną – zadecydowała Rada Ministrów. Jak wynika z opublikowanych rozporządzeń, właśnie do tego ministerstwa przeniesione zostały właściwe komórki organizacyjne. Wcześniej gospodarką wodną zajmowało się Ministerstwo Środowiska.
15.01.2018

W sobotę w Gdyni państwowy pogrzeb trzech oficerów straconych po tzw. procesie komandorów

W sobotę w Gdyni odbędzie się państwowy pogrzeb trzech wysokich oficerów Marynarki Wojennej straconych w grudniu 1952 r. w efekcie opartego na fałszywych dowodach tzw. procesu komandorów. W uroczystościach weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda.
15.12.2017

Szczątki obrońców polskiego Wybrzeża spoczną w Gdyni

Kontradmirał Stanisław Mieszkowski, kontradmirał Jerzy Staniewicz oraz komandor Zbigniew Przybyszewski, bohaterowie kampanii wrześniowej po II wojnie światowej niesłusznie oskarżeni o spisek przeciwko Polsce i skazani na śmierć, teraz doczekają się godnego pochówku. Ich szczątki zostaną sprowadzone do Gdyni i spoczną w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Wojennym w Gdyni Oksywiu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 16 grudnia. Weźmie w nich udział prezydent RP Andrzej Duda.
11.12.2017

MC: W nowych przepisach ws. danych osobowych ułatwienia dla przedsiębiorców

W projekcie ustawy o ochronie danych osobowych Ministerstwo Cyfryzacji zamierza wprowadzić przepisy, które będą ułatwieniem dla małych przedsiębiorców, przetwarzających dane na własne potrzeby - poinformował PAP koordynujący reformę ochrony danych osobowych dr Maciej Kawecki.
07.12.2017

Regaty na finał sezonu w Szczecinie

Przed nami kolejne regaty na szczecińskich wodach! Puchar Polski klasy 505 rozegrany zostanie w najbliższy weekend na Jeziorze Dąbie. Wydarzenie tej rangi i w tej klasie odbywa się w Szczecinie po raz pierwszy.
27.09.2017

Szpikowski: Zanim ruszy CPK należy ściśle określić profil Lotniska Chopina

Do czasu otwarcia Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie Lotnisko Chopina przeprowadzi inwestycje zwiększające jego przepustowość zarówno dla pasażerów, jak i samolotów, które będą mogły częściej startować i lądować - mówi PAP dyrektor portu Mariusz Szpikowski.
24.09.2017

Mazowieckie: Rusza projekt Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Oryginalna zabudowa olenderskich zagród, przeniesiona z okolicznych miejscowości do Wiączemina Polskiego, będzie częścią Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego, który ma powstać do kwietnia 2018 r. Projekt, przy wsparciu unijnym, realizuje Muzeum Mazowieckie w Płocku.
14.09.2017

Niemcy chcą dalszych sankcji wobec Rosji w związku z turbinami na Krymie

Niemcy chcą, aby Unia Europejska wpisała czterech kolejnych obywateli Rosji i rosyjskie firmy na unijną czarną listę w związku z turbinami gazowymi Siemensa dostarczonymi na Krym - podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na dwa źródła w Brukseli.
24.07.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.