• <

Stoczniowiec z aparatem w ręku - wyjątkowa wystawa fotograficzna

26.08.2020 10:56 Źródło: Stocznia Cesarska
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Stoczniowiec z aparatem w ręku - wyjątkowa wystawa fotograficzna

Partnerzy portalu

Stoczniowiec z aparatem w ręku - wyjątkowa wystawa fotograficzna - GospodarkaMorska.pl
Fot. Dominik Kulaszewicz (kulaszewicz.pl)

40. rocznica popisania Porozumień Sierpniowych zbliża się wielkimi krokami. Stocznia Cesarska ma świadomość, że nie da się budować przyszłości miejsca, pomijając jego historię i dziedzictwo. Ta ważna zasada towarzyszy w procesie rewitalizacji terenu od samego początku.

Jednym z ważnych elementów obchodów 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych jest współfinansowana przez Stocznię Cesarską wystawa fotografii autorstwa Stanisława Składanowskiego, pt. „SIERPIEŃ 80 – 40 lat minęło, której wernisaż odbył się w przestrzeni sztuki WL4 Mleczny Piotr.

Stanisław Składanowski, jest byłym stoczniowcem, a przy tym artystą fotografem, który tylko w czasie strajków w 1980 roku wykonał ponad 1100 zdjęć. Jego prace obejmująm.in. dobrze znane, ikoniczne obrazy przedstawiające słynną tablicę, na której widniało 21 postulatów strajkowych, czy Lecha Wałęsę triumfalnie wynoszonego na rękach z budynku Dyrekcji Stoczni. Z bogatej kolekcji autor wybrał 75 fotografii, które zostały powiększone, przeniesione na specjalny papier archiwalny oraz oprawione w ramy.


Wystawa to jednak niejedyna inicjatywa fotografa, mająca na celu uczczenie tej ważnej rocznicy. Autor ze swojej kolekcji wybrał ponad 270 zdjęć, które ukazały się w specjalnym albumie zatytułowanym „Solidarność. Sierpień 1980”. Publikacja zawiera wspomnienia czynnych uczestników tych wydarzeń, m.in. Lecha Wałęsy, Andrzeja Gwiazdy czy Bogdana Borusewicza. Wspomnienia wzbogacone zostały właśnie oddającymi atmosferę tamtego okresu fotografiami Stanisława Składanowskiego.

Zapraszamy do obejrzenia legendarnych fotografii, które przez najbliższe tygodnie będą dostępne dla wszystkich mieszkańców Gdańska oraz turystów w przestrzeni WL4 Przestrzeń Sztuki.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.