• <
KONGSBERG_2023

“My tam budowaliśmy statki” - spektakl na bazie opowieści pracowników Stoczni Gdańskiej

16.08.2020 20:00 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki “My tam budowaliśmy statki” - spektakl na bazie opowieści pracowników Stoczni Gdańskiej

Partnerzy portalu

“My tam budowaliśmy statki” - spektakl na bazie opowieści pracowników Stoczni Gdańskiej  - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. ECS

W piątek, 14 sierpnia 2020 r., o godz. 18, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbył się spektakl pt. “My tam budowaliśmy statki” w reżyserii Jarosława Rebelińskiego. Scenariusz napisała Dorota Bielska.

“Chcemy opowiedzieć wam o Stoczni, tej z dawnych lat. Z czasów, kiedy była jak miasto - tętniące życiem, głośne, barwne, bogate w ludzkie doświadczenia, ciężką pracę i znój, małe świństewka i wielkie miłości” - tak rozpoczyna się spektakl poświęcony jednej z największych polskich stoczni - Stoczni Gdańskiej - legendarnej kolebce Solidarności. 

Jak opisać zakład pracy? Miejsce niełatwe, ale tętniące życiem? Tu się przecież nie tylko pracowało. Stocznia była dla wielu szansą na nowe życie. Bywała szczodra - żłobek, przedszkole, dopłaty do wakacji, ale i okrutna - zwolnienia, wypadki, ludzkie dramaty. Była świadkiem i obiektem, tragedii i miłości. Połączyła losy wielu ludzi. To jak o niej opowiedzieć? Najlepiej słowami jej pracowników. 

Autorka scenariusza Dorota Bielska, oparła tekst o zbierane od 2017 roku w projekcie ECS “Na styku” relacje świadków tamtych wydarzeń. 

“Nikt nie mówił się w niej grzecznymi słowami, poprawnym językiem. O, nie. Nie pachniała różami. Była głośna, cuchnąca, niebezpieczna, zrdzawa, ale miała ducha”, ale “Tam się po prostu chciało pracować” - pada ze sceny.

Powstała historia o pracy, ale też o stoczniowych obyczajach, kulturze, modzie, a także ważnych wydarzeniach historycznych. Spektakl jest artystyczną interpretacją tych relacji, ubraną w formę czytania perforatywnego.

– To oryginalny i zaskakujący sposób prezentacji stoczniowych historii. W ten sposób przywołujemy pamięć o miejscach, które znikają z mapy Gdańska albo zmieniają swój charakter – tłumaczy Magda Fryze-Seroka z Działu Projektów Obywatelskich ECS.
etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.