• <

Wynik wyszukiwania - "strajki" - Wiadomości

Personel floty pomocniczej Royal Navy zagłosował za strajkiem

Personel Royal Fleet Auxiliary (RFA), czyli floty pomocniczej Royal Navy, brytyjskiej marynarki wojennej, przegłosował przeprowadzenie pierwszego w jej historii strajku w związku z niesatysfakcjonującą propozycją podwyżek płac.
06.04.2024

Kłopoty finansowe Portu Hamburg. Spadki dochodów i przeładunków

Wyzwania geopolityczne i gospodarcze wpłynęły na przepustowość wszystkich portów w 2023 roku. Port Gdańsk i Port Gdynia chwaliły się rekordowymi przeładunkami. Tymczasem czołowy port Niemiec jak i Europy narzeka na pogarszający się rozwój krajowej gospodarki i słabą atmosferę konsumencką, które miały również wpływ na jego działalność. Dla Hamburga rok 2023 okazał się dużo słabszy niż 2022, mimo wychodzenia ze skutków pandemii COVID-19.
28.02.2024

Maersk ostrzega: strajki w Niemczech spowodują opóźnienia

Dwa duże strajki, jakie prowadzone są właśnie na terenie Niemiec – rolników oraz maszynistów – powodują opóźnienia w transporcie lądowym, a tym samym wpływają na transport morski.
11.01.2024

Duńscy i norwescy dokerzy nie chcą przeładowywać samochodów Tesli. Wspierają strajk szwedzkich pracowników firmy

Od 27 października trwa protest związkowy w zakładach Tesli w Szwecji, zainicjowany przez związek zawodowy IF Metall. Jego członkowie domagają się od firmy Elona Muska podpisania umowy zbiorowej regulującej warunki płac, a także zapewnienia im dodatku urlopowego i emerytalnego. Teraz dołączają do niego dokerzy w duńskich i norweskich portach, wspierając szwedzkich portowców.
08.12.2023

Andrzej Duda odsłonił pomnik Bohaterów Stycznia ’71

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Bohaterów Stycznia'71, który stanął przy Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Środowa uroczystość była częścią obchodów 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
30.08.2023

Prezydent: dzięki niezłomności ludzi "Solidarności" idziemy drogą, która wiedzie od 1970 roku

Dzięki niezłomności ludzi "Solidarności", dzisiaj w 43. rocznicę podpisania porozumienia w Stoczni Szczecińskiej, kończącego strajk robotników zachodniego wybrzeża, idziemy drogą, która wiedzie od 1970 roku - powiedział w środę w Szczecinie prezydent Andrzej Duda.
30.08.2023

Gliński: Centrum Solidarności Stocznia to będzie coś więcej niż muzeum

Centrum Solidarności Stocznia będzie poświęcone ochronie dziedzictwa Solidarności, czyli upamiętnieniu i propagowaniu tego wielkiego, polskiego fenomenu. To będzie coś więcej niż muzeum – powiedział na antenie Radia Szczecin szef MKiDN Piotr Gliński. Nowa, narodowa instytucja kultury powstanie w dawnej świetlicy stoczni szczecińskiej.
28.08.2023

Dawna świetlica szczecińskiej stoczni przekształci się w instytucję kultury

Centrum Solidarności "Stocznia" będzie dbać o promocję wartości solidarnościowych w Polsce i na świecie; idea Solidarności musi wrócić do naszego życia publicznego, bo jest szalenie wartościowa - podkreślił w poniedziałek w Szczecinie szef MKiDN Piotr Gliński podczas uroczystości powołania tej instytucji.
28.08.2023

Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część I

Termin budowy i dostawy statku, stanowi jeden z elementów istotnych umowy. Jednocześnie, stocznia podejmując proces budowy, musi się liczyć z faktem powstania w trakcie budowy okoliczności, które opóźnią lub wręcz uniemożliwią kontynuację prac przewidzianych umową.
24.08.2023

Strach ma wielkie oczy. Czy globalny transport morski ma powody do obaw?

Globalna inflacja, zmniejszona produkcja w Chinach, rekordowo niski indeks BDI – tym przywitał nas początek roku. Jednocześnie widzimy powolne oznaki ożywienia światowej gospodarki, jednak analitycy dalecy są od optymizmu. Czy w kontekście niespokojnej sytuacji na świecie, globalny transport morski jest zagrożony?
02.04.2023

Szlaki żeglugowe w łańcuchach dostaw dla beverage

W globalnej wymianie handlowej kluczową rolę odgrywa transport morski, który obejmuje 80% globalnych dostaw towarów. Dostawy odbywają się wybranymi szlakami żeglugowymi, które mają swoje określone trasy, co wpływa na czas dostawy. Firmy zajmujące się produkcją wina i napojów alkoholowych, znając trasy morskie wykorzystywane do transportu towarów, mogą lepiej planować wysyłki, zarządzać łańcuchem dostaw, minimalizując koszty i czas dostawy.
27.03.2023

Francja. Strajk w sektorze energetycznym; kilka elektrowni jądrowych ograniczyło produkcję

W piątek po południu we Francji rozpoczął się strajk w sektorze energetycznym przeciwko reformie emerytalnej, w wyniku którego doszło do zmniejszenia produkcji energii elektrycznej w kilku elektrowniach jądrowych – poinformowała francuska konfederacja związkowa CGT.
03.03.2023

Brytyjska armia uważa, że marynarka i lotnictwo powinny bardziej pomagać Ukrainie

Brytyjska Armia ma poczucie, że bierze na siebie niemal cały ciężar brytyjskiej pomocy dla Ukrainy i uważa, że Royal Navy i RAF, czyli marynarka i siły powietrzne, powinny w większym stopniu w niej uczestniczyć - pisze w sobotę dziennik "Daily Telegraph".
28.01.2023

Strajki pracowników koncernu TotalEnergies zakłóciły dostawy z kilku rafinerii

Koncern paliwowy TotalEnergies poinformował w czwartek, że trwające akcje strajkowe, w których bierze udział 60 proc. pracowników tej firmy, zakłóciły dostawy z kilku rafinerii we Francji. Strajkujący protestują przeciwko rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego.
26.01.2023

Rafinerie zapowiadają strajki przeciw reformie emerytalnej we Francji

Francuska centrala związkowa CGT wezwała w czwartek do strajku rafinerie, które mają stanąć 26 stycznia na 48 godzin i 6 lutego na 72 godziny. Protesty przeciw reformie emerytalnej zapowiadają pracownicy kolei, metra, transportu miejskiego i drogowego, a nawet ministerstwa spraw zagranicznych.
12.01.2023

Polskie stocznie upamiętniają ofiary stanu wojennego

Dla stoczniowców i ich rodzin pamięć o dramatycznych wydarzeniach, rozpoczętych 13 grudnia 1981 roku jest wciąż żywa. W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na terenie całego kraju, przypomina się o zaangażowaniu pracowników sektora morskiego w opór przeciwko autorytarnej władzy.
13.12.2022

W. Brytania. W okresie świąt spodziewane problemy w portach i na lotniskach

Poważne zakłócenia spodziewane są w okresie świąteczno-noworocznym na brytyjskich lotniskach i w portach. W strajku służby cywilnej, który ma być prowadzony od połowy grudnia przez miesiąc, będą uczestniczyli m.in. funkcjonariusze straży granicznej i urzędnicy MSW.
19.11.2022

100 lat temu Sejm Ustawodawczy podjął decyzję o budowie Portu Gdynia

100 lat temu, 23 września 1922 roku Sejm przyjął ustawę upoważniającą rząd do budowy portu morskiego w Gdyni. W ciągu kilkunastu lat rybacka osada przekształciła się w jeden z najnowocześniejszych portów Europy, wokół którego powstało miasto liczące ponad 120 tys. mieszkańców.
23.09.2022

Xeneta koryguje "mity" o zaniepokojeniu wysokimi cenami bunkru i frachtów

38% klientów Xenty spodziewa się spadku w najbliższym czasie frachtu morskiego o około 5%, 78% klientów akceptowało ceny bunkra w III kwartale br., 52% klientów renegocjowało ceny kontraktów, utrzymując umowy na transport jako nadal ważne – krótko podsumowuje wyniki badań klientów Molly Van Deursen, Marketing Coordinator w Xeneta.
14.09.2022

"The Economist": Norwegia czerpie nieprzyzwoite zyski z wojny

Podczas gdy Ukraińcy walczą, a Europejczycy drżą na myśl o rachunkach za energię, Norwegia czerpie nieprzyzwoite zyski z wojny; powinna pomyśleć o tym, jak pomóc UE przejść przez kryzys. Jako pierwszy zwrócił na to uwagę premier Polski - napisał w najnowszym numerze brytyjski tygodnik "The Economist".
10.09.2022

Statek Lidla zakończył pierwszy rejs

Zdenerwowane niekończącymi się problemami z łańcuchami dostaw władze sieci marketów Lidl w zeszłym roku – jak wiele innych firm handlowych – postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i zapewnić sobie permanentne miejsce na pokładzie statku poprzez... czarter statku. Wiking, pierwsza z wyczarterowanych przez Niemców jednostek, zakończyła właśnie pierwszy rejs.
26.08.2022

Dokerzy w Felixstowe rozpoczęli strajk

Ponad 1900 dokerów w największym brytyjskim porcie kontenerowym rozpoczęło w niedzielę 8-dniowy strajk. Linie żeglugowe alarmują, że akcja może poważnie zaburzyć i tak rozregulowane łańcuchy dostaw.
22.08.2022

Strajki w brytyjskich portach. Liverpool następny w kolejce

Dokerzy z portu w Liverpoolu nie są zadowoleni z przedstawionej im propozycji podwyżki i zadecydowali o strajku. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy do niego dojdzie.
17.08.2022

Kongestie w portach po raz n-ty. Kiedy koniec zatłoczenia w portach?

Zatłoczenie w portach nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, zaś uczestnicy morskiego łańcucha dostaw znaleźli się w niekończącym się cyklu wyzwań logistycznych.
04.08.2022

Kolejne strajki w Europie – opóźnienia dostaw transatlantyckich

Pracownicy portowi w Hamburgu rozpoczęli niedawno pierwszy strajk od ponad 30 lat. Jednodniowy strajk odbył się też 20 czerwca w porcie Antwerpia-Brugia. Do największego strajku od 1989 roku doszło również w kolejach brytyjskich – rozpoczęty 21 czerwca protest kolejarzy powoduje znaczne utrudnienia w ruchu. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy porty po obu stronach Atlantyku obciążone są niespotykanym wcześniej poziomem zatłoczenia.
28.06.2022

Umowa frachtowa – sankcje USA nałożone na podmioty rosyjskie

Angielski Sąd Gospodarczy (English Commercial Court (HC)) wydał w dniu 03.03.2022 bardzo ciekawe orzeczenie w sprawie ”MUR Shipping BV v RTI Ltd.” [2022] EWHC 467 (Comm). Orzeczenie Sędziego Jacobsa dotyczyło bardzo aktualnych kwestii związanych z sankcjami USA nałożonymi na podmioty rosyjskie w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
09.05.2022

"Wojna gazowa Putina"? Wyłączenie gazu Polsce to dopiero początek

Rosyjski prezydent zrobił to, do czego nigdy nie posunęli się Sowieci. Władimir Putin świadomie wykorzystuje energię jako broń i narzędzie nacisku na UE, by dzielić i podważać jej solidarność z Ukrainą. To test dla Europejczyków – komentuje w piątek zuryski dziennik "Tages-Anzeiger" wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii.
29.04.2022

Czarter na podróż – załadunek

Doktryna prawa angielskiego, w ślad za praktyką, przyjęła „trzystopniowy” podział operacji załadunku towaru na statek. Po pierwsze, odnosi się to do bezwzględnego obowiązku czarterującego (frachtującego) dostarczenia, w ramach podjętego zobowiązania czarterowego, odpowiedniego (co do rodzaju i ilości) ładunku. Po drugie, na czarterującym spoczywa obowiązek zapewnienia aby uzgodniony umową ładunek, znalazł się we właściwym miejscu i czasie w celu załadowania go na statek.
14.02.2022

Kontenery w portach Unii Europejskiej w 2021. Polska w pierwszej 10

Zdecydowana większość 15 największych portów odnotowała wzrosty w ilości kontenerów w 2021 r. – informuje Theo Notteboom w swojej najnowszej analizie. Cieszy więc dobry wynik polskich terminali kontenerowych. Dziesięć dni przed końcem roku DCT Gdańsk pochwalił się, że przeładował 2 mln TEU w 2021 r., a Baltic Container Terminal zanotował ostatniego grudnia ubr. 573 784 TEU. Port Gdańsk utrzymuje się w pierwszej 15. Portów europejskich.
09.01.2022

Strajk w portach w Finlandii

We wtorek 28 grudnia odbył się strajk pracowników fińskich portów. Związek zawodowy dokerów ogłosił go w geście solidarności ze strajkującymi pracownikami spółki Keitele Group, jednej z największych krajowych firm zajmujących się produktami drzewnymi.
30.12.2021

Czarter na podróż – nominacja portu załadunku

Port załadunku może być wyraźnie określony w czarterze [zob. nasz artykuł: Czarter na podróż – „berth”; „dock”; „port"] lub czarterujący może zostać upoważniony umownie do nominacji takiego portu. Przyjęte i stosowane w shippingu, w takim przypadku formuły – „a port as ordered” lub „to be nominated”, przewidują:
01.07.2021

50 lat temu padło gierkowskie pytanie „Pomożecie?”

50 lat temu, 25 stycznia 1971 r., w Gdańsku, a dzień wcześniej w Szczecinie, nowy I sekretarz KC PZPR Edward Gierek oraz premier Piotr Jaroszewicz spotkali się ze strajkującymi robotnikami. Podczas gdańskiego wiecu padło pytanie „Pomożecie?”, które stało się ważnym symbolem atmosfery i propagandy tzw. dekady Gierka.
26.01.2021

Szczecin chce przekazać świetlicę stoczniową MKiDN za symboliczną złotówkę

Władze Szczecina są gotowe do przekazania historycznej świetlicy stoczniowej Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za symboliczną złotówkę – poinformowało w piątek biuro prasowe magistratu. Według miasta, MKiDN nie podjęło "jakichkolwiek działań", aby utworzyć tam instytucję kultury.
15.01.2021

Ostatni etap procedury wpisu Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

W historycznej Sali BHP spotkali się m.in. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Jörg Haspel ekspert ICOMOS oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Misja Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) stanowiła ostatni element procedury oceny Stoczni Gdańskiej jako miejsca kandydującego do wpisu na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO.
13.01.2021

Strajki w argentyńskich portach opóźniły przeładunek ponad 100 statków ze zbożem

Argentyna jest największym międzynarodowym eksporterem paszy sojowej dla zwierząt hodowlanych z Europy i Azji Południowo-Wschodniej. Transport tych towarów został jednak opóźniony, gdyż związki zawodowe nie mogą się porozumieć z firmami eksportowymi na temat pakietów odszkodowań.
23.12.2020

Gdańsk pamięta. Apel Pamięci w 50. rocznicę wydarzeń Grudnia '70

- Nie ma słów, które otarłyby łzy matek i ojców, narzeczonych, synów i córek, kolegów z pracy ofiar Grudnia 70. Te wydarzenia zmieniły biografie tysięcy ludzi, niektórzy z nich do dziś budzą się z krzykiem - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas Apelu Pamięci pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 pół wieku od tragicznych wydarzeń. Nieopodal miejsca apelu, na głównej fasadzie Zieleniaka, rozbłysła okolicznościowa instalacja świetlna.
16.12.2020

Czterdzieści lat pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Co się działo w Gdańsku w grudniu 1980 roku

Ostatni ludzie ze zwartego tłumu stali między dworcem kolejowym a Zieleniakiem – na odsłonięcie pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku przybyły niezliczone rzesze ludzi z całej Polski. 16 grudnia 1980 roku, po zaledwie stu dniach budowy, a po dziesięciu latach od tragicznych wydarzeń, odsłonięto monument. To był pierwszy za żelazną kurtyną pomnik pamięci ofiar komunistycznej władzy i pierwszy, o którego budowie zdecydowali sami obywatele.
16.12.2020

Gdańsk upamiętni 50. rocznicę wydarzeń z grudnia 1970 roku

Apel pamięci pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, zamontowanie tablic upamiętniających ofiary Grudnia '70, konferencja naukowa – to najważniejsze wydarzenia organizowane w Gdańsku w związku z 50. rocznicą grudniowej masakry na Wybrzeżu. Wszystkie uroczystości odbędą się w rygorze sanitarnym.
03.12.2020

Morska Fundacja Historyczna - wycieczki w listopadzie i grudniu

Morska Fundacja Historyczna i Fundacja Promocji Solidarności zapraszają na bezpłatne wycieczki z profesjonalnym przewodnikiem po terenach stoczniowych z cyklu “Stocznia Gdańska – Kolebka Solidarności 1980 – 2020”.
30.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – sztormowanie armatorów (tydzień 40-42)

Cały bieżący rok jest dla rynku żeglugowego olbrzymim wyzwaniem. Ostatnie tygodnie nie były inne. Wręcz przeciwnie atmosfera zagrożenia i niepewności, co do przyszłości ogólnogospodarczej narastała.
19.10.2020

Greta Thunberg powraca z ogólnoświatowym strajkiem klimatycznym

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg wzięła dziś udział w manifestacji w Sztokholmie w ramach ogólnoświatowego strajku klimatycznego. To pierwsza od wybuchu pandemii masowa demonstracja ruchu Fridays For Future, który z powodu restrykcji zmienił strategię.
25.09.2020

Coraz lepsze wyniki gdańskich stoczni

Przejęte w 2018 r. gdańskie spółki stoczniowe mają coraz lepsze wyniki - poinformowała w poniedziałek Agencja Rozwoju Przemysłu przy okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Plan naprawczy realizowany przez ARP w Grupie Stoczni Gdańsk ma przynieść efekty za 3-4 lata - dodano.
31.08.2020

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Najsłynniejszy pomnik w Belgii w przebraniu stoczniowca dla uczczenia Porozumień Sierpniowych

Najsłynniejszy pomnik w Belgii, figurka Manneken Pis, przedstawiająca siusiającego chłopca, została dzisiaj przebrana w strój stoczniowca oraz szarfę z napisem "Solidarność". Lokalne władze uczciły w ten sposób 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
31.08.2020

21 postulatów Stoczni Gdańskiej: tło i społeczne realia

21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego zostało spisanych na drewnianych tablicach przez Arkadiusza Rybickiego i Macieja Grzywaczewskiego, członków Ruchu Młodej Polski, i wywieszonych na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej 17 sierpnia 1980 r.
31.08.2020

"The Guardian" przypomina tekst o strajku w Stoczni Gdańskiej z 1980 roku

Brytyjski dziennik "The Guardian" zamieścił dzisiaj na łamach swojej strony internetowej w cyklu "Z archiwum Guardiana" własny tekst z 28 sierpnia 1980 roku, o trwającym wówczas strajku w Stoczni Gdańskiej.
28.08.2020

“My tam budowaliśmy statki” - spektakl na bazie opowieści pracowników Stoczni Gdańskiej

W piątek, 14 sierpnia 2020 r., o godz. 18, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbył się spektakl pt. “My tam budowaliśmy statki” w reżyserii Jarosława Rebelińskiego. Scenariusz napisała Dorota Bielska.
16.08.2020

14 sierpnia 1980 roku stoczniowcy rozpoczęli protest, który zmienił Polskę i Europę

W czwartek, 14 sierpnia 1980 roku, robotnicy Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prondziński we wczesnych godzinach porannych wywołali akcję strajkową na terenie wydziałów K-1, K-3, C-5 Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Organizatorem gdańskiego strajku był Bogdan Borusewicz, na czele strajku stanął Lech Wałęsa.
14.08.2020

Przełamano złą passę w STX Offshore. Do koreańskiego zakładu trafiło pierwsze w tym roku zamówienie

Zadłużona, południowokoreańska stocznia STX Offshore & Shipbuilding zdobyła pierwszy w tym roku kontrakt.
04.08.2020

Morska Fundacja Historyczna zaprasza na spacer po Stoczni Gdańskiej

Morska Fundacja Historyczna zaprasza na bezpłatne spacery z przewodnikiem po terenie dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina w 40. rocznicę wydarzeń Sierpnia ’80. Narracja skupiać się będzie nad strajkiem Stoczni Gdańskiej im. Lenina i ogólnopolskim strajkiem solidarnościowym z sierpnia 1980 roku oraz podpisanymi tu porozumieniami gdańskimi.
27.07.2020

Realizacja umów stoczniowych w czasie epidemii - aktualizacja

Planowanie procesów biznesowych i zarządzenie ryzykiem w branży gospodarki morskiej to z dnia na dzień coraz większe wyzwanie. Zagadnień związanych z bieżącą oceną sytuacji jest cała masa. Zwłaszcza z uwagi na pogłębiający się niepokój i stan niepewności, a także – nie oszukujmy się – dość symboliczną pomoc państwa i brak sensownego systemu wsparcia finansowego.
06.04.2020

Greta Thunberg protestuje w mediach społecznościowych

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg kontynuuje strajki w ramach akcji "Piątki dla przyszłości". Ze względu na pandemię koronawirusa, protestuje jednak za pośrednictwem internetu. W piątek po raz czwarty opublikowała w mediach społecznościowych swoje zdjęcie podczas "domowego" strajku.
04.04.2020

Chcesz zwiedzić Stocznię Gdańską zdalnie? Dziś wirtualny spacer

Stocznia Gdańska, a w szczególności jej ważne miejsca, ludzie i związana z nią historia, będą tematem programu „Wszystkie Strony Miasta”. Z Andrzejem Trzeciakiem, zastępcą dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, widzowie wyruszą na „zdalny spacer” po tej niezwykłej części Gdańska. Początek programu - piątek, 20 marca, godz. 12.30 na portalu gdansk.pl.
20.03.2020

Stocznia Gdańska z pozytywną oceną wniosku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Centrum Światowego Dziedzictwa pozytywnie zweryfikowało wniosek „Stocznia Gdańska – miejsce narodzin Solidarności i symbol upadku żelaznej kurtyny w Europie pod względem formalnym” – poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
29.02.2020

Finnlines ze stabilny wynikami finansowymi pomimo mniejszego wolumenu towarów

Ubiegły rok był opłacalny dla armatora ro-ro i wycieczkowców Finnlines pomimo spadku wolumenu ładunków.
27.02.2020

Gawin o złożeniu wniosku o wpis Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO: wielki moment dla całej Polski

To jest wielka chwila dla Ministerstwa Kultury, to wielki moment dla mieszkańców Gdańska, sądzę, że też dla całej Polski - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister kultury Magdalena Gawin o wniosku o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
04.02.2020

Otwarcie wystawy zdjęć Stoczni Gdańskiej autorstwa Michała Szlagi

W Warszawie w witrynach budynku Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) otwarto wystawę zdjęć Michała Szlagi dokumentujących Stocznię Gdańską. W ubiegłym tygodniu NID rozpoczął kampanię starań o wpis stoczni na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
01.10.2019

Sala BHP Stoczni Gdańskiej została oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego

Sala BHP Stoczni Gdańskiej, w której 31 sierpnia podpisano Porozumienia Sierpniowe, stała się częścią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Do tej pory historycznym obiektem zarządzała Fundacja Promocji Solidarności, powołana przez NSZZ "Solidarność".
03.09.2019

39 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe

39 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w Gdańsku zostały podpisane porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym. Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.
31.08.2019

Szczecin: Obchody 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych

Stocznia Szczecińska jest symbolem przemożnego pragnienia wolności - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda w 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie, w liście skierowanym do uczestników uroczystości.
30.08.2019

Ministerstwo kultury gotowe do podpisania listu intencyjnego ws. Ośrodka Stocznia w Szczecinie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadeklarowało, że jest gotowe do podpisania listu intencyjnego lub umowy ws. utworzenia Ośrodka Stocznia - Wolność i Solidarność w Szczecinie. Zdaniem przedstawicieli miasta, będzie to kolejny list intencyjny w tej sprawie.
30.08.2019

IPN zaprasza na wycieczki edukacyjne związane z Sierpniem '80

Na wycieczki edukacyjne związane z Sierpniem '80 zaprasza gdański oddział IPN. Odbędą się one zabytkowym autobusem w Gdańsku i Gdyni szlakiem miejsc ważnych dla zdarzeń sprzed 39 laty. Po poszczególnych lokalizacjach uczestników wycieczek oprowadzą świadkowie historii.
21.08.2019

Strajki w szwedzkich portach odwołane. Porozumienie osiągnięto w ostatniej chwili

Nie odbyła się zapowiadana na dziś akcja protestacyjna pracowników szwedzkich portów. W środę rano mieli oni opuścić stanowiska pracy. Czy kryzys został zażegnany? Na razie wiele na to wskazuje. We wtorkowy wieczór organizatorzy strajków w szwedzkich portach doszli do porozumienia z władzami portów. Oznacza to, że w najbliższym czasie sytuacja powinna się uspokoić.
06.03.2019

Strajki w Szwecji mogą spowodować zakłócenia w żegludze

Nadchodzący czwartek może upłynąć pod znakiem zakłóceń w porcie w Sztokholmie. Wszystko z uwagi na strajk zapowiedziany przez jedną z grup zawodowych. Nie jest to jedyny szwedzki port, w którym w nadchodzących dniach mogą mieć miejsce zakłócenia.
23.01.2019

Wydarzenia gospodarcze roku 2018

Dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, poprawiająca się sytuacja budżetu państwa, dobra pozycja Polski w ratingach, uchwalenie ustawy o PPK, ale także afery GetBack i KNF oraz protesty rolników i pracowników LOT - to niektóre wydarzenia gospodarcze w 2018 roku.
28.12.2018

48. rocznica krwawej pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu

48 lat temu, 17 grudnia 1970 r., w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1165 odniosło rany.
17.12.2018

Szef Wód Polskich: Będziemy chcieli uprościć system poboru opłat za wodę i ścieki

Wpływy z opłat za wodę i ścieki będą na koniec roku zdecydowanie mniejsze niż zaplanowano; będziemy wnioskować o zmianę sytemu poboru opłat, bo obecny jest niewydolny - mówi w wywiadzie dla PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
10.12.2018

Grecja: Strajk sparaliżował komunikację kolejową i promową

Strajk w proteście przeciwko rządowej polityce zaciskania pasa sparaliżował w środę w Grecji komunikację kolejową i promową. Organizatorem strajku jest największy w Grecji związek zawodowy w sektorze prywatnym GSEE.
28.11.2018

Premier: Pamięć o Solidarności coraz bardziej nas jednoczy

Pamięć o bohaterze zbiorowym, o Solidarności coraz bardziej nas jednoczy i życzę tego sobie i całej Polsce, żebyśmy to dziedzictwo Solidarności nieśli w przyszłość - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki w Sali BHP Stoczni Gdańskiej w 38. rocznicę Sierpnia '80.
31.08.2018

Gdańsk: W 38. rocznicę Sierpnia’80 prezydent i premier złożyli kwiaty pod stoczniową bramą

Z okazji 38. rocznicy Sierpnia’80 prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki złożyli w piątek kwiaty pod historyczną bramą prowadzącą niegdyś do gdańskiej stoczni. Głowa państwa weźmie też udział w tradycyjnej mszy organizowanej w kościele św. Brygidy.
31.08.2018

Działacze KK Solidarność uczcili w Gdańsku 38. rocznicę Sierpnia'80

Członkowie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" złożyli w czwartek kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku oraz na historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej dla upamiętnienia 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
30.08.2018

Ropa w USA zaliczy w tym tygodniu zwyżkę cen o ponad 3 proc. - są problemy z podażą

Ropa naftowa w USA jest na najlepszej drodze, aby zaliczyć w tym tygodniu zwyżkę ceny o ponad 3 proc. Sytuacja może stać się napięta z powodu problemów związanych z sankcjami USA na Iran, spadkiem amerykańskich zapasów ropy i możliwym strajkiem na platformach naftowych na Morzu Północnym - podają maklerzy.
24.08.2018

Szczecin: Wystawa „Samotny strajk. Sierpień 1988” z okazji 30. rocznicy protestów

Plenerową wystawę "Samotny strajk. Sierpień 1988" zaprezentowano na placu Solidarności w Szczecinie. Ma przypominać o protestach, które pośrednio doprowadziły do obrad Okrągłego Stołu.
17.08.2018

Ustawa 2.0: Najważniejsze zapisy

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0) powstawała przez ponad dwa lata i przechodziła wiele tur korekt. W ustawie - do której w piątek Sejm przyjął poprawki Senatu - pojawiło się dużo zmian w stosunku do pierwotnego projektu. PAP podsumowuje, co znalazło się w ustawie.
21.07.2018

Senat przyjął Ustawę 2.0 z poprawkami, a przepisy ją wprowadzające – bez poprawek

W piątek wieczorem Senat przyjął z czterema poprawkami ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0) i bez poprawek przepisy ją wprowadzające. Oznacza to, że Ustawa 2.0 wraca do Sejmu. Ustawy reformują szkolnictwo wyższe, wprowadzają m.in. duże zmiany w funkcjonowaniu uczelni.
14.07.2018

90 lat temu zwodowano pierwszy wielki okręt małej floty – ORP Wicher

90 lat temu, 10 lipca 1928 r., we francuskiej stoczni Blainville odbyły się chrzest i zwodowanie pierwszego nowoczesnego okrętu Polskiej Marynarki Wojennej. Niszczycielowi nadano imię „Wicher”. Okręt był symbolem polskich dążeń do rozwijania potencjału morskiego i utrwalania praw do Bałtyku.
10.07.2018

Szczecin: Powstał mural upamiętniający strajki z 1988 r.

Mural upamiętniający uczestników strajków w 1988 r. powstał na szczecińskim placu Solidarności. Organizatorzy chcą na nim umieścić nazwiska uczestników wydarzeń sprzed 30 lat.
06.07.2018

Sejm przyjął ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawę 2.0

We wtorek przed północą Sejm przyjął z poprawkami ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0) i przepisy ją wprowadzające. To całościowa reforma szkolnictwa wyższego; zakłada duże zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu, karierze naukowej.
04.07.2018

710 mln zł oszczędności w Grupie Azoty dzięki konsolidacji

710 mln zł dodatkowych oszczędności przyniosły działania konsolidacyjne w Grupie Azoty w latach 2011-2017. Ponad połowę korzyści odniosła spółka puławska – poinformowały w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu Zarządy Grupy Azoty i Grupy Azoty Puławy.
02.07.2018

We wtorek w Sejmie głosowanie nad Ustawą 2.0

We wtorek, podczas posiedzenia Sejmu, ma odbyć się głosowanie nad ustawami reformującymi system szkolnictwa wyższego - wynika z opublikowanego w poniedziałek harmonogramu obrad. Do projektów zgłoszono ok. 120 poprawek, w tym ponad 80 rekomendowanych przez rząd.
02.07.2018

Protestujący na uczelniach: Zawieszamy okupację

Zawieszamy protest w formie okupacji - poinformowali w piątek organizatorzy protestów na uczelniach z Akademickiego Komitetu Protestacyjnego. Jak dodają, nadal oczekują ostatecznego odrzucenia Ustawy 2.0.
16.06.2018

Na uczelniach protesty przeciwko Ustawie 2.0; Gowin: mam poparcie dla projektu

Organizatorzy protestów uczelnianych w kilku miastach Polski domagają się odrzucenia części założeń reformy szkolnictwa wyższego. Minister nauki zapewnia, że projekt Ustawy 2.0 otrzymuje wyrazy poparcia od samorządów studenckich; mówi, że protesty są inspirowane politycznie.
14.06.2018

Wystawa o szczecińskich strajkach z 1988 r. – od poniedziałku

Wystawa o szczecińskich strajkach z 1988 r. będzie prezentowana od poniedziałku w Warszawie. Jak powiedzieli organizatorzy, to próba upamiętnienia zapomnianych antykomunistycznych zrywów i stojących za nimi ludzi.
02.06.2018

W GCT nadal bez porozumienia

W Gdynia Container Terminal związkowcy nadal nie doczekali się negocjacji układu zbiorowego pracy. Działania w tej sprawie prowadzone są od kwietnia ubiegłego roku. W połowie lutego natomiast w ramach protestu Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Gdynia Container Terminal SA powiesiła na płocie firmy związkowe flagi i baner. Jeśli nic w tej kwestii się nie zmieni, związkowcy grożą strajkiem.
27.02.2018

Protesty w Iranie nie zachwieją eksportem tamtejszej ropy?

Agencja Reuters posiłkuje się rozmowami z pragnącymi zachować anonimowość rozmówcami z irańskich kręgów rzadowych i przemysłowych. Wedle ich zapewnień protesty w tym kraju nie mają wpływu na produkcję i eksport tego ważnego dla światowej gospodarki surowca. Rozprzestrzeniające się wystąpienia i strajki nie mają jak dotąd dotykać branży wydobywczej oraz eksportowej koncentrując się w centrach większych ośrodków miejskich
02.01.2018

Szef MON: Strajkujący w PRL robotnicy pokazali, że przemocy trzeba się przeciwstawiać

Strajkujący przeciw władzy PRL robotnicy pokazali, że przemocy trzeba się przeciwstawiać; że nie ma ceny, której nie byłoby warto zapłacić za niepodległość - powiedział w czwartek szef MON Antonii Macierewicz podczas ceremonii wręczenia medali „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.
21.12.2017

Analiza ARP: W listopadzie spadek międzynarodowych indeksów węglowych

Tegoroczny listopad był pierwszym miesiącem spadku indeksów cenowych węgla energetycznego na międzynarodowych rynkach, po trwającym ponad rok okresie ich systematycznego wzrostu zarówno na rynku Azji-Pacyfiku, jak i rynku Atlantyku - wynika z najnowszej analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
19.12.2017

47. rocznica krwawej pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu

47 lat temu, 17 grudnia 1970 r. w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1 165 odniosło rany.
17.12.2017

Porozumienie w BTZ. Strajku nie będzie

Wyższe pensje i nowy układ zbiorowy pracy. Takie zapewnienie po groźbie strajku otrzymali pracownicy Bałtyckiego Terminalu Zbożowego w Gdyni. Zmiany mają zostać wprowadzone jeszcze w tym roku.
18.10.2017

Bałtycki Terminal Zbożowy zagrożony strajkiem

W niedawnym referendum pracownicy Bałtyckiego Terminalu Zbożowego w Gdyni opowiedzieli się za strajkiem. O tym czy do niego dojdzie zadecydują rozmowy, które mają odbyć się w czwartek 28 września.
26.09.2017

Analiza ARP: Sierpniowy boom cenowy na rynku węgla

Tegoroczny sierpień na międzynarodowym rynku węgla upłynął pod znakiem prawdziwego boomu cenowego, zarówno w obszarze Azji-Pacyfiku, jak i Atlantyku - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), której katowicki oddział monitoruje sytuację na rynku węgla.
08.09.2017

Szczecin: Obchody 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Polski sierpień i wolne związki zawodowe to jedne z wielkich symboli historii, także tej powszechnej – napisał w liście do uczestników obchodów 37. rocznicy podpisania w Szczecinie Porozumień Sierpniowych prezydent RP Andrzej Duda. Według niego, ideały „S” są ciągle aktualne.
30.08.2017

Prof. Wysocki o Sierpniu '80: Nie mając władzy, stoczniowcy sprawowali władzę

Potęga zakładów, które systematycznie się przyłączały do strajkujących, czyniła ze stoczni decydujący ośrodek władzy; nie mając władzy, stoczniowcy sprawowali władzę - powiedział o strajkach w sierpniu 1980 r. historyk prof. Wiesław Wysocki, który przebywał wtedy w centrum wydarzeń.
28.08.2017

37 lat temu rozpoczął się historyczny strajk w Stoczni Gdańskiej

37 lat temu, w Stoczni Gdańskiej rozpoczął się strajk, który doprowadził do podpisania w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstania NSZZ "Solidarność" - niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
14.08.2017

Hiszpańscy dokerzy porozumieli się z przedstawicielami portów

Hiszpańscy pracownicy portów doszli do porozumienia z przedstawicielami portów na temat nowych warunków pracowniczyć. Zarazem odwołano zaplanowane strajki.
29.06.2017

Bilans strajku w Hiszpanii: 123 mln dolarów straty i przekierowanie 34 statków do innych portów

Ostatnie strajki dokerów w Hiszpanii kosztował ten kraj 110 mln euro – wyliczyło tamtejsze ministerstwo pracy.
17.06.2017

Hiszpańskie strajki nie zakłóciły pracy drugiego największego armatora świata

CMA CGM stwierdziła, że hiszpańskie terminale, w których zawijają ich jednostki "pracują jak zwykle", mimo strajku hiszpańskich dokerów. Drugi największy armator świata przyznał jednocześnie, że te porty czeka większe zagęszczenie ruchu.
11.06.2017

Hiszpańskie strajki zakłócają pracę portów i handel na szlakach handlowych

Część dużych hiszpańskich portów stanęła w poniedziałek w martwym punkcie, po tym jak dokerzy rozpoczęli zapowiadane strajki.
05.06.2017

Hiszpańskie porty szykują się na strajk

Hiszpańskie związki zawodowe dokerów zapowiadają trzy dni strajków w przyszłym tygodniu, z powodu reformy portowej, która hiszpański rząd niedawno zaakceptował. Strajki mają odbyć się 5, 7 i 9 czerwca.
03.06.2017

Klauzula strajkowa – a liczenie okresu ładowania

Orzeczenie Arbitrażu w Londynie [sprawa (2017) 972 LMLN2] przyniosło interesujące rozstrzygnięcie co do praktycznych konsekwencji interpretacji, powszechnie stosowanej w obrocie morskim „klauzuli strajkowej” zawartej w formularzu czarteru na podróż „Gencon 94".
02.06.2017

Automatyczna obsługa statków w kolejnym terminalu

Chiński port Qingdao wzbogacił się o w pełni zautomatyzowany morski terminal kontenerowy - Qianwan Container Terminal (QQCTN). To część czwartego etapu rozbudowy portu, który zwiększył swoje zdolności przeładunkowe 5,2 mln TEU.
22.05.2017

Możliwe strajki w hiszpańskich portach po zmianie tamtejszych przepisów

W Hiszpanii weszły w życie nowe przepisy pozwalająca zatrudniać w tamtejszych portach dokerów z innych krajów. Przyjęty dekret jest wypełnieniem postanowień europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Hiszpańscy dokerzy zapowiadają strajk.
19.05.2017

Zmiana zasad świadczenia pracy tymczasowej w Niemczech

Z dniem 01 kwietnia 2017 weszły w życie zmiany do ustawy regulującej kwestię tymczasowego użyczania pracowników ["Arbeitnehmerüberlassungsgesetz", dalej: "AÜG"], które będą miały istotny wpływ na funkcjonowanie całej branży, w tym polskiego personelu oraz przedsiębiorców działających na rynku niemieckim.
08.05.2017

Związkowcy z Lotosu grożą strajkiem włoskim

Nasilają się protesty pracowników w Lotosie. Do związkowców z Grupy Lotos, które weszły w spór zbiorowy, dołączyli pracownicy z Lotos Serwis, Lotos Asfalt, Lotos Ochrona i Lotos Paliwa, Lotos Kolej, Lotos Straż oraz Lotos Lab.
29.03.2017

Szwedzcy dokerzy zamierzają znowu strajkować

Szwedzkie związki zawodowe planują nowe strajki w terminalu kontenerowym APM Terminals w Goteborgu. Ich powodem jest niedopuszczenie reprezentantów związków do negocjacji o zmniejszeniu kadry pracowniczej w terminalu.
17.01.2017

Będą nowe strajki w greckich portach

8 grudnia o godzinie 11 ma rozpocząć się 24-godzinny generalny strajk we wszystkich greckich portach. Oznacza to, że w ten dzień nie zostanie obsłużona żadna komercyjna jednostka.
06.12.2016

Promy do Anglii: Czwarty rok z rzędu wzrostów Brittany Ferries

Brittany Ferries może się pochwalić czwartym z rzędu rokiem, w którym firma osiągnęła wzrosty pod względem liczby przewiezionych pasażerów i frachtu.
14.10.2016

Historyczna stoczniowa stołówka zostanie wyremontowana

W historycznej stołówce w Stoczni Szczecińskiej rozpocznie się remont. Projekt obejmujący wymianę dachu oraz stolarki okiennej, a także wzmocnienia murów został przygotowany – poinformował we wtorek Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.
23.08.2016

Spacery po stoczni i ECS w rocznicę strajku w 1980 r.

W 36. rocznicę rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina ECS organizuje spacery pieszy i rowerowy po stoczni m.in. z udziałem liderów strajku, Jerzego Borowczaka i Ludwika Prądzyńskiego oraz po wystawie stałej z udziałem m.in. prof. Jadwigi Staniszkis.
12.08.2016

Morawiecki w Szczecinie: odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego jest możliwa

W kraju możliwa jest odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego - powiedział w środę w Szczecinie wicepremier i szef resortu rozwoju Mateusz Morawiecki. Według niego, branża ta może stać się jednym z kół zamachowych całej polskiej gospodarki.
13.07.2016

Koreańskie stocznie w kryzysie. Rząd odmówi im wsparcia?

Trzy największe stocznie Korei Południowej - Hyundai Heavy Industries , Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering oraz Samsung Heavy Industries Co. - mogą nie otrzymać wsparcia od tamtejszego rządu z powodu protestu związków zawodowych.
01.07.2016

30 statków zatrzymanych w Marsylii z powodu strajku

Łącznie 30 jednostek nie może dziś (31.05) opuścić francuskiego portu Marsylia z powodu strajku w terminalach naftowych.
31.05.2016

Francuskie protesty sprowadziły jeszcze więcej chaosu do Calais

Blokady autostrad i protesty w rafineriach paliwowych są przyczyną ponownych problemów dla kierowców ciężarówek we Francji.
25.05.2016

Strajki sektora transportowego we Francji – co z promami?

Sektor transportowy we Francji zapowiedział w tym tygodniu akcje strajkowe związków zawodowych reprezentujących pracowników kolejowych, kierowców ciężarówek, pracowników portów lotniczych, kontrolerów ruchu lotniczego, marynarzy i pracowników zatrudnionych przy rafinacji ropy naftowej. Protest jest skierowany przeciwko nowemu prawu i warunkom pracy.
16.05.2016

Konferencja naukowa Historia Stoczni Gdańskiej

Stocznia Gdańska to ważna przestrzeń pamięci Polaków i Europejczyków, miejsce robotniczych protestów i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Przypominają o tym zabytki, takie jak pomnik Poległych Stoczniowców 1970 wraz z placem Solidarności, stoczniowa Brama nr 2 oraz Sala BHP, miejsce podpisania historycznego Porozumienia Gdańskiego i narodzin Solidarności. W 2014 roku ten historyczny zespół obiektów wraz z Europejskim Centrum Solidarności, prowadzącym szerokie działania edukacyjne i promuj
05.05.2016

31 mln zł zysku PKP Cargo

Zysk netto Grupy PKP CARGO w 2015 r. wyniósł 31 mln zł. Na wynik wpłynęły m.in. odpisy z tytułu utraty wartości aktywów spółki, w żaden sposób nie zmieniające sytuacji płynnościowej Grupy. Rok 2015 charakteryzował się prowadzonymi przez PKP CARGO działaniami ukierunkowanymi na utrzymanie pozycji niekwestionowanego lidera w kraju i wiodącego operatora logistycznego w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. W 2016 roku największy polski przewoźnik będzie kontynuował realizację tych strategicznych celów.
21.03.2016

Ustawa o przemyśle stoczniowym wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. Znamy szczegóły (WIDEO)

W Szczecinie kierownictwo Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprezentowało projekt Ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Ustawa ma wejść w życie od przyszłego roku.
14.03.2016

Strajk dokerów w Rotterdamie pewny

Protest związkowców w rotterdamskim porcie wydaje się być nieunikniony po tym, jak związek FNV Havens odrzucił w piątek propozycje pracodawców.
22.12.2015

Strajki przeciwko automatyzacji w Porcie Rotterdam

To już pewne – w grudniu i styczniu dojdzie do serii 24-godzinnych strajków w porcie Rotterdam. Tak zadecydowali dokerzy, którzy obawiają się redukcji stanowisk.
26.11.2015

W przyszłym roku z Corsica Ferries popłyniemy nowymi trasami

Corsica Ferries odnotowała dobre wyniki tego lata i w związku z tym planuje nowe trasy. Między czerwcem a sierpniem przewoźnik przeprawił 1,7 miliona pasażerów na Korsykę w tym 1,2 miliona z wybrzeża francuskiego i 0,5 miliona z Włoch.
08.09.2015

Spacer historyczny po Stoczni Szczecińskiej

W związku z nadchodzącą 35. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych szczeciński oddział IPN przygotował szereg ciekawych propozycji dla szczecinian i wszystkich zainteresowanych. Pierwszą z nich są spacery historyczne po Stoczni Szczecińskiej, która w 1980 r. była strajkowym centrum miasta.
21.08.2015

Port w Calais znów zablokowany

W Calais znów zapanował chaos komunikacyjny. To efekt kolejnego już w tym miesiącu strajku. Jak wynika z pojawiających się komentarzy, akcja protestacyjna może potrwać nawet przez kilka dni.
30.06.2015

Sztuka transportu, transport sztuki

Transport nietypowych ładunków to jedna ze specjalizacji doświadczonego zespołu DSV. Każdego dnia eksperci project cargo stają przed nowymi wyzwaniami, najczęściej związanymi z dużymi gabarytami lub trudnodostępnymi miejscami docelowymi ładunków. Jednak transport ponadgabarytowej sztuki jest nowym doświadczeniem w portfolio operatora.
28.04.2015

Hamburg Sud najpunktualniejszy wśród firm żeglugowych

Niemiecki armator Hamburg Sud został wybrany w lutym bieżącego roku najsolidniejszą firmą żeglugową w, tym samym wyprzedzając duński koncern Maersk Line – wynika z badań przeprowadzonych przez SeaIntel Maritime Analysis. Hamburg Sud znajduje się na czele rankingu po raz pierwszy od lutego zeszłego roku.
07.04.2015

Trend na rynku ropy zaczyna się odwracać?

Pod koniec ubiegłego tygodnia ropa Brent kosztowała na zamknięciu sesji w Londynie więcej niż wynosi średnia notowań z ostatnich 20 dni. To pierwszy taki przypadek od lipca 2014 roku, co może sugerować odwrócenie trendu spadkowego, z którym mamy do czynienia przez ostatnie ponad pół roku.
03.02.2015

Strajk w Calais. Możliwe poważne utrudnienia w ruchu promowym

Na pasażerów podróżujących z/do Calais znów czekają utrudnienia. Na dziś, tj. 8 grudnia został zaplanowany strajk, który może istotnie wpłynąć na odbywające się przeprawy promowe.
08.12.2014

Promy do Anglii: Szokująca propozycja obniżek wynagrodzeń

Negocjacje prowadzone przez zarząd firmy P&O ze związkami zawodowymi wciąż kończą się fiaskiem.
31.10.2014

Port w Marsylii notuje 6% spadek usług cargo w pierwszym półroczu

Port w Marsylii odnotował spadek przesyłu ładunków o 6% w porównaniu do okresu styczeń-czerwiec 2013 z łącznej przepustowości 38,23 milionów ton. Jedną ze zmiennych oddziaływujących na spadki były strajki operatora promowego SNCM.
01.08.2014

Stoczniowcy grożą strajkiem. „To zwolnienia w białych rękawiczkach”

Będą inwestycje na terenach stoczniowych w Szczecinie, a Park Przemysłowy za kilka miesięcy otrzyma prawie cały stoczniowy majątek - zapowiedział w piątek prezes Towarzystwa Finansowego Silesia.
30.06.2014

Gwarancje zatrudnienia dla załogi Gryfii? Hnat jest gotów do rozmów

Prezes stoczni remontowej Gryfia jest gotów rozmawiać ze związkami o gwarancjach zatrudnienia dla pracowników, których przejmie inna firma. Taką deklarację Lesław Hnat złożył w "Rozmowach pod krawatem".
10.06.2014

Skończyło się na ostrzeżeniu przed strajkiem

Grupa pracowników z Rumunii wróciła do pracy na budowie terminalu LNG w Świnoujściu. Wcześniej część załogi zapowiadała protest. Skarżyła się, że nie dostała pensji od jednego z podwykonawców, firmy z Włoch.
05.06.2014

W Gryfii wciąż jest gorąco

Przedstawiciele grupy Mars i Agencji Rozwoju Przemysłu po spotkaniu ze związkami ogłosili przełom w rozmowach. - Nic nie wiemy o przełomie - twierdzi Bartłomiej Szmyt, szef Solidarności w spółce.
04.06.2014

Strajki w Grecji. Rozpoczął się 24-godzinny protest dokerów w Pireusie

Greccy dokerzy rozpoczęli 24-godzinny strajk w proteście przeciwko planom prywatyzacji portu w Pireusie, największego portu w kraju. Oczekuje się, że strajk będzie miał wpływ na pracę portów w całej Grecji. W Atenach planowane są demonstracje.
27.02.2014

OT Logistics: wyższe przychody, niższy zysk operacyjny

Skonsolidowane przychody OT Logistics po trzech kwartałach br. wyniosły 367,6 mln zł i były wyższe o 2,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2012 r. - poinformowała firma.
15.11.2013

Czy Stocznia Gdańsk wyjdzie na prostą?

Długi, zaległości z wypłatami, zagrożenie strajkiem, brak porozumienia między akcjonariuszami - nie jest tajemnicą, że aktualna sytuacja w Stoczni Gdańsk, kolebce "Solidarności", jest bardzo zła.
02.09.2013

Brittany Ferries zawiesiło wykonywane operacje!

Brittany Ferries podjęło bezprecedensowy krok, zawieszając wykonywane operacje po ostatnich protestach marynarzy. Jak informowaliśmy ostatnio, strajki miały związek z działaniami restrukturyzacyjnymi operatora.
25.09.2012

Portugalia: znów strajki w portach, na lotniskach i kolei

W czterech portugalskich portach od wczesnych godzin porannych ponownie strajkują dokerzy. W piątek protest rozpoczęli też pracownicy personelu technicznego lotnisk oraz załoga spółek kolejowych.
20.08.2012

Żegluga śródlądowa na Słowacji - społeczeństwo jest za, a nawet przeciw

O tym, jak trudno jest w Polsce zrealizować jakikolwiek projekt żeglugowy, wie chyba każdy, kto interesuje się żeglugą. Politycy nie widzą potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej, dziennikarze olewają ten temat, a społeczeństwo uważa żeglowne rzeki za przeżytek i fanaberię (nie mówiąc już o pseudoekologach i innych grupach protestu). A jak pod tym względem jest u naszych południowych sąsiadów?
18.02.2011

Nowe dwupoziomowe stanowisko ro-ro przy Nabrzeżu Rumuńskim

Ani wyjątkowo długa zima 2009/2010, ani strajki dokerów w Finlandii nie zagroziły planowemu zakończeniu prac przy budowie górnej rampy stanowiska ro-ro przy Nabrzeżu Rumuńskim gdyńskiego portu. 1 grudnia 2010 roku nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi symbolizujące oddanie do użytkowania nowego dwupoziomowego stanowiska ro-ro w Porcie Gdynia. Stanowisko to jest elementem dużego przedsięwzięcia inwestycyjnego Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. pn. „Rozbudowa infrastruktury portowej do obsługi statków ro-ro z dostępem drogow
01.12.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.