• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Personel floty pomocniczej Royal Navy zagłosował za strajkiem

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Personel floty pomocniczej Royal Navy zagłosował za strajkiem

Partnerzy portalu

Fot. Royal Navy

Personel Royal Fleet Auxiliary (RFA), czyli floty pomocniczej Royal Navy, brytyjskiej marynarki wojennej, przegłosował przeprowadzenie pierwszego w jej historii strajku w związku z niesatysfakcjonującą propozycją podwyżek płac.

Jak zwraca uwagę stacja Sky News, strajk, jeżeli dojdzie do skutku, wpłynie na zdolność marynarki wojennej do prowadzenia operacji zagranicznych. To właśnie statek RFA - RFA Lyme Bay - dostarczył ostatnio do Egiptu setki palet z pomocą humanitarną i środkami medycznymi, które stamtąd miały zostać przetransportowane do Strefy Gazy.

Nautilus International, związek zawodowy personelu RFA, przekazał w piątek wieczorem, że w głosowaniu w sprawie strajku wzięło udział 60 proc. jego członków, z czego 77 proc. opowiedziało się za taką formą protestu. Związek podkreślił, że zaproponowana podwyżka płac o 4,5 proc. jest znacznie poniżej poziomu inflacji, a od 2010 r. realne płace personelu RFA zmniejszyły się o 30 proc.

"Wynik tego głosowania wyraźnie wskazuje na siłę frustracji wśród naszych członków w RFA, którzy czują się przepracowani, niedostatecznie opłacani i niedoceniani. RFA ma kluczowe znaczenie dla potencjału morskiego Wielkiej Brytanii" - powiedział dyrektor Nautilus, Martyn Gray. Dodał, że liczy na pilne rozmowy z kierownictwem RFA oraz ministerstwa obrony, które pozwoliłyby na uniknięcie strajku w obecnym czasie znaczącej niestabilności geopolitycznej.

RFA zapewnia logistyczne wsparcie dla okrętów Royal Navy, np. dostarczając paliwo i zaopatrzenie, czy transportując sprzęt. Jej personel tworzy ok. 1750 marynarzy i oficerów, którzy nie są członkami sił zbrojnych, lecz mają status cywilnych pracowników ministerstwa obrony. To oznacza, że mogą oni - w odróżnieniu od członków sił zbrojnych - strajkować.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

bjn/ adj/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.