• <
gryfia_70lat

Kolejne strajki w Europie – opóźnienia dostaw transatlantyckich

gm

28.06.2022 11:08 Źródło: project44
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Kolejne strajki w Europie – opóźnienia dostaw transatlantyckich

Partnerzy portalu

Kolejne strajki w Europie – opóźnienia dostaw transatlantyckich - GospodarkaMorska.pl
Fot. project44

Pracownicy portowi w Hamburgu rozpoczęli niedawno pierwszy strajk od ponad 30 lat. Jednodniowy strajk odbył się też 20 czerwca w porcie Antwerpia-Brugia. Do największego strajku od 1989 roku doszło również w kolejach brytyjskich – rozpoczęty 21 czerwca protest kolejarzy powoduje znaczne utrudnienia w ruchu. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy porty po obu stronach Atlantyku obciążone są niespotykanym wcześniej poziomem zatłoczenia.

Dokerzy w porcie Antwerpia-Brugia poszli za przykładem pracowników z Hamburga, strajkując o wyższe płace, rozpoczęcie dialogu społecznego i większe inwestycje publiczne. Antwerpia-Brugia jest drugim co do wielkości portem w Europie pod względem wielkości przeładunków i największym odnośnie do eksportu. Podobny jednodniowy strajk w maju tymczasowo sparaliżował działalność portu. Obecnie wzrasta zatłoczenie w terminalach – według operatora barek Contargo czas oczekiwania w Antwerpii wzrósł z 33 godzin pod koniec maja do 46 godzin 9 czerwca.

Jak wskazują dane project44, nie wydaje się, aby strajk w porcie Antwerpia-Brugia miał znaczący wpływ na wolumen statków i czasy postoju. Jednak opóźnienia przesyłek z Europy do USA, choć zmniejszyły się o około 38% z najwyższych wartości odnotowanych w styczniu (5 dni) do 3,1 dnia w maju, to nadal są niezwykle wysokie jak na ten sezon.  

„Terminowość dostaw na trasach transatlantyckich jest na rekordowo niskim poziomie – i w tym roku nie spodziewamy się znaczącej poprawy” – prognozuje Josh Brazil, VP Supply Chain Insights w project44.


Project44 jest dostawcą zaawansowanej platformy widoczności dla załadowców i dostawców usług logistycznych. Project44 łączy, automatyzuje i zapewnia wgląd w kluczowe procesy transportowe w celu przyspieszenia analizy i skrócenia czasu potrzebnego na przekształcenie tych informacji w działania. Połączony z tysiącami przewoźników na całym świecie i mający kompleksowy zasięg dla wszystkich urządzeń GPS i telematycznych dostępnych na rynku, project44 obsługuje wszystkie typy transportu i wysyłki, w tym przesyłki lotnicze, paczki, transport na ostatnim etapie dostawy, ładunki FTL i LTL, ciężarówki, kolej, transporty intermodalne i oceaniczne. W 2021 r. project44 został uznany za lidera wśród dostawców usług zapewniających widoczność transportu w czasie rzeczywistym w raporcie Magic Quadrant firmy Gartner. Firma jest też nr 1 na liście FreightTech 25. 

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.