• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Sala BHP Stoczni Gdańskiej została oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego

pc

03.09.2019 17:43 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Sala BHP Stoczni Gdańskiej została oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego

Partnerzy portalu

Sala BHP Stoczni Gdańskiej została oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego - GospodarkaMorska.pl

Sala BHP Stoczni Gdańskiej, w której 31 sierpnia podpisano Porozumienia Sierpniowe, stała się częścią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Do tej pory historycznym obiektem zarządzała Fundacja Promocji Solidarności, powołana przez NSZZ "Solidarność".

Rzeczniczka prasowa Narodowego Muzeum Morskiego Aleksandra Pielechaty poinformowała we wtorek, że decyzja o tym, że Sala BHP Stoczni Gdańskiej stanie się ósmym oddziałem NMM została podjęta przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyrektor NMM Robert Domżał wyjaśnił, że decyzja o przekazaniu Sali BHP Stoczni Gdańskiej jest "konsekwencją wieloletniej współpracy" między NSZZ "Solidarność", reprezentowanym przez Fundację Promocji Solidarności – dotychczasowego opiekuna obiektu, a Narodowym Muzeum Morskim.

"Nasza instytucja zawsze będzie współpracować z podmiotami, dla których ważne jest zachowanie materialnej i niematerialnej spuścizny po działaniach prowadzonych na terenie Stoczni Gdańskiej, a tego rodzaju dziedzictwem, a jednocześnie miejscem o szczególnym znaczeniu jest Sala BHP" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor NMM.

Zapewnił, że w nowym oddziale NMM w dalszym ciągu będzie prowadzona działalność wystawiennicza, naukowa i muzealna.

"Będą odbywały się tu spotkania solidarnościowych stowarzyszeń kombatanckich, pokazy grup rekonstrukcyjnych. Będą też organizowane uroczystości upamiętniające ważne wydarzenia, jak podpisanie Porozumień Sierpniowych w 1980 roku, czy rocznica wprowadzenia stanu wojennego - 13 grudnia 1981 roku" - zapewnił Domżal.

Podkreślił, że NMM zależy nam przede wszystkim na "kontynuacji tradycji".

"Chcemy, żeby ta ważna dla historii Gdańska przestrzeń nadal funkcjonowała jako miejsce debat i pamięci o wydarzeniach, do których doszło w sierpniu 1980 roku, a także później już po podpisaniu porozumień kończących strajki. Sala BPH to także jeden z najważniejszych materialnych symboli przypominających ponad 170 letnią tradycję przemysłu stoczniowego funkcjonującego na terenie miasta" - zaznaczył Domżal.

Wstęp do Sali BHP Stoczni Gdańskiej nadal będzie bezpłatny.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.