• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Ministerstwo kultury gotowe do podpisania listu intencyjnego ws. Ośrodka Stocznia w Szczecinie

pc

30.08.2019 16:36 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Ministerstwo kultury gotowe do podpisania listu intencyjnego ws. Ośrodka Stocznia w Szczecinie
Ministerstwo kultury gotowe do podpisania listu intencyjnego ws. Ośrodka Stocznia w Szczecinie - GospodarkaMorska.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadeklarowało, że jest gotowe do podpisania listu intencyjnego lub umowy ws. utworzenia Ośrodka Stocznia - Wolność i Solidarność w Szczecinie. Zdaniem przedstawicieli miasta, będzie to kolejny list intencyjny w tej sprawie.

Istotną częścią planowanego Ośrodka jest stoczniowa stołówka. To tam 30 sierpnia 1980 r. przedstawiciele protestujących robotników oraz strona rządowa podpisali Porozumienia Szczecińskie, kończące rozpoczęte 18 sierpnia tamtego roku strajki na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem.

Ministerstwo kultury poinformowało, że jest gotowe do podpisania listu intencyjnego lub umowy w sprawie utworzenia i współprowadzenia Ośrodka Stocznia – Wolność i Solidarność w Szczecinie - informację podały w piątek służby prasowe ministerstwa. Ich zdaniem, ministerstwo od wielu miesięcy deklaruje zainteresowanie udziałem w przywróceniu pamięci o roli Stoczni Szczecińskiej i jej historycznej świetlicy.

Według resortu, minister wielokrotnie zwracał się do władz Szczecina o przygotowanie projektu Ośrodka, w tym kosztorysu jego modernizacji oraz proponowanego programu instytucji. Według ostatniego kosztorysu, przedstawionego w lipcu 2019 r. przez prezydenta Szczecina, obecny koszt projektu wynosi ok. 80 mln zł. Jak podało ministerstwo, z uwagi na zakres prowadzonych inwestycji muzealnych ministerstwo może podjąć się współfinansowania tego przedsięwzięcia od 2021 r. Rok 2020 mógłby być poświęcony na prace projektowe z zaangażowaniem ministerstwa.

Minister kultury zaproponował, aby jednym z elementów przyszłorocznych obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych stało się podpisanie listu intencyjnego lub umowy w sprawie Ośrodka pomiędzy ministrem a miastem Szczecin, tak aby w 2021 r. można było rozpocząć realizację inwestycji - napisano w komunikacie ministerstwa kultury.

Od deklaracji ministra kultury o utworzeniu instytucji upamiętniającej szczeciński protest i "Solidarność" minęły dwa lata - poinformowały służby prasowe szczecińskiego magistratu. Z ich informacji wynika, że w 2018 r. prezydent miasta podpisał zaproponowany przez ministerstwo kultury list intencyjny. Po kilku miesiącach monitowania ze strony miasta w br. ministerstwo zaproponowało podpisanie kolejnego Listu intencyjnego, nie wyjaśniając, co stało się z poprzednim - podał magistrat.

Miasto Szczecin, które od lat stara się doprowadzić do wspólnej z instytucjami rządowymi realizacji tego projektu wbrew deklaracjom i obietnicom zostało z projektem samo - czytamy w informacji przygotowanych przez służby miejskie.

Z informacji służb prasowych wynika, że historia uzgodnień z udziałem miasta, Instytutu Pamięci Narodowej i "Solidarności" zaczyna się w styczniu 2014 r., kiedy podpisany zostaje list intencyjny w sprawie świetlicy dawnej Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie. Miasto przygotowało transakcję przejęcia obiektu od strony rządowej. Przeprowadziło także remonty, których celem było zabezpieczenie budynku przed degradacją. Prowadziło także rozmowy na temat sposobu zagospodarowania świetlicy.

Jak podaje miasto, jesienią 2017 r. władze miasta rozpoczęły korespondencję z ministerstwem kultury. Już wtedy miasto dysponowało opracowaną na własny koszt inwentaryzacją budowlaną, a także programem funkcjonalno-użytkowym i projektem koncepcyjnym zagospodarowania obiektu.

W maju 2018 r. prezydent Szczecina zaakceptował przygotowaną przez ministerstwo kultury treść listu intencyjnego ws. współpracy na rzecz utworzenia wspólnej instytucji kultury - podał magistrat. Jednocześnie miasto poprosiło o wskazanie formuły nadania listowi oficjalnego charakteru w możliwie nieodległym terminie. Ze względu na brak odpowiedzi z ministerstwa zastępca prezydenta Szczecina napisał w grudniu 2018 r. do ministerstwa zapytanie o powody zwłoki w udzieleniu odpowiedzi.

Jak relacjonuje magistrat, w czerwcu 2019 r. ministerstwo wystosowało do miasta pismo, w którym poinformowało, iż podtrzymuje wolę kontynuowania rozmów na temat utworzenia instytucji Ośrodek Stocznia – Wolność i Solidarność. Zdaniem ministerstwa, ponownego przeanalizowania wymagałby jednak kosztorys prac remontowych i modernizacyjnych obiektu, a także program działalności merytorycznej. Według magistratu, kwestia listu losów intencyjnego z maja 2018 r. została pominięta.

Po rozmowach z przedstawicielami IPN w Szczecinie i "Solidarności" 25 lipca br. zastępca prezydenta poinformował ministra kultury, że opisany w przygotowanym przez miasto programie funkcjonalno-użytkowym oraz w projekcie koncepcyjnym sposób zagospodarowania obiektu nie uległ istotnej dezaktualizacji. Miasto wskazało, że kluczową sprawą jest to, na jakie będzie zaangażowanie budżetu państwa w kosztach remontu, modernizacji i adaptacji obiektu na potrzeby planowanej instytucji. Jednocześnie Szczecin zaproponował, żeby rozpoczęcie wspólnego projektu zbiegało się z przypadającą na przyszły rok 40. rocznicą podpisania w Szczecinie Porozumień Sierpniowych.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.