• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Spacer historyczny po Stoczni Szczecińskiej

21.08.2015 05:01 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Spacer historyczny po Stoczni Szczecińskiej

Partnerzy portalu

Spacer historyczny po Stoczni Szczecińskiej - GospodarkaMorska.pl

W związku z nadchodzącą 35. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych szczeciński oddział IPN przygotował szereg ciekawych propozycji dla szczecinian i wszystkich zainteresowanych. Pierwszą z nich są spacery historyczne po Stoczni Szczecińskiej, która w 1980 r. była strajkowym centrum miasta.

27 sierpnia, o godz. 18:00, w studiu S-1 Radia Szczecin odbędzie się promocja książki Mój Sierpień \'80. Pomorze Zachodnie na drodze do wolności, pod redakcją Magdaleny Dźwigał, Artura Kubaja i Michała Siedziako, połączona z koncertem (wstęp wolny). Wspomniane wydawnictwo zawiera symboliczne trzydzieści pięć wspomnień (na 35. rocznicę) ludzi reprezentujących różne nurty „Solidarności”. Podczas koncertu wystąpią: Olga Adamska, Julia i Maria Kępisty, Jolanta Szczepaniak, Olek Różanek, Krzysztof Niewirowski, Maciej Kazuba i Krzysztof Baranowski. Współorganizatorami wydarzenia są: Radio Szczecin oraz Centrum Dialogu Przełomy – Muzeum Narodowe w Szczecinie, partnerami: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Telewizja Polska Oddział w Szczecinie.

Kulminacyjnym dniem obchodów będzie 30 sierpnia. O godzinie 10:30 tego dnia pod bramą główną Stoczni Szczecińskiej uczestnictwo w uroczystościach zapowiedział Prezydent RP Andrzej Duda. Na godz. 17:00 IPN zaprasza do Galerii Otwartej Szczecin (dawna Aleja Kwiatowa) na otwarcie wystawy „Stocznia Szczecińska. Historia nie tylko polityczna”. Ekspozycja składać się będzie z czterech modułów tematycznych, poświęconych zagadnieniom gospodarczym, społecznym, politycznym (związanych z oddziaływaniem władz komunistycznych) oraz opozycyjnym. Autorom udało się dotrzeć do mało znanych materiałów oraz zdjęć prezentujących m.in. pionierski okres funkcjonowania stoczni za kadencji dyrektora Jerzego Jendzy (1950–1962), pierwsze strajki w zakładzie czy błyskotliwą karierę stoczniowego zespołu jazz-rockowego Stowarsi. Wystawa prezentowana będzie przy wykorzystaniu oryginalnego systemu ekspozycyjnego, swoją konstrukcją przypominającego sekcję kadłubową statku.

„3 x Wolność” to z kolei tytuł współorganizowanego przez Instytut 30 sierpnia o godz. 19:00 koncertu w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (wstęp biletowany). W programie utwory Jana A. P. Kaczmarka, Włodka Pawlika oraz Janusza Stalmierskiego.

 Dodajmy, że najbliższe spacery historyczne odbędą się 26 i 28 sierpnia, start o godz. 10:00. Obowiązują zapisy: drogą mailową, na adres: mateusz.lipko@ipn.gov.pl lub telefonicznie, pod numerem 91 3 129 429.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.