• <
gryfia_70lat

Statek Lidla zakończył pierwszy rejs

gm

26.08.2022 12:56

Partnerzy portalu

Statek Lidla zakończył pierwszy rejs - GospodarkaMorska.pl
Fot. KielCalling / VesselFinder.com

Zdenerwowane niekończącymi się problemami z łańcuchami dostaw władze sieci marketów Lidl w zeszłym roku – jak wiele innych firm handlowych – postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i zapewnić sobie permanentne miejsce na pokładzie statku poprzez... czarter statku. Wiking, pierwsza z wyczarterowanych przez Niemców jednostek, zakończyła właśnie pierwszy rejs.

Wiking to kontenerowiec o pojemności 4 957 TEU, którego operatorem jest Tailwind Shipping. Statek pływa pod banderą Niemiec, mierzy 255 metrów długości i został wybudowany w 2016 roku. Jednostka ostatnio wykonała swój pierwszy kurs pod nowym właścicielem i przepłynęła z ładunkiem z Chin do Rotterdamu. Następnie statek popłynął do Antwerpii, by zabrać puste kontenery Hapag-Lloyd z powrotem do Chin.

Statkiem zarządza firma Tailwind Shipping, będąca częścią koncernu Lidl, który z kolei należy do grupy Schwarz Group. Tailwind wyczarterował już dwa statki, oba na rok – Wikinga oraz siostrzaną Jadranę, a także zakupił za 110 milionów dolarów kontenerowiec Talassa o pojemności 5 527. Według analityków Alphaliner do floty niemieckiego przewoźnika ma dołączyć także mniejszy statek Northern Volition o pojemności 2 751 TEU, który póki co wyczarterowany jest dla Wan Hai. Broker podaje, że Tailwind płaci około 50 tys. dolarów dziennie za roczne czartery i prawdopodobnie będzie zainteresowany przedłużeniem umów.

Wszystko jednak zależy od stawek frachtów, które mogą spaść przy niższym popycie, a także dostępności miejsc na statkach. Z drugiej strony porty, a co za tym idzie linie kontenerowe, w dalszym ciągu walczą z kongestiami. Jeśli dodać do tego strajki dokerów m.in. w Hamburgu, Liverpoolu i Felixstowe, okaże się, że średni czas podróży w obie strony dla kontenerowca na trasie z Azji do Europy Północnej wynosi już około 100 dni. Może to sprawić, że nawet pomimo niższych stawek i dostępności przestrzeni utrzymywanie własnego serwisu, który zapewni około 70-dniowy termin przeprawy w obie strony, będzie uzasadnione ekonomicznie – Lidl mógłby dzięki temu dostarczać towary na półki w Europie szybciej niż konkurencja.

Partnerzy portalu

waltoria_390x100_2022
port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.