• <
nauta_2024

Najsłynniejszy pomnik w Belgii w przebraniu stoczniowca dla uczczenia Porozumień Sierpniowych

31.08.2020 11:40 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Najsłynniejszy pomnik w Belgii w przebraniu stoczniowca dla uczczenia Porozumień Sierpniowych

Partnerzy portalu

Najsłynniejszy pomnik w Belgii w przebraniu stoczniowca dla uczczenia Porozumień Sierpniowych - GospodarkaMorska.pl
fot. Justyna Gajko/Instytut Polski w Brukseli

Najsłynniejszy pomnik w Belgii, figurka Manneken Pis, przedstawiająca siusiającego chłopca, została dzisiaj przebrana w strój stoczniowca oraz szarfę z napisem "Solidarność". Lokalne władze uczciły w ten sposób 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

To nie pierwsze przebranie figurki, które odwołuje się do bieżących, czy historycznych wydarzeń. Chłopiec stojący nieopodal głównego placu Brukseli, historycznej starówki Grande Place, przywdziany został np. w brytyjskie barwy w dniu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE; na początku pandemii nosił z kolei maseczkę. W okresie świąt siusiający chłopiec często "przywdziewa" strój Świętego Mikołaja.

Z kolei w związku z obchodami 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych Instytut Polski w Brukseli we współpracy z Biurem Regionalnym Województwa Pomorskiego zrealizował "Słownik Solidarności" – cykl filmów wideo, będących współczesną interpretacją idei i wartości fundamentalnych dla ruchu "Solidarność".

Projekt zainaugurował Adrian "Lipskee" Lipiński, związany z Gdańskiem, tancerz, aktywista, który w swojej pracy wykorzystuje taniec i ruch jako metodę zaangażowania społecznego. Do "Słownika Solidarności" Lipiński wprowadza trzy pojęcia: protest, nadzieja i wolność. Jego performance łączy poetykę tańca ulicznego z pamięcią krajobrazu miejskiego. Artysta występuje w miejscach symbolicznych, takich jak Sala BHP i tereny Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, które wpisane są w historię polskich ruchów opozycyjnych lat 80.

"Poprzez ruch, Lipiński aktywizuje idee protestu, nadziei i wolności, oferując w ten sposób niewerbalne odczytanie podstawowych wartości społeczeństwa demokratycznego, wyrażonych poprzez lokalne i indywidualne historie" - opisuje Instytut Polski.

Filmy nawiązujące do najważniejszych wydarzeń roku 1980 w Polsce, są publikowane na platformach Instytutu Polskiego i instytucji partnerskich, od 14 sierpnia i będą się ukazywać do 17 września.

Ostatniego dnia sierpnia 40 lat temu o godz. 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski; delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury; przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP. Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.


Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.