• <

Gigantyczny statek Pioneering Spirit zlikwidował kolejną platformę Brent dla Shell [foto]

sons/offshore-energy

22.06.2020 13:55 Źródło: -inne-
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Gigantyczny statek Pioneering Spirit zlikwidował kolejną platformę Brent dla Shell [foto]

Partnerzy portalu

Gigantyczny statek Pioneering Spirit zlikwidował kolejną platformę Brent dla Shell [foto] - GospodarkaMorska.pl

Pioneering Spirit, statek do przewozu ciężkich ładunków Allseas, przeprowadził pierwszą tego lata operację wycofania z eksploatacji na platformie Brent Alpha firmy Shell z Morza Północnego.

Kilka lat planowania i 15 miesięcy przygotowań na morzu, obejmujących m.in. obcięcie sześciu nóg płaszcza stalowego, zakończyło się 9-sekundowym „szybkim podniesieniem” 17 000- tonowej górnej części platformy. Do operacji doszło wieczorem 21 czerwca 2020 r. - poinformował w poniedziałek Allseas.

Pioneering Spirit dostarczy teraz 44-letnią konstrukcję do stoczni Able UK Limited Teesside w północno-wschodniej Anglii w celu jej demontażu i recyklingu.

Brent Alpha to trzecia z czterech platform, po Delta (2017) i Bravo (2019), które mają zostać wycofane z eksploatacji i usunięte z pola naftowego i gazowego Brent.

Do wszystkich czterech zadań Shell wybrał statek Pioneering Spirit.

Wydobywanie surowców jest kontynuowane za pośrednictwem Brent Charlie, a Pioneering Spirit ma rezerwę na usunięcie 34 000-ton górnego pokładu platformy, kiedy ta ostatecznie zaprzestanie produkcji.

Położona w odległości 186 km od północno-wschodniego wybrzeża Szetlandów, Brent Alpha składała się z górnej konstrukcji, wsparte na stalowym, sześcionożnym płaszczu, usytuowanym na 140 m wody.

Podobnie jak Delta i Bravo, górne części Alphy obejmują wiele pokładów z pokojami mieszkalnymi oraz pomieszczeniami przeznaczonymi do wytwarzaniem energii, zawierających m.in. systemy procesowe, wiertnicę i inne urządzenia platformy.

Według Allseas, usunięcie Brent Alpha jest pierwszym offshorowym podnośnikiem, wykorzystującym specjalnie opracowane „podkowy”: narzędzia łączące, które zaciskają się wokół wstępnie zainstalowanych punktów podnoszenia, zwanych wspornikami łożyskowymi, zamontowanych w górnych częściach nóg płaszcza stalowego.

Projekt likwidacji Brent Alpha obejmuje inżynierię, przygotowanie, usunięcie i utylizację konstrukcji o wysokości 94 m i szerokości 52 m.

Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich zadań Brent, Pioneering Spirit przetransportuje części Alpha do pobliskiego wybrzeża Hartlepool, gdzie zostaną one przeniesione na barkę towarową Allseas Iron Lady, na ostatni już etap podróży, czyli holowanie w górę kanału Seaton i załadunek na nabrzeże w Able UK.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.