• <
escort_980x120_gif_2020

Telekonferencja Tomasza Chamery ze stowarzyszeniami klas regatowych

Strona główna Jachty, żeglarstwo Telekonferencja Tomasza Chamery ze stowarzyszeniami klas regatowych
Telekonferencja Tomasza Chamery ze stowarzyszeniami klas regatowych - GospodarkaMorska.pl

ew/pya.org.pl

15.04.2020 Źródło: własne

Organizacja regat w dobie koronawirusa, rozwój e-sailingu, treningi w czasie kwarantanny, projekt licencji amatorskiej – to tylko niektóre z tematów podjętych podczas przeprowadzonej z inicjatywy prezesa PZŻ Tomasza Chamery telekonferencji z przedstawicielami stowarzyszeń klas regatowych. Wcześniej, taką telekonferencję odbyli także przedstawiciele Okręgowych Związków Żeglarskich.

Tomasz Chamera poinformował, że w związku z obostrzeniami nałożonymi przez ministra zdrowia i wytycznymi minister sportu obowiązuje zakaz organizacji regat. W wyniku tego zakazu zarząd PZŻ podjął decyzję o wstrzymaniu wydawania licencji na regaty. Dotyczy to także egzaminów na stopnie żeglarskie i instruktorskie. Ograniczenia w poruszaniu się zostały przedłużone do 19 kwietnia. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem dojazdu do pracy, wolontariatu na rzecz walki z COVID-19, czy załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Gdy rząd zniesie obecne obostrzenia, PZŻ wznowi wydawanie licencji.

Zakaz obowiązuje na razie do 19 kwietnia. Jak dotąd nie zostały podjęte decyzje o odwołaniu lub przenoszeniu regat zaplanowanych w Polsce w maju, niemniej Tomasz Chamera podkreślił, że takie decyzje są bardzo prawdopodobne. Polski Związek Żeglarski monitoruje sytuację epidemiologiczną, współpracuje z ministerstwem sportu, jest też w kontakcie z różnymi instytucjami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe i na bieżąco reaguje na wszelkie zalecenia, rozporządzenia i decyzje administracyjne.

Podobnie ma się sytuacja z regatami rangi mistrzostw międzynarodowych zaplanowanych w ramach Gdynia Sailing Days. Termin 4-19 lipca na chwilę obecną pozostaje aktualny, festiwal możezostaćjednak przesunięty w przypadku, gdyby sytuacja epidemiologiczna nie została opanowana.

- Po rozmowach z władzami miasta Gdyni podtrzymujemy wolę realizacji imprezy w tym roku. Jednym z potencjalnych scenariuszy jest przeniesienie zawodów na przełom sierpnia i września. Jesteśmy w kontakcie z międzynarodowymi i polskimi stowarzyszeniami klas Finn, 470 i Micro, które w Gdyni mają rozegrać regaty rangi mistrzostw świata i Europy – mówił Tomasz Chamera.

Niestety treningi na wodzie, nawet pojedynczych załóg są zabronione. Wychodząc naprzeciw naszym sugestiom Ministerstwo Sportu podejmuje próby odblokowania Centralnych Ośrodków Sportowych dla zawodników najwyższego szczebla kadr sportowych.

- Przedstawiliśmy listę zawodników i trenerów kadry narodowej zainteresowanych udziałem w takich zgrupowaniach, które oczywiście będą musiały odbywać się w warunkach specjalnych obostrzeń i dość restrykcyjnych przepisów. Czekamy na dalsze decyzje. Możliwe, że z czasem uda się doprowadzić do ogólnego rozluźnienia obostrzeń dotyczących aktywności sportowej na akwenach i w ośrodkach żeglarskich – mówi Tomasz Chamera.

Jak poinformował prezes PZŻ, za wcześnie jeszcze na konkretne decyzje odnośnie zmian w systemie kwalifikacji do igrzysk olimpijskich, które zostały przeniesione na 2021 rok, chociaż wstępne założenia zostały już wypracowane przez Komisję Sportu i dyrektora sportowego Dominika Życkiego. PZŻ jest w bieżącym kontakcie z World Sailing, monitorując decyzje MKOl, a kluczowe dla podjęcia decyzji jest poznanie oficjalnych wytycznych tych instytucji oraz nowego kalendarza regat.

Tomasz Chamera apelował do stowarzyszeń o aktywność celem zaprezentowania żeglarzom różnych pomysłów i planów działań w obecnej sytuacji. Podkreślał niezwykłą wagę faktu, jak w sposób najbardziej efektywny wykorzystać czas kwarantanny. Treningi w domu, w prywatnym ogródku, szkolenia on-line, webinary, konsultacje on-line ze specjalistami – wszystko to może być dobrym pomysłem na efektywne zagospodarowanie czasu. Prezes Chamera zapewnił, że Polski Związek Żeglarski chętnie pomoże w udostępnieniu narzędzi, w kwestiach technicznych i merytorycznych. Osobami odpowiedzialnymi za powyższe z ramienia PZŻ są trenerzy Zbigniew Czubek (z.czubek@pya.org.pl) i Rafał Szukiel (rafszukiel@wp.pl). Do nich sugerujemy przekazywać uwagi i propozycje odnośnie tematyki szkoleń i wykładów dla żeglarzy w regionach. Polski Związek Żeglarski będzie starał się zorganizować tego typu szkolenia ze specjalistami w danych dziedzinach.

Podczas telekonferencji zwrócono także uwagę na rosnącą popularność i rolę e-sailingu. Wielu polskich żeglarzy bierze udział w wirtualnych regatach, trener Paweł Kowalski codziennie o godzinie 20:00 organizuje treningi na platformie www.virtualregatta.com, a w sobotę i niedzielę odbywają się regaty. Chętni do treningów i startów mogą podać imię i nazwisko na numer: 664 440 168 przez aplikację WhatsApp. Jest tam specjalna grupa VR_, na której są wszelkie zawiadomienia. PZŻ w porozumieniu z World Sailing podjął też działania nad projektem rozegrania wirtualnych mistrzostw Polski.

Uczestnicy telekonferencji pytali też o projekt licencji amatorskich, których wprowadzenie jakiś czas temu ogłosił PZŻ. Prace nad tym trwają, niemniej – jak poinformował Jarosław Bazylko, wiceprezes PZŻ ds. Śródlądowych – aktualnie są one wstrzymane z uwagi na konieczność przekierowania mocy przerobowych na sprawy związane z kryzysową sytuacją epidemiologiczną.

- Projekt Licencji Amatorskich na pewno będzie kontynuowany. Na razie nie możemy żeglować i startować, więc proponujemy wstrzymać się z formalnościami, zwłaszcza że samo pozyskiwanie licencji będzie szybkie i proste, będzie odbywać się przez internet i nie będzie konieczności czekania na licencję – mówi Jarosław Bazylko.

Przedstawiciele PZŻ poinformowali też o postępujących ułatwieniach w obsłudze bieżących spraw swoich członków zmierzających do jak najszerszej obsługi on-line. Do dyspozycji jest między innymi system ebiuro.pya.org.pl oraz system do rejestracji zawodników do regat events.pya.org.pl. Oba systemy funkcjonują i są na bieżąco dopracowywane na podstawie uwag zgłaszanych przez użytkowników.

Tomasz Chamera zapewnił również przedstawicieli stowarzyszeń klas regatowych, że w sytuacji, kiedy wiele klubów i organizacji żeglarskich znalazło się w złej sytuacji finansowej, prowadzone są konsultacje zmierzające do przyjęcia rozwiązań redukujących koszty członków PZŻ. Taką samą informację prezes PZŻ wcześniej przekazał przedstawicielom Okręgowych Związków Żeglarskich. Relacja ze szczegółami tej telekonferencji znajduje się w poniższym linku.

https://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/news/razem-mozemy-wiecej---telekonferencja-z-przedstawicielami-ozz

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.