• <
smartre_2023

Vår Energi dokonuje "odkrycia roku" na Morzu Barentsa

rk

23.12.2022 10:34 Źródło: Vår Energi
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Vår Energi dokonuje "odkrycia roku" na Morzu Barentsa

Partnerzy portalu

Vår Energi dokonuje "odkrycia roku" na Morzu Barentsa - GospodarkaMorska.pl
Vår Energi

Norweska spółka naftowo-gazowa dokonała wyjątkowego odkrycia w obszarze złóż Goliat na Morzu Barentsa u wybrzeży Norwegii.

W trakcie obsługi odwiertu 7122/9-1 T2 Lupa spółka ogłosiła 23 grudnia odkrycie ogromnych złóż ropy i gazu. Wstępne szacunki to 57-132 mln baryłek wydobywalnego ekwiwalentu ropy naftowej, a także od 9 do nawet 23 mld m3 gazu. Głównym celem poszukiwawczym wykazanie węglowodorów w formacji Havert z okresu triasowego. Napotkano tam 55-metrową kolumnę gazu w piaskowcach o umiarkowanej lub dobrej jakości złoża, a w odwiercie nie napotkano kontaktu wody z gazem. Odwiert został wykonany przez Transocean Enabler i zostanie obecnie zatkany i pozostawiony. Urządzenia do prowadzenia prac badawczych zostaną przeniesione do odwiertu 7122/8-1S Countach i tam kontynuowane.  

- Odkrycie w odwiercie Lupa jeszcze bardziej wzmacnia nasze przyczółki na północy. Może posłużyć to jako kolejny krok do rozbudowania w przyszłości infrastruktury gazowej na Morzu Barentsa. Mamy długoterminową strategię prowadzonych odwiertów i będziemy nadal szukać nowych możliwości rozwoju w tej kwestii - powiedział specjalista od Poszukiwania i Produkcji w Vår Energi Rune Oldervoll.

Przeprowadzono szeroko zakrojone zbieranie danych, w tym pobieranie próbek, a odkrycie będzie teraz poddane dalszej ocenie pod kątem możliwości wydobycia. Według norweskiej spółki, Lupa znacznie podnosi sukces poszukiwawczy Vår Energi w 2022 roku. W sumie trzy z jej udanych odwiertów w tym roku zostały wykonane na Morzu Barentsa. 

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.