• <

Wynik wyszukiwania - "odwiert" - Wiadomości

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

Subsea7 z kontraktem w Zatoce Meksykańskiej

Firma Subsea7 ogłosiła 12 kwietnia zawarcie z Talos Energy znacznego kontraktu na inwestycję Sunspear na obszarze Green Canyon Block 78 w Zatoce Meksykańskiej.
12.04.2024

Indie – nowy rozgrywający na morskich szlakach ropy i produktów rafineryjnych

Indie złapały wiatr w rafineryjne żagle po wprowadzeniu sankcji na handel z Rosją i ograniczeniu importu rosyjskiej ropy przez państwa UE. Szczególnie dobry biznesowo był rok 2022. Również w 2023 r. nie było najgorzej. Jak wynika z danych opublikowanych przez firmę wywiadowczą Kpler, import ropy naftowej do Indii wzrósł w marcu 2024 r. do 5,2 mln baryłek dziennie.
01.04.2024

Orlen: większe niż szacowano wydobywalne zasoby złoża Adriana na Morzu Norweskim

Odwiert rozpoznawczy PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen wykonany na koncesji PL211 CS na Morzu Norweskim potwierdził, że w złożu Adriana znajdują się zasoby wydobywalne gazu ziemnego i kondensatu w ilości 28 do 43 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. To więcej niż szacowano - podał koncern.
29.02.2024

Część morska FSRU z nadanym rygorem natychmiastowej wykonalności

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał w środę postanowienie o nadaniu natychmiastowej wykonalności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy terminala FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku - poinformowała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ).
14.02.2024

Unijny rynek ropy naftowej. Port Gdańsk w czołówce importerów

Przez morskie terminale paliwowe przepompowano w 2023 około 2,16 mld t ropy naftowej, z czego morskie terminale Unii Europejskiej przeładowały ponad 470 mln t. Ten wynik przebiła gospodarka ChRl, która sprowadziła drogami morskimi 512 mln ton w okresie styczeń-grudzień ubr. – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. Port Gdańsk znalazł się w czołówce portów UE przeładowujących ropę naftową.
11.02.2024

Brazylijski realny local content. Rząd i Petrobas wpompują 6,5 mld BRL w rozwój sektora stoczniowego

Stocznie uratują państwowe kontrakty na PSV oraz OSV dla sektora O&G Offshore. Rząd Brazylii postanowił wesprzeć krajowy przemysł stoczniowy i przeznaczyć specjalny fundusz do przywrócenia aktywności stoczni produkcyjnych i remontowych. Na ten cel Merchant Marine Fund (MMF) otrzymał od rządu kwotę odpowiadającą 1,3 mld dolarów. Priorytetem będzie budowa statków OSV (Offshore Support Vessel) dla morskiego przemysłu wydobywczego.
09.02.2024

GAZ-SYSTEM wybrał dostawcę polskiego FSRU

30 stycznia 2024 r. Spółka dokonała wyboru najkorzystniejszej oferty na dostarczenie i obsługę jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), która ma pełnić funkcję terminalu regazyfikacyjnego LNG w Zatoce Gdańskiej. GAZ-SYSTEM będzie kontynuował rozmowy dotyczące warunków umowy czarterowej dla FSRU z firmą Mitsui O.S.K. Lines.
01.02.2024

Ropa pod kontrolą do 2025 r. Beneficjenci wojny na Morzu Czarnym i ataków na Morzu Czerwonym

Rok 2023 był kolejnym pozytywnym okresem dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen i ryzyka recesji gospodarczej. W okresie styczeń-grudzień 2023 r. światowe przeładunki ropy naftowej wzrosły o 5,3% r/r informuje Banchero Costa Research, powołując się na dane wynikające z obserwacji ruchu statków przez Refinitiv, z wyłączeniem całego handlu kabotażowego. Ten wzrostowy trend zanotowano również w Gdańsku i Gdyni, głównych paliwowych portach Polski.
31.01.2024

Nowy statek wiertniczy Stena Drilling

Stena Drilling, firma specjalizująca się w wierceniach w dnie morskim, odebrała nowy statek wiertniczy do operacji na głębokich wodach – Stena Evolution.
19.01.2024

Krok bliżej FSRU. Gaz-System zakończył morskie badania geotechniczne

Gaz-System poinformował, że zakończone zostały badania geotechniczne w ramach morskiej części projektu ulokowania na Zatoce Gdańskiej pływającego terminala LNG – FSRU.
16.01.2024

Biznes z ropy, gazu i wiatru. Equinor z zyskami w 2023 r. i perspektywami do 2027 r.

Equinor dzięki znakomitej dywersyfikacji produkcji wypracował w III kwartale 2023 r. zysk 8,02 mld USD. Po opodatkowaniu zostało 2,73 mld USD. Zysk operacyjny netto w II kwartale ubr. wyniósł 7,45 mld USD, a zysk netto 2,5 mld USD. W II kwartale zysk w wysokości 7,54 mld USD i 2,25 mld USD. Po opodatkowaniu zysk operacyjny netto wyniósł 7,05 mld USD, a zysk netto 1,83 mld USD. W 2022 r. do budżetu Norwegii spółki firmy wpłaciły 44,3 mld dolarów – poinformował w grudniu br. dyrektor finansowy Torgrim Reitan.
13.01.2024

Utrudnienia w dojeździe do Portu Gdańsk

Urząd Miasta Gdańska przekazał, że nocami ze środy na czwartek i z czwartku na piątek wystąpią utrudnienia na prowadzącej do Portu Gdańsk ul. Sucharskiego. Powodem prace związane z rozbudową układu drogowego w Porcie Północnym.
20.12.2023

Za mało czy w sam raz? USA redukują liczbę koncesji na wydobycie paliw kopalnych

Administracja Joe Bidena ogłosiła nowy, zredukowany program udzielania koncesji na wydobycie ropy i gazu w latach 2024-2029, który obejmuje zaledwie trzy aukcje w Zatoce Meksykańskiej. Ta decyzja stanowi strategiczny krok ku osiągnięciu celu 30 GW mocy z morskich farm wiatrowych do 2030 roku, jednocześnie wywołując kontrowersyjne reakcje zarówno wśród lobbystów przemysłu naftowego, jak i aktywistów ekologicznych.
19.12.2023

Orlen: nowe złoże gazu pozwoli na zwiększenie produkcji

Norweska spółka Orlenu PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi odkryła nowe złoże gazu w pobliżu eksploatowanego już pola Gina Krog - podał we wtorek koncern. Odkrycie jest szacowane na 0,8-2,6 mln m sześc. ekwiwalentu ropy.
07.11.2023

Globalny dostawca usług wiertniczych otwiera swoje biuro w Trójmieście

Norweski Archer, globalna firma zajmująca się dostarczaniem usług naftowych i wiertniczych, a także obsługą klientów z branży naftowej i gazowej, otwiera biuro inżynieryjne w Gdańsku. Zatrudnienie znajdzie 150 inżynierów, którzy będą uczestniczyć w rozwoju globalnych projektów firmy.
13.07.2023

Powstanie Zachodnia Obwodnica Szczecina z najdłuższym tunelem pod wodą. Skorzysta port w Policach

W przyszłym roku zostanie złożony wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina – poinformowała w poniedziałek GDDKiA. Obecnie wykonywana jest dokumentacja projektowa. Trasa będzie miała blisko 50 km długości, a w jej ciągu zaplanowano 5-km tunel pod Odrą.
04.07.2023

Okręt podwodny zakopany w parku?

Miejska legenda w niewielkim brytyjskim miasteczku głosi, że pod miejskim parkiem zakopany jest okręt podwodny. Dwóch naukowców uważa, że udało im się znaleźć potwierdzenie tej tezy.
04.07.2023

Grupa Orlen zagospodaruje kolejne złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Ok. 0,4 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie w szczytowym okresie produkcji zapewnią złoża Orn i Alve Nord na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, na których zagospodarowanie Grupa Orlen wraz z partnerami koncesyjnymi otrzymała zgodę - poinformował w środę Orlen.
28.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce zanieczyściło tyle wody pitnej, ile świat zużywa przez dwa dni

Ilość wody, która stała się nieprzydatna do użycia po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze, wystarczyłaby do "pojenia całego świata przez dwa dni", ocenił szef administracji ukraińskiego obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
13.06.2023

PGNiG Upstream Norway nabyła udziały w kolejnych złożach gazu

PGNiG Upstream Norway, spółka z Grupy Orlen, nabyła udziały w dwóch złożach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Transakcja wpisuje się w strategiczny cel koncernu, jakim jest wzrost poziomu własnego wydobycia gazu ziemnego, co przyczyni się do zwiększenia niezależności i bezpieczeństwa energetycznego Polski.
30.05.2023

Grupa Orlen: w złożu Ost Frigg może znajdować się dwa razy więcej ropy niż zakładano

W złożu Ost Frigg, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, może znajdować się dwa razy więcej ropy naftowej niż zakładano do tej pory – poinformował Orlen w piątek. Zasoby ropy w tym złożu przypadające na Orlen wynoszą 5-11 mln boe.
26.05.2023

Media: USA zbudują szpiegowski superokręt podwodny za 5,1 mld dolarów

Stany Zjednoczone zbudują szpiegowski superokręt podwodny za 5,1 mld dolarów, który będzie patrolował najgłębsze obszary oceanów i wysyłał drony oraz miniłodzie; to element rywalizacji o dno morskie, w którą zaangażowały się Chiny i Rosja - pisze we wtorek "USA Today", cytując ekspertów.
23.05.2023

Dno Morza Północnego zaśmiecają tysiące nieużywanych instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu

Tysiące instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym nie jest już używanych i zaśmiecają dno morskie, stanowiąc zagrożenie dla środowiska, informują media, które opublikowały w sobotę raport - „cmentarz Morza Północnego”.
20.05.2023

Ocean Winds rozpoczyna badania dna Bałtyku dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind w Polsce

Ocean Winds, międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona w 2020 roku jako spółka joint venture 50/50 EDP Renewables i ENGIE, rozpoczyna kolejny etap prac związanych z realizacją morskiej farmy wiatrowej BC-Wind w Polsce. Geofizyczne i geotechniczne badania dna Bałtyku rozpoczną się na początku kwietnia, a ich ukończenie planowane jest w III kwartale tego roku. Badania zostaną zrealizowane przez brytyjską firmę Gardline Limited.
17.04.2023

Unikalny system wiertniczy na statku Lotos Petrobaltic – zobacz z bliska

Lotos Petrobaltic ma nowe możliwości. Należący do firmy statek Sylur został wyposażony w supernowoczesną wiertnię, która poszerza perspektywy wykorzystania jednostki i zwiększa wachlarz operacji, w jakie spółka może się angażować.
03.04.2023

Francja: Minister Sił Zbrojnych zapowiedział budowę nowego lotniskowca atomowego

Minister Sił Zbrojnych Francji Sebastien Lecornu zapowiedział w wywiadzie dla dziennika „Le Parisien” w niedzielę budowę nowego francuskiego lotniskowca atomowego na przełomie 2025 i 2026 r. W tym celu już zaplanowano na 2024 rok 5 mld euro, poinformował minister, mówiąc o planach ustawy dotyczącej wydatków na zbrojenia w latach 2024-30, które wyniosą 413 mld euro. Projekt ustawy zostanie przedstawiony Radzie Ministrów we wtorek.
03.04.2023

Equinor i Polenergia zakończyły badania dna morskiego dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

Przez blisko 8 miesięcy 10 specjalistycznych statków badawczych i setki specjalistów badało dno Bałtyku, gdzie planowana jest instalacja farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Zakończone prace geotechniczne i geofizyczne to kolejny kamień milowy w realizacji inwestycji Equinor i Polenergii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2023

Statek należący do Lotos Petrobaltic z pierwszym w Polsce systemem wiertniczym

Sylur, statek spółki Lotos Petrobaltic, został właśnie pierwszą polską jednostką posiadającą system wiertniczy, który umożliwia prowadzenie badań geologiczno-inżynierskich do 120 metrów.
21.02.2023

Shell grozi Greenpeace pozwami za bezprawne wejście na transportowiec

W zeszły wtorek czterech aktywistów Greenpeace weszło na pokład statku Boskalis White Marlin, który transportuje FPSO Penguins na Morze Północne. Teraz Greenpeace podał, że Shell, właściciel FPSO, grozi aktywistom krokami prawnymi.
10.02.2023

TotalEnergies i ENI przekazały udziały Qatar Energies

Francuskie TotalEnergies i pochodząca z Włoch ENI przekazały wczoraj, że zakończyły przekazywanie udziałów w polu wydobywczym katarskiej energetycznej spółce QatarEnergy.
30.01.2023

RVO wkrótce otworzy przetarg na badania geotechniczne dla farm wiatrowych Nederwiek II i III

Holenderska Agencja Przedsiębiorczości (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) zaprasza zainteresowanych by od 15 marca tego roku składali ofert na badania geotechniczne na terenie II i III strefy morskiej farmy wiatrowej Nederwiek.
25.01.2023

PGNiG Upstream wykorzysta platformę Deepsea Yantai na Morzu Norwerskim

Spółka Odfjell Drilling z siedzibą w Wielkiej Brytanii zawarła kontrakt z polskim podmiotem PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen na wykorzystanie półzanurzalnej platformy wiertniczej Deepsea Yantai.
20.01.2023

Equinor przygotowuje się do wiercenia w obiekcie poszukiwawczym na Morzu Norweskim

Norweski gigant energetyczny otrzymał zgodę od Norweskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Ropy Naftowej (PSA) na wykonanie odwiertów poszukiwawczych przy użyciu jednej z platform wiertniczych firmy Odfjell Drilling.
19.01.2023

Shell wynajmuje Stena Drilling do odwiertów na Morzu Śródziemnym

Wykonawca odwiertów Stena Drilling wykona prace dla Shell. To efekt nowego kontraktu ze spółkami BG Delta Limited i BG International Limited, należącymi do Shell. Odwierty odbędą się przy linii brzegowej Egiptu.
17.01.2023

Chevron chwali się odkryciem nowych złóż gazu

Amerykański gigant energetyczny dokonał nowego odkrycia gazu na koncesji Nargis Offshore Area, która znajduje się we wschodniej części Morza Śródziemnego, u wybrzeży Egiptu.
16.01.2023

Ultranowoczesne wiertła pracują na nowym polu na Szelfie Norweskim

Norweski koncern naftowo-gazowy Aker BP rozpoczął odwiert poszukiwawczy na Morzu Północnym u wybrzeży Norwegii. W pracach używa jednej z półzanurzalnych platform wiertniczych Saipem.
13.01.2023

Fugro i Enviros opracowują mapy obszarów pod offshore u wybrzeży Norwegii

Norweski Urząd ds. Ropy Naftowej (Oljedirektoratet) przyznał firmom Fugro i Enviros kontrakty na wykonanie map najpłytszych warstw pod dnem morskim w celu zlokalizowania miejsc najlepiej nadających się do umieszczenia turbin wiatrowych.
10.01.2023

Kanadyjskie moratorium na wydobycie ropy i gazu w Arktyce przedłużone

Rząd Kanady przedłużył obowiązujące od 2016 r. moratorium na nowe zezwolenia na wydobycie ropy i gazu w kanadyjskiej Arktyce. Ograniczenia miały wygasnąć z końcem 2022 r., ale w połowie grudnia rząd federalny przedłużył moratorium – podał publiczny nadawca CBC, cytując poniedziałkowy email z biura prasowego rządu.
03.01.2023

Logistyka ropy naftowej i produktów w 2022 r. Radykalne zmiany tras, portów i frachtów

Rok 2022 przyniósł radykalne zmiany w trasach transportu ropy naftowej i produktów. Po napaści Rosji na Ukrainę importerzy odczuli rekordowy wzrost stawek frachtowych operatorów zbiornikowców ropy i jej produktów. Lokalna wojna zmieniła obraz makroekonomiczny gospodarki światowej.
03.01.2023

Vår Energi dokonuje "odkrycia roku" na Morzu Barentsa

Norweska spółka naftowo-gazowa dokonała wyjątkowego odkrycia w obszarze złóż Goliat na Morzu Barentsa u wybrzeży Norwegii.
23.12.2022

Uszkodzenie platformy wiertniczej. Obsługa ewakuowana

Firma Noble potwierdziła incydent związany z uszkodzeniem jednej z nóg podtrzymującej podstawę platformy typu jack-up, znajdującej się u wybrzeży Trynidadu i Tobago. W ramach procedur bezpieczeństwa przystąpiono do ewakuacji załogi.
20.12.2022

Rosną zamówienia dotyczące platform wiertniczych. Valaris liczy zyski

Wykonawca usług wiertniczych na morzu, Valaris, otrzymał nowe kontrakty. W związku z tym portfel zamówień sięgnął blisko 275 mln dolarów.
19.12.2022

Bogata w złoża gazu Holandia jest zmuszona do importowania surowca zza granicy

Pomimo posiadania największych w Europie złóż, kraj musi importować ten surowiec. Wydobycie z Groningenveld w północnej prowincji Groningen zostało zredukowane ze względu na osiadanie gleby nad polem i trzęsienia ziemi.
17.12.2022

Elektryfikacja Njord i nowe pozwolenie na wydobywanie ropy. Co nowego w Equinorze?

Equinor utnie emisje gazów cieplarnianych na jednej ze swoich platform wiertniczych na Morzu Północnym. Jednocześnie norweska spółka otrzymała pozwolenie na odwierty w kolejnej lokalizacji.
16.12.2022

Grupa Orlen zwiększy wydobycie w Norwegii

Zwiększamy wydobycie ropy i gazu w Norwegii. W Ministerstwie Ropy i Energii złożyliśmy plany zagospodarowania kolejnych złóż morskich - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Gaz dotrze do Polski przez Baltic Pipe - dodał.
16.12.2022

Koszty likwidacji instalacji naftowych i gazowych na Morzu Północnym sięgną 20 mld funtów

Według prognoz organizacji branżowej Offshore Energies UK, w ciągu najbliższej dekady na likwidację instalacji naftowych i gazowych na Morzu Północnym wydane zostanie 20 mld funtów. Branża podkreśla, że przez ostatnie lata odwierty te odegrały kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii. Na podobne usługi będzie rosło zapotrzebowanie w sektorze offshore wind. To może spowodować wyzwania.
07.12.2022

Turcja. MSZ ostrzega Grecję w związku z ćwiczeniami wojskowymi na wyspach Rodos i Lesbos

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu we wtorek ponownie zagroził "podjęciem działań" przeciwko Grecji, jeśli Ateny nadal będą uzbrajać swoje wyspy na Morzu Egejskim, które według Ankary powinny pozostać zdemilitaryzowane zgodnie z międzynarodowymi traktatami.
06.12.2022

PGNiG Upstream Norway z partnerami przygotowują eksploatację złoża Verdande

Norweska spółka zależna PKN Orlen - PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi złożyła wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania i eksploatacji złoża Verdande na Morzu Norweskim. Wydobycie ma ruszyć w pod koniec 2025 r. - poinformowało we wtorek PGNIG.
06.12.2022

Po zakończeniu pracy dla Equinor, platforma firmy Valaris idzie na okresowy przegląd

Wykonawca wierceń offshore z siedzibą w USA ujawnił, że jedna z jego platform wiertniczych, która niedawno zakończyła trzyletnie zlecenie dla Equinor, przejdzie dziesięcioletni, specjalny przegląd okresowy, aby zapewnić, że jest gotowa do nowych zadań w przyszłości.
01.12.2022

Blisko 20 miliardów funtów ma kosztować rozbiórka brytyjskich szybów naftowych i gazowych w ciągu następnej dekady

Reprezentujący państwowy przemysł energetyczny na morzu organ Offshore Energies UK (OEUK), przedstawiła raport, w którym wyliczyła koszt likwidacji instalacji morskich związanych z wydobyciem surowców energetycznych na Morzu Północnym.
30.11.2022

Equinor zainwestuje 1,4 mld dolarów w wydobycie gazu z morskich głębin

Znany z inwestowania w zieloną energetykę norweski gigant energetyczny przedstawił w krajowym Ministerstwie Ropy Naftowej i Energii (MPE) swój plan rozwoju i eksploatacji głębokowodnego projektu gazowego na Morzu Norweskim. Inwestycja wyceniana jest na blisko 1,4 mld USD.
23.11.2022

Equinor opracowuje koncepcję nowego statku do przewozu CO2

Norweski koncern naftowy połączył siły z rodzimą firmą projektową Breeze Ship Design, aby opracować koncepcję statku do przewozu CO2 i jego bezpośredniego wtłaczania na morzu.
22.11.2022

Niepowodzenie odwiertów poszukiwawczych u wybrzeży RPA

Firma poszukiwawcza ropy i gazu Eco (Atlantic) Oil & Gas zakończyła wiercenie odwiertu poszukiwawczego na terenie Bloku 2B u wybrzeży Republiki Południowej Afryki, ale nie przyniosło ono rezultatu, gdyż nie natrafiono na komercyjne węglowodory. Nie mniej operator kontynuuje swoje plany dotyczące kolejnych odwiertów poszukiwawczych.
18.11.2022

Włoski koncern wiertniczy Saipem zdobywa offshorowe kontrakty o wartości 800 mln dolarów

Włoski gigant usług naftowych otrzymał 5 kontraktów na odwierty morskie, trzy na Bliskim Wschodzie i dwa w Afryce Zachodniej, o łącznej wartości ok. 800 mln USD.
16.11.2022

Gaz z Mozambiku rusza w świat

Pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego wydobyty przez pływającą platformę Coral Sul (Offshore Support Vessel), należącym do włoskiej firmy naftowo-gazowe Eni, opuścił mozambijskie wybrzeże.
14.11.2022

Conrad Asia Energy zwycięskim oferentem w kwestii wydobycia indonezyjskiego gazu

Singapurska firma koncentrująca się na gazie ziemnym przedstawiła zwycięską ofertę wydobycia surowca w blokach PSC Offshore North West Aceh (ONWA) i Offshore South West Aceh (OSWA), zlokalizowanych na morzu w pobliżu Indonezji. Conrad będzie będzie miał 100% udziałów w nich obu.
09.11.2022

Media: niemiecka firma dostarcza kondensat gazowy Gazpromowi, który zaopatruje w paliwo rosyjskie bombowce

Spółka joint venture niemieckiej firmy Wintershall Dea sprzedaje Gazpromowi kondensat gazowy. Z kolei rosyjski koncern dostarcza paliwo do baz lotniczych, których piloci są oskarżani o zbrodnie wojenne na Ukrainie - wynika z badań telewizji ZDF i tygodnika "Der Spiegel".
05.11.2022

„Der Spiegel”: Berlin i Paryż prowadzą egoistyczną politykę energetyczną, osłabiając Europę

Podczas gdy wiele państw ograniczyło już znacznie zużycie gazu, rządy w Berlinie i Paryżu myślą przede wszystkim o sobie, a ich egoizm osłabia Europę w walce z Putinem – pisze we wtorek dziennik „Spiegel”, zauważając, że „najwyraźniej w Europie różnie pojmuje się ducha wspólnoty”.
18.10.2022

Equinor z pozwoleniem na odwierty na Morzu Północnym

Norweski koncern energetyczny Equinor otrzymał kolejne pozwolenie na wykonanie odwiertu na Morzu Północnym. Informację przekazała dziś Norweska Dyrekcja Ropy Naftowej (NPD).
03.10.2022

Polska 2050 apeluje o zwołanie przez prezydenta RBN ws. ochrony m.in. Baltic Pipe

Bezpieczeństwo energetyczne Polski w obliczu uszkodzenia Nord Stream 1 i 2 może być zagrożone; gazoport w Świnoujściu, a zwłaszcza Baltic Pipe, należy chronić w wymiarze koalicyjnych i sojuszniczym - uważają politycy Polski 2050 Szymona Hołowni i wnioskują o zwołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę RBN.
29.09.2022

PGNiG zapewnia: prawie 80 proc. przepustowości Baltic Pipe w 2023 roku

6,5 miliarda metrów sześciennych gazu ma popłynąć w 2023 roku gazociągiem Baltic Pipe. To prawie 80% całkowitej przepustowości – informuje w dzisiejszym oświadczeniu PGNiG. Mająca za chwilę połączyć się z Orlenem i stworzyć „multinenergetyczny koncern” spółka informuje dziś, że na źródła gazu składają się zarówno kontrakty, jak i polskie źródła w Norwegii.
27.09.2022

Nowy kontrakt na statek wiertniczy Stena w Arfyce

Wykonawca odwiertów morskich Stena Drilling pozyskał nowy kontrakt wiertniczy od CNOOC na operacje offshore w Gabonie.
16.09.2022

PGNiG nie znalazło węglowodorów w Copernicusie

PGNiG nie udało się wydobyć gazu z odwiertu poszukiwawczego o nazwie Copernicus na Morzu Norweskim. Zostanie on opuszczony.
15.09.2022

Na Cyprze odkryto nowe złoże gazu ziemnego, który może zasilić Europę

W wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru odkryte zostało nowe złoże gazu ziemnego - poinformowało w poniedziałek cypryjskie ministerstwo energii. Odkryte pokłady zawierają prawie 80 mld metrów sześc. tego węglowodoru.
22.08.2022

Turcja wysłała na Morze Śródziemne statek prowadzący odwierty ropy i gazu

Turcja wysłała we wtorek na Morze Śródziemne statek do prowadzenia odwiertów złóż ropy i gazu. Turecki prezydent Tayyip Recep Erdogan poinformował, że jednostka podejmie prace w odległości 55 km od tureckiego wybrzeża, poza obszarem, który Cypr uznaje za swoje wody terytorialne.
09.08.2022

Niemcy naruszają porozumienie klimatyczne poprzez eksploatację złóż u wybrzeży Senegalu?

Współpraca Niemiec z Senegalem w sprawie wydobycia i transportu gazu budzi niepokój aktywistów, którzy zwracają uwagę na łamanie przez nią ducha paryskiego porozumienia klimatycznego - podała we wtorek niemiecka stacja Deutsche Welle.
02.08.2022

Rosnieft zlokalizował nowe złoże ropy na Arktyce

Na Morzu Peczorskim, leżącym w rosyjskiej części Arktyki, odkryto nowe złoże ropy naftowej. Za jego odnalezienie i eksploatację odpowiada państwowy rosyjski koncern Rosnieft.
07.07.2022

[WIDEO] Metalowe konstrukcje Muehlhan dla sektora offshore

W czerwcu na Nabrzeżu Pięciu Gwizdków pojawiły się specjalistyczne metalowe kontrukcje. Były to elementy offshore, zamówione przez skandynawskiego klienta. Pracami antykorozyjnymi na zlecenie Mostostalu Pomorze zajął się zespół Muehlhan.
07.07.2022

[WIDEO] Sławomir Michaluk, Vestas Polska: Ważny jest zrównoważony rozwój, tak by koszt energii był coraz bardziej konkurencyjny

Jesteśmy świadkami szybkiego rozwoju technologicznego w zakresie zielonej energii. Widok coraz większych turbin wiatrowych wzbudza w nas emocje. Jednak między planowaniem projektu a uruchomieniem farmy wiatrowej musi zajść cały szereg procesów. O wyzwaniach rozwijającej się branży morskich farm wiatrowych – ograniczeniach łańcucha dostaw i ryzykach związanych z fazą instalacji mówi Sławomir Michaluk, Project Manager w Vestas Poland.
30.06.2022

Politico: Europa nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu konfliktu między Grecją i Turcją

Europa, która od wybuchu wojny na Ukrainie stara się uniezależnić od rosyjskich surowców, nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu zadawnionego konfliktu między Grecją, Turcją i Cyprem – pisze w piątek portal Politico.eu.
10.06.2022

Spółka zależna PGNiG kupiła udziały w kolejnym złożu na Morzu Norweskim

PGNiG Upstream Norway podpisało z Wellesley Petroleum umowę kupna udziałów w złożu gazowym Orn na Morzu Norweskim. Eksploatacja złoża zapewni od 2026 r. dodatkowe 0,25 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie - podało w piątkowym komunikacie PGNiG.
20.05.2022

Pod lodami Antarktydy kryje się gigantyczny system wodny

W osadach pod lodowcem Antarktydy naukowcy znaleźli potężny system cyrkulującej wody głęboki nawet na 2 km. Może mieć on znaczenie dla ruchu mas lodowych w stronę morza i uwalniania CO2, a przez to dla klimatu.
06.05.2022

PAP: Lotos liczy na złoża ropy na Bałtyku

Lotos szuka możliwości zmniejszenia wykorzystania drogiego gazu ziemnego w produkcji. Wdrożył już działania, które pozwalają o 50 proc. ograniczyć wykorzystanie gazu kwartał do kwartału. Spółka wiąże też nadzieje ze złożami B4 i B6 na Bałtyku - podaje PAP.
27.04.2022

Equinor odkrył nowe złoże ropy

Odwiert poszukiwawczy, jakiego Equinor dokonał na zachód od wybrzeży Norwegii, przyniósł odkrycie nowego złoża ropy naftowej. Jest ono oceniane nawet na 50 milionów baryłek ropy.
13.04.2022

Northern Lights pionierem w zastosowaniu innowacji do CCS

Projekt PCI Northern Lights to sieć transgranicznego transportu CO2 oparta o statki handlowe. Łączy ona europejskie inicjatywy w zakresie wychwytywania dwutlenku węgla ze stałą infrastrukturą składowania dwutlenku węgla w norweskim rejonie Morza Północnego.
07.04.2022

Amerykanie rozpoczną wydobycie gazu z odwiertu na Morzu Czarnym

Amerykańska firma Sea Oil & Gas (BSOG) rozpocznie wydobycie gazu ziemnego z odwiertu na wodach terytorialnych Rumunii na Morzu Czarnym - podał w poniedziałek bukareszteński dziennik online “News”, cytujący władze spółki.
04.04.2022

Protea z Gdańska wybrana przez Aker Solutions. Firma dostarczy dwa żurawie dla offshore w USA

Gdańska firma Protea pochwaliła się nawiązaniem współpracy z prestiżowym graczem na rynku offshore - Aker Solutions, globalnym dostawcą rozwiązań technologicznych i inżynieryjnych dla morskiej energetyki wiatrowej. Polska firma dostarczy dwa żurawie, które będą pracowały dla projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży USA.
28.03.2022

AP: Branża naftowa w USA ma problemy ze zwiększeniem liczby odwiertów

Polityczna retoryka o szybkim zwiększeniu wydobycia ropy naftowej w USA kłóci się z realiami branży. Brakuje pracowników i pieniędzy na inwestycje wiertnicze. Panuje obawa, że obecnie wysokie ceny nie utrzymają się przez dłuższy czas - poinformował w poniedziałek Associated Press.
21.03.2022

Ørsted oskarża BP o blokowanie rozwoju morskiej farmy wiatrowej

Jak donoszą zagraniczne media, duński deweloper OZE Ørsted oskarża koncern energetyczny BP o próbę zablokowania budowy 675 MW mocy w ramach morskiej farmy wiatrowej Hornsea 4 na Morzu Północnym w Wielkiej Brytanii.
16.03.2022

Niemcy rozważają powrót do odwiertów ropy i gazu na Morzu Północnym

Z związku z rosyjską agresją na Ukrainie, Niemcy powinny ponownie przemyśleć swój zakaz prowadzenia nowych odwiertów ropy i gazu na Morzu Północnym - powiedział w niedzielę minister finansów Christian Lindner.
16.03.2022

Świnoujście. Po co mrożą grunt za tunelem?

Dwie z sześciu dróg ewakuacyjnych w podwodnym tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin będą w części przebiegały poza obudową samego tunelu. Wykonawca wykonał już odwierty technologiczne przez betonową obudowę tunelu i rozpoczyna mrożenie gruntu dla obydwu wyjść ewakuacyjnych.
02.03.2022

Namibia będzie wydobywać ropę

Po tym, jak poszukiwania prowadzone przez Shell u wybrzeży Namibii okazały się pomyślne, afrykański kraj postanowił nadać priorytet projektowi ustanowienia produkcji na polu naftowym do 2026 roku.
09.02.2022

Hiszpania. W Światowy Dzień Mokradeł Gwardia Cywilna informuje o masowej kradzieży wody

W obchodzonym w środę Światowym Dniu Mokradeł hiszpańska Gwardia Cywilna zwróciła uwagę na nadmierną eksploatację zasobów wodnych w Hiszpanii, kraju zagrożonym suszą.
02.02.2022

Zapotrzebowanie na zbiornikowce wahadłowe będzie stale rosło

Zapotrzebowanie na tankowce wahadłowe (ang. shuttle tankers) w krajach o dużym wydobyciu ropy naftowej na morzu i ograniczonej infrastrukturze rurociągowej będzie stale rosło w nadchodzących latach. Zdaniem analityków Rystad Energy, wolumen wydobycia ropy wymagający transportu wzrośnie do 3,3 mld baryłek rocznie przed końcem dekady, co oznacza skok o 35 proc. wobec 2,5 mld w 2021 roku.
29.01.2022

PGNiG: na złożu Aerfugl ruszył innowacyjny gazociąg

PGNiG wraz z partnerami koncesyjnymi na złożu Aerfugl na szelfie norweskim odebrali pierwszą nitkę podgrzewanego gazociągu łączącego otwory z pływającą jednostką produkcyjno-magazynującą. Ogrzewanie zapobiegnie zatykaniu gazociągu tzw. lodem metanowym. To najdłuższa taka instalacja na świecie.
29.12.2021

PGNiG Upstream Norway przygotowuje plan zagospodarowania złoża King Lear

Norweska spółka PGNiG i Aker BP rozpoczęły zaawansowane prace projektowe, których celem jest opracowanie szczegółowego planu eksploatacji złoża King Lear na Morzu Północnym. Inwestycja ma zwiększyć wydobycie gazu ziemnego przez GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym o 0,33 mld m sześc. rocznie.
13.12.2021

Zremb-Chojnice wyprodukuje kontenery dla wojska

Zakład Budowy Maszyn Zremb-Chojnice odebrał zlecenie na projekt i produkcję kontenerów dla Polskich Sił Zbrojnych.
13.12.2021

Tunel pod Świną. Budują elementy pod jezdnię i sufit [ZDJĘCIA]

Galeria ewakuacyjna, sufit z kanałem wentylacyjnym i wreszcie płyta z jezdnią, po której będą jeździć samochody - wszystko to powstanie w tunelu pod Świną dzięki zamontowanym tam prefabrykatom. W zakładzie prefabrykacji wykonano już ponad połowę z nich. A to nie jedyne wieści z budowy.
07.12.2021

Inwestycje PGNiG w Norwegii zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski

Kończy się kontrakt jamalski, na mocy którego do Polski płynie błękitne paliwo od rosyjskiego Gazpromu. Ale dzięki inwestycjom PGNiG w wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, Polska wreszcie uniezależni się od dostaw ze Wschodu.
02.12.2021

Chiny chciały wymusić przerwanie poszukiwań gazu i ropy na Morzu Południowochińskim

Dyplomaci ChRL zażądali w ostatnich miesiącach wstrzymania odwiertów poszukiwawczych na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Indonezji na Morzu Południowochińskim – oświadczył indonezyjski parlamentarzysta Muhammad Farhan.
02.12.2021

PGNiG liczy na wydobycie w Norwegii w 2022 r. ok. 2,6 mld m sześc. gazu

PGNiG szacuje, że w 2022 r. własna produkcja gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wyniesie około 2,6 mld m sześć. - poinformował w czwartek na konferencji wynikowej wiceprezes PGNiG ds. operacyjnych Robert Perkowski.
25.11.2021

Spetalen może głosować przeciwko fuzji Noble i Maersk Drilling

Øystein Stray Spetalen's S.D. Standard Drilling rozważa głosowanie przeciwko proponowanej fuzji pomiędzy Noble i Maersk Drilling, podnosząc obawy dotyczące stosunku wymiany w transakcji.
14.11.2021

PGNiG wnioskuje o zatwierdzenie planu eksploatacji złoża Tommeliten Alpha

PGNiG Upstream Norway wspólnie z partnerami koncesyjnymi złożyło wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania złoża Tommeliten Alpha na Morzu Północnym - podało w poniedziałek PGNiG. Uruchomienie wydobycia zaplanowano na 2024 r.
08.11.2021

PGNiG Upstream Norway uruchomiło kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim

Kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim uruchomiło PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami - poinformowała w środę PGNiG. Dodano, że dzięki zakończeniu inwestycji, spółka będzie pozyskiwać z tego źródła ok. 0,57 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.
03.11.2021

PGNiG odkryło złoże ropy naftowej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Sukcesem zakończyły się prace poszukiwawcze prowadzone przez PGNiG Upstream Norway i partnerów koncesyjnych na prospekcie Egyptian Vulture na Morzu Norweskim. Odkryte złoże może zawierać nawet 63 mln baryłek ropy naftowej.
02.11.2021

Local content po norwesku. Equinor daje przykład na local content po polsku

Niedawno Equinor poinformował, że przyznał firmie COSL Offshore Management AS kontrakt na wykonanie czterech odwiertów na Statfjord Øst za pomocą platformy COSLPromoter od wiosny 2023 r. Ponadto platforma ma opcje późniejszego wykonania pięciu odwiertów dla partnerów Statfjord. Wszystkie zlecenia zostaną zrealizowane przez firmy norweskie. Czy na taką samą politykę Equinor można będzie liczyć przy budowie w Polsce morskich farm wiatrowych?
24.10.2021

W USA gaz pod napięciem. Polska zwiększa dostawy LNG z USA

Tej zimy ceny gazu mogą w Henry Hub mogą osiągnąć 12 do 14 USD za MMBtu - przewidują eksperci Platts Analytics. EIA uspokaja, że gaz w tym amerykańskim terminalu będzie można nabyć w IV po 4 USD. 15 października Henry Hub oferował gaz po cenie 5,643 USD.
17.10.2021

Platforma typu jack-up posłuży do produkcji zielonego wodoru

Firma inżynieryjna Aquaterra Energy, producent zielonego wodoru Lhyfe oraz spółka zajmują się odwiertami morskimi Borr Drilling łączą siły, aby rozwijać produkcję zielonego wodoru na skalę przemysłową. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że w tym celu zamierzają wykorzystać przerobioną platformę typu jack-up.
23.09.2021

IUCN: niech Holandia powstrzyma się od wydobycia gazu na Morzu Wattowym

Uczestnicy kongresu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), który zakończył się w piątek w Marsylii, przyjęli apel wzywający Niderlandy do powstrzymania się od wydobycia gazu na Morzu Wattowym.
10.09.2021

TenneT poszukuje gwaranta jakości kabli dla połączenia morskiego BorWin5

TenneT, operator systemu przesyłowego w Holandii i w dużej części Niemiec, ogłosił przetarg na usługę monitorowania produkcji i zapewnienia jakości procesu produkcji kabli dla morskiego połączenia sieciowego BorWin5 w Niemczech. Połączenie jest kluczowe dla morskich farm wiatrowych w Niemczech.
10.09.2021

PGNiG: jesteśmy gotowi na koniec umowy z Gazpromem

PGNiG jest dobrze przygotowane na rok 2023, kiedy przestanie obowiązywać umowa z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu ziemnego. Dywersyfikacja źródeł dostaw, nowe odwierty na szelfie norweskim i flota czarterowanych gazowców zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne – mówił na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.
09.09.2021

Trwają targi Baltexpo 2021. MAG: "Porty serwisowe potrzebne na już" [RELACJA WIDEO - dzień II]

Pod znakiem morskiej energetyki wiatrowej upłynął drugi dzień targów morskich Baltexpo 2021. Prelegenci rozmawiali na temat roli farm w rozwoju polskiej gospodarki, statkach instalacyjnych - ich projektach i samej budowie. Nie zabrakło dyskusji na temat dekarbonizacji żeglugi, nowych technologii, a także przemian infrastrukturalnych obejmujących porty morskie i inwestycji z tym związanych. Paneliści debatowali również o finasowaniu i milionowych projektach. 21. targi Baltexpo potrwają do środy w Gdańsku.
07.09.2021

Transocean podpisał kontrakt o wartości 252 mln USD na budowę nowego statku wiertniczego

Wykonawca odwiertów morskich Transocean otrzymał od BOE Exploration & Production kontrakt o wartości 252 mln dolarów na budowę statku wiertniczego przeznaczonego do pracy na bardzo głębokich wodach.
30.08.2021

PGNiG: ruszyło wydobycie gazu ziemnego na Morzu Północnym

PGNiG poinformowało, że uruchomiona została produkcja węglowodorów ze złoża Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dzięki temu spółka zwiększy wydobycie gazu ziemnego o 0,2 miliarda metrów sześciennych rocznie.
23.08.2021

W 2021 roku na złom poszło rekordowo dużo statków

Złom nie był tak drogi od 13 lat, więc liczba statków sprzedawanych do rozbiórki znacznie skoczyła w pierwszej połowie 2021 roku.
14.08.2021

Norwegia. Ruszy wydobycie ropy na polu Yme, Lotos udziałowcem

Norweskie władze wydały zgodę na uruchomienie eksploatacji pola Yme na Morzu Północnym przez kompanię naftową Repsol. W projekcie Yme 20 proc. udziałów posiada Grupa Lotos.
13.08.2021

Exalo Drilling z grupy PGNiG będzie wiercić u brzegów Tanzanii

Spółka Exalo Drilling z grupy PGNiG podpisała kontrakt z PanAfrican Energy Tanzania Ltd. operatorem na złożu gazowym wokół wyspy Songo Songo u brzegów Tanzanii. Polska firma wykona tam rekonstrukcje odwiertów, wywierci też tzw. otwór boczny.
21.07.2021

PGE i Ørsted wybrały konsorcjum do badań geotechnicznych dna morskiego

PGE i Ørsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. Rozpoczęte właśnie prace projektowe prowadzone są na rzecz Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5GW.
13.07.2021

Grupa Orlen finalizuje badania geotechniczne dna Bałtyku

12 specjalistycznych jednostek rozpoczyna główny etap badań geotechnicznych dna Morza Bałtyckiego na obszarze planowanej farmy wiatrowej i trasie przyłącza. Zakończenie badań, planowane jeszcze w tym roku, pozwoli na opracowanie szczegółowego planu posadowienia fundamentów pod turbiny oraz morskie stacje elektroenergetyczne oraz ich połączenia z lądową infrastrukturą przesyłową.
05.07.2021

PGNiG rozpoczęło eksploatację nowego złoża na Morzu Norweskim

PGNiG Upstream Norway, wraz z Aker BP jako operatorem i pozostałymi partnerami koncesyjnymi, uruchomiło produkcję ze złoża Gråsel. Dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury, inwestycja została zrealizowana w rekordowo krótkim czasie.
18.06.2021

Zgoda na pierwszy odwiert na koncesji Equinora i PGNiG na Morzu Norweskim

Norweski urząd koncesyjny wydał zgodę na wykonanie pierwszego odwiertu rozpoznawczego na koncesji PL939 na Morzu Norweskim. 70 proc. udziałów w tej koncesji ma norweski Equinor, pozostałe 30 proc. - PGNiG Upstream Norway.
02.06.2021

Keppel O&M z kontraktem na budowę FPSO dla największego na świecie głębinowego pola naftowego

Brazylijski gigant naftowo-gazowy Petrobras podpisał kontrakt o wartości 2,3 miliarda dolarów ze stocznią Keppel na budowę P-78 FPSO, siódmej jednostki, która zostanie zainstalowana na złożu Búzios, w obszarze Santos Basin.
10.05.2021

Dobre wyniki LOTOSU potwierdzają stopniową odbudowę rynku

Grupa LOTOS ogłosiła wyniki finansowe za I kwartał 2021 r. Zysk operacyjny koncernu wyniósł w tym okresie 664,3 mln zł. Mimo trudnych warunków związanych z pandemią, spółka bezpiecznie przeprowadziła kluczową część postoju remontowego rafinerii i elastycznie zarządzała strukturą uzysków.
28.04.2021

Putin, Bolsonaro, Salman nie podjeli nowych zobowiązań na rzecz klimatu

Stany Zjednoczone będą współpracować z Rosją nad sposobami walki z kryzysem klimatycznym, zapowiedział prezydent Joe Biden, mówiąc, że nie może się doczekać podjęcia wspólnych wysiłków i był „bardzo pokrzepiony” wezwaniem tego kraju do współpracy w zakresie nowych technologii.
28.04.2021

Filipiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim

Filipińska straż przybrzeżna prowadzi ćwiczenia na wodach Morza Południowochińskiego, do których prawa rości sobie rząd w Pekinie. Manewry rozpoczęto w czasie kolejnej eskalacji napięć w spornym regionie.
26.04.2021

PGNiG: ostatni krok do uruchomienia wydobycia z norweskiego złoża Duva

PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi rozpoczęło wiercenie otworów eksploatacyjnych na złożu Duva. Oddanie odwiertów do użytku przewidziano w III kwartale 2021 roku.
22.04.2021

Maersk Drilling podpisał kontrakt z Shell na kolejne głębokie odwierty

Maersk Drilling podpisał kontrakt z Shell na statek wiertniczy siódmej generacji Maersk Viking, na wykonanie czterech odwiertów w projekcie Gumusut-Kakap na morzu w Malezji.
08.04.2021

Stabilna pozycja Grupy LOTOS w trudnym 2020 roku

Rafineria Grupy LOTOS przerobiła w ubiegłym roku 10,2 mln ton ropy i wyprodukowała 11 mln ton produktów. Pomimo pandemii, która skutkowała najtrudniejszymi od wielu lat warunkami prowadzenia działalności, gdański koncern zamknął rok z mocnymi (+35%) przepływami pieniężnymi z działalności operacyjnej, niższymi (-22%) kosztami operacyjnymi i większą (+7) siecią stacji paliw. Jednocześnie spółka przez cały rok włączała się w akcje pomocowe związane z COVID-19.
06.04.2021

Cemet Ltd - 30 lat na rynku to dla nas dopiero początek!

Jako Cemet Ltd. już od 30 lat rozwijamy nasze umiejętności oraz nasz park maszynowy, by sprostać zmiennym, lecz zawsze wysokim, wymaganiom Klientów i dostarczać im złożone urządzenia metalowe – niezależnie czy są one przeznaczone na statek, platformę, do fabryki, do montażu samolotów, czy może do huty Aluminium.
06.04.2021

UK nowe licencje na wydobycie ropy i gazu z Morza Północnego

Brytyjski rząd przedstawił w środę porozumienie z zawarte branżą paliw kopalnych, którego celem jest odejście od wydobycia ropy i gazu z wód wokół Wielkiej Brytanii, ale wbrew nadziejom ekologów nie zabronił przyznawania nowych licencji na odwierty na Morzu Północnym.
24.03.2021

Lotos Petrobaltic – górnictwo morskie i żegluga offshore

Lotos Petrobaltic S.A. to firma z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, która została powołana do poszukiwania i eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego. Firma w związku z wykonywanymi odwiertami na morzu zajmuje się również tzw. żeglugą offshore. Dzięki temu zapewnia się do swoich wewnętrznych celów: usługi zarządzania posiadaną flotą jednostek pływających, kompleksową obsługę logistyki morskiej, a także badania dna morza.
21.03.2021

Equinor ogłosił odkrycie nowych złóż ropy na Morzu Barentsa

Norweska firma Equinor ogłosiła nowe odkrycie złóż ropy naftowej przy odwiercie w pobliżu pola Johan Castberg na Morzu Barentsa. Equinor wraz z partnerami Vår Energi i Petoro wykryli ropę w odwiercie poszukiwawczym 7220 / 7-4 o licencji poszukiwawczej 532.
12.03.2021

Popyt na LNG będzie rósł do 2037 r. a potem spadnie

Popyt na LNG będzie systematycznie rósł do 2037 r., a później będzie malał – wynika z lutowego raportu McKinsey Global Gas Outlook to 2050. W 2035 r. podaż LNG osiągnie 4 333 cbm (mld m3), podczas gdy w 2020 r. wyniosła 3 787 cbm.
08.03.2021

Atak zimy nie opóźnił prac na Mierzei

Mimo silnych mrozów i mocnych opadów śniegu intensywność robót na budowie przekopu Mierzei Wiślanej nie maleje. Trwają prace narzutowe w części morskiej. Zakończono wykonywanie ścianki szczelnej, mikropali i wykopów pod pale CFA w śluzie Kanału Żeglugowego. Montowana jest konstrukcja stalowa obu mostów. Harmonogram robót uległ modyfikacji jedynie na sztucznej wyspie, ponieważ Zalew Wiślany zamarzł. Nie zagraża to jednak planowanemu ukończeniu prac.
18.02.2021

Technologia NASA pomaga ratować największego rekina na świecie

CNN w ramach inicjatywy Call to Earth tym razem podejmuje temat mórz i oceanów oraz żyjącego w nich rekina wielorybiego. Stacja opowiada o tym, jak tysiące ludzi na całym świecie, biorąc udział w obywatelskim projekcie naukowym Wildbook for Whale Sharks, przyczynia się do ocalenia największej ryby żyjącej na naszej planecie.
16.02.2021

Chimeryczna Fortuna. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 3-5/2021)

Na rynkach żeglugowych, pomimo dobrych warunków, panujących na początku stycznia doszło do przesilenia, szczególnie, jeśli chodzi o przewozy ładunków masowych. Nieco więcej optymizmu było ostatnio w branży wydobycia ropy naftowej, gdzie wzrastające ceny surowca zwiększały również poziom opłacalności produkcji. Czy te nieco lepsze wyniki przełożą się na polepszenie ciężkiej sytuacji na rynku zbiornikowców? Jakie są najnowsze trendy na rynkach związanych z transportem gazu naturalnego, czy też projektami morskich farm wiatrowych?
08.02.2021

PGNiG prognozuje na 2021 r. wydobycie gazu na poziomie 5 mld m sześc.

PGNiG prognozuje na 2021 r. wydobycie gazu na poziomie 5 mld m sześc. - poinformowała w środę spółka. Według szacunkowych danych za 2020 r. wydobycie w przeliczeniu na na gaz ziemny wysokometanowy wyniosło 4,5 mld m sześć.
27.01.2021

Dwie osoby zmarły na pokładzie FPSO BW Offshore

W ubiegły czwartek o godzinie 13:30 czasu lokalnego doszło do incydentu podczas wykonywania prac w zbiorniku ładunkowym na pokładzie FPSO Espoir Ivoirien, działającym na polu Espoir u wybrzeży Wybrzeża Kości Słoniowej.
20.01.2021

ORLEN rozpoczyna samodzielne wydobycie gazu w Polsce

Na podkarpaciu Grupa ORLEN uruchomiła pierwszą w historii firmy własną kopalnię gazu ziemnego Bystrowice. Do systemu przesyłowego trafiło już ponad 2 mln m³ surowca, z nowego złoża. Jeszcze w tym roku, w ramach koncesji na Podkarpaciu, planowane są kolejne odwierty rozpoznawcze.
19.01.2021

Wkrótce aktualizacja strategii PGNiG

Aktualizacja strategii Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zostanie ogłoszona w I kwartale 2021 r. – powiedział PAP prezes PGNiG SA Paweł Majewski. Prace nad dokumentem są praktycznie na finiszu - zaznaczył.
31.12.2020

Norwegia nie naruszyła konstytucji w sprawie wydobycia ropy na Morzu Barentsa

Norweski Sąd Najwyższy uznał we wtorek, że państwo nie naruszyło artykułu 112 konstytucji, zezwalając w 2016 roku na wydobycie ropy naftowej na południowo-wschodnim Morzu Barentsa. Pozew złożyły organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace.
22.12.2020

Maersk pozwany za korupcję z udziałem Petrobras

Brazylijscy prokuratorzy złożyli pozew cywilny przeciwko duńskiemu gigantowi morskiemu Maersk, zarzucając mu działania korupcyjne, w związku z zabezpieczeniem kontraktów żeglugowych z państwowym gigantem naftowym Petrobras.
21.12.2020

PGNiG rozpocznie eksploatację kolejnego złoża ropy naftowej w Norwegii

PGNiG Upstream Norway, razem z partnerami koncesyjnymi, zdecydowało o zagospodarowaniu złoża Grasel na Morzu Norweskim - poinformowało w piątek PGNiG. Produkcja ma ruszyć w czwartym kwartale 2021 r.
18.12.2020

Zaginiona platforma gazowa na Adriatyku odnaleziona na dnie morskm

Morska platforma gazowa INA „Ivana D”, która zniknęła na północnym Adriatyku podczas niedawnej gwałtownej burzy, została znaleziona na dnie morskim, poinformował chorwacki koncern naftowo-gazowy.
17.12.2020

PGNiG odkryło nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, przy współpracy z ORLEN Upstream, sukcesem zakończyło wiercenie odwiertu Grodzewo-1 w gminie Śrem. Spółka szacuje, że otwór pozwoli na wydobycie ok. 20 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie.
10.12.2020

Do 2038 r. Francja będzie mieć nowy atomowy lotniskowiec

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział wczoraj budowę nowego lotniskowca o napędzie jądrowym. Planowana jednostka ma być półtora razy dłuższa od pływającego już pod francuską banderą okrętu Charles de Gaulle. Lotniskowiec ma wejść do służby w 2038 r.
09.12.2020

Gdańsk na podium rankingu Water City Index 2020. Sprawdź, co docenili eksperci

Ekspercki ranking Water City Index 2020 ocenił rozwój miast pod względem gospodarowania wodą. W kategorii metropolie, Gdańsk zajął trzecie miejsce, plasując się na podium za Wrocławiem i Bydgoszczą. Natomiast w ocenach cząstkowych dotyczących zabezpieczeń przed zagrożeniami zwyciężył.
04.12.2020

Turcja wycofała swój statek badawczy ze spornych wód przed szczytem UE

Statek Oruc Reis, specjalizujący się w badaniach sejsmograficznych, został wycofany przez Turcję z wód będących przedmiotem sporu z Grecją i Cyprem przed szczytem UE ws. sankcji wobec Turcji, który odbędzie się za dwa tygodnie - podała agencja Reutera.
30.11.2020

Marzenia o polskiej ropie. 30 lat LOTOS Petrobalticu

Dzisiaj LOTOS Petrobaltic obchodzi jubileusz 30-lecia działalności przedsiębiorstwa.
26.11.2020

Wkrótce powstanie największy na Oceanie Atlantyckim rezerwat morski

Wokół należącego do Wielkiej Brytanii archipelagu Tristan da Cunha powstanie największy na Oceanie Atlantyckim i czwarty największy na świecie rezerwat morski - ogłosił w piątek brytyjski rząd.
14.11.2020

Odwiert na Morzu Norweskim zakończony sukcesem! PGNiG z nowym złożem gazowym

Spółki PGNiG Upstream Norway i Aker BP zakończyły wiercenie odwiertu poszukiwawczego na koncesji PL127C na Morzu Norweskim. W efekcie prac natrafiono na zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej.
13.11.2020

Kolejny etap przygotowań do budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Orlen rozpoczął lądowe badania geologiczne na trasie przyłącza morskiej farmy wiatrowej. Prowadzone prace pozwolą na wytyczenie podziemnej trasy kablowej wyprowadzającej moc z morza do stacji elektroenergetycznej, zlokalizowanej na lądzie. Pomiary zostaną wykonane w gminie Choczewo, na której terenie powstanie infrastruktura przesyłowa.
13.11.2020

Kolejny etap przygotowań do budowy morskiej farmy wiatrowej

Koncern rozpoczął lądowe badania geologiczne na trasie przyłącza morskiej farmy wiatrowej. Prowadzone prace pozwolą na wytyczenie podziemnej trasy kablowej wyprowadzającej moc z morza do stacji elektroenergetycznej, zlokalizowanej na lądzie. Pomiary zostaną wykonane w gminie Choczewo, na której terenie powstanie infrastruktura przesyłowa.
13.11.2020

Grupa PGNiG zwiększa wydobycie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi uruchomiło kolejne trzy odwierty na złożu Ærfugl. Ich eksploatacja pozwoli spółce zwiększyć łączny wolumen produkcji gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym do niemal miliarda metrów sześciennych w 2021 roku.
13.11.2020

LOTOS dobrze przygotowany na trudne warunki rynkowe

W III kwartale 2020 r. gdański koncern optymalizował działalność – m.in. ograniczając produkcję paliwa lotniczego i zwiększając sprzedaż asfaltów. Udało się utrzymać wykorzystanie niemal pełnych mocy produkcyjnych rafinerii, podczas gdy wiele zakładów w Europie musiała ograniczać przerób. Kompleksowość i elastyczność rafinerii oraz silna pozycja gotówkowa oraz relatywnie niskie zadłużenie sprawiają, że Grupa LOTOS jest dobrze przygotowana na wymagające warunki makroekonomiczne.
30.10.2020

Ceny ropy odrobiły część wczorajszych strat

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw odrobiły część strat z poniedziałku, gdy notowania surowca spadły o ponad 3 proc. Słaby kurs dolara zachęca rynkowych graczy do inwestowania w surowce wyceniane w tej walucie, w tym w ropę.
27.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – sztormowanie armatorów (tydzień 40-42)

Cały bieżący rok jest dla rynku żeglugowego olbrzymim wyzwaniem. Ostatnie tygodnie nie były inne. Wręcz przeciwnie atmosfera zagrożenia i niepewności, co do przyszłości ogólnogospodarczej narastała.
19.10.2020

GK PGNiG i Aker BP z umową na zakup norweskiego gazu

PGNiG Supply & Trading i Aker BP podpisały kontrakt kupna-sprzedaży gazu pochodzącego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy paliwa gazowego rozpoczęły się w październiku 2020 roku.
16.10.2020

Perspektywy polsko-ukraińskiej współpracy w branży gazowej

Ukraina przez lata pozostawała uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu, a jej branża gazowa borykała się m.in. z korupcją i nieefektywnym zarządzaniem. Dzięki wprowadzeniu europejskich regulacji ukraińskim władzom udało się zwiększyć transparentność rynku gazu. Stwarza to nowe możliwości współpracy z Polską, choć jednocześnie oznacza dla polskich podmiotów nowe wyzwania, w tym konkurencję ze strony innych koncernów.
14.10.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.