• <
mewo_2022

Ørsted oskarża BP o blokowanie rozwoju morskiej farmy wiatrowej

16.03.2022 11:12
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ørsted oskarża BP o blokowanie rozwoju morskiej farmy wiatrowej

Partnerzy portalu

Ørsted oskarża BP o blokowanie rozwoju morskiej farmy wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ørsted

Jak donoszą zagraniczne media, duński deweloper OZE Ørsted oskarża koncern energetyczny BP o próbę zablokowania budowy 675 MW mocy w ramach morskiej farmy wiatrowej Hornsea 4 na Morzu Północnym w Wielkiej Brytanii.

W piśmie przesłanym do Inspektoratu Planowania (National Infrastructure Planning), duński deweloper twierdzi, że naftowy gigant blokuje dostęp do nakładającej się strefy dna morskiego, aby zrobić miejsce dla proponowanego przez siebie projektu CCUS (carbon capture utilization and storage). Obaj deweloperzy zapewnili już sobie niezbędne prawa do dna morskiego, które pozwalają na realizację każdego z projektów na morzu. I tu rodzi się problem. 

Jak podaje renews.biz, obszar ten stanowi do 25 proc. powierzchni możliwej do zagospodarowania dla Hornsea 4 i może zablokować instalację do 45 turbin wiatrowych. W ten sposób deweloper może mieć małe szanse w rywalizacji o kontrakt różnicowy (system wsparcia rozwoju offshore wind). 

BP z kolei twierdzi, że przestrzeń jest potrzebna spółce, gdyż zapewni dostęp do odwiertów i platform wiertniczych. W jego opinii projekt Hornsea 4 ma mniej ograniczeń geologicznych i "większą elastyczność w rozmieszczeniu turbin wiatrowych", co powinno dać BP pierwszeństwo w realizacji. Koncern BP wskazał, że powinien zadecydować potencjał redukcyjny technologii w celu efektywnego wykorzystania obszarów morskich. Oczywiście, większy ma projekt CCUS. 

Koncerny liczą na współpracę przy realizacji dwóch projektów oraz w poszukiwaniu wspólnego rozwiązania. 

Hornsea 4 to morska farma wiatrowa, którą Ørsted zamierza rozwijać na Morzu Północnym, około 69 km od wybrzeża Yorkshire.

W grudniu 2021 roku morska farma Hornsea 2, położona u wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii, rozpoczęła produkcję energii elektrycznej. Po pełnym uruchomieniu obiekt będzie miał moc 1,3 GW, czyli 2,5 GW wraz z Hornsea 1, obecnie największą na świecie morską farmą wiatrową. Hornsea 3 o szacowanej mocy co najmniej 2,4 GW i Hornsea 4 są już w przygotowaniu, na różnych etapach rozwoju.

Wielka Brytania stawia sobie za cel instalację 40 GW w morskich farmach wiatrowych do końca dekady. Kraj opiera wizję  również na rozwijających się technologiach pływających farm wiatrowych i elektrowni pływowych. Największe na świecie systemy w tych dwóch kategoriach znajdują się u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.