• <
mewo_2022

Equinor odkrył nowe złoże ropy

jm

13.04.2022 17:14
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Equinor odkrył nowe złoże ropy

Partnerzy portalu

Equinor odkrył nowe złoże ropy  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Øyvind Gravås, Even Kleppa / Equinor

Odwiert poszukiwawczy, jakiego Equinor dokonał na zachód od wybrzeży Norwegii, przyniósł odkrycie nowego złoża ropy naftowej. Jest ono oceniane nawet na 50 milionów baryłek ropy.

Equinor prowadzi poszukiwania na obszarze na zachodnim wybrzeżu Norwegii, na którym funkcjonują już z powodzeniem platformy Troll i Fram. W ich pobliżu, na północny-zachód od Bergen, spółka dokonała kolejnego odwiertu poszukiwawczego.

Equinor poinformował o efektach poszukiwań 11 kwietnia. Złoże otrzymało tymczasową nazwę Kveikje. Analitycy oceniają jego zasoby na 25-50 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. – Podobnie jak w przypadku innych złóż na tym obszarze, planujemy powiązanie go z platformą Troll B lub Troll C. Wykorzystamy istniejącą infrastrukturę i będziemy mogli wydobywać surowiec przy niskich kosztach i niskiej emisji dwutlenku węgla – powiedziała Lill H. Brusdal, wiceprezeska spółki.

To szóste odkrycie na tym obszarze od 2019 roku. Odkryte do tej pory złoża są szacowane na 300 milionów baryłek. Poszukiwania przyniosły także informacje o mniejszych złożach, z których wydobycie jest nieopłacalne.

W okolicy nowo odkrytego złoża Kveikje pracuje m.in. platforma wydobywcza Troll A. W 1996 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa morska platforma wydobywająca gaz. Była także największą konstrukcją, jaka została przetransportowana na inne miejsce. Jest również jedną z największych i najbardziej skomplikowanych konstrukcji inżynieryjnych na świecie. Jej holowanie na Morze Północne w 1996 roku było sensacją medialną w Norwegii. W 2006 roku z okazji jej dziesięciolecia, ówczesny operator – Statoil – zorganizował w podstawie jednej z nóg platformy koncert, którego gwiazdą była Katie Melua. Wydarzenie to również było rekordowe – był to koncert, który odbył się na najgłębszej głębokości pod wodą, która wynosiła 303 metry pod powierzchnią.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.