• <

Wynik wyszukiwania - "troll" - Wiadomości

Kolejne drony Huti zostały zestrzelone przez okręty

W rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej 6 maja doszło do kolejnych ataków na międzynarodową żeglugę. Bojownicy Huti od dwóch tygodni intensyfikują swoje działania, zagrażając statkom poruszającym się na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski. Przeciwko nim aktywnie działa międzynarodowa koalicja, której trzonem są siły morskie.
07.05.2024

Statki na celowniku Huti. Kolejny miał zostać trafiony w wyniku ich działań

Na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doszło do szeregu ataków bojowników Huti na statki. Siły amerykańskie i włoskie notują kolejne zestrzelenia pocisków i dronów, niemniej pojawiają się informacje o trafieniu masowca.
30.04.2024

Włoska policja znalazła kokainę o wartości 27 mln dolarów ukrytą na statku

Funkcjonariusze Guardia di Finanza przeprowadzili inspekcję statku, na którym znaleziono 139 paczek zawierających kokainę. Ładunek nielegalnych substancji warzył 150 kg.
26.04.2024

W trakcie zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę Rosjanie ostrzelali jedną z największych tam w kraju

W trakcie wczorajszego, największego od tygodni ostrzału z użyciem rakiet, pocisków i dronów, rosyjskie siły zbrojne uderzyły na tamę znajdującą się przy Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej. W razie jej uszkodzenia bądź zniszczenia mogłoby dojść do największej katastrofy wodnej w Europie.
22.03.2024

W Gdyni swój postój miała francuska fregata FS Aquitaine

Od 13 do 15 marca w Porcie Wojennym Gdynia cumowała francuska fregata przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych, FS Aquitaine (D650). Była to okazja do uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi okrętu biorącego udział w największych ćwiczeniach NATO od czasu Zimnej Wojny, pk. "Steadfast Defender-24".
15.03.2024

Rosyjski okręt pokonany przez drony. Siły Zbrojne Ukrainy chwalą sie spektakularnym zatopieniem kutra rakietowego Iwanowiec

Nagranie udostępnione przez ukraińskie siły morskie pokazuje, jak kolejne drony, pod ciągłym ostrzałem, zbliżają się do wrogiego okrętu i detonują przy jego kadłubie ładunki wybuchowe. Dzięki temu wroga jednostka została ciężko uszkodzona. To kolejny sukces Morskich Sił Ukrainy, które choć są dużo słabsze od Floty Czarnomorskiej i nie są w stanie osiągnąć przewagi na swoim akwenie, potrafią skutecznie zadać straty rosyjskiej armii.
01.02.2024

Turcja wciela do służby cztery okręty podczas jednej uroczystości

19 stycznia w tureckiej stoczni Sefine w Yalova z pewnością zapisze się jako wyjątkowy dzień, gdyż wtedy, z udziałem przedstawicieli władz, kadry sił morskich oraz branży stoczniowej, odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na aż czterech różnych jednostkach. Uroczystość ma służyć za pokaz zdolności branży stoczniowej w Turcji w skali świata, a także dowodzić wzmacniania przez państwo swojej marynarki wojennej.
22.01.2024

Huti trafili rakietą masowiec w Zatoce Adeńskiej

United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) donosi, że statek M/V Gibraltar Eagle pływający pod banderą Wysp Marshalla i należący do USA, miał zostać uszkodzony w wyniku ataku rakietowego przeprowadzonego przez bojowników Huti. Od 12 stycznia trwa eskalacja konfliktu na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej w związku z bombardowaniami przez siły międzynarodowej koalicji celów w Jemenie.
15.01.2024

Biznes z ropy, gazu i wiatru. Equinor z zyskami w 2023 r. i perspektywami do 2027 r.

Equinor dzięki znakomitej dywersyfikacji produkcji wypracował w III kwartale 2023 r. zysk 8,02 mld USD. Po opodatkowaniu zostało 2,73 mld USD. Zysk operacyjny netto w II kwartale ubr. wyniósł 7,45 mld USD, a zysk netto 2,5 mld USD. W II kwartale zysk w wysokości 7,54 mld USD i 2,25 mld USD. Po opodatkowaniu zysk operacyjny netto wyniósł 7,05 mld USD, a zysk netto 1,83 mld USD. W 2022 r. do budżetu Norwegii spółki firmy wpłaciły 44,3 mld dolarów – poinformował w grudniu br. dyrektor finansowy Torgrim Reitan.
13.01.2024

Brytyjskie i amerykańskie siły morskie odparły kolejny, duży atak Huti na Morzu Czerwonym

Wciąż niespokojnie na Morzu Czerwonym. Jemeńscy bojownicy Huti, wspierani przez Iran, otwarcie zadeklarowali wojnę siłom międzynarodowej koalicji. 9 stycznia, około godziny 21:15 czasu miejscowego, przypuścili kolejny atak z użyciem bezzałogowych pojazdów (UAV), przeciwokrętowych pocisków manewrujących oraz przeciwokrętowego pocisku balistycznego. Ich celem były zarówno okręty, jak i statki korzystające z morskiej trasy prowadzącej przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską.
10.01.2024

Huti dalej prowadzą ostrzał Morza Czerwonego. Mogą mścić się za załogi łodzi zlikwidowane przez US Navy

Jak donoszą służby prasowe US Navy, wspierani przez Iran rebelianci w Jemenie mieli wystrzelić dwie przeciwokrętowe rakiety balistyczne, które wpadły do Morza Czerwonego. Było to jednak poważne zagrożenie dla statków poruszających się po tym akwenie. Atak nastąpił krótko po ubiegłorocznej eskalacji działań, gdy amerykańskie śmigłowce zneutralizowały trzy z czterech łodzi atakujących kontenerowiec.
03.01.2024

Niemcy szukają w Polsce wykonawcy przebudowy nabrzeża w Rostocku

Niemiecka federalna agencja do spraw nieruchomości ogłosiła przetarg na rozbudowę nabrzeża i przestrzeni magazynowej dla ciężkich ładunków w porcie w Rostocku. W konkursie mogą wziąć udział polskie podmioty.
02.01.2024

CENTCOM: zestrzeliliśmy cztery drony wystrzelone przez Huti

Stany Zjednoczone zestrzeliły w sobotę cztery drony zmierzające w stronę amerykańskiego niszczyciela na południowym Morzu Czerwonym i wystrzelone z obszarów Jemenu kontrolowanych przez Huti, podało Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).
24.12.2023

Niszczyciel US Navy zestrzelił nad Morzem Czerwonym 14 dronów wystrzelonych przez rebeliantów Huti z Jemenu

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Carney (DDG 64) zestrzelił w sobotę nad Morzem Czerwonym 14 dronów wystrzelonych przez rebeliantów Huti z Jemenu - poinformowało Centralne Dowództwo Sił Zbrojnych USA.
16.12.2023

Paulina Hennig-Kloska nowym ministrem klimatu i środowiska. Jakie podejmie działania?

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dotychczasowa minister klimatu i środowiska, przekazała resort nowemu kierownictwu ministerstwa. Obejmująca urząd minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska otrzymała raport podsumowujący 8 lat działalności MKIŚ.
14.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Orlen: Spółka nie czerpie korzyści w związku z transportem rosyjskiej ropy przez jakiegokolwiek armatora

Stanowczo sprzeciwiamy się sugestiom, jakoby Orlen czerpał korzyści w związku z transportem rosyjskiej ropy przez jakiegokolwiek armatora - oświadczyło biuro prasowe koncernu na Twitterze (X). Orlen podał, że każdy czarterowany statek jest sprawdzany pod kątem łamania sankcji na rosyjską ropę.
31.08.2023

Umowa Orlenu z bp może być wstępem do współpracy przy transformacji energetycznej - prezes

Orlen, który podpisał we wtorek umowę z bp na dostawę w ciągu roku do 6 mln ton ropy z Morza Północnym, nie wyklucza współpracy z bp w innych obszarach, w tym transformacji energetycznej - poinformował PAP Biznes prezes Daniel Obajtek. Zapewnia, że grupa ma zabezpieczony gaz na sezon zimowy 2023/24.
03.07.2023

Orlen zabezpieczył kolejne dostawy ropy z Morza Północnego

Grupa ORLEN zabezpieczyła kolejne dostawy ropy naftowej z norweskich złóż na Morzu Północnym. Umowa podpisana z bp przewiduje dostawy łącznie do ponad 6 mln ton surowca w ciągu roku jej obowiązywania, na potrzeby rafinerii Grupy ORLEN. Pierwszy tankowiec z ropą przypłynie do Naftoportu w Gdańsku w przyszłym kwartale. Podejmowane działania są kontynuacją dywersyfikacji dostaw surowca, prowadzonej przez koncern na przestrzeni ostatnich pięciu lat.
27.06.2023

Grecja. W ośrodku dla migrantów na Kos przebywa prawie tysiąc osób; "nie jest tu już tak bezpiecznie jak kiedyś"

"Możemy opuszczać obóz, a potem do niego wracać" - powiedział korespondentowi PAP jeden z migrantów wracający do ośrodka dla uchodźców na wyspie Kos. W obozie przebywa obecnie mniej niż tysiąc osób. Okoliczni mieszkańcy przyznają, że okolica nie jest już tak bezpieczna jak wcześniej. Uczucie niepokoju spotęgowało zamordowanie 27-letniej Polki na Kos przez mężczyznę z Bangladeszu.
27.06.2023

Naval Group testuje nowy projekt bezzałogowego okrętu podwodnego

Francuski koncern zbrojeniowy otrzymał od agencji zamówień obronnych nowy kontrakt na zbadanie projektu przyszłego bezzałogowego bojowego pojazdu podwodnego (UCUV).
14.06.2023

Pokaz możliwości polskich okrętów podczas ćwiczenia Baltops-23

Od 5 do 16 czerwca trwa główna faza największych, międzynarodowych ćwiczeń na Morzu Bałtyckim pk. Baltops. W jego trakcie okręty, a także siły powietrzne i lądowe z 20 państw biorą udział w szeregu scenariuszy, co ma służyć polepszaniu działania w wielonarodowym zespole oraz polepszać zdolności do reagowania na współczesne zagrożenia i wyzwania.
13.06.2023

Rosnące koszty skłaniają Equinor do wycofania się z pływającego projektu wiatrowego

Koncern naftowy Equinor wycofał się z projektu pływającej platformy wiatrowej na norweskim szelfie kontynentalnym, powołując się na rosnące koszty.
31.05.2023

Statek wikingów odkryty w kopcu grobowym w Norwegii

20-metrowy statek wikingów został odkryty w kopcu, wcześniej uważanym za pusty – informuje serwis Science Norway. Odkrycie było możliwe dzięki wykorzystaniu georadaru.
30.04.2023

Manewry chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się niedaleko terytorium Japonii

Trwające od piątku ćwiczenia chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się w odległości zaledwie 230 km od terytorium Japonii; w ciągu ostatnich dwóch dni odnotowaliśmy 120 startów i lądowań samolotów i helikopterów na lotniskowcu należącym do sił zbrojnych ChRL - powiadomił w poniedziałek japoński resort obrony, cytowany przez agencję Reutera.
10.04.2023

Stoltenberg: żadna groźba militarna wobec Szwecji czy Finlandii nie pozostanie bez reakcji Sojuszu

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przekazał 17 marca, że pomimo przedłużania się procesu akcesyjnego ani Szwecja, ani Finlandia nie pozostaną osamotnione w obliczu jakichkolwiek gróźb militarnych ze strony kogokolwiek.
17.03.2023

Kongsberg zaopatrzy filipińskie okręty patrolowe w nowe systemy napędowe

Kongsberg Maritime sprzedaje sześć zestawów regulowanych systemów napędowych dla Hyundai Heavy Industries celem instalacji w nowych okrętach patrolowych dla Marynarki Wojennej Filipin.
07.03.2023

SEAONICS zdobywa nagrodę Innovation of the Year na konferencji Offshore Support Journal Conference 2023 w Londynie

Firma SEAONICS zdobyła nagrodę Innowacji Roku podczas OSJ (Offshore Support Journal Conference and Exhibition) Awards w Londynie 8 lutego tego roku za w pełni elektryczny żuraw z kompensacją 3D ECMS SEAONICS (ECMC- Electric Controlled Motion Compensated).
13.02.2023

Czarter na podróż – załadunek, wybrane zagadnienia (Część II)

W części I Czarter na podróż – załadunek, wybrane zagadnienia rozpoczęliśmy rozważania dotyczące różnych rozwiązań, przyjętych w umowach czarteru na podróż, związanych z delimitacją praw, obowiązków i odpowiedzialnością odnoszącą się do szeroko pojętych czynności za/wyładunkowych pomiędzy stronami umowy - armatorem/przewoźnikiem a czarterującym/frachtującym.
10.02.2023

Okręt flagowy dla maltańskiej marynarki wojennej

Morskie siły zbrojne Malty zostały wzmocnione o patrolowiec P 71, który stanie się flagową jednostką tego niedużego, wyspiarskiego państwa. W ramach swoich zadań nowy okręt będzie patrolować i monitorować ruch jednostek morskich w centralnej części Morza Śródziemnego, a w razie potrzeby także realizować zadań ratowniczych (SAR).
12.11.2022

Equinor i Hitachi rozpoczynają współpracę w zakresie energetyki morskiej

Dwie liczące się firmy na rynku offshore nawiązują współpracę celem rozwoju wytwarzania energii odnawialnej i inicjatyw niskoemisyjnych na całym świecie.
08.11.2022

Spółki naftowe rozważają wspólną budowę pływającej farmy wiatrowej o mocy 1 GW

Norweski gigant energetyczny Equinor oraz partnerzy - Petoro, TotalEnergies, Shell i ConocoPhillips – rozważają budowę pływającej morskiej farmy wiatrowej o mocy 1 GW u wybrzeży zachodniej Norwegii.
30.06.2022

Equinor odkrył nowe złoże ropy

Odwiert poszukiwawczy, jakiego Equinor dokonał na zachód od wybrzeży Norwegii, przyniósł odkrycie nowego złoża ropy naftowej. Jest ono oceniane nawet na 50 milionów baryłek ropy.
13.04.2022

Orlen zamówił 28 tankowców z ropą

Grupa ORLEN, od początku wojny w Ukrainie, nie realizuje zakupów spotowych ropy Ural, czyli rosyjskiej. W tym czasie na potrzeby rafinerii Koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie zamówiono już 28 tankowców z alternatywnymi gatunkami rop. Uniezależnienie od dostaw ropy z kierunku wschodniego było możliwe dzięki konsekwentnej dywersyfikacji dostaw prowadzonej w ciągu ostatnich czterech lat. Jednocześnie PKN ORLEN będzie realizować wytyczne wynikające z sankcji międzynarodowych.
30.03.2022

Norweski Equinor planuje utrzymać latem wysoki poziom produkcji gazu

Norweski koncern Equinor zamierza utrzymać tego lata wydobycie gazu na szelfie norweskim na wysokim, zimowym poziomie. Jak podkreśliła firma, zamierza w ten sposób wyjść naprzeciw zwiększonemu popytowi na gaz w krajach Unii Europejskiej.
16.03.2022

W. Brytania. Sankcje na kolejnych 370 osób i podmiotów z Rosji i Białorusi

Brytyjski rząd ogłosił we wtorek nałożenie sankcji na kolejnych 370 osób, firm i innych podmiotów z Rosji i Białorusi. Wśród objętych sankcjami są minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oraz były prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew.
15.03.2022

PKN Orlen sprowadził ok. 130 tys. ton ropy z norweskich złóż na Morzu Północnym

Do Naftoportu w Gdańsku przypłynął tankowiec z ropą, którą PKN Orlen zaimportował z norweskich złóż na Morzu Północnym. Orlen sprowadził ok. 130 tys. ton ropy Johan Sverdrup – poinformował w poniedziałek PKN Orlen.
14.03.2022

Peru. 24 plaże skażone wyciekiem ropy po tsunami na Pacyfiku

Co najmniej 24 plaże w Peru zostały zanieczyszczone ropą naftową w efekcie tsunami, jakie w połowie stycznia doprowadziło do wycieku paliwa podczas rozładunku tankowca w sąsiedztwie rafinerii La Pampilla. Wysoka fala, która uderzyła w statek, pojawiła się wskutek wybuchu wulkanu na wyspach Tonga.
02.02.2022

Kongsberg i Norsepower łączą siły w celu integracji rotora wirnikowego w przemyśle morskim

Norweski Kongsberg Maritime (KM) i fińskie Norsepower podpisały list intencyjny, aby ułatwić integrację pomocniczego napędu wiatrowego z nowymi i istniejącymi statkami na różnych rynkach morskich.
25.11.2021

OCEAN2020 zmierza do portu

Realizowany od 1 kwietnia 2018 roku pod egidą EDA (European Defence Agency), projekt „OCEAN2020” właśnie się zakończył. Jego ostatni etap stwarza doskonałą okazją, aby podsumować wyniki i przedstawić rezultaty, które udało się osiągnąć.
05.11.2021

Local content po norwesku. Equinor daje przykład na local content po polsku

Niedawno Equinor poinformował, że przyznał firmie COSL Offshore Management AS kontrakt na wykonanie czterech odwiertów na Statfjord Øst za pomocą platformy COSLPromoter od wiosny 2023 r. Ponadto platforma ma opcje późniejszego wykonania pięciu odwiertów dla partnerów Statfjord. Wszystkie zlecenia zostaną zrealizowane przez firmy norweskie. Czy na taką samą politykę Equinor można będzie liczyć przy budowie w Polsce morskich farm wiatrowych?
24.10.2021

Projekt „Ocean2020” na targach MSPO w Kielcach

8 września 2021 roku, podczas drugiego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO), odbyło się seminarium podsumowujące europejski projekt "OCEAN2020”. Było ono skupione na zakończonym w sierpniu 2021 ćwiczeniu morskim, na Morzu Bałtyckim, związanym z pokazem szerokiej gamy systemów bezzałogowych. Jego celem było zapewnienie możliwości integracji i współdziałania krajów europejskich, w prowadzeniu połączonych morskich operacji wojskowych. Pokaz ten stanowił kolejny ważny kamień milowy tego międzynarodowego przedsięwzi
10.09.2021

Ocean 2020 - najważniejszy europejski projekt badawczy w zakresie nadzoru morskiego

Na Morzu Bałtyckim odbyła się druga demonstracja Ocean 2020 (Open Cooperation for European mritime awareNess). Koncern Leonardo jest koordynatorem tego ważnego, finansowanego z funduszy europejskich programu badań naukowych związanych z obronnością. Technologie Leonardo obejmują zdalnie pilotowany śmigłowiec SW-4 SOLO, radar Osprey 30 i system zarządzania walką na morzu. Wszystkie te systemy zwiększają świadomość sytuacyjną i zdolności decyzyjne operatorów morskich.
02.09.2021

Szwedzka Straż Przybrzeżna „Kustbevakningen” – Morskie Organy Ścigania cz.5

Po naszej ostatniej wizycie na Morzu Północnym oraz spotkaniu z Obrońcy wód oraz wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – Morskie Organy Ścigania (cz.4) - skierujemy się na cieśniny duńskie, aby bezpiecznie zakończyć nasz rejs w porcie macierzystym jakim jest Gdynia. Przechodząc pod Mostem nad Sundem, całkiem możliwe jest, że na swojej drodze spotkamy Kustbevakningen, czyli Szwedzką Straż Przybrzeżną.
30.03.2021

PGNiG kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS

PGNiG za 615 mln dolarów kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS (IEPN) - poinformowała w czwartek spółka. IEPN posiada udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
25.03.2021

Port Gdańsk wprowadza nowy system do zarządzania przedsiębiorstwem

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. postawił na polską jakość w dziedzinie rozwiązań informatycznych w obszarze Księgowości, Controllingu i Kadr. Właśnie rozpoczyna wdrażanie systemu do zarządzania, największego polskiego producenta oprogramowania – firmy Comarch. Wdrożenie środowiska Comarch ERP XL oraz jego integrację z innymi systemami, ZMPG zlecił firmie Insoft Consulting z Gdyni. Umowa została podpisana 15 grudnia 2020 r.
22.01.2021

Turcja wyda licencje na odwierty i prace badawcze na Morzu Śródziemnym

Pod koniec miesiąca Turcja planuje wydać licencje na odwierty złóż ropy i gazu oraz prace badawcze we wschodniej części Morza Śródziemnego - tak powiedział dziś szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Grecja domaga się w tej sprawie pilnego szczytu UE.
11.08.2020

Turcja rozpoczyna odwierty na Morzu Czarnym

Pierwszy turecki statek wiertniczy Fatih, obsługiwany przez państwową firmę naftową Turkiye Petrolleri Anonim Ortakligi, rozpoczął wiercenia na Morzu Czarnym - podały lokalne media, cytując ministra energii i zasobów naturalnych Fatiha Donmeza.
21.07.2020

Kreml: groźby sankcji wobec Nord Stream 2 są presją na biznes w Europie

Jako "wywieranie brutalnej presji" na biznes europejski określił w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow groźbę sankcji amerykańskich wobec gazociągu Nord Stream 2. Pieskow oświadczył też, że USA próbują "zmusić Europejczyków do kupowania droższego gazu".
16.07.2020

Raport: Norweski projekt magazynowania dwutlenku węgla może zakończyć się finansową katastrofą

Norweski plan pełnego projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla może zakończyć się katastrofą finansową. Tak wynika z nowego raportu, który zawiera szacunkowe koszty przedsięwzięcia.
28.06.2020

Robert Erni nowym CFO Dachser

Dachser, międzynarodowy operator usług logistycznych, wyznaczył nowego członka zarządu odpowiedzianego za finanse. Z dniem 1 stycznia 2021 r. Szwajcar Robert Erni przejmie stanowisko od Burkharda Elinga, który stanie na czele firmy rodzinnej. Erni rozpocznie okres wdrażania w struktury Dachser z początkiem września b.r. jako zastępca dyrektora.
23.06.2020

Historyczny moment inwestycyjny dla przełomowego projektu magazynowania dwutlenku węgla

Trzech liderów branży naftowej podjęło historyczną decyzję inwestycyjną w sprawie morskiego projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla na dużą skalę, uznanego za kluczowy w walce ze zmianami klimatu.
17.05.2020

Wzrost indeksów na europejskich giełdach

Na giełdach w zachodniej Europie indeksy rosną - widać poprawę sentymentu wśród inwestorów po czwartkowych dużych zniżkach giełdowych wskaźników - informują maklerzy.
31.01.2020

Załadunek Northern Lights w Mostostal Pomorze (foto)

19 września przy Nabrzeżu 5 Gwizdków w Nowym Porcie odbył się załadunek 120 tonowej konstrukcji Northern Lights Subsea. Konstrukcja została wykonana łącznie z instalacją wyposażenia, mechanizmów i urządzeń przez Mostostal Pomorze.
26.09.2019

Morski autonomiczny statek nawodny ‑ MASS

W lutym 2017 r. dziewięć państw (Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Japonia, Korea, Norwegia, UK, USA) przedłożyło IMO-wskiemu Komitetowi Bezpieczeństwa na Morzu (MSC) wniosek w sprawie morskich autonomicznych statków nawodnych: Maritime Autonomous Surface Ship (MASS). Proposal for a regulatory scoping exercise.
17.09.2019

Mostostal Pomorze: prestiżowe kontrakty i zaufanie światowych gigantów (wywiad)

Mostostal Pomorze SA wykonuje wielkogabarytowe konstrukcje stalowe i aluminiowe na rynku krajowym i zagranicznym. Realizuje głównie projekty dla przemysłu offshore (w szczególności na rynek skandynawski), ale także dla przemysłu: petrochemiczno-rafineryjnego, budowlanego, stoczniowego i infrastrukturalnego. Wykonuje także konstrukcje dźwigowe i specjalistyczne. Miesiąc temu firma wynajęła ponad 1500 m kw. powierzchni magazynowo – biurowej w hali produkcyjnej na Wyspie Ostrów w Gdańsku. O najnowszych, prestiżowych kontrakt
14.06.2019

Pierwsze cięcie blachy na projekcie Johan Sverdrup RP w Mostostalu Pomorze (foto)

Mostostal Pomorze (MPG) w środę uroczyście rozpoczął projekt Johan Sverdrup Riser Platform (JSRP). W zakresie prac spółki jest wykonanie dwóch modułów platformy, każdy po około 400 ton. Realizacja projektu, obejmująca również pełne zabezpieczenie antykorozyjne modułów, przewidziana jest do stycznia 2020 roku. Konstrukcja zostanie przeznaczona na pole naftowe Johan Sverdrup na Morzu Północnym.
24.04.2019

380-tonowa trafostacja od Mostostalu Pomorze w drodze z Gdańska do Danii. Zobacz załadunek (foto, wideo)

Kolejny projekt Mostostalu Pomorze zakończony. Tym razem mowa o 380-tonowej trafostacji dla morskiej farmy wiatrowej. Załadunek platformy zakończył się w niedzielę na Nabrzeżu Pięciu Gwizdków w Gdańsku.
15.04.2019

Zmiany w składzie zarządu OT Logistics. Jest nowy prezes

Rada Nadzorcza Spółki OT Logistics powierzyła Radosławowi Krawczykowi funkcję prezesa zarządu OT Logistics. W skład Zarządu wszedł również, delegowany na trzy miesiące, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Kamil Jedynak, który będzie odpowiadał za realizację Planu Naprawczego.
26.03.2019

Nowe kontrakty Mostostalu

W ciągu ostatnich tygodni Spółka Mostostal Pomorze podpisała dwie atrakcyjne umowy z norweską firmą Aker Solutions AS. Nowe kontrakty związane są z prefabrykacją konstrukcji stalowych dotyczących rozbudowy dwóch różnych norweskich instalacji.
15.03.2019

Equinor wybuduje podmorski zbiornik CO2 na Morzu Północnym

Equinor zdobył prawo do budowy zbiornika dwutlenku węgla pod Morzem Północnym – potwierdziło norweskie ministerstwo ropy i gazu. Firma ma przedstawić w tym roku pełny projekt inwestycji, a zatwierdzenie budowy przez parlament ma zapaść w 2020 lub 2021 roku.
11.03.2019

Ambasadorzy USA ostrzegają: Nord Stream 2 zwiększy naciski Rosji na UE

Gazociąg Nord Stream 2 znacząco zwiększy rosyjskie zdolności wywierania nacisku na UE - ostrzegają w czwartek ambasadorzy USA w Niemczech, Danii i UE. Oceniają, że taki scenariusz jest niebezpieczny dla Wspólnoty oraz Zachodu.
08.02.2019

Equinor wygrał licencję na budowę podmorskiego zbiornika CO2

Equinor zdobył prawo do budowy zbiornika dwutlenku węgla pod Morzem Północnym – potwierdziło w piątek, 11 stycznia, norweskie ministerstwo ropy i gazu. Firma ma przedstawić w tym roku pełny projekt inwestycji, a zatwierdzenie budowy przez parlament ma zapaść w 2020 lub 2021 roku.
11.01.2019

Kreml skrytykował rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ o militaryzacji Krymu

Kreml nie zgadza się z przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją przedłożoną przez Ukrainę, dotyczącą problemu militaryzacji Krymu - powiedział we wtorek rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Wiele państw wstrzymało się w ONZ od głosu.
18.12.2018

Rosja/ Riabkow: sankcje USA grożą podważeniem globalnej stabilności

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow uznał kolejne antyrosyjskie sankcje nałożone przez USA za nieprzemyślane. Oświadczył, że waszyngtoński zwyczaj nakładania sankcji na Moskwę grozi podważeniem globalnej stabilności i jest częścią niebezpiecznej gry.
21.09.2018

Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie

W dniach od 9 do 12 sierpnia w Marinie Gdynia odbędą się Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie. To już 13. edycja jedynej imprezy w Polsce, podczas której można w jednym miejscu zobaczyć najpiękniejsze jachty i luksusowe łodzie motorowe, a także najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny. Targi organizują spółki YACHT EXPO i Murator EXPO, przy partnerskiej współpracy Magazynu Sportów Wodnych ŻAGLE. Partnerem strategicznym Targów jest Gdynia – Żeglarska Stolica Polski.
02.08.2018

Prasa: Krytyka Niemiec to bezprecedensowy atak Trumpa na sojusznika w NATO

Agresywne wypowiedzi Donalda Trumpa pod adresem Niemiec przed szczytem NATO to nie tylko bezprecedensowy atak przywódcy USA na kraj sojuszniczy, ale też unieważnienie roli szczytu jako pokazu jedności i siły NATO - ocenia w czwartek niemiecka prasa.
12.07.2018

125 lat Hurtigruten - to właśnie dziś!

Hurtigruten oznacza po norwesku "pośpieszną linię komunikacyjną". Jest to też nazwa norweskiej ekspresowej linii żeglugowej, która od 1893 roku łączy portowe miasta na 2700-kilometrowym, zachodnim wybrzeżu kraju. Spore, pasażersko-towarowe statki w ciągu sześciu i pół dnia pokonują trasę pomiędzy Bergen a Kirkenes, przepływając przez nadzwyczaj piękne okolice, a w lecie zawijając dodatkowo do Troll- i Geirangerfjordu. Hurtigruten dziś – to atrakcja turystyczna światowej klasy, która (co ciekawe) nie utraciła swego charakte
02.07.2018

Dar Młodzieży - 30 dni minęło!

18 czerwca minęło trzydzieści dni od uroczystej inauguracji Rejsu Niepodległości. Opuszczając w piątek 15 czerwca Szczecin "Dar Młodzieży" ostatecznie pożegnał się z Polską. Odwiedził podczas tego swoistego preludium wielkiej wokółziemskiej podróży Tallin i Kopenhagę, następnie krótki skok do norweskiego Stavanger i powrót na Bałtyk - gdzie w Szczecinie uczestniczył w obchodach Światowych Dni Morza IMO.
22.06.2018

Warunki dochodzenia roszczeń z tytułu uszkodzenia lub utraty ładunku przewożonego drogą morską – wybrane zagadnienia. Część III

W poprzednich częściach artykułu zakończyliśmy na opisaniu procesu kształtowania się linii orzeczniczej w zakresie sekwencji ciężaru dowodu oraz na opisaniu Etapów I i II.
17.06.2018

Wikingowie, trolle i gdańskie przekupki - Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku - 19/20 maja 2018

Noc Muzeów 2018 w Narodowym Muzeum Morskim to wachlarz propozycji dla gości w każdym wieku. Zaprezentujemy pokazy walk, konserwacji zabytków i sprzęt nurkowy. Tczewski CKWS przejmą wikingowie, Muzeum Wisły - psotne trolle, a Żurawiem rządzić będą gdańskie przekupki. A to nie wszystko…
14.05.2018

Polski Port Community System oddolnie i odgórnie budowany

O konkurencyjności, a więc możliwości dalszego rozwoju portów morskich i żeglugi zadecydują: digitalizacja i ochrona środowiska. W świecie globalnym nie da się utrzymać konkurencyjności bez innowacyjnych narzędzi wymiany informacji, niezbędnych dla zbudowania sprawnego i bezpiecznego łańcucha dostaw, a ochrona środowiska, jest nieodłącznym, wielopłaszczyznowym efektem ich wykorzystania, niezależnie od „zielonych” technologii specjalnie dedykowanych tym sektorom transportu morskiego.
23.04.2018

Dachser i Rembrandtin: chemia podstawą biznesu

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, prowadzi dostawy na terenie całej Europy dla Rembrandtin – austriackiego producenta lakierów i materiałów powłokowych. Tylko w 2017 roku firma dostarczyła na jego zlecenie około 20 tys. przesyłek, stanowiących towary chemiczne i niebezpieczne. W przypadku transportu takich produktów liczy się bezpieczeństwo i efektywność, dlatego logistykę powierzono operatorowi z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze branży chemicznej.
11.04.2018

Anwil: Nowym prezesem spółki Agnieszka Żyro

Rada nadzorcza Anwilu z grupy Orlen rozstrzygnęła konkurs na prezesa tej spółki, powołując na to stanowisko Agnieszkę Żyro, wcześniej oddelegowaną z rady do czasowego wykonywania tam czynności prezesa - poinformował w poniedziałek Anwil.
26.03.2018

Siedem osób trafiło do szpitala po zderzeniu statku z falą

Wielu pasażerów, którzy w miniony weekend płynęli należącym do Hurtigruten statkiem, zapamięta rejs na długo. Wszystko z powodu dużej fali, która uderzyła w statek, siejąc niemałe spustoszenie.
21.11.2017

Zmiany w zarządzie spółki CTL Logistics

Rada Nadzorcza CTL Logistics powołała Grzegorza Bogackiego na funkcję Prezesa Zarządu Dyrektora Zarządzającego CTL Logistics oraz Grzegorz Kusia ma stanowisko Członka zarządu Dyrektora ds. Rozwoju CTL Logistics. Zmiana kierownictwa spółki ma związek z przygotowaniami do realizacji nowej strategii biznesowej grupy.
18.10.2017

Zmiany w składzie zarządu OT Logistics

Rada Nadzorcza Spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Radosława Krawczyka, który pełni funkcję Dyrektora Finansowego Spółki.
29.09.2017

Poważne uszkodzenie promu należącego do Hurtigruten

Należący do Hurtigruten prom Trollfjord doznał uszkodzeń w wyniku kolizji, do jakiej doszło w środę, 29 marca. Statek chwilowo został wyłączony z eksploatacji.
30.03.2017

„Spółka jednostatkowa” - „corporate veil” – czy armatorzy mogą ciągle czuć się bezpiecznie?

Rok 2016 przyniósł, w orzecznictwie sądów angielskich, trzy ciekawe orzeczenia, które ponownie przeanalizowały i po części przeformułowały dotychczasowe zasady prawa angielskiego dotyczące fundamentalnej kwestii skutecznej obrony prawnej rzeczywistych właścicieli („beneficial owners”) przed odpowiedzialnością z tytułu szkody wyrządzonej przez odrębny podmiot prawny – spółkę prawa handlowego, którego udziałowcami/akcjonariuszami są właściciele rzeczywiści – beneficjenci ekonomiczni i prawni określonego przedsięwzięcia gospo
08.01.2017

Ten gatunek ryby jest starszy od dinozaurów. Naukowcom po raz pierwszy udało się sfilmować żywego osobnika (wideo)

Tajemnicze, rzadko spotykane i dziwne. Tak w kilku słowach można opisać ryby zwane przez naukowców m.in. „ghost shark”. W Oceanie Spokojnym udało się po raz pierwszy sfilmować żywego osobnika. Do tej pory badacze mogli badać jedynie martwe okazy wyłowione z południowo-zachodniej części tego oceanu.
16.12.2016

Santa Stena - świąteczna zmiana nazwy operatora promowego

Stena Line po raz kolejny na dwa miesiące przed Świątami zmienia nazwę na Santa Line. Liczba rezerwacji na wszystkich liniach łącznie jest już większa niż w roku ubiegłym. W porównaniu do analogicznego okresu w 2015r., liczba rezerwacji na wszystkich trasach pomiędzy listopadem i grudniem wzrosła o 5%.
03.11.2016

Dachser z nowym dyrektorem zarządzającym European Logistics Germany

Dachser mianował swojego dotychczasowego kierownika logistyki kontraktowej, Alexandra Tonna, nowym dyrektorem zarządzającym działu European Logistics w Niemczech.
21.09.2016

DSV z nagrodą Spedytora Roku

DSV Air&Sea zostało wyróżnione nagrodą Spedytora Roku na uroczystej gali nagród Cargo Airline of the Year, która odbyła się 23 kwietnia br. w Londynie.
27.04.2016

Nowe regulacje i zmiany w zakresie przepisów prawa, które mogą mieć wpływ na branżę morską w 2016 r.

Nadchodzący rok 2016 przynosi dla branży morskiej sporo nowości i zmian w zakresie wiążących ją regulacji prawnych. Dotyczy to zarówno systemu prawa polskiego jak i obowiązujących przepisów międzynarodowych.
23.01.2016

Fundusze inwestycyjne zamknięte mogą nie chronić przed CFC

Od 1 stycznia 2015 r. ustawy o podatkach dochodowych przewidują dodatkowe źródło przychodu polskich rezydentów podatkowych, w postaci dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (ang. Controlled Foreign Companies, CFC). Jednym z sugerowanych dotychczas rozwiązań w zakresie optymalizacji dochodów CFC było przeniesienie przez polskiego rezydenta podatkowego udziałów lub akcji takich spółek do funduszu inwestycyjnego zamkniętego [dalej: „FIZ”], w zamian za wydanie podatnikowi przez FIZ tzw. certyfikatów inwestycyjnych. Efekt
18.01.2016

Ewakuacja pracowników z platform na Morzu Północnym

Z powodu sztormu koncerny zdecydowały się na ewakuację swoich pracowników z platform wiertniczych zlokalizowanych na Morzu Północnym. Instalacjom zagrażała dryfująca w ich kierunku barka, która w czasie porywistego wiatru zerwała się z kotwicy.
31.12.2015

Ogromna fala uderzyła w platformę. Są ofiary

Jedna osoba nie żyje, a dwie zostały ranne po uderzeniu dużej fali w półzanurzalną platformę wiertniczą. Zdarzenie miało miejsce w środę na Morzu Północnym
31.12.2015

Konwencja Ateńska 1974 – przedawnienie roszczeń regresowych z tytułu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia[1]

26.08.2008 roku strona powodowa doznała ciężkiego uszkodzenia kręgosłupa, w czasie wycieczki łodzią hybrydową (rigid inflatable boat „RIB”)[2] „Celtic Pioneer” po Kanale Bristolskim. Wycieczka była częścią imprezy integracyjnej zorganizowanej przez pracodawcę strony powodowej.
20.12.2015

Abb z nowym kontraktem o wartości 90 mln dolarów

ABB, dostawca technologii energetyki i automatyki, otrzymała zamówienie o wartości ok. 90 mln USD od firmy Statoil na wykonanie systemu kablowego wysokiego napięcia do zasilania z lądu morskich platform wiertniczych na polu Johan Sverdrup.
29.09.2015

Zmiany w zarządzie OT Logistics

Rada Nadzorcza jednego z liderów branży TSL w Europie Środkowej i największego operatora portowego w Polsce zadecydowała o zmianach w składzie Zarządu Spółki, który docelowo będzie liczył trzech członków - na stanowisko Wiceprezesa powołany został dziś Ryszard Warzocha, a 1 września br. do Zarządu dołączy Piotr Ambrozowicz, o czym Spółka informowała pod koniec czerwca. Jednocześnie ze swoich stanowisk zostali odwołani Piotr Pawłowski, Lech Jeziorny oraz Daniel Stachiewicz.
28.08.2015

ABB zdobyła warte 155 milionów USD zamówienie na zasilanie dużego pola naftowego na Morzu Północnym

Układ zasilania prądem stałym wysokiego napięcia (HVDC) będzie przesyłać energię na odległość ponad 200 kilometrów z lądu na morskie platformy wiertnicze firmy Statoil na polu naftowym Johan Sverdrup.
01.04.2015

20 lat koncernu Wärtsilä w Polsce

W Polsce działają obecnie trzy spółki należące do koncernu Wärtsilä; Wartsila Polska Sp. z o.o., Wärtsilä Ship Design Poland Sp. z o.o. oraz Wärtsilä Baltic Design Centre Sp. z o.o. Ich siedziby, nie bez przyczyny, mieszczą się tam, gdzie funkcjonuje i rozwija się polski przemysł okrętowy; w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie.
18.02.2015

Przymusowy postój promu Nordnorge

Należący do Hurtigruten statek Nordnorge zmuszony jest do przymusowego postoju. Wszystko przez odkrycie uszkodzenia w jego kadłubie. Według pojawiających się informacji, prom zostanie przywrócony do służby w okolicach 8-10 listopada.
07.11.2014

Statoil zwiększa wydobycie na Morzu Północnym

Dzięki zainstalowaniu siedmiu nowych kompresorów na sześciu polach naftowych zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, Statoil zamierza zwiększyć produkcję z tych złóż o łącznie 1,2 mld baryłek ekwiwalentu ropy (ponad 160 mln ton surowca).
28.09.2014

Statoil uruchamia wydobycie z dwóch pól naftowych Morza Północnego

Statoil, norweska firma wydobywająca ropę naftową i gaz, zaczęła produkcję na swoich polach naftowych Fram H-North i Svalin C na Morzu Północnym.
16.09.2014

Wyzwania rozwoju transportu w XXI wieku

W dniach 26-27 maja a Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się konferencja naukowców i praktyków na temat wyzwań stojących przed współczesnym transportem. Polski Klaster Morski był partnerem konferencji.
29.05.2014

Nowy Członek Zarządu CTL Logistics

Mariola Hola-Chwastek została 1 grudnia 2012 roku nowym Członkiem Zarządu i Dyrektorem ds. finansowych CTL Logistics.
02.01.2013

Wiatraki zakłócą pracę niemieckich radarów?

Niemiecka armia chce zablokować budowę farmy wiatrowej w Maklemburgii - donoszą media. Czyżby wojsko bało się wiatraków?
28.11.2012

Statoil wstrzymuje wydobycie na platformie Troll C

Statoil poinformował, że wstrzymał czasowo wydobycie ropy naftowej i gazu na platformie Troll C na Morzu Północnym. Powód to odkrycie korozji w pomocniczym systemem przeróbki gazu na platformie.
16.11.2012

Saudyjska ropa dla Lotosu w Naftoporcie

W miniony weekend w bazie paliw Naftoportu cumował tankowiec "Bareilly". Statek dostarczył ładunek 60 tys. ton ropy naftowej Saudi Extra Light dla rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku. Dla Naftoportu oznacza to wzrost przeładunków.
03.07.2012

Jastarnia-Hel. Zapraszają na III Morski Festiwal Łososiowy

Do czwartku 5 kwietnia zgłaszać się mogą armatorzy łodzi wędkarskich, którzy chcą wziąć udział w III Morskim Festiwalu Łososiowym.
06.03.2012

Nowa jednostka modelu Sunreef 70, ANINI, już na wodzie

Zwodowany w listopadzie 2011, luksusowy katamaran ANINI jest siódmą jednostką modelu Sunreef 70, zbudowaną w stoczni Sunreef Yachts dla klienta z USA. Jacht przeznaczony jest do prywatnego użytku, a jego najbliższe plany to przeczekanie okresu zimowego na południu Portugalii i letnia żegluga po morzu Śródziemnym wraz z właścicielem, która od dawna marzył o bliższym odkryciu tego akwenu.
22.11.2011

36 metrów nadziei

Skarv przypłynął z Korei, by z norweskich złóż czerpać ropę i gaz dla polskiej spółki.
18.04.2011

ABB umożliwi zasilanie statków w energię elektryczną w szwedzkim porcie

ABB podpisał kontrakt na dostawę stacji elektroenergetycznej, która ma posłużyć do zasilania statków energią elektryczną dostarczoną z lądu. Stacja ma zostać wybudowana w szwedzkim porcie w Gothenburgu. W ramach projektu, ABB będzie współpracować z firmą Processkontroll Elektriska w zakresie dostaw niezbędnej infrastruktury do zasilania dużej ilości jednostek Stena Line korzystających z tego portu. Nowa instalacja będzie stanowić współwłasność Stena Lina i portu w Gothenburgu.
25.06.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.