• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Załadunek Northern Lights w Mostostal Pomorze (foto)

ew

26.09.2019 07:14 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Załadunek Northern Lights w Mostostal Pomorze (foto)
Załadunek Northern Lights w Mostostal Pomorze (foto) - GospodarkaMorska.pl

19 września przy Nabrzeżu 5 Gwizdków w Nowym Porcie odbył się załadunek 120 tonowej konstrukcji Northern Lights Subsea. Konstrukcja została wykonana łącznie z instalacją wyposażenia, mechanizmów i urządzeń przez Mostostal Pomorze.


W marcu 2019 - kluczowy klient norweski Mostostalu Pomorze SA  – firma Aker Solutions AS zleciła spółce dostawę elementu „Template” dla projektu: „NORTHERN LIGHTS EQUINOR SUBSEA PRODUCTION SYSTEM”. Northern Light jest elementem konstrukcji subsea, czyli podwodnej offshorowej konstrukcji morskiej. 

„Zorza Polarna” to unikatowy projekt kilku firm: Equinor, Shell i Total. Jego celem jest wykonanie pierwszego na świecie podwodnego magazynu zdolnego do przechowywania CO2, uzyskiwanego z różnych źródeł przemysłowych. Planowany magazyn CO2 będzie usytuowany niedaleko największego norweskiego pola gazowo-naftowego o nazwie Troll, a jego zadaniem będzie znaczne ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Aker Solutions dostarcza sprzęt dla infrastruktury podwodnej dla tego projektu.

Po załadunku projektu Northern Lights z Nabrzeża 5 Gwizdków statek udał się bezpośrednio na Nabrzeże Wiślane, gdzie 20 września przeprowadzono załadunek kolejnej konstrukcji, tym razem była to konstrukcja z projektu Troll .

Konstrukcja Troll jest również realizacją dla tego samego klienta norweskiego - firmy Aker Solutions AS. Aker zlecił Mostostalowi wykonanie 200 ton elementów konstrukcji stalowych z projektu „Troll Phase 3”, podzielonej na 3 sekcje płaskie w styczniu 2019r.

Złoże Troll jest zlokalizowane około 80 km od Bergen. Jest to największe złoże gazu w Norwegii, na które przypada jedna trzecia norweskiego wydobycia i 48 proc. zasobów gazowych kraju. Ta platforma wydobywcza to najwyższy obiekt, który był kiedykolwiek przemieszczany przez ludzi, może dostarczać 120 mln m3 gazu dziennie.

Ten kontrakt jest bardzo prestiżowy, jego zadaniem jest wydłużenie wydobycia ropy i gazu z tego pola o 15-20 lat. Modyfikacja, którą wykonał Mostostal jest bardzo istotna dla Equinora, gdyż ma przedłużyć życie tej platformy i całego tego pola.

- „Załadunek Northern Lights z uwagi na gabaryty (wysokość całkowita około 12 metrów) zaplanowano przy użyciu dźwigu pływającego MAJA. Start operacji przewidziano na 18.09.2019. Niestety z uwagi na silne podmuchy wiatru i opady deszczu, załadunek przełożono na kolejny dzień, na godzinę 5 rano. Dzięki sprzyjającym warunkom i sprawnie działającej ekipie ludzi, pod odpowiedzialnym nadzorem, cała operacja włącznie z uzbrojeniem kompletu zawiesi, podniesieniem konstrukcji Northern Lights i umieszczeniem jej w ładowni statku mv Northern Rock trwała około 3h. Co z uwagi na specyfikę konstrukcji i konieczność wykorzystania kosza do zaczepienia i odczepienia zawiesi na konstrukcji można uznać za nie lada wyczyn. Warto dodać, że w firma Mostostal Pomorze wykonała również montaż i spawanie wszystkich blach stabilizujących konstrukcję na międzypokładzie statku.” – mówi Sebastain Kosecki – kierownik projektu Northen Lights

"Dzięki doświadczeniu brygadzisty prowadzącego oraz bardzo dużej dokładności i zaangażowaniu ze strony pracowników uczestniczących przy wykonywaniu tej inwestycji, zarówna ta operacja jak i cała realizacja projektu przebiegła niezwykle sprawnie. Dzięki czemu jako firma możemy pochwalić się wykonaniem czegoś więcej niż tylko prefabrykacją i montażem konstrukcji, gdyż Northern Light jest obiektem offshore wykonanym pod klucz, w pełni przetestowanym, gotowym do montażu w miejscu docelowym, na dnie morza” – dodaje kierownik.

Zarówno Northern Lights,  jak i Troll Phase 3 to bardzo specjalistyczne projekty, które wymagały ogromnej precyzji, gdyż dopuszczalna tolerancja tak dużych obiektów wynosi zaledwie 1 mm, a to wymaga dużego doświadczenia, jak i szczególnych umiejętności.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35760,00 $ tona 0,25% 27 lip
 Cynk 2948,00 $ tona 0,07% 27 lip
 Aluminium 2497,00 $ tona -0,08% 27 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.