• <
mewo_2022

Spółki naftowe rozważają wspólną budowę pływającej farmy wiatrowej o mocy 1 GW

30.06.2022 21:29
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Spółki naftowe rozważają wspólną budowę pływającej farmy wiatrowej o mocy 1 GW

Partnerzy portalu

Spółki naftowe rozważają wspólną budowę pływającej farmy wiatrowej o mocy 1 GW - GospodarkaMorska.pl
Fot. cdn.sanity.io

Norweski gigant energetyczny Equinor oraz partnerzy - Petoro, TotalEnergies, Shell i ConocoPhillips – rozważają budowę pływającej morskiej farmy wiatrowej o mocy 1 GW u wybrzeży zachodniej Norwegii.

Spółki rozpoczęły badania na polach naftowych Troll i Oseberg. Inwestorzy analizują możliwe opcje budowy pływającej morskiej farmy wiatrowej na obszarze Troll, około 65 kilometrów na zachód od Bergen w Norwegii.

Farma wiatrowa Trollvind o mocy zainstalowanej około 1 GW i rocznej produkcji 4,3 TWh, z terminem uruchomienia w 2027 roku, mógłby dostarczać znaczną część energii elektrycznej potrzebnej do zasilania platform Troll i Oseberg. 

Inwestorzy przekonują, że energia z Trollvind mogłaby wnieść znaczący wkład w elektryfikację instalacji naftowych i gazowych, przyspieszyć rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii i dostarczyć dodatkową moc do regionu Bergen.

- Norwegia utrzymuje pozycję lidera w uprzemysłowieniu pływających morskich elektrowni wiatrowych. Pełnowymiarowa pływająca morska farma wiatrowa, taka jak Trollvind, może zwiększyć tempo realizacji ambicji władz norweskich, aby Norwegia stała się krajem morskiej energetyki wiatrowej, w oparciu o wiedzę branży naftowej i gazowej  - powiedział dyrektor generalny Equinor, Anders Opedal.

W 2020 roku parlament norweski podjął decyzję o zwiększeniu wymagań dotyczących redukcji emisji na obszarze norweskiego szelfu kontynentalnego z 40 do 50 procent do roku 2030. Aby osiągnąć ten cel, wielkoprzemysłowe jednopunktowe źródła emisji, takie jak morskie instalacje naftowe i gazowe, muszą zredukować swoje emisje. Elektryfikacja instalacji będzie kluczową inicjatywą dla powodzenia transformacji platform wiertniczych. 

Trollvind może zostać zrealizowany w oparciu o współpracę nawiązaną między władzami państwowymi a przemysłem w ramach projektu morskiej farmy wiatrowej Hywind Tampen. 

Partnerzy oceniają umowy handlowe, w ramach których inwestor farmy Trollvind będzie sprzedawał energię elektryczną do instalacji Troll i Oseberg oraz do zakładu Kollsnes. Trollvind nie będzie wymagał innych form wsparcia finansowego. Szacunki wskazują, że Trollvind może dostarczać energię za mniej niż 1 NOK/kWh. 

Wyniki uzyskane w ramach studiów wykonalności mają pomóc w podjęciu decyzji inwestycyjnej w 2023 roku. 

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.